Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Εχτές μετά την βόλτα στο πάρκο το ποδήλατο απέκτησε νέο look και τα ρούχα μου αρκετή λάσπη.

1008461o.jpg

1008460t.jpg

1008463l.jpg

Λέω να πάρω ένα σετ φτηνά φτερά και χρειάζομαι τα φώτα σας.

Θέλω κάτι διακριτικό και όχι αυτά τα ψηλά φτερά που φοράνε στα mtb, και θυμίζουν ΧΤ550 του Στιβ Ντούζου.:p

Είδα αυτά ZEFAL MUDGUARD 26’’ Mudguard set - Λασπωτήρες - Αξεσουάρ | τα πάντα για τα ποδήλατα που μετά από τηλ. στο κατάστημα με διαβεβαίωσαν ότι κουμπώνουν μπροστά λόγω δισκόφρενων.

Ωστόσο μου είπαν ότι είναι κοντά στο φτερό και θα μπουκώσουν από τη λάσπη....υπάρχει τέτοια περίπτωση η είναι μικρή η πιθανότητα και να τα αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κάνεις MTB της προκοπής μη βάλεις φτερά.

Γιατί τα φτερά που σε περιορίζουν; Πάντως η λάσπη μου ερχόταν στο πρόσωπο από τη μπροστινή, χώρια που γεμίζουν τα ντεραγιέ...

Link to comment
Share on other sites

το μπροστινό γεμίζει από τη λάσπη που πετάει ο πίσω τροχός βρε!

και με το φτερο πόσο θα το προστατέψεις μωρε?

anyway και εμένα η γνώμη μου είναι να μην βάλεις γιατί θα μπουκώνουν.

Εδω τιγκάρισε στην λάσπη το πηρούνι, φαντάσου να έχεις και φτερα.

Link to comment
Share on other sites

Lakisss φτερά δεν είναι καλή ιδέα ψάξε ή κανε πατέντα με κάτι τέτοιο. Θα κόψει λίγη λάσπη στη μούρη φαντάζομαι. Δεν το εχω δοκιμάσει πάντως.

http://www.google.gr/search?hl=en&client=safari&gl=gr&tbm=isch&sa=X&ei=35tbUO67N5HLtAaokoHQCg&ved=0CDMQvwUoAQ&q=downtube+mudguard&spell=1&biw=320&bih=358#p=0

Link to comment
Share on other sites

Καλα τοσο μακακας ητανε?

Και εκτος αυτου δεν σκεφτηκε τη ζημια στο αμαξι με τοσο βαρος?:wall:

Φαντάζομαι οτι δεν πρόλαβε...

η γνώμη μου είναι ότι δεν πάτησε φρένο,το αυτοκίνητο σταμάτησε κάπου 100 μέτρα μακρυά

και αφού είδαν τις ζημιές (έσπασε το κάτω μέρος/εκεί που έχει τα φώτα ομίχλης δλδ και κομμάτι της μάσκας)

συνέχισαν το δρόμο τους. δυστυχώς για το ζωντανό δεν υπήρχε τίποτα άλλο να κάνει κάποιος

σήμερα, αφού το ξέχασα λίγο μπορώ να πω ότι του δίνω το μισό δίκιο

δεν μπορούσε να σταματήσει γιατί ο πίσω θα τον εμβόλιζε(νομίζω ότι ήταν φορτηγό/δεν είδα καλά)

και σε περίπτωση δυνατού φρεναρίσματος θα είχε περάσει σίγουρα στο άλλο ρεύμα (και από εκεί δεν θυμάμαι αν ερχόταν κάποιος)

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι ότι δεν πάτησε φρένο,το αυτοκίνητο σταμάτησε κάπου 100 μέτρα μακρυά

και αφού είδαν τις ζημιές (έσπασε το κάτω μέρος/εκεί που έχει τα φώτα ομίχλης δλδ και κομμάτι της μάσκας)

συνέχισαν το δρόμο τους. δυστυχώς για το ζωντανό δεν υπήρχε τίποτα άλλο να κάνει κάποιος

σήμερα, αφού το ξέχασα λίγο μπορώ να πω ότι του δίνω το μισό δίκιο

δεν μπορούσε να σταματήσει γιατί ο πίσω θα τον εμβόλιζε(νομίζω ότι ήταν φορτηγό/δεν είδα καλά)

και σε περίπτωση δυνατού φρεναρίσματος θα είχε περάσει σίγουρα στο άλλο ρεύμα (και από εκεί δεν θυμάμαι αν ερχόταν κάποιος)

:rip:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας την αναζήτηση για κούρσα βγήκα μια βόλτα χθες να ρωτήσω τιμές στα μαγαζιά της Πάτρας.

Στο πρώτο ποδηλατάδικο με Giant, Specialized και Focus δεν υπάρχει κάτι του 2012. Από τα μοντέλα του 2013 έχουμε Giant TCR Composite 1 και Focus Izalco 3.0 στα 2450€ περίπου. Παραλαβή γύρω στα Χριστούγεννα. Τα specialized νομίζω ανεβαίνουν πιο ψηλά για τα ίδια περιφερειακά.

Στο δεύτερο με Cannondale και Fuji, μόνο μοντέλα του 2012 σχετικά ακριβά. Και για άλλη μία φορά απαράδεκτη αντιμετώπιση, όταν του ζήτησα να μου γράψει τις τιμές σε ένα χαρτάκι γιατί δεν τις θυμάμαι πήρα την απάντηση ότι δεν μπορεί για φορολογικού λόγους!!! Στην συνέχεια μηδενική βοήθεια στην επιλογή από έναν άπειρο αγοραστή, αλλά είχε και υφάκι "Πφφφ, τι με ρωτάς για τόσα μοντέλα μωρέ", λες και τα 2,5 χιλιάρικα τα δίνεις έτσι απλά.... Απορώ πως κρατάνε μαγαζιά τέτοιοι τύποι.

Μου αρέσει αρκετά το Izalco είναι η αλήθεια. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι γνώμες για την SRAM force και για τον σκελετό της Focus γενικά. Λίγο που έψαξα λένε για έναν θεματάκι στο μπροστινό ντεραγιέ αν και με αλλαγή σε κάποιο shimano λύνετε (και το κόστος είναι μικρό) και μικρότερη διάρκεια ζωής σε σχέση με Shimano.

Link to comment
Share on other sites

πιο μαλακές αλλαγές και ευχάριστη αίσθηση έχει η Ultegra πάντως-καλύτερα φρένα η sram

με τον καιρό θα χρειαστείς upgrade στους τροχούς-να κανονίσουμε για group buy :p

το πιο σημαντικό (αφού αποφάσισες για το μοντέλο) είναι το νούμερο,αν μπορείς να βρεις και από την ίδια εταιρία κάποιο να δοκιμάσεις, ακόμα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά έχω ετυμηγορία από 2 ποδηλατάδες.

Το κουρσάκι που έχω μου είναι μεγάλο, οπότε μάλλον θα το εγκαταλείψω...:cry:

Δεν έρχεται ούτε με σέλα, ούτε με λαιμό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.