Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ει σωραιος, για την ποδηλατικη καταπονηση τi υφασμα προτεινεις και με τι πλεξη? πολλοι λενε για uni με καθετες επιστρωσεις. Τα εργοστασιακα τι νημα χρησιμοποιουν συνηθως?

εδιτ> 105γρ για 30.9/350 δεν το λες ασχημο (το δικο μου ειναι καπου στα 300+)!! και η τιμη ειναι οσο τα εργοστασιακα με 150gr.. φανταζομαι οτι εμπεριεχει και τη βαση σελας ετσι?

Ναι μαζί με την βάση έρχεται. Δεν είμαι ειδικός στις carbon πλέξεις.. ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread για πληροφορίες: Weight Weenies • View topic - Berk PROTO-TYPE Composites ο τυπάκος είναι πολύ ωραίος, ξεκίνησε από παλουκόσελα και τώρα φτιάχνει και ποδήλατο δικό του!

Link to comment
Share on other sites

Ει σωραιος, για την ποδηλατικη καταπονηση τi υφασμα προτεινεις και με τι πλεξη? πολλοι λενε για uni με καθετες επιστρωσεις. Τα εργοστασιακα τι νημα χρησιμοποιουν συνηθως?

εδιτ> 105γρ για 30.9/350 δεν το λες ασχημο (το δικο μου ειναι καπου στα 300+)!! και η τιμη ειναι οσο τα εργοστασιακα με 150gr.. φανταζομαι οτι εμπεριεχει και τη βαση σελας ετσι?

edit2> παντως συμπεραινω οτι το πιο ευκολο για νουμπαδες στην κατασκευη carbon, περαν απο σωληνες που ειναι ευκολο, ειναι να παρεις ενα γτπ αλουμινενιο/ελαφρυ κομματι μικροτερης διατομης και να το ντυσεις με ανθρακονημα..γενικα επικρατει μεγαλος μυστικισμος σχετικα με carbon κατασκευες, αντε να μαζευτουμε 2-3 ποντικες να κανουμε πειραματα!! Ηδη αρχιζω και σκεφτομαι για carbon κασσετες που αν εχεις καλο χερι με dremel φτιαχνεις οτι θελεις και ενα μισοκιλο το γλιτωνεις ( για μπρος-πισω παντα)!!

Αυτός ο τύποσ έφτιαξε μόνος του 2 ποδήλατα full carbon, 1 για αυτόν και 1 για την γυναίκα του..

και

και δείχνει πως ακριβώς.

Θα ψηνόμουν και εγώ για πειράματα, αλλά ούτε "εργαστήριο" / "χώρο" έχω, ούτε πολλά από τα εργαλεία.

Για κασετα πολύ δύσκολο έως αδύνατο να την φτιάξεις μόνος σου από ανθρακόνημα, το ανθρακόνημα δεν μένει έτσι στιβαρό νομίζω, θρυματίζεται. Αλλά παλουκόσελα, πρέπει να είναι πιο ευκολο, αυτός στο βίντεο βάζει κάτι σαν αφρολέξ μέσα (ελάχιστο βάρος) και συνήθως δεν το βγάζει καν.

Link to comment
Share on other sites

Το carbon είναι πολύ δυνατό υλικό δεν σπάει εύκολα. Εδώ βγάζουν δίσκους για μηχανές μεγάλου κυβισμό σε carbon. Να μία κασέτα. Σίγουρα δεν προτείνεται για συνεχή καθημερινή χρήση αν και τα δικά μου carbon δισκόφυλλα έχουν αποδειχθεί αστέρια μέχρι στιγμής.

file.php?id=4195&sid=f3c2274dc491bc89a5567ef670d13eb0&mode=view

Σίγουρα αν ξεκινήσετε να παίζετε με carbon τότε αφήστε τα πολύπλοκα σχέδια για το τέλος. Το να ντύσεις κάτι αλουμινένιο με carbon δε κερδίζεις τίποτα πέρα από εμφάνιση, μάλιστα θα πάρεις και περισσότερο βάρος. Έναν άλλον που είχα δει έκανε τα καλούπια με ξύλο.

Ο [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] ίσως γνωρίζει περισσότερα περί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION], αυτο το αφρολεξ που λες ειναι το dow, δομικο υλικο, το σκαλιζεις τριβεις και φτιαχνεις το καλουπι

[MENTION=23]DJD[/MENTION] τουμπανο η carbon κασετα :inlove:!! με ενα cnc το κοβεις οπως θελεις!! απο μεσα βεβαια ο σταυρος που τις κραταει θελει λιγο ψαξιμο, εκτος αν πανε πριτσινοτα ολoι οι δισκοι μαζι (χλωμο..). τα βγαζεις και επι 2 οποτε και κατι να σπασει το αλλαζεις στο καπακι..

Το αλουμινιο με το ανθρακονημα παντρευεται ευκολα?, μπορει να κολληθουν με καποια εποξικη, κυανοακρυλικη κολλα ή βιδωνεται?

Αποτι καταλαβαινω τα πιο ειδικα ατομα ειναι οι μηχανικοι γαστρας πολυεστερα διοτι δειχνει να θελει την ιδια διαδικασια. ΓιαγκΤ?:)

Ψηθειτε, μεσα σε 2 σκ εχουμε βγαλει ευκολα κομματια κ μετα αφρος!!

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Το carbon είναι πολύ δυνατό υλικό δεν σπάει εύκολα. Εδώ βγάζουν δίσκους για μηχανές μεγάλου κυβισμό σε carbon. Να μία κασέτα. Σίγουρα δεν προτείνεται για συνεχή καθημερινή χρήση αν και τα δικά μου carbon δισκόφυλλα έχουν αποδειχθεί αστέρια μέχρι στιγμής.

Σίγουρα αν ξεκινήσετε να παίζετε με carbon τότε αφήστε τα πολύπλοκα σχέδια για το τέλος. Το να ντύσεις κάτι αλουμινένιο με carbon δε κερδίζεις τίποτα πέρα από εμφάνιση, μάλιστα θα πάρεις και περισσότερο βάρος. Έναν άλλον που είχα δει έκανε τα καλούπια με ξύλο.

Ο [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] ίσως γνωρίζει περισσότερα περί του θέματος.

Σχεδόν οτιδήποτε κάνει για καλούπι αφού καλύπτεται από ειδική πούδρα για να μην κολλήσει με το υλικό.

Το πρόβλημα είναι η εξωτερική διάμετρος του παλουκόσελου που θα είναι ανόμοια.

Οπότε είτε βάζεις δεύτερο εξωτερικό καλούπι, είτε χρειάζεται επεξεργασία λείανσης που δεν θα αγγίξει το ύφασμα

Link to comment
Share on other sites

χθες είχα μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση με 2 ποδηλάτες σχετικά με την κόντρα carbon και chromoly.

σίγουρα το hype και η τάση είναι υπέρ του carbon....αλλά μήπως θα έπρεπε να κοιτάζετε και τις αντίστοιχες λύσεις της chromoly? στην συζήτηση που έγινε χθες πέσαν επιχειρήματα βάρους, απορρόφησης κραδασμών και φυσικά ανθεκτικότητας ενός σκελετού chromoly από φύλλο 0.38

έγινε και αντίστοιχη προσθήκη πληροφοριών για τιτάνιο.

στην παρέα υπήρχε και ένας συνποδηλάτης που μεγάλωσε κίνα και σπούδασε κινέζικη ιατρική και μας εξηγούσε το ρόλο των εργομετρικών εξετάσεων για το ταίριασμα ποδηλάτου-αναβάτη αλλά και πόσο σημαντικό είναι να μην ακολουθούνται απόλυτα τυφλά αυτά τα νούμερα.

ειλικρινά έπαθα ποδηλατικό overdose από τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=8837]l2phile[/MENTION] ακριβώς χιλιόμετρα δεν ξέρω να σου πω!μπορώ να σου πω όμως ότι το ποδήλατο το έχω 10 μήνες τα λάστιχα "χαλάσανε" στους 8, με σχεδον καθημερινή ποδηλασία μέσα στην θεσσαλονίκη ( κέντρο-ποσειδώνιο για όσους γνωρίζουν την διαδρομή ).

Μια φορα κατάφερα να κάνω μεγάλη διαδρομή δυστυχώς και η διαδρομή ήταν Θεσσαλονικη-Λαγκαδικια και πισω . Mακάρι να είχα παρέα να έκανα χιλιόμετρα αλλα είναι όλοι τραυματίες δυστυχώς!

[MENTION=23]DJD[/MENTION] για veloflex δεν το βλέπω γιατί δεν νομίζω να αντέχουν τα λάστιχα στους δρόμους τις Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα θέλεις μόνο για ποδηλασία μέσα στη πόλη τότε πάρε κάτι πιο βαρύ ανθεκτικό. Τα Gatorskin είναι μια σχετικά καλή πρόταση αλλά εμένα δε μου αρέσει καθόλου η συμπεριφορά τους στο βρεγμένο. Και τα Schwalbe Durano Plus είναι καλή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τα θέλω για ποδηλασία μέσα στην πόλη, απλά δεν είχα το mountain bike και χρησιμοποιούσα συχνά την κούρσα.Tα λάστιχα τα θέλω για μεγάλες απόστασης.Mάλλον θα πάρω τα Continental GP4000 S, αν είχανε κάνα δεκάρικο διαφορα τα GP attack/force θα τα αγόραζα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION], αυτο το αφρολεξ που λες ειναι το dow, δομικο υλικο, το σκαλιζεις τριβεις και φτιαχνεις το καλουπι

Μιλάς για το πρώτο βίντεο όπου τυλίγει με ανθρακόνημα κάτι σωλήνες ή για το δευτερο? (ή και για τα 2?)

Link to comment
Share on other sites

Για κανενα, δεν τα ειδα :p, στα γραφομενα σου βασιστικα και το ειπα..παντως φανταζομαι οτι γινεται και με αυτο που κλεινουν τις τρυπες στα κεραμιδια πχ. που ειναι σαν αφρος στην αρχη. Αραγε υπαρχει καπου το σχεδιο τιμονιων για να δουμε εσωτερικες διαστασεις?

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION], ποια ειναι η μεθοδος λειανσης και τι εννοεις να μην πιανει το υφασμα, εννοεις ανθρακονημα?

Αποτι διαβαζα οι περισσοτεροι τα βαζουν μεσα σε σακουλα και με μηχανη κενου βγαζουν τον αερα και μετα λογω διαφορας πιεσης το ανθρακονημα πιεζεται και η επιφανεια του γινεται λεια...μετα γυαλοχαρτο και gel coat..

Πανω σε αυτο το τροπο, υπαρχουν κατι σακουλες για τα ρουχα με βαλβιδα που την συνδεεις με ηλεκτρικη σκουπα και συμπιεζεται, οποτε φανταζομαι οτι αυτη θα κανει τη δουλεια της αρκει να της βαλουμε λιγη πουδρα για να μην κολλησει το ανθρακονημα με τις κολλες που εχει πανω..

edit> Χειριζεται αυτη τη περιοδο καποιος solidworks και fea?

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

χαλαρή βολτίτσα για να φύγουν τα λίπη των ημερών και με βαριά σύννεφα

πάλι καλά που δεν έβρεξε

c41 by method01 at Garmin Connect - Details

ευτυχώς από αύριο ο καιρός φτιάχνει

και πάμε ολοταχώς σε ιδανικές για βόλτα/προπόνηση μέρες :D

Link to comment
Share on other sites

Για κανενα, δεν τα ειδα :p, στα γραφομενα σου βασιστικα και το ειπα..παντως φανταζομαι οτι γινεται και με αυτο που κλεινουν τις τρυπες στα κεραμιδια πχ. που ειναι σαν αφρος στην αρχη. Αραγε υπαρχει καπου το σχεδιο τιμονιων για να δουμε εσωτερικες διαστασεις?

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION], ποια ειναι η μεθοδος λειανσης και τι εννοεις να μην πιανει το υφασμα, εννοεις ανθρακονημα?

Αποτι διαβαζα οι περισσοτεροι τα βαζουν μεσα σε σακουλα και με μηχανη κενου βγαζουν τον αερα και μετα λογω διαφορας πιεσης το ανθρακονημα πιεζεται και η επιφανεια του γινεται λεια...μετα γυαλοχαρτο και gel coat..

Πανω σε αυτο το τροπο, υπαρχουν κατι σακουλες για τα ρουχα με βαλβιδα που την συνδεεις με ηλεκτρικη σκουπα και συμπιεζεται, οποτε φανταζομαι οτι αυτη θα κανει τη δουλεια της αρκει να της βαλουμε λιγη πουδρα για να μην κολλησει το ανθρακονημα με τις κολλες που εχει πανω..

edit> Χειριζεται αυτη τη περιοδο καποιος solidworks και fea?

Κοίτα, αυτά που ξέρω είναι από τα σκάφη και δεν είναι η δουλειά μου.

Εκεί δεν χρησιμοποιούν αντλίες κενού.

Μου μοιάζει ακατόρθωτο να επιτύχεις ομοιόμορφη και λεία επιφάνεια με τη σακούλα.

Το ύφασμα ( στην περίπτωση μας από ανθρακόνημα ) προσθέτει στην ρητίνη τα χαρακτηριστικά του. Χωρίς αυτήν είναι μόνο ύφασμα. Δηλαδή δεν πρέπει να μείνει ούτε ίχνος υφάσματος χωρίς ρητίνη.

Έχω δει να λειαίνουν την επιφάνεια της ρητίνης με ψιλό γυαλόχαρτο και μετά να την γυαλίζουν με αλοιφή όπως τα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

update (τα γραφω γρηγορα γιατι φευγω). Λοιπον εχω διαβασει αρκετα για το θεμα, σημερα πηρα ενα αφρο πολυουρεθανης για να δοκιμασω να φτιαξω καλουπι σωληνα. Δοκιμαστηκα, γεμισα ενα σωληνα απο παλιo σκουποσωληνα.

Ακομα δεν εχω αγορασει αντικολλητικο (πουδρα-χρησιμοποιουν και ακετονη πολυβινυλιου), ιδανικα οταν στεγνωσει θελω να το βγαλω απτο σωληνα ατοφιο, μου φαινεται δυσκολο ομως να μην κολλησει...δοκιμασα να του βαλω σακουλα χωρις ομως επιτυχια μιας και μπουκωνε, οποτε το εβαλα σκετο..αυριο θα δειξει..

Για την ιστορια υπαρχουν 2 ειδη αφρου, αργο κ γρηγορο cure, το αργο διαστελεται επαπειρο το γρηγορο ειναι ελεγχομενο.Πηρα το γρηγορο τουμπανιζατερ αλλα εχοντας σακουλα μεσα στον σωληνα δειχνει οτι το εμποδιζει να πριστει εναντιθεση με το αργο που θεωρητικα θα το επριζε...

Επομενα βηματα, βλεπω το αποτελεσμα αυριο και αν μπορει να ξεκολλησει (εχω περσασει και ενα λεπτο συρμα με γαντζακι μεσα για να το τραβηξω. Αν δεν βγαινει δοκιμαζω σε αλλο σωληνα με πιο χοντρο ναυλον για να μην σακουλιαζει και στουμπωνει. Αν δεν δουλεψει ουτε ετσι, θα αγορασω ενα αντικολλητικο που (τι προτινεις) μια η αλλη θα το χρειαστω σε επομενο σταδιο. Αν δεν δουλεψει ουτε ετσι, θα παρω ενα λεπτο pvc σωληνα 30mm.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.