Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

λοιπόν παρατήρησα πώς το πίσω λάστιχο του mtb εχει αρχίσει να διαλύεται και ψάχνομαι για καινούργιο.Τί προτείνετε?το ποδήλτατο(ideal axion) το έχω για πασπαρτού, οπότε θα πάει και σε δρομο, όμως και αρκετούς χωματόδρομους-μονοπάτια.

Λέω να παρω και αυτα τα λαστιχα για να τα βάζω όταν πηγαίνω σε δρομο. αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

(edit> sorry για το διπλο ποστ, νομιζα οτι δεν ποσταρα)ωραιος ο DJD, φιλος, στα εβαλε και σε xls...ανντε!

Οπως ειπα και πριν [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION], σεκοβω για 50αρι με μεγαλυτερο στεμ (στειλτους μυνημα ομως).

50 γιατι? Γιατι η διαφορα στο toptube ειναι 531-519=12 + αλλα 10 απτο στεμ, οποτε το ισοφαριζεις με 100mm λαιμο, απο 80 που εχει το 50αρι...

Επισης το καβαλο σου λες οτι ειναι 70ποσο...το seattube στο 50αρι ειναι 475mm+165 το crank+20mm η φλουδα της σελας, τι μενει? max 50-60mm να σηκωσεις τι σελα (που ειναι ωραια να ειναι ψηλα η σελα+ πιο aggresive).. αν παρεις το 53 θα σου μεινει 515+170+20= σχεδον 0... απατη οψη...

edit2> ακομα να φερει ο αντιπροσωπος τα ασφαλτινα λαστιχα, 2 weeks ffs!

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

τα σταρακια τι ειναι, τα allstarακια που θα σηκωσουν την κουπα εννοεις!!??

ωραιος σκελετος με εσωτερικο cabling και μαρεσει πως το ψαλιδι ενωνεται με το seat/top tube, monoqoque ειναι? Απτην αλλη πολλες ακτινες η ζαντα, και το κιτρινο brandlogo ειναι απατη. θα το προτιμουσα με all black ζαντικο και record set που ειναι σκουροχρωμο. Τα νερα που κανει ειναι αποτι? carbon ειναι το bike?

edit> ξυλινο ειναι??

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Μια που έπιασες τα ξύλα, αυτά μου έκαναν εντύπωση.

Cerchi Ghisallo - Cerchio Pista

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wFtgVfDu5Vg&feature=colike]Inside Cerchio Ghisallo (part 2).m4v - YouTube[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=l79hjU1oWCg&feature=colike]Inside Cerchio Ghisallo (part 3).m4v - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

οταν θα ξεμεινω απο ξυλα στο τζακι

θα βαλω το ποδηλατο.lol ξυλινο ποδηλατο...

btw σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες μερες που ασχοληθηκατε μαζι μ :D

για ολα φταιει ο Fotme που δεν φιλοτιμηθηκε να με μετρησει απο κοντα..

οποτε ειπαμε καλυτερη επιλογη 50αρη με 170κραν και 90 η 100στεμ

αν τυχων το παρω και δε μπορω να κανω Αθηνα - Αχλαδι 3 ωρες θα παω μεχρι δουβλινο να τακτοποιησω καποιον :p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Προχθές μου έσπασε η αλυσίδα, το πήγα στον ποδήλατα για αλλαγή.Aντί για αλλαγή μου αφαίρεσε το σπασμένο "σύνδεσμο"με αποτέλεσμα να μικρύνει λίγο η αλυσίδα.Mου είπε ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα πουθενά,εγώ όταν καβάλησα το ποδήλατο για να το δοκιμάσω η ταχύτητες μπαίνανε πολύ απότομα/σκληρά και με πολύ θόρυβο. Θέλω τα φώτα σας στο θέμα για να ξέρω αν είναι να παραγγείλω αλυσίδα, το ποδήλατο δεν το καβαλάω για αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα λινκ δε λέει τίποτα, δε θα πρέπει να σου δημιουργήσει πρόβλημα. Ψάξε ένα-ένα τους συνδέσμους να δει μήπως κάποιο είναι σκληρό. Το κάνει σε όλες τις ταχύτητες και σε όλα τα δισκόφυλλα;

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] θα έλεγα ξεκίνα με 100άρι stem.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πιο πολυ θα ανησυχουσα για ποιο λογο εσπασε η αλυσιδα παρα το αν επρεπε να βγαλει συνδεσμο.

Επι της ουσιας οχι ..δε εχεις προβλημα με αυτο που εκανε ο ποδηλατας.(πλην απειροελαχιστων εξαιρεσεων αλλα τις θεωρω απιθανες).

Φυσιολογικο βρισκω και την αλλαγη στον θορυβο πλεον μιας και εχει αλλη ενταση πλεον η αλυσιδα.

Αν η αλυσιδα ειναι παλια..το πιο πιθανο ειναι να θελει αλλαγμα (και χωρις να χρειαζοταν να σπασει) .Ξαναπηγαινε αν ειναι στο ποδηλατα να δει ποσο και αν εχει φθαρει.

Με οργανο..οχι το ματι.

Ενδεχεται δλδ να σπασει παλι σε 6 μηνες 1 χρονο(τυχαια νουμερα) ..αλλα να μη φταιει ο ποδηλατας που ειχε βγαλει συνδεσμο.

Link to comment
Share on other sites

Eυχάριστω για τις απάντησης σας. Tο ποδήλατο το έχω 9 μήνες πάλιωσε η αλυσίδα τόσο γρήγορα ? O λόγος που μου είπε ο ποδηλατάς είναι ότι καβάλησε σε κάποια αλλαγή που έκανα στις ταχύτητες γιατί ήτανε λάθος η ταχύτητα που θέλησα να βάλω. δεν νομίζω να φταίει κατι τετοιο !?

Έγινε επεξεργασία από evilcoder
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.