Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Το crossmo είναι λίγο καλύτερο. Έχει και κάτι μη no-name :p (REAR DERAILLEUR Shimano Acera M360)

Αν βρίσκεις, κοίτα και για ακόμη παλαιότερα (με ανάλογη μείωση στην τιμή).

Και όπως είπα και στον vgiozo κοίτα και για μεταχειρισμένο. Ιδίως με 300-400 θα πάρεις πολύ δυνατό.

(παρεμπιπτόντως σε MTB με τόσα παίρνεις ένα τουμπανιάρικο Prorider ή ZigZag)

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

to megisto ειναι καλυτερο, ειναι τοποθετημενο πιο πανω απτο crossmo, τα ειχα δει απο κοντα, παρατηρησα οτι το megisto disc ειχε καλυτερες κολλησεις και μου εκανε να εχει κ αλλο σκελετο, πραγμα που μου επιβεβαιωσε ο ποδηλατας εκει. Βεβαια μπορει να μου τοπε για να πουλησει, το σιγουρα παντως ειναι οτι εκεινο το megisto disc ειχε αλλο σκελετο απτο non disc, τι να πω, παιζει να ηταν στην αλλαγη μοντελου.

Εκεινη την ωρα, με κλειστα τα ματια πηγαινα σε megisto disc κ ας ειχει το crossmo 300-350. Ομως, σε ενα αλλο ποδηλαταδικο, γνωρισα ενα τυπακι καλο παιδι 40αρης δικηγορος που μολις ειχε αγορασει ενα cube ltd 28 κατι, το συγκεκριμενο ηταν φορτωμενο και ειχε 900+, αλλα ο ιδιος σκελετος παιζει και σε 450+. Τον ροταω τι ειχες πιο πριν, μου λεει πηρα τελικα το megisto (δεν μου ειπε αν ηταν το disc) αλλα τελικα μου λεει ξερεις που καταλαβα την διαφορα στην αποδοση, οταν ημουν χωμα ενοιωθα με το megisto να κοσκινιζει κ να ειναι πιο νευρικο, ενω δοκιμαζοντας ενα cube φιλου πηγαινα ΟΚ....

Αυτο δεν ειναι η απολυτη αληθεια, ειναι ομως ενα real life review για το bike... Αν ειναι ομως να δωσεις 450ε για bike, εχεις διαφορες επιλογες και μια απο αυτες ειναι αυτη που εχω πει αρκετες φορες, αυτη του scott sportster 50/55/60 που προσωπικα το προτεινω με κριτηριο οτι ο σκελετος αυτος δανιζεται και σε ποδηλατα που κανουν 1000ε...οποτε ειναι μια καλη βαση/επενδυση.... αλλα δες και αυτο το ομορφο scott που βρηκα τωρα.

>@NTG, σαν το scott sub (link) οριζεις την κατηγορια fitness?, αν ναι ειναι πολυ ωραια κατηγορια, γτ ειναι για δρομο αλλα εχει στοιχεια χωματος και ρολλαρει τρελα δεν το συζητω..

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] Αυτό είναι κούρσα με ίσιο τιμόνι.

ψήνομαι για fitness (μόνο άσφαλτο) γιατί με το 26άρι mtb δεν!

trekking δεν με ενδιαφέρει αλλά ούτε και καθαρή κούρσα...too much για εμένα, απλά θέλω κάτι να ρολάρει ωραία στο δρόμο. (και ψιλοάνετο)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1243]fotme[/MENTION]

fitness ειναι αυτο που εβαλε ο λακιςςς.

Οριζεται με τον απλουστατο τροπο που ειπε ο l2phile...κουρσακι με ισιο τιμονι.

Το scott που εβαλες δε το λες fitness ..για trekking το εχω απλα δεν εχει ουτε την περιττη αναρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Holy legs..!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Quj7ZUU3SfY]CYCLEPASSION 2011 Calendar & Film - 1 of 3 - YouTube[/ame]

για να δείτε τα Gary Fisher το έβαλα

και οχι για το 1:36 : P

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

!!!

Αυτά τα τιμόνια, λένε τίποτα;

@fanisTERLOOY : Είναι no-name σειρές της Shimano. Από αυτά που βάζουν στα praktiker-ο ποδήλατα, αιώνες μπροστά.

Φίλε μου δεν ξέρω από που το συμπέρανες αυτό και τι γνώσεις έχεις στο θέμα της ποδηλασίας, αλλά δεν ισχύει. Όσο και αν προσωπικά δεν συμπαθώ τα Ideal, αν μη τι άλλο, τις περισσότερες φορές έχουν καλύτερα περιφερειακά από τα αντίστοιχου κόστους διεθνή ποδήλατα που ανταγωνίζονται.

Συγκεκριμένα:

Ideal Megisto:

Front derailleur Shimano FD-M191 (γνωστό και ως Shimano Altus)

Rear derailleur Shimano RD-M310 (γνωστό και ως Shimano Altus)

Shifter Shimano ST-M310 (γνωστό και ως Shimano Altus)

Crank set Shimano FC-M171, 48-38-28T, <=47/46 cm 170mm, else 175mm (γνωστό και ως Shimano Altus)

Cassette sprocket Shimano CS-HG31, 11-13-15-18-21-24-28-32T(24sp) (γνωστή και ως Shimano Acera)

Ορίστε και όλη η σειρά.

Αντίστοιχα για το Crossmo:

CRANKSET Shimano M131 48/38/28T*170mm w/CG (γνωστός και ως Shimano Tourney)

REAR DERAILLEUR Shimano Acera M360

FRONT DERAILLEUR Shimano M191 (γνωστός και ως Shimano Tourney)

CASSETTE/FREEWHEEL Shimano HG30 8sp cassette 11-13-15-18-21-24-28-32T (γνωστή και ως Shimano Tourney/Altus)

Κάτι το οποίο προφανώς δείχνει ότι το Megisto είναι σαφώς καλύτερο του Crossmo και με πολύ ανώτερα περιφερειακά!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...να αναπτύξω λίγο το σκεπτικό μου μήπως με βοηθήσετε, η με αποτρέψετε αν υπερβάλλω.

Το ποδήλατο που έχω τώρα είναι αυτό Scott Aspect 30 2011 Mountain Bike | Evans Cycles

Απ' το Scott είμαι πολύ ευχαριστημένος και παρόλο τα κιλά μου (115+ δυστυχώς....) ενώ φοβόμουν ζάντες κτλ. είναι

θηρίο! Ειδικά στο χώμα του πίνω το αίμα χωρίς να λυπάμαι πέτρες κτλ.

Τώρα λοιπόν που σιγά-σιγά φτιάχνω φυσική κατάσταση και έχω τα 30km. πλέον στάνταρντ, έχω ξεθαρρέψει και μου αρέσει και η απόσταση στην άσφαλτο.

Σκέφτηκα λοιπόν την αγορά ενός ποδηλάτου καθαρά για αυτό και μόνο αυτό, [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] λεπτό λάστιχο δεν βάζω γιατί θέλω το Scott για το χώμα αφού έχω το πάρκο δίπλα μου και πάω συνέχεια. http://www.parkotritsi.gr/parko-fotografies.htm

Υπερβολή λέτε η αγορά? ίσως αλλά εμένα με βολεύει.

Θα ήθελα ένα ποδήλατο για άσφαλτο να κινείται άνετα....δεν πάω για ρεκόρ απλά κάτι που να ρολάρει ωραία χωρίς να νιώθεις τα τακούνια και να έχει μεγαλύτερο βήμα. (τροχοί/ταχύτητες)

Μια πρώτη σκέψη θα ήταν τα trekking με καθαρά ασφάλτινο λάστιχο, πχ. :

KTM LIFE ONE - Trekking bikes - Για άσφαλτο και χώμα - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

Specialized.gr : Crosstrail

Ποδήλατο Trekking Cube Ltd Cls - buyeasy.gr

-Έχω ένα θέμα με το βάρος μου, και φοβάμαι τα πολύ λεπτά λάστιχα/ζάντες της κούρσας...έχω δίκιο?

-Τα trekking έχουν λάστιχα κούρσας, ή διπλόπατες ζάντες και λίγο πιό χοντρά λάστιχα?

Μια άλλη κατηγορία δεδομένου ότι έχουμε αποκλείσει το χώμα και η ανάρτηση του trekking είναι άχρηστη είναι τα fitness....πχ. :

Scott Metrix 40 '2012 - Car.gr

SCOTT SUB 40 | KassimatisBikes

IDEAL CITYRUN A/Γ | KassimatisBikes

ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΣΚΕΛΕΤΟΙ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ Ποδήλατα Δρόμου Fitness Ποδήλατο Fitness BLADE'12 (2200) 24ταχ.

1) Αξίζει να πάρω πρώτα απ' όλα ποδήλατο μόνο για δρόμο?

2) Trekking ή fitness και ποιές οι σημαντικές διαφορές?

3) Το βάρος μου είναι ανασταλτικός παράγων σε λεπτά λάστιχα/λακκούβες/ποδήλατο χωρίς ανάρτηση μπροστά?

4) Προτείνετε και κανένα bike ,ε?:) (normal τιμές)

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

δεν φταιω εγω, ειναι οντως holly legs

Heather Irmiger

2009 XC National Champ,

2009 & 2010 Marathon National Champ,

2009 Singlespeed World Champ

εδω μαζι με το σύζυγο

US Cross Country Champions Heather Irmiger and Jeremy Horgan-Kobelski (Gary Fisher/Subaru). Photos | Cyclingnews.com

ο σύζυγος

http://jeremyhorgan-kobelski.com/bio/ πολυ βαρυ το bio λέμε

και η αλλη

Willow Rockwell's Bio

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.