Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Σε ειδα στο ποδηλατο κ ησουν ολο τρελα, μα υστερα καταλαβα πως ελειπε η σελα.... :hehe:

Να σας πω ωρε Χειμωνετοι, απο Ελληνικη αγορα μπορειτε να μου προτεινετε ενα ποδηλατο εως 300 εουρα plox? :D

All around θα ειναι, ασφαλτο-χωμα, μικρες διαδρομες κυριος (<10Km), αλλα κ μεγαλυτερες αμα δω οτι γουστερνω :p

Με ψηνουν κατι γουρουνοειδη με δισκοφρενο κ μπουκαλες μπρος, κ 21 ταχυτητες. Τωρα βεβαια ειμαι σιγουρος οτι θα το αναλυσετε πολυ περισσοτερο το θεμα, αλλα ειμαι 1,86m 92Kg αν αυτο βοηθαει καπου :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλος.. εμαθε οτι ενδιαφέρομαι για ποδήλατο και μου πουλάει σε κατάσταση καινούργιου scott spark 50 1000E..

Αλλα το θεμα είναι οτι δεν εχω την υπομονή να μαζέψω τόσα :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου 'χει σπάσει τα νεύρα ο θόρυβος λέω να πάω το ποδήλατο αύριο για service και αλλαγή μεσαίας τριβής.

Θέλω να ρωτήσω όμως αν αξίζει (και αν γίνεται) να πω του ποδήλατά να ισιώσει λίγο τα στεφάνια γιατί βρίσκουν σε μερικά σημεία στα φρένα.

Δε με ενοχλεί ιδιαίτερα η μεγαλύτερη αντίσταση αλλά λέω μήπως φτιάχνεται κι αυτό.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Κι έχει μόνο 20εύρω; Μπράβο τους!

Δείτε και την δική μου την μέτρηση. Είναι από το καλοκαίρι του 09 αν θυμάμαι καλά οπότε έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από τότε, κυρίως έχει χαμηλώσει το μπροστά μέρος αρκετά.

Irish Fit Bike Set Up.doc

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε αυτο στα 400 SCOTT SPORTSTER 55 MEN | KassimatisBikes

[MENTION=4398]Κωστάκης[/MENTION], τσεκαρε dt swiss 240s

Καλο, δε λεω.

Αλλα 439 για "ποδηλατο" μου φαινονται υπερβολη.

Σκεψου οτι εχω να ανεβω σε ποδηλατο 15χρονια, θα καταλαβω καποια διαφορα αναμεσα σε αυτο κ σε ενα Οrient των 200 ευρω ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλο, δε λεω.

Αλλα 439 για "ποδηλατο" μου φαινονται υπερβολη.

Σκεψου οτι εχω να ανεβω σε ποδηλατο 15χρονια, θα καταλαβω καποια διαφορα αναμεσα σε αυτο κ σε ενα Οrient των 200 ευρω ας πουμε?

Θα καταλάβεις όταν στην 2η εβδομάδα θα ψάχνεις για κέντρο τροχoύ :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου 'χει σπάσει τα νεύρα ο θόρυβος λέω να πάω το ποδήλατο αύριο για service και αλλαγή μεσαίας τριβής.

Θέλω να ρωτήσω όμως αν αξίζει (και αν γίνεται) να πω του ποδήλατά να ισιώσει λίγο τα στεφάνια γιατί βρίσκουν σε μερικά σημεία στα φρένα.

Δε με ενοχλεί ιδιαίτερα η μεγαλύτερη αντίσταση αλλά λέω μήπως φτιάχνεται κι αυτό.

Thanks

Ρωτάς αν αξίζει και αν γίνεται να κάνεις ακτινολόγηση? η απάντηση είναι ναι και ναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλο, δε λεω.

Αλλα 439 για "ποδηλατο" μου φαινονται υπερβολη.

Σκεψου οτι εχω να ανεβω σε ποδηλατο 15χρονια, θα καταλαβω καποια διαφορα αναμεσα σε αυτο κ σε ενα Οrient των 200 ευρω ας πουμε?

Ναι.

Βασικά, απέφυγε οτιδήποτε έχει πλαστικές μανέτες, πλαστικά στα φρένα (v-brakes ή το παλιότερο σύστημα) γιατί με το 10ο φρενάρισμα θα αρχίσουν να πονάνε τα χέρια σου, ενώ με την 2η βόλτα θα βγάλεις κάλους. Γνώμη μου να αποφύγεις και τις ταχύτητες που αλλάζουν περιστρέφοντας τις μέσα μεριές των χερουλιών, προτίμησε τις ταχύτητες που αλλάζουν με 2 λεβιεδάκια γιατί οι άλλες δεν βολευουν καθόλου.

Ήδη έχουμε ξεφύγει από τα 200 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Βασικά, απέφυγε οτιδήποτε έχει πλαστικές μανέτες, πλαστικά στα φρένα (v-brakes ή το παλιότερο σύστημα) γιατί με το 10ο φρενάρισμα θα αρχίσουν να πονάνε τα χέρια σου, ενώ με την 2η βόλτα θα βγάλεις κάλους. Γνώμη μου να αποφύγεις και τις ταχύτητες που αλλάζουν περιστρέφοντας τις μέσα μεριές των χερουλιών, προτίμησε τις ταχύτητες που αλλάζουν με 2 λεβιεδάκια γιατί οι άλλες δεν βολευουν καθόλου.

Ήδη έχουμε ξεφύγει από τα 200 ευρώ..

στα 240 το πήρα εγώ

/ CARRERA 2500 ADVENTURE

και απέφυγε αυτά που είπες.

Εάν αποφασίσω να ασχοληθώ και με κρατήσει σίγουρα θα πάω σε κάτι καλύτερο αλλά για αρχή νομίζω οτι είναι

καλό value for money.

Link to comment
Share on other sites

Καλο, δε λεω.

Αλλα 439 για "ποδηλατο" μου φαινονται υπερβολη.

Σκεψου οτι εχω να ανεβω σε ποδηλατο 15χρονια, θα καταλαβω καποια διαφορα αναμεσα σε αυτο κ σε ενα Οrient των 200 ευρω ας πουμε?

ναι οπωσδηποτε, και τα scott ειναι lacoste-ακια. Επισης πουλιεται ευκολα αν το θες, trekking ειναι αρα ευκολο στο μετα απο 15 χρονια ποδηλατο. ενταξει δεν ειναι σουπερ φτηνο, εχει οσο ενα σχεδον αντιστοιχα εξοπλισμενο ideal megisto disc. Επαιζε στο cyclist μια προσφορα trek στα 400 απο 640, αλλα σταματησε δυστυχως.. Το καλο με το scott ειναι το γεγονος οτι ο ιδιος σκελετος παιζει και σε ποδηλατο του χιλιαρικου... κρατα το συγκεκριμενο ως benchmark και διαπραγματευσου σε αλλα αν θες..

εδιτ> βλεπω το jamis που εβγαλε το cyslist, το τρεκ 3500 το σταματησανε ως προσφορα? κανουν ποντικιες συνεχεια εκει περα! πολυ καλα χαρακτηριστικα η αναρτησn του jamis για τα $ του.

[MENTION=4398]Κωστάκης[/MENTION], ακυρο το κεντρο που σου εδειξα, μονο το ενα κανει οσο το ποδηλατο... κοιτα σε shimano deore ή ΧΤ, μια χαρα θα εισαι.

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

ναι το έλεγξα :hehe:

σε XT θα πάω μάλλον. ελπίζω να με αντέξει και λόγω βάρους και λόγω καφρίλας !

οι περισσοτεροι εχουμε "χειροτερα" hubs απο shimano ΧΤ, δεν θα εχεις κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Πόσο πάει περίπου η ακτινολόγηση ξέρεις;

Δεν θυμάμαι καθόλου. Αλλά βάλε ότι είχα κάνει γενικό έλεγχο, ακτινολογήσεις, ρυθμίσεις, τακάκια, άλλαγμα όλα τα καλωδιοσύρματα. και μου είχε πάει 40-45 ευρώ, με τα καλώδια (και τα τακάκια) να κάνουν 20-25. Άρα 20 ευρώ δουλειά και ακτινολογήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.