Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Εχει να προτεινει κανεις καποιο σορτσακι με μαξιλαρακι πωλου μεχρι ΜΑΧ=50ευρω (και πολλα λεω, εκτος πια αν τα φτηνα παιζει να σου προκαλουνε αιμορροιδες, τυφο και ανεμοβλογια και αναγκαστικα για την υγεια σου πρεπει να παρεις κατι με 200 ευρω)

Αναγκαστικα απο online (amazon-οειδες) για παραγγελεια...

ντανκε...

Πάρε σώβρακο και βαλε από πάνω ότι θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι σορρυ δεν το διευκρινησα. Εκεινο που με νοιαζει προφανως ειναι το μαξιλαρακι για την σελα, δεν με νοιαζει αν ειναι σωβρακο, σορτσακι, κολλαν ή αν εχει πουα ροζ ελεφαντες. Αν ειναι extremely καραγκιοζικο, το κρυβω με δικα μου ρουχα :p

Σκεφτηκα την περιπτωση της αλλαγης σελας, αλλα την καινουργια πρεπει να την δοκιμασω πρωτα (για ενα ευλογο διαστημα) που λογικα κανενα μαγαζι δεν σου δινει αυτη την δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, δεν σας κόβεται το αίμα, αν καθώς φρενάρετε πάνω στην στροφή, κοκαλώσει η πίσω ρόδα χωρίς να το περιμένετε και φύγει έστω και απειροελάχιστα προς τα έξω?

Σκεφτηκα την περιπτωση της αλλαγης σελας, αλλα την καινουργια πρεπει να την δοκιμασω πρωτα (για ενα ευλογο διαστημα) που λογικα κανενα μαγαζι δεν σου δινει αυτη την δυνατοτητα.

Δεν έχω να προτείνω κάτι, απλά να σου δείξω για σέλλα τι λέει η Bontrager (τυχαίο λινκ τυχαίας σέλλας Bontrager ελληνικού καταστήματος)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σορρυ δεν το διευκρινησα. Εκεινο που με νοιαζει προφανως ειναι το μαξιλαρακι για την σελα, δεν με νοιαζει αν ειναι σωβρακο, σορτσακι, κολλαν ή αν εχει πουα ροζ ελεφαντες. Αν ειναι extremely καραγκιοζικο, το κρυβω με δικα μου ρουχα :p

Σκεφτηκα την περιπτωση της αλλαγης σελας, αλλα την καινουργια πρεπει να την δοκιμασω πρωτα (για ενα ευλογο διαστημα) που λογικα κανενα μαγαζι δεν σου δινει αυτη την δυνατοτητα.

δεν με κατάλαβες,λέω ότι για βόλτες μικρότερες των 2 ωρών δεν σου χρειάζεται το εσωτερικό μαξιλαράκι (pad)

τώρα το καλοκαίρι μόνο έξτρα ζέστη θα σου προσφέρει

για τη σέλα νομίζω ότι οι της specialized είναι με δοκιμή 15 ημερών (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

δεν με κατάλαβες,λέω ότι για βόλτες μικρότερες των 2 ωρών δεν σου χρειάζεται το εσωτερικό μαξιλαράκι (pad)

τώρα το καλοκαίρι μόνο έξτρα ζέστη θα σου προσφέρει

Δεν είναι απόλυτο, έχει να κάνει με τον κώλο του καθενός

Link to comment
Share on other sites

Νταξ' όταν το δει θα τρελαθεί.. :p

και ΖΥΖΑΡΕΣ, και να σκύβει ΕΕΕΕΕΤΣΙ

(είχα ανοιχτό το παράθυρο 2,5 ώρες)

[MENTION=1498]SLN[/MENTION] : Όσο πιο έντονη ποδηλασία κάνεις, τόσο πιο πολλά δώσε. Με αυτό και έντονο ρυθμό, το σύστημα μούδιαζε σε λιγότερο από ώρα. Σε χαλαρό ρυθμό έφτανα και 1,5 ώρα, ίσως και παραπάνω, χωρίς να καταλάβω τίποτα.

Με αυτό χθες χαλαρά 3 ώρες, δεν κατάλαβα τίποτα.

Τώρα αν εσύ δεν μουδιάζεις, πάρε και unpadded απλά να φεύγει ο ιδρώτας πιο εύκολα.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Bicycle-Safety Tips από TheOnion :hehe:

Warm weather is just around the corner, and soon it will be time to dust off those bicycles. Here are some tips for safe riding:

Bicycle-Safety Tips

Always use hand signals when turning at intersections. There's nothing motorists pay more attention to than hand signals from bicyclists.

Leaving your bike out in the ice and cold all winter may cause serious damage. But it makes a nice subject for the cover illustration of a short-fiction quarterly.

Always wear a helmet. If this makes you uncomfortable, think of the helmet as a crown and yourself as King Dorko.

Placing your feet firmly on the pedals of the bike will help reduce the "Wheee" sound emitted from your mouth while going downhill.

Insist on a bicycle made of solid matter. Liquid and vapor bikes are a passing fancy; argon frames are particularly shoddy.

Taking your bike in for a professional tune-up is a great way to waste $25.

Be sure to wear your seatbelt, even if just biking down to the corner store.

Fat-bottomed girls may be riding today, so look out for those beauties, oh, yeah.

Visibility is crucial when biking. Ride with a lit highway flare in each hand.

Every three to four weeks, lightly oil the chain. Then dip it in flour and fry it for a real taste treat.

As soon as you buy a bike, talk to your friends about how great Shimano crank sets and STX hubs are.

Does your city have adequate bike paths? If not, consider bitching about it to your local government for the next 40 years.

If rich, spoiled Francis Buxton steals your bike, go on a hilarious and heartwarming journey through the American Southwest to get it back.

Bike safety can never be stressed enough. If you doubt this, try stressing it as much as you possibly can. It won't be enough–guaranteed.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να αγορασω μια deuter backpack, γνωριζεται που μπορουμε να βρουμε φθηνες τιμες? τα 12 λιτρα ειναι οκ χωρητικοτητα?

Επισης τα dhb ειναι καλα ρουχα, κρατανε? διοτι διακρινω οτι ειναι πολυ δομημενα, αλλα ο fragma ελεγε οτι ειναι μετρια, αξιζουν? Φαινονται καλυτερα απο endura στις ιδιες τιμες και ειναι πιο φθηνα απο gore που μαρεσουν, thnx.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να αγορασω μια deuter backpack, γνωριζεται που μπορουμε να βρουμε φθηνες τιμες? τα 12 λιτρα ειναι οκ χωρητικοτητα?

Επισης τα dhb ειναι καλα ρουχα, κρατανε? διοτι διακρινω οτι ειναι πολυ δομημενα, αλλα ο fragma ελεγε οτι ειναι μετρια, αξιζουν? Φαινονται καλυτερα απο endura στις ιδιες τιμες και ειναι πιο φθηνα απο gore που μαρεσουν, thnx.

χα!μόνο για το προστατευτικό βροχής ζητάνε 30$ οι ξεφτίλες,σε όσες έχω αγοράσει ήταν μέσα,πολύ ακριβή εταιρία και δεν ξέρω αν αξίζει τα 80+ ευρώ που ζητά.

ψάξε αλλού για μένα.επίσης, τώρα που πάμε προς το καλοκαίρι, το σακίδιο μόνο ιδρώτα θα σου προσφέρει-εγώ ψάχνω για τσαντάκι σέλας τώρα, μόνο για να έχω μαζί μου μόνο τα βασικά *

δες εδώ:Back pack A-B Twister (black/grey) :: Author (αυτή έχω τώρα,σκυλί,γύρω στα 35-40 ευρώ αν θυμάμαι καλά)

για τα dhb δεν ξέρω,είναι σαν τα Canterbury του CRC ?τα βλέπω στο wiggle αλλά δεν με ενθουσιάζουν

για jersey : Wiggle | Fox Attack Short Sleeve Jersey - 2012 Short Sleeve Cycling Jerseys

* [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] γιουχου,το πήρες εκείνο το topeak που έψαχνες;καλό;

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να αγορασω μια deuter backpack, γνωριζεται που μπορουμε να βρουμε φθηνες τιμες? τα 12 λιτρα ειναι οκ χωρητικοτητα?

Είναι πολύ μικρή αλλά εξαρτάται και τι θέλεις να βάζεις μέσα. Γενικά τι κουβαλάς?

Προσωπικά πιστευω ότι υπάρχουν και καλύτερες λύσεις. Αν είναι να δώσεις 60-80 ευρώ για τσάντα μικρών χωρητικοτήτων, για κοίτα και τις Salomon XA 20, XA 10+3 Set, XT WINGS 10+3 VEST

Καταστήματα με Deuter είναι Σακίδια Biking , Υδροδοχεία | KassimatisBikes , Cyclist.gr - Αξεσουάρ : Υδροδοχεία Πλάτης , Σακίδια/Τσάντες - Αξεσουάρ ποδηλάτων | τα πάντα για τα ποδήλατα

Πάντως όπως είχα ξαναπεί σε παιδί εδώ, καλό θα είναι να πας και στην POLO μια βόλτα να δεις αρκετές τσάντες από κοντά (Polo, Salomon, North Face και άλλες). Είτε στα κεντρικά (μεγαλύτερη ποικιλία) στο Παλαιό Φάληρο, λίγα τετράγωνα από το Πλανητάριο, είτε στο άλλο κατάστημα της στην Πατησίων, λίγο πριν την Αλεξάνδρας.

ΕΔΙΤ: [MENTION=9381]papajim[/MENTION] Πες ξανα πόσο έκανε και πόσα λίτρα, και αν έχει προστατευτικό βροχής όπως η δικιά μου

Υ.Γ. Έχω λίγο φετίχ με backbags / βαλίτσες / τσαντάκια, κρίμα που δεν έχω λεφτά να τις πάρω όλες

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

* [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] γιουχου,το πήρες εκείνο το topeak που έψαχνες;καλό;

εκεινο το topeak εκανε ενα 50ευρω..οποτε και δεν το πηρα.

Πηρα το αλλο που ειχα ποσταρει..

αυτο δλδ

Airwave Super Wedge Saddle Bag | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Δε ξερω αν σε ενδιαφερει το συγκεκριμενο οπως και τι απαιτησεις εχεις..αλλα μια χαρα το βρισκω.

Με ενδιεφερε να εχει ανεξαρτητους χωρους .Εχει και λαστιχακια στις πλαινες τσεπες να συγκρατουν καπως ο,τι βαλεις

Εδειξε να ειναι και αδιαβροχο καποια στιγμη που το εβρεχα με λαστιχο.

Πες τι σκοπευεις να βαζεις μεσα να σου πω αν χωραει.

Link to comment
Share on other sites

Πείρα αυτα εδώ απο ένα φιλαράκι μου Tektro Auriga Comp Disc Brake | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Τα είχε βγάλει από το ποδήλατο του γιατί έβαλε αλλα.

Λοιπόν το μπροστά μου έρχεται μια χαρά, το πίσω όμως είναι κόντο το σωληνάκι !!

Ψάχνομαι και εγώ λίγο και καταλήγω να θέλω να αγοράσω αυτά εδώ!!

Hope Hose Black | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Tektro Service Kit | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Πείτε μου αν είναι καλά η τι άλλο πρέπει να αγοράσω?

Με το fotme που μίλησα μου είπε είναι μια χαρά :)

Κιάλες γνώμες όμως δεν βλάπτουν :D

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μόνο τα βασικά,κινητό,κλειδιά,1-2 σαμπρέλες,1 παστέλι

όσο πιο μικρό τόσο καλύτερα αυτό είναι το ιδανικό μάλλον

Προσπαθωντας να συγκρινω 3 διαφορετικα πραματα..

(Αυτα της topeak ,το δικο σου και το δικο μου..)

για μια σαμπρελα και τα υπολοιπα που ειπες ..οκ...για 2 σαμπρελες στο δικο σου παιζει να δυσκολευτεις.

Αν δε θες ξεχωριστους χωρους μεινε στην topeak..

3 μεγεθη διαλεξε οποιο νομιζεις οτι σου κανει.

Topeak

Topeak

(οκ το μικρο ισως να μην εχει νοημα..το βαζω για λογους συγκρισης (δες τα c.i)

Topeak.

Σαν κοστος δεν εχει διαφορα στη τιμη (μεγαλη)..αλλα το να παρεις και να μη σου χωρανε καποια πραματακια που θα θελες κριμα ειναι.

Στο ματι παντως ..το δικο μου δειχνει μικρο..πανω στη σελα.:p

(επειδη αρχικα τρομαζα στην ιδεα του μεγαλου της topeak).

Aυτα επειδη ειπες οσο πιο μικρο τοσο το καλυτερο.

(τουλαχιστον ετσι το σκεφτομαι εγω..)

υ.γ

με το σκεπτικο οτι θα σου παει κανα 20ευρω το specialized.

Link to comment
Share on other sites

Οργανωνουνε μια ποδηαλτοβολτα εδω ο ομιλος με τα εξης χαρακτηριστικα

35km, 3/6 δυσκολια, 90%ασφαλτος-10% χωμα.

Κανει να παει ο n00bακας ο sln με το specialized του (αν ξυπνησει πρωι) ή ... ολη την αριστερη πτερυγα τον πιστονια και τον αξονα θα τα παρει στην μασχαλη το σαραντα-τριο (μιλαμε για ολικη καταστροφη) :p

Link to comment
Share on other sites

Οργανωνουνε μια ποδηαλτοβολτα εδω ο ομιλος με τα εξης χαρακτηριστικα

35km, 3/6 δυσκολια, 90%ασφαλτος-10% χωμα.

Κανει να παει ο n00bακας ο sln με το specialized του (αν ξυπνησει πρωι) ή ... ολη την αριστερη πτερυγα τον πιστονια και τον αξονα θα τα παρει στην μασχαλη το σαραντα-τριο (μιλαμε για ολικη καταστροφη) :p

Πόσο είναι η μεγαλύτερη απόσταση που χεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.