Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Δε γνωρίζω. Είναι πολύ απλά τα μεγέθη του, οπότε θεωρητικά μόλις βρεις σε ποιο είσαι (βάση καβάλου-ύψος) δε θα χεις θέμα. Μη περιμένεις και πολλά πάντως σε αυτά τα χρήματα.

ωραία , αυτό ήθελα να ξέρω γιατι έχω καμιά 8-9 χρόνια να ασχοληθώ με ποδήλατα και δεν μπορούσα να σκεφτώ κάποιο τρόπο να σιγουρευτώ οτι με βολεύει .

το budget μου ειναι πολυ μικρό και καταλαβαίνω οτι δεν θα αγοράσω κάτι πολυ καλό απλα ρώτησα ποιο ειναι το καλύτερο που μπορώ να αγοράσω με 200 περίπου euro γιατι δεν θέλω να πετάξω χρήματα τσάμπα , η τυφλή αγορά ποδηλάτου δεν μου φαινόταν καλή ιδέα.:dirol:

θα το κοιτάξω σύντομα , ευχαριστώ για την βοήθεια :T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION], άμα δε βρεις από που είναι ο θόρυβος σου δανείζω το δικό μου για καμιά βδομάδα,

να αρχίσεις να τρελαίνεσαι από το θόρυβο και μετά να γυρίσεις στο δικό σου το ήσυχο :p

Link to comment
Share on other sites

αφου αλλαζεις που αλλαζεις καθε φορα μεσαια τριβη ....λογικα κανενα 25αρη στη χειροτερη..βαλε και εργατικα...γιατι δε πας σε hollowtech.

Tο απλο deore εχει καμμια 70αρα...και το slx...(οκ..παραπανω :p)

Οχι τιποτα αλλα ειναι και το μονο που δεν εχεις κανει αναβαθμιση στο ποδηλατο σου.

Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι ακτινες και γενικα ροδες το θεμα του.

O fragmas εχει θεματακι με τις ακτινες ..αλλα εχει πολλα κιλα δρομο μπροστα του μεχρι να το διαπιστωσει ο ιδιος:p

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα προβληματα συνεχιζονται

ανεξαρτητα με τον θορυβο απο την μεσαια τριβη ειχα και εναν αλλον θορυβο που τον ειχα εντοπισει στο αχλαδι και ακουγοταν σαν να ηταν χαλαρη η τρομπα στον σκελετο πανω και απο το κοπανημα να ακουγες ενα "ντουπ ντουπ ντουπ" :p

αφου ειπα να το λυσω ολο το ποδηλατο και να τα σφιξω ολα εντοπισα τελικα απο που προερχεται αυτος ο θορυβος.Ξαναλεω ανεξαρτητα με τον ψιλο ηχο που κανει οταν πεταλαρω..

Αυτο ακουγοταν οταν επεφτα σε λακουβιτσες η κανα πετραδακι..

VID 20120506 113928 - YouTube

ΜΟΝΟ εγω θα μπορουσα να ειχα τετοιο προβλημα.

και αλλαξα προσφατα κασσετα ε...

deore xt παρακαλω........

NTG : για να βαλω hollowtech πρεπει να αλλαξω και δισκοβραχιωνα.

οποτε θα παω μια και καλη σε SLX

130E

Link to comment
Share on other sites

εκει περα πρεπει να υπαρχει ενα spacer εε..(τα αλλα πισω ειναι ενωμενα μαζι και τα αλλα μπροστα το εχουν ενσωματωμενο).

Δε το ανοιγεις μια να δεις τι παιζει με αυτο?(to spacer).

Υ.Γ

Μαζι και για δισκοβραχιωνα ελεγα..αλλα ειπα να μη ποσταρω την τιμη απο slx.

Στα 70 παντως ειναι ολα μαζι που ανεφερα πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

τι spacer ρε ; στη μανα σου το πες ;:p

δεν εχω εργαλεια για να ανοιξω κασσετα

και μεχρι να περιμενω απο εξωτερικο να μου ερθουν θα το εχω πεταξει σε κανα καδο το ποδηλατο

θα θελει σφηξιμο η κασσετα λογικα και να δουμε αν προερχονται απο εκει οι θορυβοι της "μεσαιας τριβης"

γτ τωρα που ειναι ελευθερος ο δισκοβραχιωνας τον γυρναω και δεν ακουγεται το παραμικρο.βεβαια χωρις πιεση αλλα ειναι αθορυβο τελειως

για την μεσαια τριβη 20Ε μου πηρε τωρα.

αν δουμε οτι ειναι απο εκει και ευθυνεται ο δισκοβραχιωνας και πρεπει να βαλω Hollowtech (SLX) δλδ , θα μου τον αφησει 110 :)

Link to comment
Share on other sites

oυτε 5ε δεν κανει το εργαλειακι.

Το ειχα και στο αχλαδι .(βασικα το τσαντακι για εργαλεια το εχω:p)

θες και μια παλια αλυσιδα βεβαια..η τεραστιο γαλλικο κλειδι ή κατι αντιστοιχο.

Το πιο πιθανο ειναι να μη σου χρεωσει τιποτα αν το πας σε γνωστο ποδηλατα για μια επιβλεψη.(βασικα να στο ανοιξει και να στο κλεισει μετα).

Το να θελει απλα σφιξιμο μου κανει εντυπωση.Δεδομενου οτι θελει δυναμη για να το ξεσφιξεις.Εχει ραβδωσεις το lockring και το τελευταιο γραναζι οποτε δεν ξεσφιγγει ετσι απλα(ευκολα).

Βεβαια το οτι ειναι δικο σου το ποδηλατο ..ισως το εξηγει.:p

εδιτ

δε ξερω αν πετυχα το μοντελο..

δες να εχεις μια γενικη ιδεα

http://techdocs.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/EV/bikecomponents/CS/EV-CS-M770-2692A_v1_m56577569830625614.pdf

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μιας και έπαθα προστατιτιδα πριν ένα μήνα και οι δυο γιατροί που επισκέφτηκα μου απαγόρευσαν το ποδήλατο σκέφτομαι να το δωσω

Επειδή έχω ψιλό αγχωθει δεν βλέπω να ξανακαβαλάω οπότε το έχω και κάθεται

Αν ενδιαφέρεται κάποιος γα αγορά ας μου στείλει ένα πμ γα περισσότερες πληροφορίες μιας και στις αγγελίες δεν μπορώ να το βάλω

Είναι ένα Scott metrix 40 2012 με αρκετά αξεσουαρ

Link to comment
Share on other sites

εχει χαλασει και το αμαξι και χθες ημουν με την express!!!

ολα τωρα μου συμβαινουν

θα το παω αυριο στον ποδηλατα να το σφιξει.

τπτ δε θα του δωσω απο λεφτα.

τωρα προς στιγμην , γυαλιζω το ποδηλατο να το χαιρομαι ετσι τουλαχιστον :hehe:

[MENTION=134]kom[/MENTION]

πως το καταλαβες για την προστατιτιδα ;

πολυ κριμα γμτ..

Link to comment
Share on other sites

πολύ κρίμα γιατί το αγόρασα πριν 1 μήνα και είχα ξεκινήσει προπονήσεις :(

είχα ένα μόνιμο σφύξιμο πάνω από το πέος και κατα την ούρηση προς το τέλος τσούξιμο - δημιουργήθηκε λοίμωξη και από τότε είμαι με αντιβίωση και έχω άλλα 3 πακέτα να πάρω - πάντως είμαι καλύτερα

μου απαγόρευσαι και μηχανή και ποδήλατο,ειδικά το ποδήλατο

Link to comment
Share on other sites

Η κασσετα αφενος δεν ελειπαν τα spacers , ηταν τελειως χαλαρη.

την εσφιξα και ο θορυβος σταματησε (ο εξτρα)

τωρα,

εβαλα τον ποδηλατα να καβαλησει το ποδηλατο μου και σιγουρευτηκε και αυτος οτι ειιναι απο το κεντρο του ποδηλατου

τα ειδαμε ολα ενα προς εναν και μου λεει να λυσει ολο τον δισκοβραχιωνα και να τον ξανασφιξει.

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε για cube aerial 2011 ; ειναι πανεμορφο. [MENTION=23]DJD[/MENTION]

edit:

http://www.leisurelakesbikes.com/images/ProductImages/fullsize/Bikes/Others/11CubeAerial.jpg

αν και ωραιο και ιδιο με το ΜΤΒ μου αλλα σε κουρσα :D πολλα τα λεφτα για αυτα που εχει...

κριμα................................και μαρεσε

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

επειδη κανενας δε με παρηγορει στα προβληματα του κυβου μου...

εχω καταντησει γραφικος ξερω...

αλλα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σταματησαν τα παραπονα του ποδηλατου!! (ετσι φαινεται τουλαχιστον :p)

λυσαμε παλι πεταλια και δισκοβραχιωνα και το πλακωσαμε στο τεφλον (οχι των υδραυλικων :p) και τα ξανασφιξαμε και τωρα τερμα οι θορυβοι. (μακαρι αλλιως αν συνεχιστουν παιρνω εναν δισκοβραχιωνα SLX και τελειωνει η υποθεση)

Αντε ποτε θα παμε παρνηθα για κοπανημα ;:D:D:D :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.