Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

τα προβληματα συνεχιζουν..εσφυξα τα φυλλα απο τον δισκοβραχιωνα..

αλλαξα μεσαια τριβη , αλλαξα πεταλια

και παλι ο θορυβος ακουγεται.

Ειδικα σε βαρυ πεταλι.

οταν αλλαξα μεσαια τριβη (στην αρχη δε το κανε αλλα μετα απο 1-2 χιλιομετρα σε ψιλο ανηφορια και πιο βαρυ πατημα ξεκινησε να μελοδιζει..)

καμμια ιδεα ;

Link to comment
Share on other sites

τα προβληματα συνεχιζουν..εσφυξα τα φυλλα απο τον δισκοβραχιωνα..

αλλαξα μεσαια τριβη , αλλαξα πεταλια

και παλι ο θορυβος ακουγεται.

Ειδικα σε βαρυ πεταλι.

οταν αλλαξα μεσαια τριβη (στην αρχη δε το κανε αλλα μετα απο 1-2 χιλιομετρα σε ψιλο ανηφορια και πιο βαρυ πατημα ξεκινησε να μελοδιζει..)

καμμια ιδεα ;

Μάλλον από τον τροχό οι ακτίνες είναι.

Εγώ γλίτωσα με ακουστικά : )

Link to comment
Share on other sites

παλουκόσελο,τσεκάρε και τα cleats των spd μήπως θέλουν σφίξιμο

ξανακοίτα πάντως την μεσαία τριβή (ζεσταίνεται=ξεκινά ο θόρυβος)

εχω μεσαια τριβη τοσα χρονια , δεν μου παρουσιαζε κανενα προβλημα...

την αλλαζω σημερα (το ειδα με τα ιδια μου τα ματια) και σε 1χιλιομετρο προλαβε και ζεσταθηκε και ξεκιναει νουμερα ;

δε θελω να το πιστεψω...

Μάλλον από τον τροχό οι ακτίνες είναι.

Εγώ γλίτωσα με ακουστικά : )

οχι φιλε μου.γτ αλλαζοντας μεσαια τριβη μειωθηκε αρκετα ο θορυβος αλλα οχι πολυ..

λυση με ακουστικα δεν την δεχομαι.

τα προβληματα θελω να τα λυνω και οχι να τα μπαλωνω

Link to comment
Share on other sites

τα προβληματα συνεχιζουν..εσφυξα τα φυλλα απο τον δισκοβραχιωνα..

αλλαξα μεσαια τριβη , αλλαξα πεταλια

και παλι ο θορυβος ακουγεται.

Ειδικα σε βαρυ πεταλι.

οταν αλλαξα μεσαια τριβη (στην αρχη δε το κανε αλλα μετα απο 1-2 χιλιομετρα σε ψιλο ανηφορια και πιο βαρυ πατημα ξεκινησε να μελοδιζει..)

καμμια ιδεα ;

Τα 15 χρονών πετάλια που χεις τα άλλαξες;

Σήμερα 150κ με 2450μ ανάβαση.. έχει να πέσει ..:suicide:... στα πυρηναία..

Link to comment
Share on other sites

εχω μεσαια τριβη τοσα χρονια , δεν μου παρουσιαζε κανενα προβλημα...

την αλλαζω σημερα (το ειδα με τα ιδια μου τα ματια) και σε 1χιλιομετρο προλαβε και ζεσταθηκε και ξεκιναει νουμερα ;

δε θελω να το πιστεψω...

λοιπόν, για να βρω τον θόρυβο στο δικό μου άλλαξα: spd,δισκοβράχιονα,κασέτα,αλυσίδα,μεσαία τριβή (2 φορές)

τσεκάραμε τις ακτίνες μια-μια,gel σιλικόνης σε όλα τα καλώδια και στις ενώσεις και βέβαια το σκελετό

αφού 4 άτομα φάγαμε μια μέρα ολόκληρη,σηκώσαμε το παλουκόσελο* 1 πόντο και ο θόρυβος σταμάτησε :hehe:

* ο φράγμας ήταν ο πρώτος που μου έριξε την ιδέα τότε

Έγινε επεξεργασία από wrong method
credits given
Link to comment
Share on other sites

γτ δεν πας σε ενα ποδηλατα ρε gomar? που σου βγαζει τον ηχο? αν στην ζαντα μπορει καποια ακτινα να μην εχει κατσει καλα στο ποτηρακι(?), να θελει καποια ακτινολογηση..

Πηγαμε σε ενα φιλο μου με τον Jason, μας εδειξε διαφορα πραγματα και υλικα για καλουπια...μου εδωσε και λιγο fiberglass υφασμα uni να το δουλεψω με εποξικες..

edit> ολοι εδω πρωνιατικα ε? με τις κοτουλες πεσαμε εχτες? τπτ καλυτερο το βραδυ να κανουμε δεν ειχαμε???

Link to comment
Share on other sites

κ εγω το σκεφτομουνα τωρα, αλλα ειμαι λιγο αλοιφουλα...λες?

εδιτ> ο Ιασωνας δεν καταδεχεται να απαντησει...ειναι σε Αλλη ποδηλατικη κλαση! xD

εδιτ2>παω μια βολτα με το αυτοκινητο, αν ψηνει κανενα βολτα ας το δηλωσει, θα ειμαι πισω κατα 8:30

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Γιάσωνα όλοι οι θόρυβοι φαίνονται σαν να προέρχονται από κει. Εμένα έτριζαν τα skewers και νόμιζα ότι ήταν η μεσαία τριβή, μόλις τους πέρασα ελάχιστο λάδι σταμάτησαν.

Bicycle Bike Noises, Clicks, Ticks, Creaks, Clunks, Knocks Repair by Jim Langley ρίξε μια ματιά σε αυτό αν δε το έχεις διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

λεω να πάρω ποδήλατο τώρα που άνοιξε ο καιρός να οργώσω τους δρόμους.

τι μάρκα να πάρω για πρώτο ποδήλατο δρόμου αλλα να βγαίνει και εκτός δρόμου γιατι οι δρόμοι εδω που μένω ειναι λακκούβες και διακόπτονται απο άσφαλτο .σκέφτομαι να κάνω αρκετά μεγάλες αποστάσεις.

σχετικά με το χρηματικό ποσό που θα χαλάσω να μην ξεπερνάει τα 200 euro γιατι λεφτα ΔΕΝ υπάρχουν.:dirol:

Link to comment
Share on other sites

θα το κοιτάξω, έχει ιδέα αν υπάρχει σε μαγαζιά της Πάτρας ωστε να μπορέσω να το δοκιμάσω πριν το αγοράσω? γιατι αν το παραγγείλω και δεν με βολεύει θα ειναι λιγο ξενέρωμα ..

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω. Είναι πολύ απλά τα μεγέθη του, οπότε θεωρητικά μόλις βρεις σε ποιο είσαι (βάση καβάλου-ύψος) δε θα χεις θέμα. Μη περιμένεις και πολλά πάντως σε αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.