Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

ανντε φωτος θελατε, πειτε τιποτα.. θα χρειαστει να ευθυγραμμισω λιγο τα logos και να τα βαλω εδιαμεσα απο τα στικερ της ζαντας, τα οποα σκεφτομαι να τα ξυλωσω και να αφησω μονο το mavic, τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το έκανες έτσι ; Θα αλλάζεις ρόδες ; Η θα το έχεις πάντα έτσι ;

Ηθελα να εχω ενα δευτερο σετ δρομου ωστε να ρολλαρει, το ιδανικο ειναι να παρω και ζαντες κ το ακομα πιο ιδανικο ενα δευτερο ποδηλατο. :p

Link to comment
Share on other sites

Στη τρελα πανω! διαδρομες στην ασφαλτο τυπου να παω μια βολτα ετσι, να παω σε ενα φιλο μου, να παω για φρινταυ τυπου, στιβο. Δεν μπορεις να φανταστεις την διαφορα σε αισθηση στο δρομο, σαν να εισαι με ενα μπροστα γραναζι κατω, ειναι πολυ πιο ξεκουραστο κ γρηγορο.

Οπως και τα χειμερινα λαστιχα στα αυτοκινητα, ετσι κ εδω προτεινω να το δοκιμασετε το 1.5...κ οκ 15ε λαστιχα, μαλιστα στο web διαβαζω μονο θετικα σχολια για αυτο το κλασικο οχι premium λαστιχο.

Βεβαια το μοντελο χρησης θα δειξει την επιτυχια του στο χρονο, διοτι οι αλλαγες βαλεβγαλε/φουσκωνε_ξεφουσκωνε ειναι ενα τεταρτο δουλεια, το καλυτερο ειναι ετοιμες ροδες, σε 30sec εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έφτιαχνα ότι πιο οικονομικό σε ζάντα μπορούσα (έτσι κ αλλιώς τις καταπονήσεις του βουνού δεν τις έχουν) αλλα όπως είπες και μόνος σου το μοντέλο χρήσης θα δείξει.

'οπως και να χει μεγεια.

ps η ποδηλασία στον δρόμο με τα αυτοκίνητα sucks!

Link to comment
Share on other sites

δεν τα ζυγισα ο λακαμας....ξεχαστηκα πανω στη φουρια μου να τα βαλω να δω πως πανε, ειναι συρματινα υποψιν, οποτε δεν ειναι και super ελαφριες πιστευω. Επιφυλλασομαι λοιπον και μολις τα ξυλωσω κ μου ερθει και η ζυγαρια θα ποσταρω..

> τα λαστιχα μπαινουν ευκολα κ γρηγορα σχετικα χωρις μανταλακια/κουτακια etc, λιγο ava μονο κα ειναι ΟΚ! μερικες φωτος πρωινες...

>> ωραια λαστιχα ειναι και τα maxxis detonator και schwalbe marathon επισης!

post-1243-1416076356,149_thumb.jpg

post-1243-1416076356,2291_thumb.jpg

post-1243-1416076356,3192_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια, μια συμβουλή θα ήθελα...

Καλοκαιράκι μου έχει μπει η ιδέα της ποδηλατάδας για γυμναστική και διασκέδαση...εδώ στα Γιάννενα έχω ήδη αρχίσει τρέξιμο στη παραλίμνια περιοχή, αλλά φιλοδοξώ να επεκτείνω τη διαδρομή...

...άρχισα να ψάχνω λίγο στο νετ κι έφαγα μια μικρή φρίκη με τιμές...τα φτηνότερα που βρίσκω είναι στη περιοχή των 300€ κι αν βρω κάτι πιο φτηνό (πχ πρακτικερ) αμφιβάλλω αρκετά για την αντοχή και την αξιοπιστία του...

Υπάρχει καμία αποδεκτή λύση κάτω απο 200€; Κάτι ενδιάμεσο για δρόμο και χώμα ψάχνω...(1.86εκ ύψος)

Κι επιστρέφει ενοχλητικός όσο ποτέ...

...αυτό εδώ πώς σας φαίνεται; έχω βρει κι αυτό αλλά κι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινή μου άποψη και εμπειρία, σε αυτό το εύρος τιμών, θα πάρεις πολύ πλαστικούρα. Προτίμησε να ψάξεις για μεταχειρισμένο (car.gr cyclist.gr) έστω και 5ετίας.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1243]fotme[/MENTION] πωπω βλέπω το Canyon και σπαράζει η καρδιά μου...

Αυτό ήθελα να αποφύγω και εγώ και τελικά κατέληξα με 2ο ποδήλατο στο σπίτι (και οριακά αρκετό χώρο για να χωράω και εγώ :baby:)

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος με λιγη ορεξη :) να μου εξηγησει λιγο τι πρακτικες διαφορες εχουν τα διαφορα μεγεθη τροχων?

δηλ. αν παρω 2 κατα τα αλλα ιδια ποδηλατα, ενα με 20¨και ενα με 26" τι διαφορες στο οδηγημα, δρομο, χωμα θα εχουν?

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος με λιγη ορεξη :) να μου εξηγησει λιγο τι πρακτικες διαφορες εχουν τα διαφορα μεγεθη τροχων?

δηλ. αν παρω 2 κατα τα αλλα ιδια ποδηλατα, ενα με 20¨και ενα με 26" τι διαφορες στο οδηγημα, δρομο, χωμα θα εχουν?

Με 20? Κοίτα μπροστά σου, βλέπεις την οθόνη σου? Πόσες ιντσες είναι? φαντάσου να έχει ίδια διάμετρο ο τροχός της ρόδας σου η αντόστοιχα μικρότερη η μεγαλύτερη.

20'' είναι μικρή ρόδα, 26 είναι η συνηθισμένη και 29 είναι η μεγάλη

Όσο μεγαλύτερη τόσο πιο άνετες είναι οι διαδρομές, αφού τρώνε διαφορετικά τις λακούβες. Επίσης όσο μεγαλύτερη τόσο πιο "γρήγορο", αφού με την ίδια σχέση στα σασμάν η πίσω ρόδα διανύει μεγαλύτερη απόσταση, άρα πας πιο μακριά.

ΚΑι στην οδήγηση έχει διαφορετική συμπεριφορά, αλλά, δεν μπορώ να το εκφράσω:weep:

Στο χώμα, όσο μεγαλύτερο τόσο καλ΄υτερο, μπορεί το 26αρι να είναι το συνηθισμένο, αλλά όσοι έχουν πάει με 29 καραγουστάρουν, στο χώμα με 20 είναι αυτοκτονία! μία λακούβα και σε φέρνει καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.