Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Σήμερα έκανα μια λίγο διαφορετική διαδρομή, απ' ότι κάνω συνήθως, πάνω από τη λίμνη Βουλιαγμένης.

Γύρισα σχεδόν όλο το λόφο αλλά μου δημιουργήθηκε μια απορία. Ξέρει κανείς αν σε βγάζει Βάρκιζα κατευθείαν χωρίς να βγεις στο δρόμο;

Έτσι όπως το βλέπω κι από τον χάρτη δεν υπάρχει κάποιο μονοπάτι, άλλα λέω μήπως γιατί μου φάνηκε κάπως περίεργο.

Πάντως δεν αξίζει. Πιο πολύ αξίζει η διαδρομή μέχρι τα resorts.

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα μια διαδρομη που τα ειχε ολα μεσα..

ααα οχι ολα..δεν ειχε χιονι:p

Aσφαλτος(και λοιπα παρεμεφερη)-χωμα-πρασινο-λασπη-αμμος..(ναι αμμος)-κατηφορες-ανηφορες(ενα ισιαδι ειχε και το ετρεξα να θυμηθω το τοπο μου:p) ..γυρισα κατακοκκινος στο προσωπος απο τον ηλιο -και βρεγμενος μεχρι το κοκκαλο απο την μπορα.

Τhanks gomaraki...:T:

Παντα τετοια.

Αφεντικο....ελειπες..

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο παλιόκαιρος μας έχει σκίσει,προχτές με έπιασε βροχή 30 χλμ από το σπίτι σε μέρος που ούτε δένδρο δεν είχε για να καλυφθείς λίγο....ήρθα σπίτι παπί...εν τω μεταξύ η ΕΜΥ έλεγε ηλιοφάνεια (γτπκ οι προβλέψεις)

Link to comment
Share on other sites

αυτός ο παλιόκαιρος μας έχει σκίσει,προχτές με έπιασε βροχή 30 χλμ από το σπίτι σε μέρος που ούτε δένδρο δεν είχε για να καλυφθείς λίγο....ήρθα σπίτι παπί...εν τω μεταξύ η ΕΜΥ έλεγε ηλιοφάνεια (γτπκ οι προβλέψεις)

μετεωρολόγοι == αστρολόγοι... :p

Link to comment
Share on other sites

ριξτε μια μαξιμουμ επιτρεπτη πιεση ελαστικων σε τροχο 29x2.25 με φορτιο 105kg ,σε ασφαλτο και σε χωμα καποιες μερες..

Απο οτι βλεπω γυρω στα 35psi γενικα, εγω τους εχω στα 40psi

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ποδηλατάκί μου πίσω.

Απλά πετάλια τελικά, δεν υπήρχαν χρήματα για κάτι καλύτερο, ή SPD και παπούτσια, να δούμε πόσο θα αντέξουν.

Γενικό service, όλα τα καλοδιοσύρματα αλλαγή, τακάκια μπρος πίσω, ακτινολόγηση, πετάλια, μια τρόμπα και κοντά γαντάκια, 94 ευρώ..

Και δωράκι, βροχούλα για να γυρίσω σπίτι.. αλλά είχα μαζί μου αδιάβροχο οπότε την πάλεψα.

Link to comment
Share on other sites

1 Bar = 14.5037738 Psi

για το κιλά σου 30 είναι καλά για off-road, αν θες πιο κάτω για πιο flex στο χώμα πας για tubeless

ανάλογα τον αναβάτη και η πίεση.βάλε το 30 σαν κάτω όριο για τα 105 κιλά

χαμηλή πίεση + χώμα, πέτρες = snakebite

58 psi είναι μεγάλο νούμερο,αλλά τα maxxis πχ πάνε μέχρι 80 iirc

κάπου ανάμεσα στα 40-50 είμαι εγώ

Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβαζω κατασκευαστη δεν εχει καποια ιδιαιτερη διαφορα απο μια κοινη σαμπρελα,εκτος στο οτι περιεχει εσωτερικα sealant που σε περιπτωση τρυπας,γινεται επιδιόρθωση κατευθειαν.

δεν νομιζω οτι θελει κατι διαφορετικο στο θεμα της πιεσης,τουλαχιστον δεν αναφερει κατι

πλακα στην πλακα,κατα τυχη την αγορασα,αμα "δουλεψει" σε τετοια περιπτωση θα ειναι καλη φαση,απλα λεει σαν εξτρα ινφο "If you get a puncture, always SPIN the wheel to distribute the sealant."

Link to comment
Share on other sites

χθες εκανα μια διαδρομη που τα ειχε ολα μεσα..

ααα οχι ολα..δεν ειχε χιονι:p

Aσφαλτος(και λοιπα παρεμεφερη)-χωμα-πρασινο-λασπη-αμμος..(ναι αμμος)-κατηφορες-ανηφορες(ενα ισιαδι ειχε και το ετρεξα να θυμηθω το τοπο μου:p) ..γυρισα κατακοκκινος στο προσωπος απο τον ηλιο -και βρεγμενος μεχρι το κοκκαλο απο την μπορα.

Τhanks gomaraki...:T:

Παντα τετοια.

Αφεντικο....ελειπες..

επρεπε να σας ειχα λιωσει παραπανω..

υπομονη να φτιαξει ο δισκος για να ανεβασω φωτος :D

μεχρι τοτε μονο teasing:p

Link to comment
Share on other sites

Updated φώτο με νέα σέλα, πετάλια, λαιμό, skewers, 6,26 κιλά Κάποια στιγμή πρέπει να κόψω και το πηρούνι γιατί με ενοχλεί (αισθητικά) το τσουτσούνι πάνω από το λαιμό.

Περιμένω ακόμα (και θα περιμένω και για κανά μήνα ακόμα, τα handmade carbon παίρνουν καιρό :p) παλουκόσελο, σφιχτήρα και παγουροθήκες.

swVJN.jpg

Link to comment
Share on other sites

Updated φώτο με νέα σέλα, πετάλια, λαιμό, skewers, 6,26 κιλά Κάποια στιγμή πρέπει να κόψω και το πηρούνι γιατί με ενοχλεί (αισθητικά) το τσουτσούνι πάνω από το λαιμό.

Περιμένω ακόμα (και θα περιμένω και για κανά μήνα ακόμα, τα handmade carbon παίρνουν καιρό :p) παλουκόσελο, σφιχτήρα και παγουροθήκες.

ευτυχώς που δεν δίνεις άλλα λεφτά για το ποδήλατο,φαντάσου να έδινες κιόλας!! :p

Link to comment
Share on other sites

μα το λαστιχο δεν λεει τιποτα,μονο το στεφανι στην βαση του λεει 4bar Maximum :wassat:

σαν πολλα δεν ειναι 58psi?

34y8rnr.jpg

-58 για δρομο δεν ειναι και παρα πολλα, αναλογα το λαστιχο

μερικα αντεχουν πολυ παραπανω.

-αυτο που βλέπεις πανω στην ζαντα ειναι max psi για οποιοδηποτε λαστιχο βαλεις πανω

προφανως η ζαντα που δειχνεις προορίζεται για MTB που παιζεις με λιγοτερα psi (οποτε και τα 58 ειναι παρα πολλα)

αλλα

-για να δεις που "παιζουν" τα λαστιχα δεν κοιτας την ζαντα αλλα το λαστιχο, 99,9% το λεει

αν δεν το λεει ψαξε το κατασκευαστη.

-αφου τα δεις αυτα παιζεις στα psi στο διαστημα που επαληθευει τα ορια της ζαντας/λαστιχου.

[MENTION=23]DJD[/MENTION] σε λιγο το ποδηλατο σου θα ζυγιζει πιο λιγο απο το μπροστα λαστιχο μου :p

καλοριζικα!

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.