Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

θα ερθεις να με μετρησεις αγαπη ; :p

ε μου φαινεται περιεργο με 1.72 υψος να ανηκω στο μικροτερο ποδηλατο κατηγοριας τους.

δλδ το XL ειναι για τον μουρεσαν ;

ξαναρωταω..

πρεπει να μετρηθω με SPD παπουτσια ;

Μια χαρά είσαι, 50ρι έχω και εγώ με 1,71

Δηλαδή τόσα χρόνια νόμιζες ότι ανήκες στους ψηλούς; : P

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω φαινομαι ψηλοτερος απο σενα :p

εμαθα απο την κοπελα

Νο 53

λαιμος 172.5 <-----edit σιγα μην ειναι λαιμος.crank lenght εννοουσε..μαλλον ειανι 90αρης

orbea aqua dama γυναικειος σκελετος

βγαλτε ακρη...............

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Τριτη φορα που ρωταω...

με SPD φορεμενος μετριεμαι η οχι ;;;;;

ειπα μηπως το καταλαβεις μονος σου σε καποια φαση αλλα που... :p

το παραπανω υψος (που σε ενδιαφερει, για το ποδηλατο) που σου δινουν τα spd δεν ειναι αυτο οταν καθεσαι ορθιος εκτος ποδηλατου και κοιτας το ποδηλατο απο αποσταση....

Αλλα αυτο που σου δινουν οταν εισαι πανω στο ποδηλατο gomar.....και εχεις τοποθετησει τα ποδια σου με spd πανω στα πεταλια...

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

ε γιαυτο ρωταω.

μου δινουν παραπανω υψος οταν καθομαι στο ποδηλατο.

σωστα ; αρα δε μου εξηγεις.Να μετρηθω με spd η οχι ; :p

αλλαζει το insteam cm και το υψος του αναβατη

edit: οκ τωρα συνηδητοποιησα οτι το spd δε προσθετει υψος γιατι μπαινει μεσα στο πεταλι :p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

ε γιαυτο ρωταω.

μου δινουν παραπανω υψος οταν καθομαι στο ποδηλατο.

σωστα ; αρα δε μου εξηγεις.Να μετρηθω με spd η οχι ; :p

αλλαζει το insteam cm και το υψος του αναβατη

μετρα το παχος των cleats

http://tenerife-training.net/Tenerife-News-Cycling-Blog/wp-content/uploads/2008/03/shimano-spd-cleats.jpg

και το παχος της σολας που ειναι πανω απο τα cleats οχι και τα τακουνια οταν πατας στο εδαφος....

αλλο υψος σου δινει οταν πατας στο πεταλι αλλο στο εδαφος αναλογα με το παπουτσι

το πρωτο ειναι συνηθως 5-7-8? αντε 10 mm (δεν το χω μετρησει ποτε )και δεν επηρεαζει το μεγεθος του ποδηλατου...

ειναι πολυ κατω απο τα ορια λαθους που θα κανεις μετρωντας τον εσωτερικο σου ατμο

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

μετρα το παχος των cleats

http://tenerife-training.net/Tenerife-News-Cycling-Blog/wp-content/uploads/2008/03/shimano-spd-cleats.jpg

και το παχος της σολας που ειναι πανω απο τα cleats οχι και τα τακουνια οταν πατας στο εδαφος....

αλλο υψος σου δινει οταν πατας στο πεταλι αλλο στο εδαφος αναλογα με το παπουτσι

το πρωτο ειναι συνηθως 5-7-8? αντε 10 mm (δεν το χω μετρησει ποτε )και δεν επηρεαζει το μεγεθος του ποδηλατου...

ειναι πολυ κατω απο τα ορια λαθους που θα κανεις μετρωντας τον εσωτερικο σου ατμο

ωραια πως γινεται ολες οι μετρησεις να δειχνουν οτι θελω 53μεγεθος και ΜΟΝΟ η canyon να μου δειχνει 50;

Link to comment
Share on other sites

ωραια πως γινεται ολες οι μετρησεις να δειχνουν οτι θελω 53μεγεθος και ΜΟΝΟ η canyon να μου δειχνει 50;

δεν ξερω τι παιζει με τις κουρσες αλλα γενικα στα MTB οι μετρησεις σου δινουν εναν μπουσουλα.

ο καθετος ειναι μια μεταβλητη, πολυ σημντικα ειναι ο νοητος οριζοντιος απο την σελα μεχρι το λαιμο, το reach κτλ

φανταζομαι το ιδιο παιζει και με τις κουρσες.

και εγω ενω στο δικο μου ειμαι τελεια με L σε αλλα δεν χωραω με τιποτα πανω και θελω XL σιγουρα

εξαρταται την φιλοσοφια της εταιριας πανω στην γεωμετρια ποδηλατου.

να στο πω πιο απλα ειναι οπως τα μπλουζακια...γενικα πχ φορας L

ε μερικα σου κανουν καλυτερα XL ενω υπαρχουν φορες και με μερικα Μ εισαι μια χαρα...

αν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια για το τι ακριβως σου κανει βλεπωντας μονο τα νουμερα ολων των μηκων του ποδηλατου

και των δικων σου και ειναι να δωσεις πολλα λεφτα......καλυτερα να το δοκιμασεις πρωτα.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Διαφορα 50 με 52 δεν εχει τεραστια διαφορα.(δεδομενου οτι πεφτεις ενδιαμεσα)

Δλδ δε παιζει στο ενα ειναι οπως πρεπει και στο αλλο να μη βολευεσαι ουτε για 10κμ.

ΠΕραν αυτου..παρε 52αρι ..και αν σου πεσει μακρυ στο reach..αλλαζεις λαιμο.(απο 100μμ σε 90μμ).

Σε περιπτωση που θες να το πουλησεις αργοτερα βρισκεις πιο ευκολα αγοραστες για 52αρι απο οτι 50αρι.

Ουτως η αλλως αν δε με απατα η μνημη μου στο τελος το λινκ του l2phile σου βγαζει διαφορετικα μεγεθη ποδηλατου αναλογα το στυλ που προτιμας να ποδηλατεις.

(αν δεν ειναι αυτο το λινκ ειναι αλλο τοτε που το χωριζει σε 3 διαφορετικα στυλ)

Link to comment
Share on other sites

52 νομίζω ότι είναι το νούμερο που θέλεις(Stem Length 90),το 53 δεν το ξέρω σαν μέγεθος

εδώ το chart της spec:

Bike Size Rider Height Rider Height (cm)

49cm 5' 0" - 5' 5" 152 - 165

52cm 5' 5" - 5' 8" 165 - 173

54cm 5' 8" - 5' 10" 173 - 178

56cm 5' 10" - 6' 0" 178 - 183

58cm 6' 0" - 6' 3" 183 - 191

61cm 6' 3" - 6' 6" 191 - 198

Link to comment
Share on other sites

53 λεμεεεεεεεεεεεεεε

που ειδες εσυ το 52;:p

και το 53αρη εχει stem 90!!οχι 100

ενω το xs (50) εχει 80cm

γραψε λαθος ..

νομιζα οτι επαιζες 50-52 στην canyon.

Βαλε τα αντιστοιχα νουμερα τοτενες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις το stem αλλάζει εύκολα και φθηνά, μη το θεωρείται ως δεδομένο για την γεωμετρία, η θεωρία άλλωστε λέει ότι το ιδανικό μήκος λαιμού για μια κούρσα που σου ταιριάζει γάντι είναι 110μμ. Αλλά αυτό όπως έγραψα ειναι θεωρία κι η πράξη διαφέρει ανάλογα την γεωμετρία. Κάτω από 90 λαιμό τον θεωρώ λάθος, η κούρσα θα ναι πολύ νευρική. Σε cransket μη πας κάτω από 170 επίσης.

Link to comment
Share on other sites

εε 53αρι τοτε..τι το συζητας?:p

(μια χαρα μου φαινονται τα νουμερα που δινει για σενα)

εμεις λεμε οτι μου κανει το 53αρι..

η canyon συμφωνα με τις μετρησεις του σωματος μου , δινει 50αρι...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.