Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Η διαδρομή σχεδιασμένη:

ZaPlB.jpg

Και η διαδρομή καταγεγραμένη σε κομμάτια (thnx to sportstracklive :p )

SportsTrackLive | agras | Cycling

SportsTrackLive | agras | Cycling

SportsTrackLive | agras | Cycling

102χμ - 3h 45m

Κράμπες από τα 70χμ (σε κάποια φάση σταμάτησα και έκανα διατάσεις :p ), πόνος στο δέρμα των ποποκοκκάλων στα 80 κάτι και πόνος τώρα στην εξωτερική πλευρά των ποδιών (ειδικά του δεξιού)

Ωραία ήταν :D (να μην σταματούσε και το μαμήδι το gps, να την είχα ολόκληρη...)

Σκέψεις :

α) Ίσως για πρώτη φορά έπρεπε να δοκιμάσω πιο φλατ διαδρομή

β) Πιο σοβαρό φαγητό next time και όχι δύο χούφτες καρύδια και νερό :p

[MENTION=1243]fotme[/MENTION] : Δεν το είχα δει καν στο site τους. Ολοι το είχαν περίπου 45 και εγώ το πήρα 25. Κάπου εκεί

EDIT: Μου έφαγε 2km το rwgps. Από αλλού πήγα. 104 σύνολο :rofl:

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Κράμπες από τα 70χμ (σε κάποια φάση σταμάτησα και έκανα διατάσεις :p ), πόνος στο δέρμα των ποποκοκκάλων στα 80 κάτι και πόνος τώρα στην εξωτερική πλευρά των ποδιών (ειδικά του δεξιού)

Ωραία ήταν :D (να μην σταματούσε και το μαμήδι το gps, να την είχα ολόκληρη...)

μπραβο, αφου σαρεσει, ξεκινα συσφιξουλα, επιτοπου!

τα ποποκοκκαλα ε?? ε ρε τι θα ακουμε :D λεκανη ονομαζεται ματακια μου!! (εδιτ? μηπως γινεσαι λιγο γλυκουλης κ εσυ σαν τον ψιψινο[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]???)

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8837]l2phile[/MENTION] πόνος τώρα στην εξωτερική πλευρά των ποδιών (ειδικά του δεξιού)

Στο καλάμι λες ε?

πατησε το με το χερι και να δεις ανακουφιση που θα νιώθεις οταν θα φεύγει το χέρι απο πανω :p

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθηκε ο [MENTION=8837]l2phile[/MENTION] για φαγητο πριν την βολτα να ρωτησω και εγω κατι. Συντομα θα κανω αυτην την διαδρομη, στη μεση θα κανω σταση 1 μερας μιας και εχω σπιτι οποτε βηαινει 30 την πρωτη μερα και 45 την δευτερη. Επειδη δεν εχω ξαναπαει σε τετοιο υψος με την κουρσα και απο γνωστους που εχουν κανει την διαδρομη μου εχουν πει οτι στα Πισια εχει μεγαλη ανηφορα μπορει να μου πει καποιος μερικες συμβουλες για να την βγαλω λιγο πιο ευκολα;

Τι πρεπει να φαω το πρωι; Ποσες ωρες πριν και τι τρωτε συνηθως κατα την διαρκεια εαν χρειαζεται γιατι τα χιλιομετρα ειναι λιγα απλα ειναι ανηφορικα.

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

Τα καρύδια κατά τη διαδρομή τα έφαγα. Πιο πριν είχα φάει κανονικά (2,5 ώρες νωρίτερα).

Δεν ξέρω σε τι φυσική κατάσταση είσαι, αλλά η διαδρομή δεν είναι δύσκολη.

1η μέρα 17χμ ανηφόρα με μέση κλίση 2%

2η μέρα 10χμ ανηφόρα με μέση κλίση 5,2% . Είναι πιο δύσκολη, αλλά έχει και μερικά σημεία επίπεδα που θα ξεκουράζεσαι.

Γενικά βρες ένα χαλαρό ρυθμό που σου είναι ξεκούραστος και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Φαγητό όπως κάθε μέρα. 2-3 ώρες πιο νωρίς φάε καλά (φάε, όχι βούτα στην κατσαρόλα : p ). Χτύπα και μία φραπεδούμπα μία ώρα πιο πριν.

Στις διαδρομές πάρε κάτι να τσιμπάς ανά 20-30 λεπτά(πχ. ξηρούς καρπούς, σύκα, μπανάνα) Και δύο μπουκάλια νερό (κυρίως τη δεύτερη μέρα).

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ????

ξεθαρεψαμε και καταπινουμε τα χιλιομετρα ; γεροντι εισαι και γεροντι θα παραμεινεις με τοσους πονους που σε χτυπανε :D

Μπραβο αγορινα σε χαιρομαι πολυ καλα τα πηγες.

αντε κατεβα αθηνα να βρω κουρσα να πηγαινουμε αχλαδι :D

οσο για την μουστακαλου μας , κατεβα και τον κανονιζουμε απο κοντα :p

εχω να κανω 1 μηνα ποδηλατο και πρεπει σιγα σιγα να ξεκιναω και εγω....

[MENTION=9964]snik[/MENTION] εχεις ξανακανει παρομοια διαδρομη ; (τις σπαστες λεω οχι μονομιας)

θα σου μιλησω για ολη την διαδρομη σαν μια

ειναι σχετικα ευκολη.

ενα ΠΟΛΥ καλο πρωινο γεματο ενεργεια (μελι , μαρμελαδα , βρωμη - υδατανθρακες ας πουμε) και αυτο 1-1,5 ωρα πριν

την προηγουμενη μερα φαε ρυζι μακαρονια οτι θες απο τετοια για να αποθηκευσεις στον οργανισμο σου υδατανθρακες για να γινει η καυση στην διαδρομη.

και καλος υπνος.

αυτα ειανι τα στανταρ για μια μεγαλη διαδρομη (ανεξαρτητα αν την εχεις ξανακανει η οχι)

πανω στο ποδηλατο , παστελια , αποξηραμενα συκα , τοστακι , μπανανα

αλλα ολα τα παραπανω ειναι συναρτηση του οργανισμου σου.

παλιοτερα εκανα τα παραπανω για 50χιλιομετρα και τωρα βαζω τα παπουτσια παιρνω μια μπαρα και φευγω..

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] [MENTION=8837]l2phile[/MENTION]

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, πανω κατω αυτα ειχα και εγω στο μυαλο μου ελεγα να φαω το πρωι 2 φετες μαυρο ψωμι με μελι και να πιω και ενα χυμο πορτοκαλι η γαλα. Απο εκει και περα εχω ακουσει και εγω αυτο με τα παστελια οποτε θα εχω κανενα μαζι μου και αν με πιασουν ξαφνικες πεινες θα κοιταξω να παρω κανενα τοστ στον δρομο.

Οσο για την διαδρομη που ρωτησες GoMaR εχω κανει διαδρομες με περισσοτερα χιλιομετρα αλλα δεν εχω ανεβει ποτε σε υψομετρο πανω απο 500 μετρα, το μεγαλυτερο που ειχα κανει νομιζω ηταν καπου στα 470-480. Θελω να πιστευω οτι δεν θα με δυσκολεψει ιδιαιτερα απλα εχω μιλησει με κατι γνωστους που ειχαν παει και μου ειπαν οτι τους κουρασε για αυτο εχω καποιες μικρες επιφυλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9964]snik[/MENTION] λέω να κάνω αύριο αυτήν την "βόλτα"

Καταφύγιο Κισσάβου 95χμ - A bike ride in Larissa, Thessalia, GR

25χμ flat (επειδή δεν μένω Βόλο σαν τον [MENTION=1006]wrong method[/MENTION]) -> 23,8χμ avg grade 5,3% -> επιστροφή

Συνολικά 2321 υψομετρικά :p (τόσα συνήθως κάνω σε 4 βόλτες)

Θα σου πω εντυπώσεις, αν την κάνω και αν γυρίσω σώος : p

Προς λοιπούς: Να πάω ή δεν θα τραβήξω; Το σκέφτομαι γιατί για 25 χμ απλά θα κάθομαι και στα υπόλοιπα 20-25 θα είμαι ξεκούραστος.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9964]snik[/MENTION] λέω να κάνω αύριο αυτήν την "βόλτα"

Καταφύγιο Κισσάβου 95χμ - A bike ride in Larissa, Thessalia, GR

25χμ flat (επειδή δεν μένω Βόλο σαν τον @wrong_method) -> 23,8χμ avg grade 5,3% -> επιστροφή

Συνολικά 2321 υψομετρικά :p (τόσα συνήθως κάνω σε 4 βόλτες)

Θα σου πω εντυπώσεις, αν την κάνω και αν γυρίσω σώος : p

Προς λοιπούς: Να πάω ή δεν θα τραβήξω; Το σκέφτομαι γιατί για 25 χμ απλά θα κάθομαι και στα υπόλοιπα 20-25 θα είμαι ξεκούραστος.

Αντε καλο ανεβασμα ευχομαι :D

Παντως στην συγκεκριμενη εχεις το καλο οτι αν δεν την παλεψεις γυρνας απο την αλλη και εφτασες πισω χωρις να κανεις πεταλι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9964]snik[/MENTION] λέω να κάνω αύριο αυτήν την "βόλτα"

Καταφύγιο Κισσάβου 95χμ - A bike ride in Larissa, Thessalia, GR

25χμ flat (επειδή δεν μένω Βόλο σαν τον @wrong_method) -> 23,8χμ avg grade 5,3% -> επιστροφή

Συνολικά 2321 υψομετρικά :p (τόσα συνήθως κάνω σε 4 βόλτες)

Θα σου πω εντυπώσεις, αν την κάνω και αν γυρίσω σώος : p

Προς λοιπούς: Να πάω ή δεν θα τραβήξω; Το σκέφτομαι γιατί για 25 χμ απλά θα κάθομαι και στα υπόλοιπα 20-25 θα είμαι ξεκούραστος.

ωραία διαδρομή μου φαίνεται,να πας,να δοκιμάσεις και τις δυνάμεις σου

από εμπειρία σου λέω να να πάρεις κάποιο ρούχο για το κατέβασμα γιατί θα το δαγκώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ψώνισα ένα εώρουχο με μαξιλαράκι κάτω από 10 ευρώ, ελπίζω να βγει καλό:

http://www.ebay.com/itm/251030494099?var=550112181229&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

90% Πολυεστερικό λέει, πειράζει;

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Διόρθωση link
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.