Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Είναι άσχημο.. και lets face it, όλοι μας θα κοιτάζαμε και τιμή-χαρακτηριστικά σε σπαστό, όπως και το πως διπλώνει, πριν πάρουμε σπαστό. Και εκεί, υπάρχουν πολύ καλύτερες προτάσεις από ποδήλατο που μου θυμίζει αυτό

Τώρα που το καλοκοιτάζω είναι άσχημο πραγματικά. Το δίπλωμα πιστεύω βολεύει παρόλο που δεν είναι compact(σαν να διπλώνεις καρότσι μωρού) και δεν χρειάζομαι παραπάνω από μια ταχύτητα για τις μετακινήσεις στην πόλη. Δεν χρειάζεται καθόλου συντήρηση και με τον ιμάντα που έχει αντι της αλυσίδας δεν λερώνεις και δεν λερώνεσαι. Εναλλακτικά αυτό

tern folding bikes and bicycle accessories, tern ,

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ένα πανάκριβο ποδήλατο είναι φθηνά κλειδομένο? επειδή ένα πανέμορφο ποδήλατι έχει ροζ κουδουνάκι, ή για κάτι άλλο?

Επειδή είναι ένα TimeTrial frame αξίας 3κ, με τροχούς και κιτ άλλα 5κ.. και του έχει βάλει 38 spacers.. ίσιο τιμόνι και κουδούνι! :triniti:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Ευχαριστώ για την προτροπή για το polo center. :T:

Αν δεν έβλεπα από κοντά τα μεγέθη των σακιδίων θα έκανα πατάτα. Τελικά πήρα μια 20L :p

Ποια και πόσο τελικά?

Link to comment
Share on other sites

μετά από ένα χορταστικό 3ήμερο πάνω στο ποδήλατο με καλή παρέα, αρκετό φαγητό, κρασί ρομάντζο και καμιά 200αριά χιλιόμετρα στην πλάτη μπορώ να πω οτι σήμερα είμαι σαν να με πάτησε νταλίκα.πάω να κοιμηθώ.όβερ and άουτ.

:yawn:

Link to comment
Share on other sites

DJD αυτα τα custom παλουκοσελα βγαινουν και για mtb? τους βαζεις οτι νημα θελεις? το παλουκοσελο απαρτιζεται απο 2 τμηματα, τον σωληνα και την βαση της σελας. Αυτα ειναι 2 κομματια στην κατασκευη και κολλιουνται ή ειναι ενιαιο part? δηλαδη μπορω να φτιαξω carbon σωληνα και να προσαρμοσω τον υπαρχοντα ανταπτορα? ποια ειναι η τιμη τους? Περαν απο παλουκοσελα μπορει να φτιαξει και τιμονια/λαιμους?

edit>επισης για να μην το ξεχασω, το εχω πει στον jason k l2phile, παιζει τρελο eshop uk για αθλητικα ειδη, οι τιμες ειναι τετοιες που συνειδητοποιεις τι κερδος βγαζουν ακομα και τα εκπτωτικα χωρια.. www.sportsdirect.com , στελνει κανονικα Ελλαδα.

edit2> βρηκα αυτο το ελληνικο μαγαζι που εχει πρωτη υλη για carbon κατασκευες, θα ηταν πολυ χρησιμο αν ξερουμε εργαστηρια που τους δινεις σχεδιο και στο φτιαχνουν.. αυτοι αραγε θα θελουν cad αρχειο και θα το φτιαχνουν με cnc το καλουπι ή ειναι τυπου χειροποιητο?

εδιτ3>αυτοι κατασκευαζουν στην ελλαδα οτι ζητησει ο πελατης http://www.elban.gr/

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Hρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα στο ποδήλατο.Το ποδήλατο φοράει τα Schwalbe Ultremo R.1 , όπως το αγόρασα.Θα ήθελα την βοήθεια σας , να μου προτείνεται και εσείς κάποια λάστιχα. Θέλω κάτι λίγο ποιο ανθεκτικό,τα Schwable φθάρθηκαν πολύ γρήγορα αλλα να μην χάσω πολύ σε ταχύτα. Η γνώμη σας για αυτά? Continental GP4000 S . Kαι αν γνωρίζει κάποιος κάτι για τα veloflex, αν δεν μπερδεύω την μάρκα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1243]fotme[/MENTION] : Τελικά St. Barbara είναι οι μάρκες. Δες κάτι παπούτσια Nike-Reebok πως είναι το σήμα.

[MENTION=6836]evilcoder[/MENTION] : Όταν λες φθάρθηκαν γρήγορα τι εννοείς; Σε πόσα περίπου χιλιόμετρα; Τα 4000 S έχω ακούσει / διαβάσει ότι είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται ρε... η εταιρια ειναι εισηγμενη στο χρηματιστηριο, θα ηταν ειχαν καψει προ πολλου.. αλλα τι ειδες και το λες?

Το εψαξα λιγο για το carbon, για καλουπι μπορεις να χρησιμοποιησεις dow, η μλκια ομως ειναι οτι θα πρπει να αφησεις το υλικο μεσα στην κατασκευη, δεν γνωριζω ακομα πως μπορει να γινει κουφιο. Σε απλο σωληνα σταθερης διατομης μπορεις να βαλεις απο μεσα μια λαμπα φθοριου και μετα να την σπασεις ή να χρησιμοποιησεις καλτσα, αλλα αν θελεις να φτιαξεις ενα riser τιμονι πχ χρειαζεσαι καλουπι... Υπαρχει μαγαζι με carbon στην Αθηνα, ονοματι Ανδρεου (Πειραιας νομιζω).

Νομιζω οτι δεν αξιζει να φτιαξουμε για δικη μας χρηση για ενα μονο τιμονι (παλουκοσελο ειναι πιο ευκολο), τα υλικα θα βγουν πιο ακριβα απο ενα ετοιμο. Παντως αν μαζευτουμε 2-3 για περισσοτερα απο ενα part εκει σιγουρα αλλαζει το ζητημα, οποιος ψηνεται για πειραματισμους να γνωριζει οτι ειμαι 100% μεσα παντως.

Link to comment
Share on other sites

DJD αυτα τα custom παλουκοσελα βγαινουν και για mtb? τους βαζεις οτι νημα θελεις? το παλουκοσελο απαρτιζεται απο 2 τμηματα, τον σωληνα και την βαση της σελας. Αυτα ειναι 2 κομματια στην κατασκευη και κολλιουνται ή ειναι ενιαιο part? δηλαδη μπορω να φτιαξω carbon σωληνα και να προσαρμοσω τον υπαρχοντα ανταπτορα? ποια ειναι η τιμη τους? Περαν απο παλουκοσελα μπορει να φτιαξει και τιμονια/λαιμους?

products από εδώ είναι. Του λες τι διάμετρο και ύψος το θες και στο φτιάχνει. Επίσης επιλέγεις αν θες να UD/3K/Matte κτλ.. Σε αυτές τα παλουκόσελα είναι δύο διαφορετικά κομμάτια. Το δυσκολότερο κομμάτι φαντάζομαι είναι να φτιάξεις την βάση που θα κάτσει η σέλα, αλλά τέτοια πωλούνται και μόνα τους οπότε αν έχεις σκοπό να το φτιάξεις μόνος σου... τότε ξεκίνα με το παλούκι :D

[MENTION=6836]evilcoder[/MENTION] Στην αρχή φόραγα τα R1 κι εγώ αλλά εκτός ότι πέθαναν πολύ γρήγορα δεν ήμουν και πολύ ικανοποιημένος μαζί τους. Μετά δοκίμασα τα Continental Attack/Force τα οποία εκτός του ότι είναι σκυλιά έχουν απίστευτο κράτημα. Τα Veloflex παίζουν σε κατηγορία μόνα τους. Καταπληκτικό λάστιχο, ακριβό, γρήγορο και αν το συνδυάσεις με latex σαμπρέλα είναι απλά οργασμός. Το μειονέκτημα τους είναι ότι είναι αρκετά μαλακά οπότε δεν έχουν καλή προστασία απέναντι σε πράγματα που μπορούν να σου σκάσουν την σαμπρέλα. Αν οι δρόμοι είναι καλοί εκεί που είσαι πάρτο με κλειστά μάτια, αν όχι τότε πήγαινε για Continental Attack/Force ή GP4000s.

Link to comment
Share on other sites

Ει σωραιος, για την ποδηλατικη καταπονηση τi υφασμα προτεινεις και με τι πλεξη? πολλοι λενε για uni με καθετες επιστρωσεις. Τα εργοστασιακα τι νημα χρησιμοποιουν συνηθως?

εδιτ> 105γρ για 30.9/350 δεν το λες ασχημο (το δικο μου ειναι καπου στα 300+)!! και η τιμη ειναι οσο τα εργοστασιακα με 150gr.. φανταζομαι οτι εμπεριεχει και τη βαση σελας ετσι?

edit2> παντως συμπεραινω οτι το πιο ευκολο για νουμπαδες στην κατασκευη carbon, περαν απο σωληνες που ειναι ευκολο, ειναι να παρεις ενα γτπ αλουμινενιο/ελαφρυ κομματι μικροτερης διατομης και να το ντυσεις με ανθρακονημα..γενικα επικρατει μεγαλος μυστικισμος σχετικα με carbon κατασκευες, αντε να μαζευτουμε 2-3 ποντικες να κανουμε πειραματα!! Ηδη αρχιζω και σκεφτομαι για carbon κασσετες που αν εχεις καλο χερι με dremel φτιαχνεις οτι θελεις και ενα μισοκιλο το γλιτωνεις ( για μπρος-πισω παντα)!!

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.