Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Μάλλον για κέντρο της πίσω ζάντας υποψιάζομαι...αν δεν είναι αυτό τότε μαλλον εφταπλετα.

Και εγώ αυτά σκέφτομαι.. Αν είναι το κέντρο σημαίνει καινούργια ρόδα έτσι? τιμές? (για το πιο φθηνό)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορείς να κανείς κάτι και με αλλαγή κέντρου με ένα που να πέρνει 7αρα κασέτα αλλά πρέπει αν το ψάξεις με της διαστάσεις και της ακτίνες(άλλες έχουν περισσότερες άλλες λιγότερες) αλλιώς πας σε ολόκληρη ζάντα... πιστεύω γύρω στα 10-20 ευρώ (εξαρτάται και από το μέγεθος)λογικά σε ένα ποδαλατάδικο της γειτονίας.

Link to comment
Share on other sites

Από τις φορές που βρήκε δορυφόρο το κινητό, ιδού μια παραλιακή βόλτα με μπόλικο αέρα με ένα MTB 26" της πλάκας. Τα λάστιχα είναι τόσο τρακτερωτά που από τους κραδασμούς με πονούσαν τα χέρια μου μέχρι την επόμενη μέρα.

Sports Tracker

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

δεν ξερω αν ειναι παλιο το ποδηλατο σου ή νεο..(δλδ αν εχει ελευθερο η κασετα) αλλα οτι και να ειναι οι τιμες παιζουν απο 10-15Ε(δε πιστευω να θες deore ..αλλα και παλι κανενα 30αρι εχουν το φτηνοτερο) ..ενω αν ειναι αξονας κανα 5ευρω τα ρουλεμαν του κεντρου καπου εκει(αλλα δεν πιστευω να εχουν παθει κατι).

Σε πρωτη φαση αλλαξε ποδηλαταδικο :p ..

Σε δευτερη πηγαινε καπου αλλου και πες να σου ξεβιδωσουν την κασετα/ελευθερο (ο.τι εχεις) να δουν αν ειναι ενταξει.

(μαλλον ελευθερο εχεις το οποιο τα εχει παιξει...αλλα δεν βαζω και το χερι στη φωτια)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

δεν ξερω αν ειναι παλιο το ποδηλατο σου ή νεο..(δλδ αν εχει ελευθερο η κασετα) αλλα οτι και να ειναι οι τιμες παιζουν απο 10-15Ε(δε πιστευω να θες deore ..αλλα και παλι κανενα 30αρι εχουν το φτηνοτερο) ..ενω αν ειναι αξονας κανα 5ευρω τα ρουλεμαν του κεντρου καπου εκει(αλλα δεν πιστευω να εχουν παθει κατι).

Σε πρωτη φαση αλλαξε ποδηλαταδικο :p ..

Σε δευτερη πηγαινε καπου αλλου και πες να σου ξεβιδωσουν την κασετα/ελευθερο (ο.τι εχεις) να δουν αν ειναι ενταξει.

(μαλλον ελευθερο εχεις το οποιο τα εχει παιξει...αλλα δεν βαζω και το χερι στη φωτια)

+1

Link to comment
Share on other sites

Παιδες να ρωτησω: εχω ενα ideal pro rider αρκετα παλιο. Το εφτιαξα και κανω τις βολτες μου.

Ομως εχω βαλει λαστιχα χοντρα. Ενω εγω κανω στην πολη ποδηλατο.

Εχει σημασια; Ειναι πιο κουραστικο;

Παιρνει πιο λεπτα λαστιχα; Τι παιζει;;

Ευχαριστω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION]: Με την θάλασσα τόσο κοντά, ευκαιρία για μίνι τρίαθλο!

ναι ναι..θα μαι ο πρωτος μαλλον που θα φερει το ποδοσφαιρικο ορο sudden death στο τριαθλο.:p

Σκουπιδια πετουσα με το ποδηλατο και ειπα να δω αν βγαζω την ανηφορα προς το καστρο.

Περυσι δεν την εβγαζα..φετος βγηκε ..και απλα μετα ετρεξα ενα ευθειακι να δω σε τι κατασταση βρισκομαι.

Μονο σε ισιαδι με "ξερω" ..οι ανηφορες ειναι παντα ο εφιαλτης μου :p

Aυριο λεω να παω λεπτοκαρυα(κοντα και ψιλοισιαδι ..απλα να τη τρεξω τη διαδρομη οπου μπορω) ή λιτοχωρο (να δω την ανηφορα του λιτοχωρου)..ειδωμεν.

Τωρα στο τελειωμα με επιασαν οι ποδηλατοβολτες.(ρακετουλες και αγιος ο θεος..απλα εμεινα χωρις συμπαιχτη:p)

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι..θα μαι ο πρωτος μαλλον που θα φερει το ποδοσφαιρικο ορο sudden death στο τριαθλο.:p

Σκουπιδια πετουσα με το ποδηλατο και ειπα να δω αν βγαζω την ανηφορα προς το καστρο.

Περυσι δεν την εβγαζα..φετος βγηκε ..και απλα μετα ετρεξα ενα ευθειακι να δω σε τι κατασταση βρισκομαι.

Μονο σε ισιαδι με "ξερω" ..οι ανηφορες ειναι παντα ο εφιαλτης μου :p

Aυριο λεω να παω λεπτοκαρυα(κοντα και ψιλοισιαδι ..απλα να τη τρεξω τη διαδρομη οπου μπορω) ή λιτοχωρο (να δω την ανηφορα του λιτοχωρου)..ειδωμεν.

Τωρα στο τελειωμα με επιασαν οι ποδηλατοβολτες.(ρακετουλες και αγιος ο θεος..απλα εμεινα χωρις συμπαιχτη:p)

Και ήθελα να μιλήσω σχετικά με αυτό,(αν εννοείς αυτο που θέλω να πω φυσικά)

το οποίο παρατήρησα πιο πολύ από εδώ που σπανία πια βλέπω ποστ με βόλτες,(τι εγινε? αυτό ήταν?:p)

γιατί όχι και χειμερινό άθλημα.....?(αν δεν είναι ήδη Officially)

Μια χαρά μπορείς να κάνεις της βόλτες σου και το χειμώνα, προσωπικά προτιμώ το κρύο παρά να ψοφάω απτήν ζέστη στο ποδήλατο.

Ίσα ίσα την βγάζεις και με ένα παγούρι, γιατί δεν χάνεις τόσα υγρά.

Φιλικά παντα

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Xειμερινο το εχω.

Tωρα ξεκινανε..(καλα οχι τωρα..απο βδομαδα ..βαρια 2).

Απλα λαρισα καλοκαιρι και να σε πληρωνουν δεν κανεις ποδηλατο:p

(40αρια στο καμπο και να γραφεις 30αρια τουλαχιστον ??...not me)

Σαν τελειωμα αναφερομαι στις καλοκαιρινες διακοπες..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα trekking το οποίο έχει μείνει ακίνητο για 1-1,5 χρόνο και τώρα θέλω να το "συνεφέρω".

Σε πρώτη φάση θα κάτσω να το πλύνω αύριο με χαμηλή πίεση και λίγο σαπούνι σε νερό, αλλά το θέμα μου είναι το καθάρισμα της αλυσίδας. Δεν βρεχόταν το ποδήλατο αλλά επειδή ήταν σε εξωτερικό χώρο που υπήρχε ανά διαστήματα υγρασία η αλυσίδα έχει πιάσει σκουριά εξωτερικά. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να καθαρίσει καλά;

Και στη συνέχεια με τι προϊόν να τη λιπάνω, όπως και τα "σύρματα";

Link to comment
Share on other sites

Και κάπου εδώ θα πεταχτεί κάποιος και θα πει....

Το WD-40 όπως και το πετρέλαιο είναι ακατάλληλα για τις αλυσίδες μπλα μπλα μπλα μπλα!!!

Το ιδανικό είναι ένας degreaser και μετά λάδι ειδικό για αλυσίδες (5-6 ευρώ για πολλές λιπάνσεις).

Στα σύρματα εάν μπορείς περασε τα και με γράσο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.