Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Αυτές οι ζάντες εκτός ότι έχουν καταργηθεί δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν στο Γομάρι πάνω από μια ώρα... Race day ζάντες και μόνο

Από notubes θα κοιτούσα flow η arch για την χρήση που κάνεις

Link to comment
Share on other sites

ειχες καταληξει σε αυτες με καποιο σκεπτικο ; ερευνα αγορας ;

με το σκεπτικο που κανω σε καθε research, το προβλημα ειναι οτι δεν θυμαμαι το λογο, αλλα για να τις εχω λοκαρει καποιο καλο λογο θα ειχα βρει! για google them διοτι αποτι θυμαμαι ηταν το καλυτερο combo επιδοσεις/ψαγμενης ποντικιας. :flower:

>Αν θυμαμαι καλα, με τ αναλογα κεντρα, παει στα 1400gr το σετ, ειναι μαυρες, εχει τετραγωνες ακτινες, ειναι ελαφριες/ανθεκτικες, παιρνουν λιγες ακτινες, γινονται tubeless και τις προτεινουν οι super ποντικοι. Το θεμα μου ειναι οτι θελω maximum τις ακτινες που εχω τωρα στις mavic, που δεν βρισκεις ευκολα (24 ακτινες).. οι ζαντες μου ειναι τζι-τζι βσκ, οποτε κ γιαυτο δεν το εχω προχωρησει ακομα...κ νομιζω ειναι κριμα να τις δωσω και να μην τις κρατησω για 2ες..

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ζάντες εκτός ότι έχουν καταργηθεί δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν στο Γομάρι πάνω από μια ώρα... Race day ζάντες και μόνο

Από notubes θα κοιτούσα flow η arch για την χρήση που κάνεις

τις τσεκαρες? θυμαμαι οτι ειναι παναλαφρες, αλλα για τα συγκριτικα πιο λιγα κιλα μας, <80, θυμαμαι τις εξυμνουσαν... αν οι flow/arch ειναι σε αυτο το standard τοτε super!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] θες άλλες, γιατί; Να αντικαταστήσεις αυτές, άρα πολύ γερές και δεν σε χαλάει να είναι και πιο ελαφριές ή για εξτρα ζευγάρι όταν πας σε άσφαλτο, άρα θες απλά ελαφριές;

EDIT: Άκυρο. Τώρα το πρόσεξα.

θελω να πλεξω τροχους για το ποδηλατο; καμμια ιδεα για κανα στεφανι ακτινες κ κεντρα;

Εσύ δεν ξέρεις καν εάν θέλεις....

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

αχχααχχααχχαχαα

οταν γραφω απο το κινητο πεταγονται συμβολα απο το πουθενα :D

σκεφτομαι να δω αν με πλεξιμο τροχων μου ερχονται αρκετα πιο φθηνα απο οτι να παρω ετοιμες.

Ναι οι δικες μου (alex rims)ειναι παρα πολυ γερες (με 5500~ χιλιομετρα και το 70% βουνο )

να εχω χρειαστει 2 φορες ακτινολογηση

Αλλα θελω πιο ελαφρυες γμτ.

ειναι αρκετα βαριες οι δικες μ

Link to comment
Share on other sites

η πλεκεις το καλυτερο δυνατο για τα λεφτα ή πας σε ετοιμες mavic που τα entry level, σαν τις δικες μου, ειναι OK τιμη/βαρος, παιζουν και οι fulcrum επισης (νομιζω ακομα καλυτερο value), αλλα σαν custom τιποτα...εκτος αν θες να δωσεις 500-600Ε++..

Link to comment
Share on other sites

Λέω να πλύνω το ποδήλατο, έχω καθαριστικό αλυσίδας της Muc-Off αλλά τι λάδι να βάλω στην αλυσίδα στο τέλος?

Έχω ένα σε μορφή spray του Lidl, λάδι με σιλικόνη...να το βάλω?:hmm:

Λάδι χρειάζονται και τα ντεραγιέ στις βίδες/ελατήρια η όχι?

Link to comment
Share on other sites

τα τυπου wd40 δεν κανουν για λιπανση αλυσιδας, ειναι βεβαια εξαιρετικα για βιδες,συνδεσμους, etc. Αν δεν εχεις γρασο (μην ειναι πολυ χοντρο ομως), μπορεις να βαλεις λαδι singer, ειναι ομως λεπτο και ενδεχεται να σε πιτσιλαει-φυγει πιο γρηγορα-μαζεψει βρωμια. ο Γομαρ μου ειχε προτεινει λαδι αυτοκινητου, εβαλα ενα 5-40 που ειχα, μια χαρα, η αλυσιδα αθορυβη χωρις μακα.. δοκιμασε το ετσι, απο Τριτη παρε ενα γρασο της shimano 5Ε.

Link to comment
Share on other sites

τα τυπου wd40 δεν κανουν για λιπανση αλυσιδας

Αυτό του Lidl δεν είναι σαν το wd-40, είναι καθαρά λίπανσης.

ο Γομαρ μου ειχε προτεινει λαδι αυτοκινητου, εβαλα ενα 5-40 που ειχα, μια χαρα, η αλυσιδα αθορυβη χωρις μακα.. δοκιμασε το ετσι, απο Τριτη παρε ενα γρασο της shimano 5Ε.

ωραία...έχω τέτοιο λάδι, το βάζω στην αλυσίδα και την σκουπίζω για να φύγει το περιττό, σωστά?

Να λαδώσω μόνο αλυσίδα η και κασέτα/ντεραγιέ?

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε κινουμενο, καντο με ενα πινελακι ή πανακι. Βαλε το πινελο σε ενα σημειο της αλυσιδας και αρχιζε να κανεις πεταλι, το ιδιο κ σε γραναζια ντεραγιε/βραχιονα. Μην το πειξεις στο λαδι πανω στα γραναζια, θα το λιπανει η λαδομενη αλυσιδα, λιγο απλως για το traction.. Για το lidl δεν ξερω το υλικο μην σου λεω μα@λακι3ς..

Link to comment
Share on other sites

ασε στην περιοχη αυλωνα που ειχαμε ολη την ανηφορα πριν τον Αγιο μερκουριο

εκει μας βαραγε ο ηλιος κατακεφαλα χωρις να κουνιεται φυλλο...

ειναι και ξεραιλα και αντανακλαει ολη τη ζεστη..

λιωσαμε σου λεω..

τωρα που εφαγα μπορω να ξεραθω :D

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι 2000υψομετρικα

αλλα ρε γμτ στο αχλαδι που πηγα πιο λιγο κουραστηκα

ειναι λιωσιμο αυτη η βολτα.Ειδικα μετα απο τα 40-45χιλιομετρα στην πλατη σε βαραει η ανηφορα της αυλωνας και μετα το κερασακι του Αγιου μερκουριου (20% κλιση ;) για 1,8χιλιομετρα ~200υψομετρικα

και αφου εχεις κλειδωσει μυικα εχεις αλλα 15χιλιομετρα :p

Sports Tracker

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.