Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Το ευχαριστηθηκα οσο κ την ευβοια.κρατησα αρκετα καλο ρυθμο.σας φιλω γτ ξαπλωνω

Sports Tracker

Εντιτ.λοιπον.παρολο που ειχα φουλ το σακιδιο μου δε κουραστηκα οσο στη χαλκιδα.ισως τα παραπανω psi που φανηκαν αμεσως στην κυλληση.

Ηπια 2λιτρα αλμορα ηλεκτρολυτες, 3λιτρα νερο,15δαμασκηνα απο σκλαβενιτη και ενα παστελι.πηγε αρκετα καλα.ξεκοδυραστα και με τελεια ψυχολογια.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Το 3ημερο που μας περασε ειπα να κανω μια βολτιτσα στο Αλεποχωρι που ημουν. Κοντα ειναι το Πορτο γερμενο οπου δεν εχει τυχει να παω ποτε και ειπα να το δοκιμασω.

Sports-tracker

Περιμενα να πεσει λιγο ο ηλιος και ξεκινησα κατα τις 6μιση, το πηρα παραλιακα μεχρι την Ψαθα και μετα ξεκινησαν οι πρωτες ανηφορες οπου επιβεβαιωθηκαν η υποψιες μου οτι θελω αρκετη δουλεια ακομα με τις αναβασεις. Σαν συγκριση το μονο που ειχα μεχρι στιγμης ηταν 2-3 αποπειρες στην Παρνηθα μεχρι το τελεφερικ οπου με δυσκολεψαν αλλα βγηκαν. Εδω εχει μεγαλυτερη κλιση αλλα το ειχα παρει αποφαση να φτασω μεχρι την κορυφη, εκανα στασεις των 1-2 λεπτων σε μερικα σημεια και μετα συνεχιζα κανονικα μεχρι που εφτασα οσο πιο ψηλα πηγαινε και μετα το Πορτο Γερμενο ηταν μονο μια κατηφορα. Τελικα δεν την κατεβηκα γιατι θα σκοτεινιαζε μεχρι να να γυρισω και ειπα να το αφησω για την επομενη φορα που θα ξεκινησω πιο νωρις.

Μερικες φωτογραφιες απο την διαδρομη δυστυχως απο κινητο γιατι η φωτογραφικη εμεινε σπιτι.

7819143686_33db1fff67.jpg7819143298_1cc4a4eace.jpg7819144102_4b5b279976.jpg

Και μια συμβουλη ποτε μην βαλετε και τα 2 παγουρια στην καταψυξη, τα ειχα ξεχασει απο το προηγουμενο βραδυ και ημουν με ελαχιστες γουλιες νερο μεχρι να ανεβω γιατι δεν ελεγε να λιωσει ο παγος :confused:

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καλησπέρα σε όλους τους ποδηλάτες της παρέας αποφάσισα και εγώ απο σήμερα να ενταχθώ στο όλο πνεύμα της ποδηλασίας όσο μου επιτρέπει η τσέπη μου δηλαδή όχι τρελά πράγματα.

Καταρχήν το budget μου είναι αρκετά περιορισμένο max 200.

Μου αρέσουν πολύ τα mtb και γενικά η ποδηλασία στο χώμα, αλλά αυτό δεν αποκλείει και μερικές βόλτες σε άσφαλτο.

Αρχικά κοίταξα/έψαξα αρκετά σε κάτι μεταχειρισμένο και κατεληξα σε κατι τετοιο εδώ

Περιμένω δικές σας απόψεις προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα δεν βρεικα κάτι, όλα είναι αρκετά ακριβά 1000αρικο και βάλε,στα forums το κακό είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις έναν μέσο όρο τιμής,αν βρει κάποιος κάτι αξιόλογο ας ειδοποιήσει

εντιτ: Βρεικα αυτο car.gr καινουριο...Matrix Vermont '12

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Cycling Workout | Endomondo

Είπα να το επιχειρήσω!

Υμηττός x2 :bigsmile:

edit:

Κάτι έχει πάθει και δεν δείχνει το διάγραμμα και έχει χαλάσει και η

ανάλυση..

edit 2:

Εντάξει τώρα!

Είχε και πολύ ωραία θέα κατά τη διάρκεια και λίγο μετά το ηλιοβασίλεμα προς το λεκανοπέδιο

Έγινε επεξεργασία από g1ann1s
Link to comment
Share on other sites

@digitaltiger

Καλό θα είναι να πεις και τι μέγεθος χρειάζεσαι για να μπορεί να σου προτείνει κάποιος κάποιο μεταχειρισμένο ποδήλατο.

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι αλλά θα σου πω κάποια πράγματα που ίσως δεν τα ξέρεις/σκέφτηκες , σε αυτά τα λεφτά είναι δύσκολο να βρεις καλό FS (οι καλές αναρτήσεις είναι ακριβές) , μόνο μεταχειρισμένο και πολύ δύσκολα να το δώσει κάποιος τόσα, από εκεί και πέρα.

  • Σε τι έδαφος θα πηγαίνεις; (αν κρίνω από το fs που κοιτάς χώμα)

  • Ξέρεις τι μέγεθος θες; Είναι το σημαντικότερο, αν πάρεις σωστό μέγεθος και σκελετό που σου αρέσει αργότερα μπορείς να αλλάξεις και ότι δεν είναι καλό/χαλάει και να φτιάξεις ένα άριστο ποδήλατο αν όμως είναι μικρό ή πολύ μεγάλο τότε κλάφτα…

  • Μετά πρέπει να δεις τι «φοράει» ανάλογα με το βάρος σου θές και πιο ποιοτικά κέντρα στους τροχούς και ίσως και μεσαία τριβή , δεν μπορείς να είσαι 100 κιλά και το κέντρο να είναι no name του 5€ και να πηγαίνεις χώμα απλά θα χαλάει συνέχεια.

  • Νext is τα γρανάζια, όσο περισσότερα δόντια στα μεγάλα και λιγότερα στα μικρά τόσο καλύτερα (π.χ. δισκοβραχιονας 28-48 και κασέτα 11-32 ή 34).

  • Τέλος ταχύτητες οκ εδώ περισσότερο μετράει να είναι καλά ρυθμισμένες, έχω χρησιμοποιήσει altus και alivio και από τις δύο είμαι ευχαριστημένος.

Περί αναρτήσεων καλύτερα να σου πει κάποιος άλλος.

Πετάλια I like em big με “”καρφάκια””. π.x. λινκ, λινκ

Δεν είναι κακό να ξέρεις και τις σειρές από shimano φτηνή --> ακριβή tourney- altus-acera-alivio-deore-slx / xt-saint.

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

@digitaltiger

Καλό θα είναι να πεις και τι μέγεθος χρειάζεσαι για να μπορεί να σου προτείνει κάποιος κάποιο μεταχειρισμένο ποδήλατο.

Δεν έχω να σου προτείνω κάτι αλλά θα σου πω κάποια πράγματα που ίσως δεν τα ξέρεις/σκέφτηκες , σε αυτά τα λεφτά είναι δύσκολο να βρεις καλό FS (οι καλές αναρτήσεις είναι ακριβές) , μόνο μεταχειρισμένο και πολύ δύσκολα να το δώσει κάποιος τόσα, από εκεί και πέρα.

  • Σε τι έδαφος θα πηγαίνεις; (αν κρίνω από το fs που κοιτάς χώμα)

  • Ξέρεις τι μέγεθος θες; Είναι το σημαντικότερο, αν πάρεις σωστό μέγεθος και σκελετό που σου αρέσει αργότερα μπορείς να αλλάξεις και ότι δεν είναι καλό/χαλάει και να φτιάξεις ένα άριστο ποδήλατο αν όμως είναι μικρό ή πολύ μεγάλο τότε κλάφτα…

  • Μετά πρέπει να δεις τι «φοράει» ανάλογα με το βάρος σου θές και πιο ποιοτικά κέντρα στους τροχούς και ίσως και μεσαία τριβή , δεν μπορείς να είσαι 100 κιλά και το κέντρο να είναι no name του 5€ και να πηγαίνεις χώμα απλά θα χαλάει συνέχεια.

  • Νext is τα γρανάζια, όσο περισσότερα δόντια στα μεγάλα και λιγότερα στα μικρά τόσο καλύτερα (π.χ. δισκοβραχιονας 28-48 και κασέτα 11-32 ή 34).

  • Τέλος ταχύτητες οκ εδώ περισσότερο μετράει να είναι καλά ρυθμισμένες, έχω χρησιμοποιήσει altus και alivio και από τις δύο είμαι ευχαριστημένος.

Περί αναρτήσεων καλύτερα να σου πει κάποιος άλλος.

Πετάλια I like em big με “”καρφάκια””. π.x. λινκ, λινκ

Δεν είναι κακό να ξέρεις και τις σειρές από shimano φτηνή --> ακριβή tourney- altus-acera-alivio-deore-slx / xt-saint.

Ειμαι 1.80 και κατι ψιλα απο υψος,βαρος...75kg

Νομίζω απο τι έχω καταλάβει είμαι στα 26 με 28"

Τώρα σχετικά με το έδαφος θα ήθελα πάρα πολύ να πάω σε χώμα καθώς μου αρέσει περισσότερο(ειδικά το downhill) όπως και τα mtb με αναρτήσεις κτλπ, εμφανισιακά τα προτιμάω δεν συμπαθώ της κούρσες.

Συμφωνώ σχετικά με το περιορισμένο budget μου αλλά δυστυχώς αυτό το καιρό είναι πολύ περιορισμένα τα πράγματα, πραγματικά αν είχα την χρηματική ικανότητα θα ασχολούμουν πολύ σοβαρά με το θέμα.

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

teaser :D

teazer.jpg

το καινούργιο μου παιχνίδι.μόλις γυρίσαμε από την πρώτη μας βόλτα.απίστευτο πλαίσιο :dance3:

Κώστα,όπως κατάλαβες δεν μπορούσα να περιμένω άλλο :happy2:

dscn0298s.jpg

dscn0302h.jpg

dscn0304cu.jpg

dscn0305kd.jpg

dscn0306q.jpg

dscn0311b.jpg

dscn0313.jpg

οι φωτο δεν είναι τόσο καλές,επιφυλάσσομαι

αύριο longggg road test πρωί-πρωί

Link to comment
Share on other sites

Κανας Πατρινος εδω?? :help:

Στην περιμετρικη το ποδηλατο επιτρεπεται?? Η αν σκασω μυτη θα με δουν απο τις καμερες και θα με μαζευουν μετα??

Δεν νομίζω, παλαιότερα διάβαζα ότι κάποιοι που το επιχείρησαν τους πήγαν μέχρι την έξοδο με συνοδεία.

Άλλωστε στα τούνελ δεν έχει βοηθητική οπότε δεν είναι και ότι πιο ασφαλές να κινείσαι με το ποδήλατο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.