Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

η πισω ειναι μαμα οπως το πηρα απο canyon, μπροστα δεν εχω ιδεα γτ εχω αλλαξει αρκετες, παιζει να μου την εχει βαλει κ ο Gomar την τελευταια, παντως χρειαζομαι αλλη μπροστα διοτι αυτη χανει λιγο. Οποτε το καλυτερο ειναι να παρω με ευρος 1.5-2.1 να εχω μια και να ειμαι οκ....

[MENTION=8837]l2phile[/MENTION], το ευρος που το εχουν-οι σαμπρελες-χτυπημενο? διπλα στην βαλβιδα?

Link to comment
Share on other sites

2.1 ειναι το λαστιχο σου??

Αν ναι...σου κανει και ας μη το λεει ο κατασκευαστης.

Αφου το λεω εγω φτανει :p

(φοραω και εγω ενα μεγαλυτερο απο το κανονικο ..δεν εχεις προβλημα απο το μεγαλυτερο στο μικροτερο...στην αναποδο θα ειχες και οχι παντα->αναλογα και τα λαστιχα σου και τις πιεσεις που θες να παιζεις.

ΠΡοφανως αν απο 2.35 ηθελες να πας σε 1.35 ενδεχεται να ειχες αλλα για ενδιαμεση κατασταση θα εισαι οκ)

Link to comment
Share on other sites

Κεντρικός σταθμός τραίνων, bicycle parking.

002_5796.jpg

002_5797.jpg

για να εχουν την ανεση να ανεβαινουν σε ποδηλατο φορωντας φουστα χωρις να αποκαλυπτονται τα υπολοιπα

το 80% έτσι κυκλοφορούν

το άλλο 20% με σορτσάκια

Unbenannt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είπα ν' ασχοληθώ σήμερα λίγο με το ποδήλατο για να το συμαζέψω λίγο. Η ακτινολόγηση μπροστά πέτυχε, πίσω όχι τόσο αλλά σίγουρα βελτιώθηκε πολύ. Μία-δύο φορές ν' ασχοληθώ ακόμα πιστεύω να τα καταφέρω 100%. Ήθελα να καθαρίσω και την αλυσίδα μαζί με τα γρανάζια αλλά αυτό δεν ξέρω αν το έκανα καλά...πρώτα έριξα νερό (χωρίς ιδιαίτερη πίεση) και όταν στέγνωσε το πέρασα με WD40 (αντισκωριακό). Τέλος, πήρα γράσσο και πέρασα αλυσίδα, γρανάζια και πεντάλ. Ελπίζω να μην έκανα λάθος με το αντισκωριακό. Μια βόλτα Μαρούσι-Αγία Παρασκευή-Μαρούσι μου φάνηκε πιο "στρωτή".

Link to comment
Share on other sites

"Ότι" και να έκανες, σαφώς θα είναι και καλύτερα από παλιά.

WD40 βάζουμε για να φύγουν γράσσα, λάδια (σαν καθαριστικό πιο πολύ). Στην αλυσίδα μόλις στεγνώσει το WD40, καλύτερα να βάζεις λαδάκι και όχι γράσσο . (είχαμε μία συζήτηση μερικές σελίδες πίσω για το τι υπάρχει)

Γρανάζια και πεντάλ τι εννοείς;

Αν μπορείς άνοιξε τα κέντρα των τροχών και γράσαρε τα και αυτά. (συνήθως δεν θέλουν τρελά εργαλεία)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα απο την πρώτη μου βόλτα με το ποδήλατο:red:

Εχω να πω τα εξής

1) Ήμουν πολύ @!$%@#%# που τόσο καιρό δεν είχα πάρει ποδήλατο

2) Χωρίς να το πάρετε σαν διαφήμιση αλλά μου αρέσει να αποδίδω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, γνωρισα έναν πραγματικά αξιόλογο άνθρωπο σήμερα στο κατάστημα που πήγα. Tον κύριο Λαζαρίδη. Εκατσε, παρόλο που γινόταν χαμός στο μαγαζί απο πελάτες και μου εξήγησε 5 πράγματα. Δεν θέλησε να μου πουλήσει το ποδήλατο που είχα διαλέξει παρόλο που ήταν πιο ακριβό, αλλά ένα μοντέλο πιο κάτω, καθώς όπως μου είπε δεν θα το αξιοποιήσω. Πήρα λοιπόν αυτό

CUBE AIM 2012 | lazaridisbike.gr

3) Τελικά δεν είχα ξεχάσει πως κάνουν ποδήλατο. Εκανα περίπου 3 ώρες βόλτα και το χάρηκα όσο δεν πήγαινε

Ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε και δώσατε τα φώτα σας σε μία άσχετη και ευχαριστώ και τον Gomar που μίλησε στον κύριο Λαζαρίδη

:)

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

for fun....

γνωρισα έναν πραγματικά αξιόλογο άνθρωπο σήμερα στο κατάστημα που πήγα. Tον κύριο Λαζαρίδη. Εκατσε, παρόλο που γινόταν χαμός στο μαγαζί απο πελάτες και μου εξήγησε 5 πράγματα.
1.66 μπόι, 52 κιλά και μεγάλο C στήθος. :p

If-you-know-what-I-mean-mr-bean-meme-420x250.jpg

Καλές βόλτες και προσοχή. Και μην πάθεις ζημιά και μην προκαλέσεις ζημιά :)

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] σημερα μιλαγα μαζι του για τα λαστιχα δρομου! βαρεθηκα να περιμενω τον αλλον και θα παω απο εκει αυριο, ητανε να παω σημερα! εχει τα kenda kwest 1.5 15 ευρω κ τα 2. μεγειες μεγεις!! :)

Στο θεμα μας, η μπροστα σαμπρελα ειναι kenda 1.925-2.165 αν θυμαμαι, η πισω δεν γνωριζω διοτι δεν ειναι χτυπημενη αλλα με λευκη μποργια που εχει ξεβαψει. Οποτε χρειαζομαι ενα σετ σαμπρελες. Ο λαζαριζης μου ειπε 25 με σαμπρελες michelin και του ειχαν τελειωσει οι kenda που θα εβγαινε 20...not bad..θα δω τι θα κανω..

Για τα βαρη, σε ζυγαρια σωματος με αναλυση 100gr, οποτε παιζει ενα +-50 που ουσιαστικα ειναι 50 διοτι αν ειναι μικροτερο παει σε πιο κατω δεκαδικο.... οι τιμες ειναι η maximum πιθανες.

Panaracer 2.1 folding: 700gr

Tubes: 300gr

Front Mavic Crossride + Avid G2 185 disc: 1200gr

Rear Mavic Crossride + Avid G2 160 disc+HG50 11-34: 2100gr

Παρηγγειλα μια ζυγαρια κουζινας, την χρειαζομαι ετσι κιαλλιως, οποτε θα επανελθω με ακριβη νουμερα. Τα λαστιχα/σαμπρελα 1 κιλο ειναι πολυ....κ η πισω κασσετα..

Link to comment
Share on other sites

Ο ακτινωτός κύλινδρος που σφίγγει πάνω η κασσέτα (και δεν υπάρχει μπροστά)

Ναι βρε, απλά είπες "Τα λαστιχα/σαμπρελα 1 κιλο ειναι πολυ....κ η πισω κασσετα.." και θεώρησα ότι εννοείς "και η πίσω κασσέτα ζυγίζει πολύ". Γι' αυτό σου είπα ότι πίσω έχεις έξτρα και την βάση της κασσέτας + το έξτρα μήκος qr (κάτι γραμμάρια γι' αυτό και το emoticon)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ποστάρετε κατά καιρούς τους ποδηλατικούς σας άθλους, ας βάλω και 'γω τον δικό μου σημερινό(mtb 26άρια full τρακτεροτά):

(smart phone δεν έχω, οπότε φανταστείτε την ασφάλτινη διαδρομή:p)

Ρεκόρ σήμερα απόστασης με 30.5km. σε 2:05ώρες. , και πρώτη φορά που έκατσα τόσο πολύ στη σέλα συνεχόμενα.

Δεν ξέρω γιατί αλλά στα πρώτα 2km. πάντα την ακούω, και περιέργως στο 15ο συνήθως...μετά πάω χωρίς πρόβλημα.

Μπορούσα να κάνω άλλα 5-6 εικάζω, αλλά την άκουσε ο ποπός μου παρά το κάλυμμα gel στη σέλα.

Επόμενος στόχος τα 40km. που πιστεύω θα βγούν αν κρίνω από τα σημερινά που ήταν καπάκι μετά τη δουλειά.

Επειδή πολλοί γράφετε και τι τρώτε, πριν ξεκινήσω έφαγα τρία ντολμαδάκια (αλήθεια:)), και την έβγαλα με ένα παγούρι νερό.

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] καλή διασκέδαση με το νέο σου παιχνίδι, το οποίο πρέπει να χαζεύεις τώρα.:p

Περιμένω sleevαρισμένες ντίζες φρένων/ταχυτήτων και carbon πινελιές.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.