Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

5E85K35F63Ka3Ib3Jdc66b66b643ebcef1d22.jpg

52 cm of SEX

Straight from the nimble-fingered wrench wranglers of the Moon Love Tower Shack, we bring you this gorgeous, teal, hand-built, better-than-a-fixie, single speed, laser-sight-perfected, hipper-than-hip sex machine. Responsible for the conception of at least eight children and an iguana, this slam-dunk home-run touchdown flash PR bicyclomiphene comes with the slickest guarantee you've ever seen: riding this bike will make you HAPPY. We guarantee it.*
:rofl::rofl::rofl:
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΟΒ ALERT.

Υπάρχει κάπου κάποιο άρθρο που να μιλάει περί ελαστικών για mtb?

Η αν μπορεί κάποιος να αναφέρει 2 λόγια για πέλμα, πλάτος κλπ?

Πχ αν από 1.95 πάω σε 2.10 θα δω διαφορά σε ψιλοπατημένο χώμα ή είναι καλύτερα για απάτητο... κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορα ενος ελαστικου στο χωμα, περαν του πλατους του πελματος εχει σχεση να κανει κ με την χαραξη του. Επι παραδειγματι, ειχα τα mountain king 2.1, τα οποια ναι μεν ειχαν καλυτερη κυλιση απο τα panaracer xc 2.1 που εχω τωρα, αλλα πολυ χειροτερη συμπεριφορα σε στατικα ξεκινηματα σε ανηφορα με ξερο χωμα κ πετρες.. απτην αλλη σε πατημενο χωμα ητανε σφαιρα (κ ηταν πολυ ελαφρια!).

Παντως σαν γενικος κανονας, αν πας σε χωμα-μονοπατι θελεις 2.0 λαστιχο κ πανω, βεβαια μπορεις να βαλεις 2.1 μπροστα και min 1.9 στο πισω αν θελεις να μειωσεις τις απωλειες.

Τι λστιχα εχεις τωρα κ τι θα ηθελες να παρεις?

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορα ενος ελαστικου στο χωμα, περαν του πλατους του πελματος εχει σχεση να κανει κ με την χαραξη του. Επι παραδειγματι, ειχα τα mountain king 2.1, τα οποια ναι μεν ειχαν καλυτερη κυλιση απο τα panaracer xc 2.1 που εχω τωρα, αλλα πολυ χειροτερη συμπεριφορα σε στατικα ξεκινηματα σε ανηφορα με ξερο χωμα κ πετρες.. απτην αλλη σε πατημενο χωμα ητανε σφαιρα (κ ηταν πολυ ελαφρια!).

Παντως σαν γενικος κανονας, αν πας σε χωμα-μονοπατι θελεις 2.0 λαστιχο κ πανω, βεβαια μπορεις να βαλεις 2.1 μπροστα και min 1.9 στο πισω αν θελεις να μειωσεις τις απωλειες.

Τι λστιχα εχεις τωρα κ τι θα ηθελες να παρεις?

κάτι κινεζiές που ήρθαν με το ποδήλατο(Σαν αυτά χωρίς αυτές τις μεταλλικές @@..HangZhou ZhongCe Rubber Co.,Ltd.) .

Δεν ξέρω καθόλου τι να πάρω γιατί δεν έχω εμπειρία και με άλλα λάστιχα εξού και η ερώτηση μου. Το μόνο που σκεφτόμουνα ήταν να βάλω πιο πλατύ πέλμα 2.0 ή 2.10 Αυτά που έχω είναι 1.9

Προορίζονται για πατημένο χώμα κυρίως και πέτρα.

Φυσικά μιας και δουλειά δεν υπάρχει, μεγάλος παράγοντας είναι και το οικονομικό οπότε θα ήθελα να μείνω κάτω απο τα 20€/λάστιχο.

Αυτά τα 2 πχ είναι στα υπ'οψιν χωρίς να μπορώ να σου δικαιολογήσω το γιατί βέβαια :p

Continental Explorer 26x2.1

Continental Mountain King II 26x2.2

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν με χάλασαν ,τώρα εάν τα αλλάξω και δω διαφορά μεταξύ των 2 δεν το ξέρω άλλα ρωτάω και για να μάθω αλλά και για να ακούσω και 2 γνώμες απο κάποιος που ξέρουν κάτι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Τοτε -αποψη μου- να το χαρεις ως εχει μιας και ..

"Φυσικά μιας και δουλειά δεν υπάρχει, μεγάλος παράγοντας είναι και το οικονομικό"

Οταν φανε τα ψωμια τους τοτε ψαξε αλλα ..οπου πιθανοτατα θα εχεις βρεις και τις οποιες αδυναμιες τους ωστε να ψαχτεις σε πιο αποτελεσματικα/ιδανικα.

Link to comment
Share on other sites

ναι κ εγω αυτης της αποψης ειμαι!

Να εχεις υποψιν σου οτι στα λαστιχα παιζουν 2 κυριες κατηγοριες, αυτες που ειναι με συρματινο σκελετο(wired)και αυτα που ονομαζονται διπλωτα (folding). Τα δευτερα εχουν ως πλεονεκτημα, περαν οτι τα βολευεις σε μια τσαντα, το χαμηλoτερο τους βαρος, πραγμα πολυ σημαντικο λογω του οτι το ελαστικο αποτελει βασικο μερος της φερομενης μαζας που εχει μια ροδα. Μεγαλο βαρος η ροδα, πιο μεγαλη και η δυναμη για να αλλαξει η αδρανια της.

Ετσι λοιπον για την γνωση που θα σε βοηθησει στην αγορα, χρειαζεται να βαλεις τον παραγοντα βαρος μεσα.. On the other hand, που λενε στο χωριο μ, οσο πεφτεις σε γραμμαρια (ενα καλο ελαστικo 20-30ε εχει 450-550+gr) τοσο ανεβαινεις στην τιμη, λογικο, αλλα πεφτεις και απο προστασια. Ενα ελαφρυ λαστιχο ειναι πολυ πιο ευπαθες απο το αντιστοιχο βαρυτερο version του..Οποτε καπου εκει το ζυγιζεις βαση τιμης, βαρους προστασιας.. Εκει ερχονται τωρα οι κατασκευαστες με υποπροιοντα, οπου σε ενα super ελαφρυ λαστιχο, βαζουνε καποια extra ελαστικα υλικα ωστε να προστατευουν τον πυρηνα του ελαστικου, οποτε εκει θα βλεπεις τυπου black chilli compound protection, banana republic, tutti frutti κ τα ρεστα...

Τελος υπαρχει και μια ξεχωριστη κατηγορια, που ισως βασικα να μην ειναι υποκατηγορια αλλα αρχικος διαχωρισμος κ αυτο ειναι τα tubeless λαστιχα, τα οποια δεν εχουν σαμπρελα μεσα...πιο βαρια απτα συμβατικα, αλλα τις περισσοτερες φορες ελαφρυτερα απο τον συνδιασμο συμβατικο+βαρια σαμπρελα. Πλεονεκτουν στο γεγονος οτι δεν φλαταρουν, οποτε μπορεις να συνεχισεις μεσα σε ενα δασος, κατι αντιστοιχο με τα runflat δηλαδη τα οποια εχουν σκληρο προφιλ πιο ανθεκτικο απτην πιεση της ολικης μαζας.

Αυτα περιπου, ελπιζω να μην σου φανουν μπερδεμενα, ειμαι λιγο ζαμπον για υπνο κ μπορει να τα γραφω αφιλτραριστα... οτι θελεις ρωτα, αλλα οπως σου ειπα απτην αρχη, αυτο που λεει ο ntg, απτη στιγμη που δεν νοιωθεις καποια ελλειψη τωρα, κ απτο γεγονος οτι δεν εχεις λεφτα για ξοδεμα, δουλεψε αυτα, δες τα στοιχεια ελαστικου που χρειαζεσαι και οταν εισαι ετοιμος χτυπας αυτα που σου ταιριαζουν! :yes2:

Link to comment
Share on other sites

μια διόρθωση μόνο το black chilli δεν είναι τύπος προστασίας (όπως το snake skin κτλ) αλλά μείγμα της continental που κυρίως διακρίνεται για την μικρή αντίσταση στην κύλιση και το πολύ καλό του κράτημα. Είτε για βουνίσιο είτε για ελλαστικό δρόμου

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω,δεν μου γεμίζει το μάτι να σου πω την αλήθεια

για χαλαρή χρήση φαντάζομαι θα'σαι οκ,αλλά αν πρόκειται να περάσεις

αρκετές ώρες πάνω της,θα έλεγα να κοιτάξεις και αλλού

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.