Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

τι περιμενεις να σου πω.. :D canyon all the way man!! σε χαμηλα ποσα μεχρι 1500-2000 η υπεραξια που μπαινει απο προμηθευτες, ποδηλαταδες ειναι αναλογικα τοσο μεγαλη που δεν βρισκεις καλυτερο offer. Diffuse the real value!!

παντως και το planetx που εδειξε ο ntg ειναι νουμαρος!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το δικο σου δε μου εχει αφησει ιδιαιτερες καλες εντυπωσεις

τοσο σε αναρτηση , τιμονι και γεωμετρια.

φοβαμαι μην συμβει τπτ αντιστοιχο και στην κουρσα.

μηπως βαζουν καλα περιφερειακα και υστερουν σε ολα τα αλλα ;

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαίσια τους στις κούρσες είναι κορυφαία, έχω δοκιμάσει και το αλουμίνιο και το carbon, και σε θέμα ακαμψίας μία η άλλη ήταν, το carbon ήταν λίγο πιο ξεκούραστο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια έχω δύο προβληματάκια.

α) σέλα: το Scott mountain μου έχει τις γνωστές σέλες φλίδες, αλλά εγώ προσωπικά και ο ποπός μου δεν την παλεύουν...

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να πηγαίνω σε μαγαζιά και να δοκιμάζω, οπότε πρέπει να παραγγείλω.

Έχετε υπόψιν σας καμία αναπαυτική σέλα? (Ελληνικό κατάστημα)

Δεν πάω για πρωταθλητισμό, δεν με ενδιαφέρει το βάρος, κάτι απλό και φθηνό.

β) ψάχνω μπαταρίες τύπου 18650 από ebay, αλλά μερικές από κάποια mah και πάνω είναι απλά μούφες.

Ξέρει κανείς πια μάρκα ανταποκρίνεται περισσότερο σε αυτά που λέει?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το canyon και τέλειωνε. Όλα θέμα γεωμετρίας είναι παρά το υλικό. Αν σου κάθεται γάντι το ποδήλατο δεν έχεις να φοβάσαι αποστάσεις.

υπαρχει τροπος να καβαλησω το ποδηλατο μεσω ιντερνετ ; :p

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το δικο σου δε μου εχει αφησει ιδιαιτερες καλες εντυπωσεις

τοσο σε αναρτηση , τιμονι και γεωμετρια.

φοβαμαι μην συμβει τπτ αντιστοιχο και στην κουρσα.

μηπως βαζουν καλα περιφερειακα και υστερουν σε ολα τα αλλα ;

τι να σου πω, ολα ενα σκαλι πανω απτο κυβο σου ειναι... τοσο η reba οσο και το monkeybar, απλως εχεις συνηθισει στα παλιας λογικης κοντα τιμονια και οχι σε πιο downhillαδικα που ειναι πιο μακρια, αρα οχι τοσο νευρικα.. Για την γεωμετρια τι να πω γουστα ειναι αυτα... :D

edit> παντως να ξερεις ζηλιαρουλη και κατι cube fs που καβαλησα, ιδια γεωμετρια με τα canyon ειχαν, αλλα χειροτερες κολλησεις και εξωτερικα καλωδια (που προσωπικα λατρευω τα εσωτερικα, το κανει stealth!).

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια έχω δύο προβληματάκια.

α) σέλα: το Scott mountain μου έχει τις γνωστές σέλες φλίδες, αλλά εγώ προσωπικά και ο ποπός μου δεν την παλεύουν...

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να πηγαίνω σε μαγαζιά και να δοκιμάζω, οπότε πρέπει να παραγγείλω.

Έχετε υπόψιν σας καμία αναπαυτική σέλα? (Ελληνικό κατάστημα)

Δεν πάω για πρωταθλητισμό, δεν με ενδιαφέρει το βάρος, κάτι απλό και φθηνό.

β) ψάχνω μπαταρίες τύπου 18650 από ebay, αλλά μερικές από κάποια mah και πάνω είναι απλά μούφες.

Ξέρει κανείς πια μάρκα ανταποκρίνεται περισσότερο σε αυτά που λέει?

α) μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στην charge spoon, ειναι κατηγορια φλιδας αλλα πολυ πιο αναπαυτικη απο μια selle royal που ειχα πριν.. Παντα για τα λεφτα της...25Ε την πηρα..

β) για μπαταριες κλασικα κοιτα dealextreme

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, ολα ενα σκαλι πανω απτο κυβο σου ειναι... τοσο η reba οσο και το monkeybar, απλως εχεις συνηθισει στα παλιας λογικης κοντα τιμονια και οχι σε πιο downhillαδικα που ειναι πιο μακρια, αρα οχι τοσο νευρικα.. Για την γεωμετρια τι να πω γουστα ειναι αυτα... :D

εχω οδηγησει αρκετα fs γιαυτο το λεω

δε το συγκρινω με τον κυβο εννοειται

Link to comment
Share on other sites

α) σέλα: το Scott mountain μου έχει τις γνωστές σέλες φλίδες, αλλά εγώ προσωπικά και ο ποπός μου δεν την παλεύουν...

Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να πηγαίνω σε μαγαζιά και να δοκιμάζω, οπότε πρέπει να παραγγείλω.

Έχετε υπόψιν σας καμία αναπαυτική σέλα? (Ελληνικό κατάστημα)

Δεν πάω για πρωταθλητισμό, δεν με ενδιαφέρει το βάρος, κάτι απλό και φθηνό.

Η σέλα είναι πολύ προσωπικό θέμα, εγώ δε μπορώ αυτές με το padding καθόλου (όχι μόνο λόγο βάρους). Οι σέλες που φαίνεται να είναι universally butt accepted είναι οι δερμάτινες brooks. Δεν είναι ούτε φτηνές, ούτε ελαφριές, αλλά δεν έχω ακούσει κάποιον που να λέει ότι δεν τις έχει βολευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Gomar, δεν επιμενω οτι το ποδηλατο μου ειναι το καλυτερο, 1500Ε εδωσα, αναθεμα και αν αλλα με διπλασια λεφτα δεν ειναι καλυτερα...μιλαω παντα για συγκεκριμενο πλαισιο χρηματων. Δεν τα προτεινω γιατι το εχω, και εγω το πηρα για τους λογους που προτεινω..

Για μενα, σημαινει πολλα ο σκελετος να ειναι σταθερος τα τελευταια 3 χρονια, ποσο μαλλον δε οταν μπαινει σε ποδηλατα απο 1200-3000+Ε...αν ηταν μαπα, πιστεψε με θα τον ειχαν αλλαξει, τουλαχιστον στην hi-end σειρα...

Παντως μην τρελαινεσαι με την γεωμετρια στα fs, ολα τα xc fs πλεον εχουν ψιλοσταθερο σχεδιο... ΟΚ το δικο μου εχει πιο allmountain προσανατολισμο και οχι τοσο trekking, 120 διαδρομη εχει, ουτε 80 ουτε 100....παιζουν βεβαια και τα mr που ειναι πιο tour..

Αυτο που θελω να σου μεινει ειναι το μοντελο πωλησεων που εχουν, το frame replacement και το γεγονος οτι δεν ειναι εταιρια που φτιαχνει κλωνους αλλα εχει δικο της σχεδιαστικο και r&d. :hug:

edit> μην ξεχνατε τα +50-60ε που θελει για μεταφορικα+ τρομπακι + πεταλια που δειχνει οτι εχει αλλα δεν εχει..

εδιτ2> οι brooks ειναι πραγματι καλες σελες αλλα σχετικα ακριβες οι ατιμες..

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]DJD[/MENTION] ψάχνω για κάτι φθηνό ρε συ...max. 40euro.

Παίζει ρόλο περισσότερο το σχήμα στην άνεση ή το πάχος του υλικού?

Να κοιτάξω σε gel η βασικά είναι χαμένος κόπος και τελικά αγοράζεις γουρούνι στο σακί και ότι κάτσει?

Τώρα για μπαταρίες μάρκα ψάχνω αν ξέρει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

ρε Σπυρο δε σου θιγω το ποδηλατο..θες ενα φιλακι ; :*

εχω δοκιμασει ποδηλατα και ποδηλατα..Και πιστεψε με πανακριβα.Το οτι καποιο εχει 4.500Ε και δε μου καθεται καλα για τον α η β λογο δε σημαινει οτι ο σκελετος του ειναι μαπα η ελλατωματικος η χρειαζεται αλλαγη

Το συγκεκριμενο πλαισιο με την συγκεκριμενη γεωμετρια ΔΕΝ μου καθησε καλα.

scott , santa cruiz , cube , giant που εχω δοκιμασει , τα βρηκα πιο βολικα.

ειτε FS xc , fs am , HT am , HT xc , freeride απολα σου λεω..

Γτ ντε και καλα ομως πρεπει να μας καθονται ολα τα ποδηλατα καλα στον κ*λο ;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ασε τα πολλα και αγορασε οτι σου καθεται καλα στη κ0λλ@ρα σου..παντως αν παρεις λευκο και εχει ασχημα νικελ ζαντικα, περνα να τις ψεκασουμε με ενα plastidip να σκουρινει και αν θες το ξηλωνεις μετα..

Επισης εχε υποψιν σου οτι αν το ποδηλατο απτην μανα του εχει εστω 1 σκαλι πανω απτο μεσο ορο περιφερειακα, εχεις τη δυνατοτητα να τα πουλησεις ευκολοτερα μιας και θα ειναι βελτιωση για τους περισσοτερους.:yu:

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] βρηκα μια πολυ γρηγορα δεν την ξερω αλλα δειχνει πλατια και λεει οτι εχει και gel, για 20 λιρια... την φορας και την πετας στο τζακι μετα.. http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=34933

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.