Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ερώτηση:

Βλέπω πολλούς που ποστάρετε διαδρομές από smartphone(?) και επάνω δεξιά γράφει τις θερμίδες που κάψατε.

Αυτό πως το υπολογίζει το πρόγραμμα? του δίνετε κάποιες παραμέτρους?

Link to comment
Share on other sites

κατα μεσο ορο αναλογα την διαδρομη ν δυσκολια την ταχυτητα.ρυθμιζεις κιλα υψος ηλικια αλλα δε ξερω αν παιζουν ρολο αυτα.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

κατα μεσο ορο αναλογα την διαδρομη ν δυακολια την ταχυτητα.ρυθμιζεις κιλα υψος ηλικια αλλα δε ξερω αν παιζουν ρολο αυτα.

Λογικά παίζουν...πχ. αν μαζί κάνουμε την ίδια διαδρομή, εσύ πας περίπατο ενώ εμένα μου βγαίνει η γλώσσα (λόγω αγυμνασιάς) δεν καίω περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά παίζουν...πχ. αν μαζί κάνουμε την ίδια διαδρομή, εσύ πας περίπατο ενώ εμένα μου βγαίνει η γλώσσα (λόγω αγυμνασιάς) δεν καίω περισσότερο?

δε το ξερω πραγματικα.λογικα θα καψουμε το ιδιο αλλα εσυ παραπανω.αν πχ εχεις παραπανω κιλα.αλλη κατανομη βαρους; λιγοτερες αντοχες; γτ πιστευω οτι ξεκιναν απο τους παλμους της καρδιας ολα.

Διαδρομή rollers 4km με Sports Tracker ~80 θερμίδες.

Διαδρομή rollers 2,5km (ίδια, απλώς μικρότερη) με Runtastic ~170 θερμίδες.

Χμμμμμμ.....

προσωπικα το σπορτ τρακερ το εμπιστευομαι more.ποση ωρα σου πηρε για 4.5?αν ειναι κοντα στο 20-30 πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο το 80αρη..

Link to comment
Share on other sites

Sports Tracker

Αυτή ήταν η διαδρομή αν θυμάμαι καλά.

Έκανα κάποια λαθάκια στα νούμερα, αλλά και πάλι η διαφορά υπάρχει. Νομίζω κι εγώ πως το Sports Tracker έχει πιο νορμάλ νούμερα, όχι πως τα πιστεύω επακριβώς κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα τουγκέδα. ΔΜΣ, ηλικία και πόσο γυμνασμένος είσαι. Απλά το τελευταίο φαίνεται μόνο με αισθητήρα παλμού. Επίσης ως γνωστόν ο ΔΜΣ είναι μούφα (120 κιλά - 20 κιλά λίπος vs 120 κιλά - 40κιλά λίπος. Με ίδιο ύψος έχουν ίδιο ΔΜΣ)

Τώρα το κάθε πρόγραμμα βγάζει αναλόγως και τι αλγόριθμο χρησιμοποιεί. [MENTION=6455]Arkan[/MENTION] είχες ρυθμίσει και στα δύο τις παραμέτρους ή έπαιζε με τις default?

Ερώτηση: Τι γνώμη έχετε για φραππέ στο δεύτερο μπουκάλι; Έχει καφεΐνη και ενέργεια. (βασικά ψάχνω ότι πιο τζαμπέ συμπλήρωμα/ενισχυτικό για τις 50+ διαδρομές)

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]: Πόση μάζα παστελιού βγαίνει με 1κιλό μέλι + 1 κιλό σησάμι/αμύγδαλα/φυστίκια/whatever;

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8837]l2phile[/MENTION] Ναι και στα δυο είχα βάλει τις παραμέτρους. Αλλά όλα αυτά μου κάνουν κάτι σαν τις ζυγαριές που μετράνε βάρος, λίπος, περιεκτικότητα νερού στο σώμα, χοληστερίνη, τριγλυκερίδια κλπ :p Οπότε απλώς χρησιμοποιώ ένα και το βλέπω ενδεικτικά :)

Όσο για το φραπέ στο δεύτερο μπουκάλι... Φρόντισε μόνο να μην έχει ιδιότητες που θα σε κάνουν sprinter να προλάβεις να πας σπίτι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]: Πόση μάζα παστελιού βγαίνει με 1κιλό μέλι + 1 κιλό σησάμι/αμύγδαλα/φυστίκια/whatever;

Μια φορά που το είχα ζυγίσει άθροιζε περίπου το βάρος των υλικών

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα τουγκέδα. ΔΜΣ, ηλικία και πόσο γυμνασμένος είσαι. Απλά το τελευταίο φαίνεται μόνο με αισθητήρα παλμού. Επίσης ως γνωστόν ο ΔΜΣ είναι μούφα (120 κιλά - 20 κιλά λίπος vs 120 κιλά - 40κιλά λίπος. Με ίδιο ύψος έχουν ίδιο ΔΜΣ)

Τώρα το κάθε πρόγραμμα βγάζει αναλόγως και τι αλγόριθμο χρησιμοποιεί. [MENTION=6455]Arkan[/MENTION] είχες ρυθμίσει και στα δύο τις παραμέτρους ή έπαιζε με τις default?

Ερώτηση: Τι γνώμη έχετε για φραππέ στο δεύτερο μπουκάλι; Έχει καφεΐνη και ενέργεια. (βασικά ψάχνω ότι πιο τζαμπέ συμπλήρωμα/ενισχυτικό για τις 50+ διαδρομές)

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION]: Πόση μάζα παστελιού βγαίνει με 1κιλό μέλι + 1 κιλό σησάμι/αμύγδαλα/φυστίκια/whatever;

ηλεκτρολυτες.(αλμορα)

5.5E 12 φακελακια

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με την εφίδρωση φεύγουν και οι ηλεκτρολύτες.

Flashnews.gr - Ο ρόλος των ηλεκτρολυτών

"Κατά την άσκηση χάνοντας ιδρώτα χάνουμε και πολλούς ηλεκτρολύτες με αποτέλεσμα να δημιουργούνται διάφορα προβλήματα, όπως ζαλάδες, κόπωση, δυσμενή αθλητική απόδοση, μειωμένη ικανότητα για άσκηση και αυξημένο κίνδυνο για θερμοπληξία."

Αυτό βέβαια πρέπει να αρχίσει να σε ενδιαφέρει όταν κάνεις έντονη άσκηση, πάνω από 1 - 1.5 ώρα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]: Ε, θα είναι λίγο. Εκτός αν είναι όλα ανηφόρα με καμιά 10άρα κλίση.

Όπως λέει και το άρθρο, αν δεν δεις...ζαλάδες, κόπωση, δυσμενή αθλητική απόδοση μάλλον δεν πρόλαβες να τους χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι και η ένταση της άσκησης, έτσι;

Πχ σε 2 ώρες, αν πας με 20χμ μπορεί να χάσεις 0,5 λίτρο. Με 30..30+ θα χάσεις κανένα 3λιτρο.

Δοκίμασε να στίψεις μισό-ένα λεμόνι και 2 κουταλιές ζάχαρη στο ένα μπουκάλι (νερό φαντάζομαι παίρνεις) και πιες το εναλλαξ, να μας πεις αν είδες διαφορά.

Πάντως μου φαίνεται περίεργο για σένα. Ούτε βόλτα κάνεις, ούτε για μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.