Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

εμενα ομως μη με αναγκασεις να τρεξω για βοηθεια , ασθενοφορο , πυροσβεστικες και ολα τα σχετικα αν εισαι καγκουρας και θες να τρεξεις στο βουνο.

Για να καταλάβω το σκεπτικό σου...

Αν πάω ΜΟΝΟΣ μου βόλτα χωρίς κράνος, μόνο τον εαυτό μου δεν σέβομαι, ε; (ή μήπως δεν σέβομαι και τον αγρότη που παίζει να με πάρει πρέφα εκεί που οργώνει και θα ΤΟΝ ΑΝΑΓΚΑΣΩ(!!!) να έρθει να με βοηθήσει; )

Link to comment
Share on other sites

μη μπερδευεσαι..

μονος σου κανεις οτι θελεις.

με το αμαξι μονος σου , μπορει να μη φορας ζωνη η να τρεχεις με 3 μαχ

δικαιωμα σου

(Αληθεια οταν στριβεις στο στενο και δεν αναβεις φλας , σεβεσαι τον οδηγο που ειναι πισω σου ; )

δε θα μπω στο τρυπακι

α φοραγε κρανος , τον βοηθαω

α δε φοραγε τον γραφω στα @@ μου.

σου εξηγω απλα οτι προκαλλωντας την τυχη σου , φερνεις τους αλλους ποδηλατες που εχετε βγει ΠΑΡΕΑ σε δυσκολη θεση(οχι για το αν θα σε βοηθησουν) που θα μπορουσες με λιγο παραπανω σεβασμο να το γλυτωσεις

και το τρεξιμο που θα ριξουν για να σε βοηθησουν και το κεφαλι σου να ειναι σωο κ αβλαβες

τι δε μπορεις να καταλαβεις ;

Link to comment
Share on other sites

ρε πηγατε fabric?

Για το κρανος δεν το συζητω ειναι must, αλλα αν χτυπα ξυλο καποιος χτυπησει και δεν φοραει κρανος, θα τον βοηθησω, δεν το συζητω καν. Βεβαια καλα κανεις και γκρινιαζεις, διοτι αν εχεις μυαλο οφειλεις να το προστατεψεις..τα ακουει αυτα ο θεσσαλικος καμπος??

Link to comment
Share on other sites

που πηγατε? knightsbridge, notting hill, kensington σας κοβω, ωραια ειναι πανω ε??

πσ. παρε απο Κλει τις φωτο αχλαδι-κεραιες μαστορα!!

πσ2. παντως το αμερικαν μπεργκερ νομιζω οτι οντως τρωγεται με μαχαιροπηρουνο, ασχετα αν εμεις το ξελοκιαζουμε με τα δαχτυλα..

πσ3. το bike θα το παραγγειλεις η πρωτα θα κανεις τσουρεκια και τα αγγλοσαξωνικα @??

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

σου εξηγω απλα οτι προκαλλωντας την τυχη σου , φερνεις τους αλλους ποδηλατες που εχετε βγει ΠΑΡΕΑ σε δυσκολη θεση(οχι για το αν θα σε βοηθησουν) που θα μπορουσες με λιγο παραπανω σεβασμο να το γλυτωσεις

και το τρεξιμο που θα ριξουν για να σε βοηθησουν και το κεφαλι σου να ειναι σωο κ αβλαβες

Δηλαδή εσύ στο Αχλάδι (με κράνος) δεν σεβάστηκες εμένα και τον ΝTG (που δεν φορούσαμε) και πήγες και σκοτώθηκες στην γκρεμίλα. Σωστά; (Παίζει να ήταν χειρότερα και να σε κουβαλούσαμε)

Θέλω να καταλήξω στο ότι, άλλο λόγω της μλκίας μου σε ανάγκασα να τραυματιστείς ή σε τραυμάτισα και άλλο το ότι λόγω της μλκίας μου τραυματίστηκα και έτρεχες να βοηθήσεις.

Έτσι όπως το γενικεύεις, στο Αχλάδι έπρεπε να πάμε όλοι σαν κότες, για να μην χτυπήσει κανείς και τρέχουν οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

ρε μλκ τι λες ; ποια γκρεμιλα ; να σε ακουσει κανενας να νομιζει οτι επεσα σε γκρεμο

επειδη επαθα κραμπα ; αυτο και εν κινησει το παθαινεις.

εχει καποια σχεση με το να χασεις το κεφαλι σου ;

αλλα επειδη βλεπω οτι το πας πολυ μακρια

ναι αν αντι για αμμο ηταν γκρεμος και επιχειρουσα να κατεβω γτ ειμαι μικρος και ανοητος , θα τρεχατε ακομα πιστευω

εκτος αν με αφηνατε εκει μονο μου :p

Link to comment
Share on other sites

δε θα σε αφηναμε..(γιατι δεν θα ξεραμε να γυρισουμε πισω:p)

Μη το συνεχισουμε αλλο το θεμα ομως.Μεγαλα παιδια ειμαστε ,ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του ειτε ως προς τον εαυτο του ειτε ως προς τους αλλους.

Υ.Γ

Bγαλτε καμμια φωτο εκει περα και αφηστε τα λογια..

Link to comment
Share on other sites

σωστός ο NTG,όποιος θέλει φοράει,ας μην το κάνουμε θέμα

αφήστε τα αυτά τώρα και πείτε μας για τις βόλτες σας

εγώ ετοιμάζομαι μια και η βροχή σταμάτησε επιτελούς :)

πολύ καλή τιμή όντως

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας, το καλοκαιρι ηρθε θελω συντομα να κανω μερικες πιο μεγαλες αποστασεις (Ανω των 100km) με το κουρσακι. Εδω και καιρο θελω να παρω καποια πραγματακια που τα εχω αμελησει και το budget ειναι στα 150 ευρω.

1) Θελω τσαντα πλατης, δεν με ενδιαφερει το υδροδοχειο για αρχη αλλα καλο θα ηταν να υπαρχει η δυνατοτητα για το μελλον. Αυτο που με νοιαζει ειναι χωραει καποια βασικα πραγματα (αλλο μπλουζακι, dslr, κινητο, πορτοφολι, κλειδια, σαμπρελα, τρομπα και καποια αλλα μικροπραγματα) και να μην ιδρωνω υπερβολικα το καλοκαιρι. 12lt ειναι καλα για αυτα που ζηταω η θελει παραπανω;

2) Κρανος, τοσο καιρο το εχω αφησει αλλα ηρθε η στιγμη να παρω και εγω ενα. Οπως και με την τσαντα θελω και εδω να εχει αεραγωγους για να μην βραζει το κεφαλι μου, το κρυο το αντεχω την ζεστη ομως δεν την μπορω με τιποτα.

3) Γαντια καλοκαιρινα. Για τον χειμωνα ειχα τα entura dexter οπου σε κατι βολτες με 5 βαθμους περιπου τα χερια μου ηταν ζεστα, τα ειχα δοκιμασει και με την κουρσα τωρα και η αληθεια ειναι οτι δεν ιδρωναν τοσο τα χερια και με βολευε που δεν ηταν κοφτα και μου εδιναν καλυτερη λαβη στις μανετες. Υπαρχει καποια αλλη προταση σε καποια πιο δροσερα; Και ολοκληρα και μισα μας κανουν.

Για τα παραπανω εχω φτιαξει ενα καλαθακι στο chainreaction αλλα θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας πρωτα

1) Deuter Race EXP Air Backpack 2012 η Deuter Race X Backpack 2012 δεν ξερω αν αξιζει η διαφορα της τιμης στο exp + οτι δεν υπαρχει σε στοκ οποτε παει μετα τις 4 του μηνα. Τα εχει δοκιμασει κανεις να μου πει αν αξιζει η διαφορα;

2) Giro Monza Helmet 2012

3) Endura Mighty Mitt Glove

Link to comment
Share on other sites

1) Θελω τσαντα πλατης, δεν με ενδιαφερει το υδροδοχειο για αρχη αλλα καλο θα ηταν να υπαρχει η δυνατοτητα για το μελλον.

και στις 2 υπαρχει δυνατοτητα για υδροδοχείο το οποιο ΔΕΝ παρέχεται μαζι με την τσαντα (δηλαδή υπολόγισε αλλα 25-40Ε)

αλλα εχουν θηκη στην

πλατη και δρομους για να ερθει ο σωλήνας απο την πλατη

-H Race X εχει 2L

-H EXP AIR εχει 3L

Αυτο που με νοιαζει ειναι χωραει καποια βασικα πραγματα (αλλο μπλουζακι, dslr, κινητο, πορτοφολι, κλειδια, σαμπρελα, τρομπα και καποια αλλα μικροπραγματα) 12lt ειναι καλα για αυτα που ζηταω η θελει παραπανω;

και στις 2 δεν θα εχεις πρόβλημα για αυτα που λες, 12L ειναι αρκετά.

ΕΧP AIR εχει φερμουάρ περιμετρικα που αν το ανοιξεις σου δινει επιπλεον περιπου αλλα 3L για αποθηκευση.

επισης εχει και διχτακι πισω και εξω απο την τσαντα που μπορεις να βαλεις-κρεμασεις το κρανος εκτος κυριως

αποθηκευτικού χώρου, μπορεις να το χρησιμποποιησεις και για ιδρωμένα ρούχα.

και να μην ιδρωνω υπερβολικα το καλοκαιρι.

και οι 2 τσαντες εχουν προβλεψει το θεμα αερισμου πλατης

αλλα εχουν διαφορετικο συστημα, δυστυχως ισχυει το "οτι πληρωνεις παιρνεις" αναμεσα στις 2

Η EXP ΑΙR ακουμπαει πανω στην πλατη σε μικρότερη συνολική επιφανεια απο την Race X.

Στην ουσια την πλατη δεν την ακουμπαει καθόλου. Ακουμπαει σε 1 σημειο κατω απο καθε ώμο, και λιγο πανω

απο την λεκάνη σε 2 σημεία, ο ελαστικός σκελετός της κανει καμπυλη και αναλαμβανει τα υπολοιπα.

και στις 2 τα υλικά που ερχονται σε επαφη με το σωμα ειναι σχεδιασμενα για να μην σε ζεσταινουν πολυ

αλλα συνολικα η EXP AIR σε αυτο τον τομεα εχει το καλυτερο συστημα και το πιο απαιτητικο που εχω δει οχι μονο αναμεσα σε Deuter αλλα γενικοτερα.

H EXP AIR εχει το Advanced Air Comfort system

H Race X εχει το Airstripes system

ok marketing οροι...αλλα απλα στο λεω γιατι ειναι διαφορετικα.

Και τα 2 σε συνδυασμό με τα υλικά κάνουν δουλεια

Ενδεχομενως ομως το πιο συμβατικο συστημα της Race X να σε βολεψει περισσοτερο απο θεμα ανεσης,

ειδικα αν δεν εισαι πανω απο 175 ( αν και μπορεις να την ρυθμισεις ακριβως που θελεις να ακουμπαει πισω )

αν και πιστευω οτι μολις συνηθισεις την EXP AIR θα ξεχασεις οτι φορας τσαντα.

αυτο ισχυει και για την πιο "race" πιο ελαφριά RACE X

-EXP AIR 950γρ

-Race X 600γρ

και οι 2 ειναι πολυ ποιοτικές....και οι 2 έχουν αδιάβροχο ***, καποια προηγουμενα μοντελα ειχαν και αντιανεμικο

ανεμοθώρακα τωρα καμια απο αυτες δεν εχει, αλλα εχουν πιο μελετημενα συστηματα στηριξης στην πλατη.

Το μονο που θα μπορουσα να πω αρνητικο και για τις 2 σε σχεση με τον ανταγωνισμο και ειδικα για τα λεφτα

τις EXP ΑΙR ειναι οτι θα μπορουσε να εχει 1-2 περισσοτερα διαχωριστικα μερη μεσα στην τσαντα.

Για αλλους ειναι καλο που δεν εχει τοσα πολλα γιατι μπορουν να βαλουν μεσα ενα μεγαλο αντικειμενο οπως το κρανος ας πουμε

Eχει ενα διχτακι με φερμουαρ για μικροπραγματα και μαλιστα ψηλα στην τσαντα για μην κουνουνται και ερχονται σε επαφη με τα υπολοιπα. Εκτος φυσικα εχει και αλλες 3 θηκες- μια με φερμουαρ οπως και η Race X.

με το κουρσακι.

αν δεν ειχες κουρσακι θα σου ελεγα οτι και με τις 2 δεν θα ειχες κανενα προβλημα

σε μονοπατια απο αποψη ενοχλητικου κουνηματος της τσαντας προς καποια κατευθυνση

***

Εdit : Aν και εχω τυχει φορες με βροχη χωρις να εχω βαλει το αδιάβροχο και δεν μπηκε νερο-υγρασια μεσα

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

τελικα για θεμα τσαντας, χωρις να εχω παρει ακομα την δικια μου, η πιο τιμια λυση απο οικονομκης αποψης αλλα και τεχνολογικης, ειναι η salomon. αλλα εννοειτε deuter respect παντα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα κλαιν, νομιζω με ενα πolar, garmin ρολοι κανεις πιο χρησιμα την δουλεια σου. εκτος και αν το 500αρι σου βγαζει το ακριβες μονοπατι και εχει super αναλυση στιγματος...αλλιως ρολοι και παλι ρολοι.

εδιτ> κολαουζο (που κανει σπειρωμα) 1/4" εχει κανεις?? το πιο πιθανο καποιος υδροψυκτος να εχει..

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Η garmin το χει πολύ κλασμένο το 500. Στο φόρουμ όλοι γκρινιάζουν

https://forums.garmin.com/forumdisplay.php?f=219

Έχει να βγάλει σωστό firmware εδώ και πολύ καιρό... φτιάχνει το ένα χαλάει το άλλο

Μου αρέσει πολύ η λειτουργία courses που έχει. Βάζεις μια διαδρομή και σε οδηγεί. Μπορείς να συναγωνιστείς τον εαυτό σου στην ίδια διαδρομή κτλ. Από ένα firmware και πάνω δεν λειτουργεί τίποτα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4508]Dem[/MENTION] Σε ευχαριστω για την μεγαλη αναλυση. Ειχα δει σε reviews και βιντεακια και τις 2 τσαντες και πανω κατω τα ειχα δει ολα αυτα και συμφωνω μαζι σου απλα δεν ειχα καποιον που να εχει προσωπικη εμπειρια με τις συγκεκριμενες. Πιο πολυ στην exp κλεινω αλλα το μονο που με ενοχλει ειναι οτι το crc την φερνει 4 του μηνα και μετα θελει αλλες 10 μερες να ερθει. Εψαξα σε αλλα site και συνηθως η τιμη βγαινει απο 15 εως 30 ευρω παραπανω.

Εναλλακτικα δοκιμασα να φτιαξω και ενα αλλο καλαθι στο wiggle

1) Deuter Race EXP Air Rucksack

2) Met Forte Road Helmet - 2012

3) Gore Bike Wear Contest Short Finger Gloves

Τα παραπανω βγαινουν στα 166, ενω στο crc το καλαθι παει στα 145 (ειχε και ενα κουπονι για -10%). Δηλαδη τα γαντια που επαιρνα στο crc σχεδον δωρεαν εδω τα πληρωνω οποτε ισως τα παραλειψω τελειως και βολευτω με τα αλλα. Υπαρχει καμια αλλη προταση στο wiggle για να μεινω εντως budget;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.