Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Snik εμπειρία σε μεγάλες αποστάσεις κούρσας δεν έχω

Αλλα υποψιάζομαι ότι στην θέση σου θα κοιτούσα πιο ελαφριά και σημαζεμένη τσάντα απο την EXP AIR 12L.

Δηλαδή μην αποκλείεις άλλες επιλογές,

Και η race X είναι πολυ καλη και 560γρ. Φαντάζομαι ότι σε μεγάλες αποστάσεις παίζει ρόλο και το βάρος.

Νομίζω και μια 10L μπορει να καλύψει αυτα που θέλεις. Απλα δεν θα είσαι άνετος να βάλεις το κάτι παραπάνω καμία φορά αν χρειαστεί.

Στο MTB δεν τα κοιτάμε και πολυ αυτα, δηλ καθαρά 100km στο βουνό δεν νομίζω να έχω κάνει μέσα σε μια μέρα.

Και μέση ωριαία στην κούρσα είναι μεγαλύτερη άρα και ο εξαερισμός στο MTB είναι πιο δύσκολα τα πράγματα σ αυτο το θέμα.

Επίσης περισσότερη ώρα σε μια συγκεκριμενη θέση, και περισσότερη ώρα γενικότερα είναι παράγοντες που αυξάνουν την αίσθηση του βάρους σε συνδυασμό με την κούραση.

Κάτσε λίγο ακόμα μπας και σου πει και κανας κούρσας καμία γνώμη.

Εγώ πάντως και για τις 2 αυτές εγκρίνω.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα σήμερα τα Shimano M770 XT και αγόρασα και ένα ζευγάρι Shimano M123S. Έκανα και την πρώτη βόλτα, στο ξεκούμπωμα το έχω βρει αρκετά, το κούμπωμα με ζορίζει ακόμα. Ένιωσα ένα μικρό μούδιασμα στα δάκτυλα μετά από λίγη ώρα, είναι φυσιολογικό?

Δοκίμασα για πρώτη φορά και τα Rudy Project Rydon με photochromic φακούς, απόλυτα ικανοποιημένος.

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα σήμερα τα Shimano M770 XT και αγόρασα και ένα ζευγάρι Shimano M123S. Έκανα και την πρώτη βόλτα, στο ξεκούμπωμα το έχω βρει αρκετά, το κούμπωμα με ζορίζει ακόμα. Ένιωσα ένα μικρό μούδιασμα στα δάκτυλα μετά από λίγη ώρα, είναι φυσιολογικό?

Δοκίμασα για πρώτη φορά και τα Rudy Project Rydon με photochromic φακούς, απόλυτα ικανοποιημένος.

Για το μουδιασμα εγω οταν ειχα βαλει την πρωτη φορα spd ειχα παθει το ιδιο και εφταιγε οτι ειχα βιδωσει τα σκαρακια σε βιδα που δεν βολευε δοκιμασε να τους αλλαξεις θεση να δεις μηπως ειναι καλυτερα. Επισης στην αρχη αστα τελειως χαλαρα μεχρι να τα μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε...με την μαπα κιολας???:hehe:

βαλε και μια την διαδρομη να δουμε απο που "επεσες".

(να κανω συγκριση με τις εδω κατηφορες)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Με το χρέπι ρε; :hehe:

Εκεί που βαριόμουν τη ζωή μου, σκέφτηκα ότι μπορώ να πάω και για ποδήλατο.

30km Personal Best 33.64kph / 53m 30s

Συμπέρασμα της βόλτας; Πρέπει να βελτιωθώ απεριόριστα. Η καρδιά έτρωγε φρίκες ανά φάσεις.

Επίσης πρέπει να ισιώσω μία ξεπωλιασμένη ακτίνα (να δω πως). Έχει στραβώσει η ρόδα και έκανα με ανοιχτό cantilever :p

Link to comment
Share on other sites

Για το μουδιασμα εγω οταν ειχα βαλει την πρωτη φορα spd ειχα παθει το ιδιο και εφταιγε οτι ειχα βιδωσει τα σκαρακια σε βιδα που δεν βολευε δοκιμασε να τους αλλαξεις θεση να δεις μηπως ειναι καλυτερα. Επισης στην αρχη αστα τελειως χαλαρα μεχρι να τα μαθεις.

Τελείως χαλαρά τα έχω, δεν βλέπω και λόγο να τα σφύξω άλλο για αρχή. Στα μέσα της διαδρομής άλλαξα θέση στα σχαράκια, δεν θυμάμαι όμως αν πριν την αλλαγή ένιωθα μούδιασμα, θα το ξαναδώ αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Τα 140κ χθες Mt. Leinster Challenge by astranoc at Garmin Connect - Details

και τα 48κ από αγώνα την πέμπτη Race no7 by astranoc at Garmin Connect - Details

Κάπως την άκουσε το Garmin, γιατί ναι μεν κατάγραψε το 98, αλλά στο διάγραμμα δείχνει 67.. όπου τουλάχιστον για λίγη ώρα πήγαινα με 75+, κι είδα και 80. Α είχα και τον άνεμο στην πλάτη. Ώρα να πάρω ένα 800άρι μου φαίνεται :p

[MENTION=9964]snik[/MENTION] Προσωπικά την τσάντα σε κούρσα για οτιδήποτε πέρα από 30κ την βρίσκω λάθος. Ότι είδος/σχέδιο και να είναι θα σου ανάψει την πλάτη. Τι θέλεις να κουβαλάς μαζί σου που δε σου φτάνουν οι τσέπες του jersey και ένα τσαντάκι για την σέλα;

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Τα 140κ χθες Mt. Leinster Challenge by astranoc at Garmin Connect - Details

και τα 48κ από αγώνα την πέμπτη Race no7 by astranoc at Garmin Connect - Details

Κάπως την άκουσε το Garmin, γιατί ναι μεν κατάγραψε το 98, αλλά στο διάγραμμα δείχνει 67.. όπου τουλάχιστον για λίγη ώρα πήγαινα με 75+, κι είδα και 80. Α είχα και τον άνεμο στην πλάτη. Ώρα να πάρω ένα 800άρι μου φαίνεται :p

[MENTION=9964]snik[/MENTION] Προσωπικά την τσάντα σε κούρσα για οτιδήποτε πέρα από 30κ την βρίσκω λάθος. Ότι είδος/σχέδιο και να είναι θα σου ανάψει την πλάτη. Τι θέλεις να κουβαλάς μαζί σου που δε σου φτάνουν οι τσέπες του jersey και ένα τσαντάκι για την σέλα;

Καταρχην ολα τα λεφτα οι βολτες, με το που αλλαξα τον χαρτη και βγηκε ολη η πρασιναδα δεν φανταζεσαι ποσο ζηλεψα :D

Οσο για την τσαντα τωρα, για αρχη δεν υπαρχει jersey (δεν εχει ουτε ενα μηνα που την εχω παρει οποτε οι αγορες γινονται σιγα σιγα :p ) αλλα υπαρχει ενα τσαντακι σελας οπου με το που θα του βαλω 1 σαμπρελα, 1 πολυεργαλειο, 1 εξολκεα για τα λαστιχα, κινητο και καποια χρηματα χυμα γεμισε. Στις αποστασεις που δεν χρειαζομαι πραγματα μαζι μου με βολευει μια χαρα αλλα επειδη μ'αρεσει να συνδιαζω ποδηλατο και φωτογραφια δεν μπορω να εχω μαζι μου την φωτογραφικη οποτε παμε αναγκαστικα σε εξτρα τσαντα. Τωρα που καλοκαιριαζει θελω να το συνδυασω με κανενα μπανακι οποτε θελω να βαζω μεσα καμια πετσετα και κατι αλλα ψιλοπραγματα. Γενικα για να καταλαβεις την τσαντα δεν την θελω για τις μερες που θα βγαινω για γυμναστικη-προπονηση αλλα καθαρα για τις βολτες.

Επισης κατι αλλο που ειδα ειναι οτι το deuter race x δεν εχει διχτακι για το κρανος ενω το deuter race exp εχει, γερνω πιο πολυ προς το exp γιατι απο οτι βλεπω εχει και καλυτερο συστημα για να μην ιδρωνει η πλατη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9964]snik[/MENTION] Προσωπικά την τσάντα σε κούρσα για οτιδήποτε πέρα από 30κ την βρίσκω λάθος. Ότι είδος/σχέδιο και να είναι θα σου ανάψει την πλάτη. Τι θέλεις να κουβαλάς μαζί σου που δε σου φτάνουν οι τσέπες του jersey και ένα τσαντάκι για την σέλα;

δεν ειναι θεμα ιδρωτα και οτι θα αναψει η πλατη και στο ΜΤΒ ανεβαινεις Χορτιάτη μεσα σε 5k εχεις γινεις μουσκεμα και εχεις καει ολοκληρος χαχαχα, με ή χωρις τσαντα :p

δεν το γλιτώνεις, δεν γινεται χωρις τσαντα παντως τλχ για MTB εγω σημερα εκανα πανω απο 40κ.. και σ αυτες τις ανηφορες μοπατια αν δεν εχεις νερο μαζι σου, αρχιζουν οι παραισθήσεις ... + πρεπει να κουβαλας και καποια πραγματα μαζι σου, και αν θελεις να κανεις καμια ημερισια εχεις χωρο για οτιδηποτε...και δεν κουβαλαω ψιλα μαζι μου ουτε παγουρια πανω στο ποδηλατο, ουτε garmin κτλ παμε με ατομα που ξερουν τα μονοπατια σε καθε μερος.

ενα παλιο κινητο μονο και τα απαραιτητα

εγω νομιζω οτι ειναι θεμα στασης στο ΜΤΒ αλλαζεις συνεχεια σταση δεν σου φαινεται το βαρος τοσο πολυ, ισως στην κουρσα ΑΝ ειναι τοσο απαραιτητη η τσαντα μια πιο ελαφρια να ειναι καλυτερη λυση. Δηλαδη εγω με κουρσα αν ειχα τσαντα θα ηταν μαλλον πιο light απο την EXP Air.

απορώ πως αντέχετε με 2 παγούρια νερό...

Επισης κατι αλλο που ειδα ειναι οτι το deuter race x δεν εχει διχτακι για το κρανος ενω το deuter race exp εχει, γερνω πιο πολυ προς το exp γιατι απο οτι βλεπω εχει και καλυτερο συστημα για να μην ιδρωνει η πλατη.

και για το διχτακι σου ειπα

παρε και μερικες πρόχειρες, ειναι λιγο γομαρι για κουρσα παντως...

20120520160639000.th.jpg

εδω ειναι ανοιγμένη με τα +3L, μπορεί να φουσκώσει κι άλλο

20120520160610000.th.jpg

20120520160359000.th.jpg

20120520160334000.th.jpg

20120520160316000.th.jpg

το δίχτυ και το αδιάβροχο

και εδώ κλειστή

20120520160206000.th.jpg

20120520160142000.th.jpg

Θάνατος στις μέλισσες, στις σφήκες και όλα τα εντομοειδή που πέφτουν πάνω στους ποδηλάτες icon_machinegun.gif

σημερα τα έφαγα ολα, μόλις καλοκαιριάζει η ιδια ιστορία

αλλα το προτιμω απο το να εχω κατω παπλωματα απο καφε φύλλα, λάσπες και νερά...

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.