Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ψάχνομαι και εγώ λίγο και καταλήγω να θέλω να αγοράσω αυτά εδώ!!

Hope Hose Black | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Tektro Service Kit | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Πείτε μου αν είναι καλά η τι άλλο πρέπει να αγοράσω?

μήπως αυτό Tektro Hose Kit (inc Fittings) | Buy Online | ChainReactionCycles.com και όχι το hope?

(οκ το μικρο ισως να μην εχει νοημα..το βαζω για λογους συγκρισης (δες τα c.i)

Topeak.

αυτό μου άρεσε περισσότερο,άμα χωράει αυτά που θέλω,καταλήξαμε :)

Οργανωνουνε μια ποδηαλτοβολτα εδω ο ομιλος με τα εξης χαρακτηριστικα

35km, 3/6 δυσκολια, 90%ασφαλτος-10% χωμα.

Κανει να παει ο n00bακας ο sln με το specialized του (αν ξυπνησει πρωι) ή ... ολη την αριστερη πτερυγα τον πιστονια και τον αξονα θα τα παρει στην μασχαλη το σαραντα-τριο (μιλαμε για ολικη καταστροφη) :p

πλάκα κάνεις έτσι;να πας,35 χλμ είναι μια μεγάλη βόλτα,πάρε νερό και κανένα παστέλι,κρουασάν μαζί

Link to comment
Share on other sites

κανα μισαωρο-40λεπτο... :p

Γενικα δεν κανω ερημη(Ν) διαδρομες... ειναι μεσο μετακινησης για μενα το ποδηλατο οποτε ειναι περιορισμενο το ευρος που θα κινηθω. Θα παω στην αλλη ακρη της πολης γιατι εκει ειναι η δουλεια μου και θα γυρισω...

Δεν εχω τοσο πολυ θεματα κουρασης. Απλα εχω θεματα βαρεμαρας, γιαυτο θελω να ξεκουνηθω με τιποτα αλλους μπας και...

Εκεινο που ρωταω ειναι αν υπαρχει καποιος universal κανονας που να λεει δυσκολια 3/6 = τοσο. θεωρω οτι π.χ. 5/6 - 6/6 δεν θα πηγαινα με την φυσικη μου κατασταση...

Ομαδουλα μπουλουκι - open party φαση θα ειναι... ποσο τρεχαλητοι να πηγαινουνε??? Αν εσεις οι... "εμπειροι" πατε σε διαδρομη 3/6 και σας πιανουνε τα γελια και τρωτε και 2kg γαλοπουλα 10 λεπτα πριν την διαδρομη, πιστευω οτι με καλυπτει...

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION] νταξει να παρω και gatorade και 3 ταπερ κεφτεδακια, αλλα δεν παμε παρισι-ντακαρ... Σε πολιτισμο μεσα θα ειμαστε :p Κανα χωριουδακι λιγο πιο εξω ειναι αν καταλαβα καλα... Και τελειως χυμα να παω... αν δω οτι λιποθυμησα θα σταματησω να παρω απο κανα περιπτερο :p

Έγινε επεξεργασία από SLN
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να αγορασω μια deuter backpack, γνωριζεται που μπορουμε να βρουμε φθηνες τιμες? τα 12 λιτρα ειναι οκ χωρητικοτητα?

Επισης τα dhb ειναι καλα ρουχα, κρατανε? διοτι διακρινω οτι ειναι πολυ δομημενα, αλλα ο fragma ελεγε οτι ειναι μετρια, αξιζουν? Φαινονται καλυτερα απο endura στις ιδιες τιμες και ειναι πιο φθηνα απο gore που μαρεσουν, thnx.

Σκέτη η τσάντα στην πλάτη είναι πεταμένα λεφτά.

Με ασκό νερού όμως είναι είδος πρώτης ανάγκης. Πάνω από 2 ώρες το καλοκαίρι, μόνο οι σαύρες αντέχουν με τα 2 μπουκάλια.

Χρόνια κουβαλάω το CamelBak Hawg

Link to comment
Share on other sites

04/27/12 - Λάρισα, Περιφέρεια Θεσσαλίας, GR

ΤΑΥΛΑ. Κούραση στα πρώτα 10χμ λόγω αντίθετου ανέμου και απότομου ξεκινήματος. Στρίψιμο 90 μοίρες και υψηλός ρυθμός για άλλα 10χμ. Στροφή άλλες 90 μοίρες και 15χμ πάνω κάτω στα λοφάκια ΚΑΙ τέλος άλλα 15χμ με ΦΟΥΛ κόντρα άνεμο, χωρίς νερό και με λίγα ακόμη λοφάκια. Αυτά με το παλιό ΜΤΒ

Και σπίτι φουλ μασούλημα... 3 κομμάτια μπομπότα (κάπως έτσι μοιάζει) 2 αυγά, 1 πορτοκάλι, 1 μήλο, 1 γιαουρτάκι, ένα μπωλ στραγάλια, 6-7 καρύδια. Ισορροπημένη διατροφή :p

Link to comment
Share on other sites

Ballistic :: Ποδήλατο COASTER 1.0

Ballistic Coaster 1.0 - Dekoshop.gr - Τα πάντα για το ποδήλατο

Είναι καλό για ένα απλό trekking για πόλη;

Περίπου στα 200 με απόσυρση μιας μπαχατέλας θα μου βγεί.

Μια χαρα είναι, υπολογίζοντας πως πρεπει να το πάρεις απο Ελλάδα, και αν θέλεις να πάρεις κάτι καλύτερο που να δικαιολογεί την διάφορα ποιότητας θα πρεπει να δώσεις περίπου τα διπλάσια.

Έχω ένα παρόμοιο με παρόμοια ανταλλακτικά για την πόλη 2 χρόνια τώρα και είναι μια χαρα. Βασικά αν έβρισκα το δικό σου τότε θα ο έπαιρνα ..έχει και πιο ωραίο χρώμα το ballistic : p

Όχι μόνο μέσα στη πόλη όπου θέλεις πας 700x38 λαστιχάκι..εννοώ άσφαλτο.

Και στη δίπλα πόλη πας με κράνος και κανά 2 σαμπρελες μαζι σου, (αφού ρίξεις και λίγο τον ρυθμιζομενο λαιμό μπροστά )

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε εχτες freeday Σαλαμινα με fragma και myralis, ωραια βολτουλα καπου στα 70χλμ (μαζι με το κατεβασμα απο μαρουσι). Δεν λεω ΟΚ αλλα σαν την δευτερη βολτα που καναμε αγ.αννα χρειζοταν να κανω αλλα 70-80 για να νοιωσω την ιδια κουραση..ωραιες παρουσιες παντως.. Δοκιμασα και αυτα τα gel που δινει το crc σαν προμο, pure orange with caffeine, αλλα klein δεν μου ειπε και τιποτα..

εδιτ> χρειαζεται επιγοντως να παρω padded σωβρκο/bib διοτι εν παλευειν για τοση ωρα τη σελα το 4χ4 συστημα! μαλλον θα παω για bib dhb, πειτε σχολια να το κλειδωσω, 35-40γιουρος βγαινει. Για τη τσαντα θα πανω μαλλον σε deuter compact air exp, 10+3 λιτρα ειναι νμιζω. Ειναι ακριβη αλλα ειναι η μονη που εχει μεταλλικο σκελετο ωστε να κραταει το σχημα της οταν ειναι φορτωμενη, ωστε και να μην επιβαρυνει την πλατη αλλα και να μην ιδρωνει..

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, το νου σας με τον εκστασιασμο των εκλογων, με λογικη κ οχι συναισθημα κ οπαδισμους να βγει η οποια αποφαση.

Λοιπον η short list εχει βγει για τσαντα και bib οποτε θα ηθελα την αποψη οσων μπορουν να βοηθησουν.

Για τσαντα 2 οι επιλογες. Deuter compact air exp 10, 63λιρες, και Salomon XA20, 43 λιρες. Η δευτερη ειναι σιγουρα το αντιπαλο δεος σε specs, ειναι μεγαλυτερη με 20 λιτρα κ ενιαιο χωρο, εχει τσεπες-κορδονια κλπ, απλως δεν εχει το ιδιο συστημα στηριξης (αυτο με το πλαισιο+διχτυ), ειναι ομως σχεδον το ιδιο ομορφη και 25Ε φθηνοτερη.

Απο bib εχω καταληξει ειτε σε gore power2.0 , 63 λιρια, ειτε σε dhb aeron race, 42 λιρια, ή dhb pace στα 34 λιρια. Αν εξοικονομησω απο τα 2 αυτα προιοντα αγοραζοντας τα πιο οικονομικα, μου βγαινει σχεδον τσαμπα η σχαρα, που μαλλον θα παω σε αυτη που εβαλε ο lakiss. απτην αλλη εχω και την φλωρια μεσα μου να παω στις ακριβες λυσεις που ναι μεν ειναι ανωτερες αλλα δεν δικαιολογουν την διαφορα σε αναλογο βαθμο...αποψεις? thnx in advance.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήγα μια μεγαλούτσικη βόλτα......

ξεκίνησα νωρίς (6:00) αλλά λόγω τεχνικού προβλήματος ξαναγύρισα σπίτι και έφυγα στις 7:15

και άρχισα να ανεβαίνω....

dscn0189gv.jpg

και ο δρόμος δεν τελείωνε με τίποτα :p (είχε και πολύ αέρα)

dscn0192xn.jpg

τέλος πάντων κάποια στιγμή έφτασα :D

dscn0193r.jpg

και έμεινα κάγκελο από το μέρος,είχα να πάω 5 μήνες περίπου.δείτε και μόνοι σας :

dscn0209t.jpg

dscn0210r.jpg

dscn0214cj.jpg

αφού ήπια κάμποσο νερό,έφαγα τα παστέλια και τα κρουασάν που είχα,ξεκίνησα για το σπίτι...

dscn0215w.jpg

γύρισα μέσω Δράκειας,μια διαδρομή που δεν είχα ξανακάνει.

μέγα λάθος γιατί το κατέβασμα ήταν α-πί-στευ-το :dance3:

οι δίσκοι τα είδαν όλα

dscn0220c.jpg

dscn0229x.jpg

dscn0230sf.jpg

3μιση++ απολαυστικές ώρες,δεν ήθελα να γυρίσω σπίτι μιλάμε :man_in_love:

mt3 by method01 at Garmin Connect - Details

τα video με τους καταρράκτες ανεβαίνουν,πάω για νάνι τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, το Garmin Fit™ για Android είναι καλό? Έχω βάλει το MapMyRide το οποίο ήταν δωρεάν, αλλα αφού όλοι χρησιμοποιούν το Garmin , έχω αρχήσει να το σκέφτομαι.

Η βασική ερώτηση είναι, μπορώ να ψάξω μέσω διαδικτύου διαδρομές στην Ελλάδα (θέλω ας πουμε να δω τι υπάρχει στον Υμηττό), να το φορτώσω στο κινητό και να μου λέει που να στρίψω κτλ για να μείνω στην διαδρομή?

Link to comment
Share on other sites

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]
Καλημερα παιδια, το νου σας με τον εκστασιασμο των εκλογων, με λογικη κ οχι συναισθημα κ οπαδισμους να βγει η οποια αποφαση.

Λοιπον η short list εχει βγει για τσαντα και bib οποτε θα ηθελα την αποψη οσων μπορουν να βοηθησουν.

Για τσαντα 2 οι επιλογες. Deuter compact air exp 10, 63λιρες, και Salomon XA20, 43 λιρες. Η δευτερη ειναι σιγουρα το αντιπαλο δεος σε specs, ειναι μεγαλυτερη με 20 λιτρα κ ενιαιο χωρο, εχει τσεπες-κορδονια κλπ, απλως δεν εχει το ιδιο συστημα στηριξης (αυτο με το πλαισιο+διχτυ), ειναι ομως σχεδον το ιδιο ομορφη και 25Ε φθηνοτερη.

Απο bib εχω καταληξει ειτε σε gore power2.0 , 63 λιρια, ειτε σε dhb aeron race, 42 λιρια, ή dhb pace στα 34 λιρια. Αν εξοικονομησω απο τα 2 αυτα προιοντα αγοραζοντας τα πιο οικονομικα, μου βγαινει σχεδον τσαμπα η σχαρα, που μαλλον θα παω σε αυτη που εβαλε ο lakiss. απτην αλλη εχω και την φλωρια μεσα μου να παω στις ακριβες λυσεις που ναι μεν ειναι ανωτερες αλλα δεν δικαιολογουν την διαφορα σε αναλογο βαθμο...αποψεις? thnx in advance.

πάρε όποια σου αρέσει,η Deuter θα τανε η δική μου επιλογή/διάβασε μια σελίδα πίσω τι γράφω για το τσαντάκι σέλας

για τα ρούχα,πάρε τα πιο φθηνά μια και τώρα το το καλοκαίρι θα ταλαιπωρηθούν,από φθινόπωρο κοιτάς για ακριβότερα /// Castelli ftw πάντως

Ερώτηση, το Garmin Fit™ για Android είναι καλό? Έχω βάλει το MapMyRide το οποίο ήταν δωρεάν, αλλα αφού όλοι χρησιμοποιούν το Garmin , έχω αρχήσει να το σκέφτομαι.

Η βασική ερώτηση είναι, μπορώ να ψάξω μέσω διαδικτύου διαδρομές στην Ελλάδα (θέλω ας πουμε να δω τι υπάρχει στον Υμηττό), να το φορτώσω στο κινητό και να μου λέει που να στρίψω κτλ για να μείνω στην διαδρομή?

διαδρομές υπάρχουν σε μορφή cvs ,αλλά δεν ξέρω να σου πω πως να τις βρεις και πως θα τις φορτώσεις στο τηλ,

για ρώτα στο cyclist

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1243]fotme[/MENTION]

http://www.thelab.gr/1063245622-post5327.html

Αν έχεις δώσε. ΤΕ ΡΑ ΣΤΙ Α διαφορά για μόλις 30 ευρώ.

@Wrong_method : Ρε συ δεν έχει νόημα αυτό που λες (για την ταλαιπώρια :p ) Δηλαδή τον χειμώνα που δεν ταλαιπωριούνται επειδή δεν ιδρώνουμε τόσο και δεν κάνουμε και τόσο συχνά, να πάρουμε καλά και το καλοκαίρι που θέλουμε ακόμη καλύτερα ρούχα, λόγω των ανεβασμένων απαιτήσεων, να πάρουμε χειρότερα, για να μην τα χαλάσουμε; Από τσέπη δεν συμφέρει, ξέρω, αλλά από άνεση....

Btw, σχεδιάζω διαδρομή για Σπηλιά (κάτω από τον Κίσσαβο - 800 υψόμετρο και αν συνεχίσεις φτάνεις 1600!!!). 25 χμ φλατ να πάω, 25 να γυρίσω. 50 χιλιόμετρα "τζάμπα" κούραση.... Δεν μπορούσαν να κάνουν την Λάρισα μερικά χιλιόμετρα πιο πάνω-δεξιά godammit;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.