Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Η δευτέρα εδώ είναι αργία. Ας προετοιμαστούμε για λίγο πόνο... PainPainPain - A bike ride in Ballyboden, County Dublin, IE

frack!!!τι ανηφοροκατηφόρα είναι αυτή; :o

αστο για την M.παρασκευη ...που ειναι και η σταυρωση:p

epic σχόλιο is epic :D

Link to comment
Share on other sites

:D

Παντως αν υποθεσουμε οτι ειναι καθαρα τypo to 50000...απλα πηγαινε για 500.00

και οτι οι ροδες ειναι απο αλλο ποδηλατο ..δεν ειναι και ασχημο..αλλα οχι για 5 κατοσταρικα.

Στα 4 παει και ερχεται.

Link to comment
Share on other sites

Στα 5 κμ έχεις ανέβει 200 μέτρα. Που μένετε ρε; Μαμώ τον κάμπο μας :p (έχουμε και εμείς κάτι βουνά, αλλά πρέπει να κάνεις πρώτα 20-25 χμ ίσιωμα)

[MENTION=23]DJD[/MENTION] τι έχεις να πεις;

(btw μεγειά την μπαταρία στο sensor :p )

Planet X Superlight Team 3D Forged AlloySeatpost

VS

Wiggle | Oval R700 Road Seat Post (Black) Seat Posts

-50gr -6,5euro = double WIN

(το planet-x και να το πάρεις, να το κόψεις, πάλι θα έχεις δώσει 6 ευρώ moar)

Παρεπιπτόντως, πόσο μέσα πρέπει να έχεις το παλουκόσελο σε carbon frame; Ρώτησα πολιτικό μηχανικό και λέει λύνεται με πεπερασμένα στοιχεία...Ίσως μάθω αύριο

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον καιρό ψάχνομαι για σακίδιο πλάτης, γιατί αυτό που έχω δεν είναι για ποδηλασία και κουράζει αρκετά σε μεγάλες διαδρομές (μόνο εκεί το παίρνω).

Προσανατολίζομαι λοιπόν σε ένα από αυτά: Deuter Speed Lite 10 2012 | Buy Online | ChainReactionCycles.com και Deuter Speed Lite 15 2012 | Buy Online | ChainReactionCycles.com.

Ίδια μοντέλα αλλά διαφορετική χωρητικότητα. Δε ξέρω όμως σε ποιο να πάω... Είναι αρκετός ο χώρος στη μικρή και από την άλλη η πιο μεγάλη θα είναι άνετη;

Επίσης αν έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο σε αυτή την τιμή ή και φτηνότερο, είναι (προφανώς) ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Ένα είναι το πετάλι. Shimano MX30 Flat Pedals | Buy Online | ChainReactionCycles.com Προσωπικά χωρίς να λέω φιδιές έχω αλλάξει πάνω απο 20 ζευγάρια πετάλια σε ποδήλατο μέσα σε 2 χρόνια..ΒΡΑΧΟΙ

Μωρέ, σωστά το λες, απλά το σκέφτομαι τώρα, να πάω σε αυτό που είχα προτείνει σε ένα άλλο παιδί. Flat από την μία μεριά, SPD από την άλλη, και όποτε βρω λεφτά, παίρνω και παπούτσια και είμαι κομπλέ?

Πήγα σήμερα και το άφησα στον ποδηλατά, και του είπα να κάνει και γενικό τσεκ απ. Μου έραψε κοστούμι 40-50 ευρώ ΧΩΡΙΣ πετάλια (όλα τα συρματόσχοινα αλλαγή (αν και κάποια είχαν μπει πρόσφατα)), όλα τα πλαστικά καλώδια αλλαγή (δεν είχαν αλλαχτεί ποτέ), τακάκια μπρος πίσω αλλαγή (ήταν στα τελευταία τους είπε), έλεγχοι, ρεγουλαρίσματα, καθάρισμα της ανάρτησης μπας και νιώσει, και δεν ξέρω και αν παρουσιαστεί τίποτα άλλο..

Οπότε, όοοταν πάω να το πάρω, θα αποφασίσω ανάλογα και για πετάλια, είτε κάτι σε ~25 ευρώ shimano φλατ που μου έδειξε, ή κάποια σαν αυτά που μου έδειξες (δίκιο έχεις, αλλά δεν μου πολυαρέσουν, δεν με ενθουσιάζουν, πως να το κάνω?) είτε κάτι σε Product (δεν είχε αυτά, είχε στα 45 ευρώ αυτά νομίζω). Να πάω για αυτά (που λένε "road touring" όχι Mountain/XC/Trail)) ή να του πω να φέρει τα άλλα που λίνκαρα ή αντίστοιχα?

Και μετά, μάλλον θα ψάξω για παπούτσια φθηνά και καλά, και κάτι άλλα πραγματάκια που θέλω, να τα πάρω όλα από το νετ, στις καλύτερες πιθανές τιμές, γιατί 70 ευρώ για παπούτσια δεν δίνω για κανέναν λόγο.

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] [MENTION=596]greekfragma[/MENTION] αν θέλετε στείλτε τις σκέψεις σας σε ένα PM :p

1) Να πάω για one side SPD pedal? Αυτά που μου έδειξε κάνουν ή να παραγκείλω άλλα?

2) Παπούτσια οικονομικά να τα εμπιστευτώ? προφανώς δεν θέλω και να μοιάζω με εξωγήινο)

3) Ξένα site?

Link to comment
Share on other sites

:help1: :help1:

Ρε σεις ποδηλαταδες, some help plz?

:thank_you2:

Κοίτα, από σχετικό ψάξιμο μου, με τίποτα δεν είσαι ασφαλής 100%, εκτός αν πληρώσεις κοντά 300 ευρώ και κουβαλάς πάνω σου μερικά κιλά σίδερο για να το κλειδώνεις κάθε φορά (και πάλι δεν είναι ΟΛΟ το ποδήλατο οκ).

Στα ποδηλατοsite θα βρεις πολλές πληροφορίες, το θέμα είναι σαν σχετικά καλό φαίνεται να είναι ο συνδιασμός U-lock και αλυσίδας/ΚΑΛΟΥ συρματόσχοινου, με τιμή 100+ ευρώ. Ενημερωτικά το καλύτερο πέταλο διάβαζα πως είναι το Kryptonite και το καλύτερο μη-U-lock το ABUS | The good feeling of security αλλά και τα 2 κοστίζουν αρκετά.

Ο "συνδιασμός" αναφέρεται σε πέταλο για να κλειδώνεις σκελετό και (αν χωράει) πίσω ρόδα με κάποιο σταθερό σημείο, ενώ με την αλυσίδα δένεις την μπροστινή ρόδα με τον σκελετό (και κάποιο σταθερό σημείο αν χωράει).

Από εκεί πέρα, για το budget σου θα σου πρότεινα μια ΚΑΛΗ αλυσίδα της ABUS ή ένα πέταλο, απλά, με πέταλο (και συνήθως με μία μόνο αλυσίδα) μία από τις ρόδες σου θα είναι εκτεθειμένη. ΑΠΕΦΥΓΕ συρματόσχοινα, απέφυγε "αλυσιδίτσες",

Στο διαταϋτα,

  • Ότι και να κάνει, απλά "αγοράζεις" χρόνο
  • Οι κλέφτες έχουν βρει τρόπο να παραβιάζουν/σπάνε τα πάντα σχεδόν, και αν δεν σπάει αυτό, θα σπάει το "σταθερό σημείο", τα λέει στα διάφορα site, αν θέλεις κάτσε και ψάξε τα 1-2 ώρες, βασικά, πρέπει να το κάνεις :)
  • Με 40 ευρώ δεν κάνεις πολλά.
  • Καλύτερη λύση είναι να αποφεϋγεις να το αφήνεις μόνο του και χωρίς να το κοιτάς. Και στο γραφείο να πηγαίνεις, ζήτησε να το φέρνεις μέσα :p

Η ιδανικότερη λύση (σαν να λέμε το ιδανικότερο PC) αν είχες χρήματα αντίστοιχα με την αξία του ποδηλάτου για να ξοδέψεις, είναι το πέταλο που λίνκαρα, για σκελετό (σε κάποιο σταθερό σημείο), άλλα 2 πέταλλα ή τα άλλα τα διπλωτα της ΑΒUS για σκελετό - ρόδες, ΜΑΖΙ με ειδικά quick release που υπάρχουν για σέλα και ρόδες, που ξεκλειδώνουν μόνο με κλειδάκι (http://a1072.g.akamai.net/f/1072/2062/1d/gallery.rei.com/media/552178.jpg)

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το triple post, είναι ΟΛΑ διαφορετικό θέμα!

Αυτό τον καιρό ψάχνομαι για σακίδιο πλάτης, γιατί αυτό που έχω δεν είναι για ποδηλασία και κουράζει αρκετά σε μεγάλες διαδρομές (μόνο εκεί το παίρνω).

Προσανατολίζομαι λοιπόν σε ένα από αυτά: Deuter Speed Lite 10 2012 | Buy Online | ChainReactionCycles.com και Deuter Speed Lite 15 2012 | Buy Online | ChainReactionCycles.com.

Ίδια μοντέλα αλλά διαφορετική χωρητικότητα. Δε ξέρω όμως σε ποιο να πάω... Είναι αρκετός ο χώρος στη μικρή και από την άλλη η πιο μεγάλη θα είναι άνετη;

Επίσης αν έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο σε αυτή την τιμή ή και φτηνότερο, είναι (προφανώς) ευπρόσδεκτο.

Για αυτά τα 2, το μεγαλύτερο προφανώς :p

Αλλά, εξαρτάται τι θέλεις να παίρνεις μαζί σου. Το δικό μου (το είχες δει), είναι 30 λίτρα (τεράστιο), και το είχα πάρει 30 ευρώ από την Polo πάνω από το σπίτι μου. Έχει θέση για υδροδοχείο, και πρόβλεψη για να βγαίνει ο σωλήνας και να έρχεται δίπλα στο στόμα σου (όπως ήταν και του GoMar), πλαινές τσέπες με διχτάκι όπως αυτές που πόσταρες, δένει και πάνω στο στήθος και στην μέση προαιρετικά, με πολύ μαξιλαράκι στην μέση και στα πλαινά της πλάτης, με αδιάβροχο κάλλυμα, και με λάστιχα από πίσω για να κρεμάς το κράνος που δεν έχεις. (οκ, δεν πολυχωράει το κράνος, κάτι άλλο ίσως)

Αν θέλεις κάτι μικρό, δηλαδή για να κουβαλάς μαζί σου μικροπράγματα, ΜΗΝ το πάρεις, αν θέλεις να χωράει ένα φουτερ, ένα τζινάκι, 2 κάλτσες, 1-2 εργαλεία, μία τρόμπα, μία σαμπρέλα, μια αλυσίδα καλή-βαριά δυνατή και ένα τετράδιο, και να μπορείς να γυρίσεις σπίτι σου, να την αδειάσεις, να βάλεις μέσα ένα λαπτοπ, 2 βιβλία, άλλα ψιλοπράγματα και να φύγεις για την σχολή, τότε στην συνιστώ ανεπιφύλακτα! :dance3:

Πάντως και μικρή τσάντα αν θέλεις, γενικά η POLO πάνω από το σπίτι μου έχει πραγματάκια για όλες τις τσέπες, δεν έχει Deuter, έχει North-face, Salomon και προφανώς Polo (και οι πόλο σε καλές τιμές σχετικά με τις άλλες), δίπλα είσαι, δεν χάνεις τίποτα να πας να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Την θυμάμαι τη δικιά σου, αλλά ήταν λίγο τεράστια :p

Γενικά δε με χαλάει να είναι γενικής χρήσης, απλώς θέλω να δένει καλά στο σώμα και να έχει αρκετά τσεπάκια.

Η polo είναι στο δρόμο που είναι και η olympus sport;

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Την θυμάμαι τη δικιά, αλλά ήταν λίγο τεράστια :p

Γενικά δε με χαλάει να είναι γενικής χρήσης, απλώς θέλω να δένει καλά στο σώμα και να έχει αρκετά τσεπάκια.

Η polo είναι στο δρόμο που είναι και η olympus sport;

Δένει καλά στο σώμα, αλλά ναι, όπως είπα είναι μεγάλη.. Ίσως να μην σε βολεύει.

Δεν θυμάμαι κατάστημα olympus sport, και δεν είδα κατάστημα στην περιοχή μου από το site τους.

Είναι στην Ζησιμοπούλου, για να έρθεις ευκολα, μπαίνεις Αμφιθέας από την Καλλιθέα, περνάς τον Μαρινόπουλο, και αμέσως μετά από τον φούρνο Βενέτη, στρίβεις δεξιά. Περνάς 1-2 στενά, και σκας στην Ζησιμοπούλου (δεξιά σου έχεις φαρμακείο).

Μπαίνεις αριστερά στα 2-3 στενά έχει τα κεντρικά της η POLO. POLO Center Ζησιμοπούλου

Link to comment
Share on other sites

Simply irresistible

διαβαστε

Ο γιωργαρος...το καλο παιδι!!

Ideal MEGISTO 2011 '11 - € 50.000 EUR - Car.gr

για κοίτα και εδώ :dance3:

Ποδήλατα COMSTOCK 29 - Mountain 29" - Ποδήλατα Mountain - ΠΟΔΗΛΑΤΑ Action Bikes

100.000,00 € !!!!!!!!!!!!!!!!!!

μήπως δεν βλέπω καλά ; :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως, πόσο μέσα πρέπει να έχεις το παλουκόσελο σε carbon frame; Ρώτησα πολιτικό μηχανικό και λέει λύνεται με πεπερασμένα στοιχεία...Ίσως μάθω αύριο

Τι εννοείς πόσο μέσα; Εξαρτάται από το μήκος του παλουκόσελου. Έχουν ενδείξεις πάνω που σου λέει πιο ειναι το ασφαλές μήκος. Όσο για τα stems δεν έχουν καμιά τρελή διαφορά, όποιο σαρέσει περισσότερο πάρε.

Σήμερα το σκατό έφτασε στην κάλτσα. by at Garmin Connect - Details

Στην κατηφόρα κοντά στο 50ο χλμ (και κατεβαίνοντας με 60-65) ακούω κάτι να κοπανάει και το αγνοώ νομίζοντας οτι ειναι τα μπουκάλια που χτυπάνε στα cages. Αφού ισιώνει ελαφρώς ανασηκώνομαι.. κι απλά η (ολοκαίνουρια) σέλα πέφτει :nothing: Το βάρος μου ήταν αυτό που την κράταγε στο παλουκόσελο. Έτσι κι έφευγε την ώρα που κατέβαινα.. καλά σαράντα.. Προφανώς δεν την είχα σφίξει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.