Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ξεκίνησα με χαρά βολτούλα στου Φιλοπάππου, άνοιξα GPS, έφτασα μέχρι πάνω, έσωσα την διαδρομή μεχρι πάνω, το ξαναξεκίνησα μετά (ορίστε όλη η βόλτα από εκεί και μετά αν και δεν λέει πολλά (αλλά αργότερα θα βάλω περισσότερες πληροφορίες στο mapomyride)). Πραγματικά το καταχάρηκα.. Είδα και μια χελώνα (βίντεο μετά), σε κάποια σημείο είχα την εντύπωση ότι οι ζάντες είχαν.. στραβώσει αρκετά, και μάλλον όντως καταπονήθηκαν και θέλουν την ακτινολόγηση τους, αλλά το σημαντικό είναι ότι 50 μέτρα πριν από τον σπίτι μου, ακούω (και αισθάνομαι) ένα κρακ..

Το πέταλι παρέδωσε πνευμα..

xpyNW.jpg?1

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

παρε ενα σοβαρο πεταλι να γλυτωσεις τα χειροτερα. σκεψου να το παθεις κατεβαινοντας γρηγορα και να κανεις αλματακι.

Τα 1000 δίκια έχεις.. Το θέμα είναι ότι τα είχα πάρει 20 ευρώ μέσα στο καλοκαίρι.. Μάλιστα ο ποδηλατάς τότε μου είχε πει ότι κάτι περίεργο παίζει, σαν κάτι άλλο να έχει στραβώσει. Αλλά αυτόν τον ποδηλατά δεν τον πολυεμπιστευόμουν (δεν ήξερα και καλύτερο όμως στο Ηράκλειο τση Κρήτης)

Link to comment
Share on other sites

εχω τα ιδια πεταλ και ειναι σουπερ.

μαλλον αλλου ειναι το προβλημα

ΜΕ ΛΕΣ ΧΟΝΤΡΟ???? :whip::whip:

Jokes aside, 80 κιλά είμαι ο άνθρωπος, και σίγουρα, αυτό δημιουργεί πολύ πίεση όταν κατεβαίνεις σκαλάκια (που για κανέναν λόγο δεν κάθομαι στην σέλα) αλλά δεν νομίζω να είναι ούτε αυτό το πρόβλημα. Είτε είχα ελαττωματικό κομμάτι, ή δεν είναι τόσο καλά τελικά, ή κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το σύνολο εκεί από δισκοβραχίονες/τριβές κτλ.

Θα το πάω στον ποδηλατά, να του ρίξει μια καλή ματιά.

Link to comment
Share on other sites

:help1: :help1:

Ρε σεις ποδηλαταδες, some help plz?

:thank_you2:

Προς τους απανταχου ποδηλαταδες του φορουμ (που ειναι και απολλοι απο οτι εχω δει στο αντιστοιχο νημα), χρειαζομαι την χειραν σας :p

Το γκαρνταση θελει να του βρω Πεταλο για το ποδηλατο του, αλλα η σχεση μου με το ποδηλατο εχει σταματησει καπου στα 15...

Απο οτι μου ειπε, ενα απο τα καλυτερα εινα ενα της arbus που βγαινει καμια 80αρα-90αρα Ελλαδα και κανα 10ρικο πιο κατω απο εξωτερικο

Το ποσο αυτο ειναι απαγορευτικο ομως..

Μετα απο λιγο ψαξιμο στο ιντερνετι, διαβασα καλα λογια σε φαση Value For Money για τα πεταλα της OnGuard, και βρηκα ενα απο αυτα στα 35 ευρωνια +/- απο ebay

ONGUARD PITBULL LK5002 με διαστασεις 115 X 292 X 14MM

Υπαχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα ή με λιγοτερα ή με ελαχιστα χρηματα παραπανω (40 ευρια) ???

δεν με ενδιαφερει αν η αγορα γινει απο Ελλαδα η εξωτερικο, οπως δεν με ενδιαφερει αν μπορω να βρω κατι μεταχειρισμενο

Για μεταχειρο ακομα καλυτερα για την ακριβεια μιας και θα βγει πιο οικονομικα

any suggestions? :tomato:

Υ.Γ.

Δεν το εβαλα στο νημα με τα ποδηλατικα μεσα στο OT γιατι θα χαθει μεσα στη ζουγκλα, αλλα αν οι amdin/mod κρινουν πως πρεπει να μεταφερθει, i folds :D

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

παζουν ulock, παιζουν αλυσιδες, παιζουν κουλουρες, etc. δες πρωτα τι σε βολευει.

Απο εκει και περα διαβαζοντας διαπιστωσα οτι απο 13mm και πανω εισαι σχετικα καλυμενος (το καλυτερο ειναι να εχεις >=2). Το υλικο πρπει να ειναι κατεργασμενο (hardened) ατσαλι ωστε να ειναι πιο σκληρο, αν ειναι αλυσιδα να ειναι τυπου τετραγωνοποιιμενο οβαλ ωστε να μην αφηνει περιθωριο για κοφτη, αν ειναι ulock να μην εξεχει καποιο τμημα του πολυ διοτι γινεται ευκολα μοχλος, να εχει καποια επενδυση ωστε να μην περνανε διαβρωτικα/ψυκτικα, τελος να ειναι πιστοποιημενο απο περισσοτερους απο ενα φορεα. Αυτα σε γενικες γραμμες, ψαξε επισης για ενα 5-6λπτο βιντεο (δεν το ειχα κανει bookmark..)που ενας παλιος κλεφτης δοκιμαζει 12-15 συστηματα , τα οποια κοβει ολα, αλλα δειχνει το χρονο που θελουν κ προτεινει, αν το βρεις βαλτο κ εδω να το βλεπουν κ οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε από πάνω είναι τα ποστ σου, 3-4 πιο πάνω.

Όπως και να χει το καλύτερο πέταλο είναι αυτό: [ame=http://www.amazon.com/Kryptonite-Fahgettaboutit-Bicycle-U-Lock-6-Inch/dp/B000OZ9VLU]Amazon.com: Kryptonite New York Fahgettaboutit Mini Bicycle U-Lock (3.25 x 6-Inch): Sports & Outdoors[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Βρε από πάνω είναι τα ποστ σου, 3-4 πιο πάνω.

Όπως και να χει το καλύτερο πέταλο είναι αυτό: Amazon.com: Kryptonite New York Fahgettaboutit Mini Bicycle U-Lock (3.25 x 6-Inch): Sports & Outdoors

παλικάρι με κουρσάκι και αυτό το πέταλο, πλέον δεν έχει κουρσάκι. και όχι δε το κόψανε ή το σπάσανε. ούτε χαλάσανε το σημείο που ήταν δεμένο.

απλά εξαφανιζόλ.

ακόμα και με τη μύτη από στυλό bic ανοίγουνε.

για μένα μετά από όσα άκουσα η κλειδαριά στο ποδήλατο είναι μόνο για να καθυστερεί εκείνον που θα θελήσει να το πάρει ενώ είσαι σε οπτική επαφή με το ποδήλατο, μέχρι να τον φτάσεις ενώ βάζει χέρι.

Link to comment
Share on other sites

παλικάρι με κουρσάκι και αυτό το πέταλο, πλέον δεν έχει κουρσάκι. και όχι δε το κόψανε ή το σπάσανε. ούτε χαλάσανε το σημείο που ήταν δεμένο.

απλά εξαφανιζόλ.

ακόμα και με τη μύτη από στυλό bic ανοίγουνε.

για μένα μετά από όσα άκουσα η κλειδαριά στο ποδήλατο είναι μόνο για να καθυστερεί εκείνον που θα θελήσει να το πάρει ενώ είσαι σε οπτική επαφή με το ποδήλατο, μέχρι να τον φτάσεις ενώ βάζει χέρι.

Στανταρντ ήταν αυτό το πέταλλο και όχι τα evolution? Με τρομάζεις. Και εγώ αυτό έχω.

Το συγκεκριμενο πάντως δεν εχει τη στρογγυλη κλειδαρια που είχαν παλιά που ανοίγαν με το πίσω μέρος του στυλού BIC. Αλλά έχει αυτό το κλειδι:

Ειδοποίηση ανακατεύθυνσης.

Μπροστά έχει και προστασία η τρύπα του κλειδιού κατά του drilling. Πως στο καλό το ανοίξανε?

Link to comment
Share on other sites

@an7 + Gomar, χτες που ειχα περασει απτον ποδηλατα, του ειπα για τα κουταλακια και μανταλακια (xaxaxa), οντως κουταλακια διοτι παλιοτερα βαζανε λαστιχα με κανονικα κουταλακια!

Και με κουτάλια και με μαχαίρια και με πιρούνια έχουμε βάλει λάστιχα.... όταν βρίσκεσαι στην ανάγκη... απλά ένα σκληρό πράγμα θες :p

Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα να είναι όπως τα λες, και του παλικαριού να ήταν το evolution. απλά εμφανισιακά μου φαίνονται ίδια.

όπως και να χει επιμένω στο οτι οποιαδήποτε κλειδαριά και να βάλεις πρέπει το ποδήλατο να το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα να είναι όπως τα λες, και του παλικαριού να ήταν το evolution. απλά εμφανισιακά μου φαίνονται ίδια.

όπως και να χει επιμένω στο οτι οποιαδήποτε κλειδαριά και να βάλεις πρέπει το ποδήλατο να το βλέπεις.

Συμφωνώ , απλά αγοράζεις χρόνο. Με μία καλή κλειδαριά , πας το μεσημέρι 1 ωρίτσα γυμναστήριο και ρίχνεις κάθε μισή ώρα και ένα βλέφαρο από το μπαλκόνι.

Με μία μούφα , πας να κατουρήσεις και λείπει.

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι μονο χρονο, τι λετε γνωριζετε αν υπαρχουν trackers που να μπαινουν μεσα στο σκελετο και η μπαταρια τους να εχει μεγαλη αυτονομια με χαμηλο βαρος?

edit>

(μουσικη υποκρουση-παρακρασουση)

http://www.integratedtrackers.com/GPSTrack/

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Με bic δεν ανοίγει, κάτι βίντεο που είχαν κυκλοφορήσει είναι 5 χρονών και τα περισσότερα είναι και μούφα. Για να ανοίξεις τέτοιο χρειάζεσαι industrial τροχό, λες να μη το ακούσει/δει κανένας; Σίγουρα όλες οι κλειδαριές ανοίγουν, απλά ο χρόνος κι η φασαρία που χρειάζεται για να σου ανοίξουν μία τέτοια το καθιστούν σχεδόν ασφαλή να το αφήσεις μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Ένα είναι το πετάλι. Shimano MX30 Flat Pedals | Buy Online | ChainReactionCycles.com Προσωπικά χωρίς να λέω φιδιές έχω αλλάξει πάνω απο 20 ζευγάρια πετάλια σε ποδήλατο μέσα σε 2 χρόνια.Κάθε φορά διαφορετικά αλλά πάντα πετάλια των 10-20 ευρώ ώσπου σιχάθηκα εκείνη την κατάσταση και πήρα αυτά Shimano MX30 Flat Pedals | Buy Online | ChainReactionCycles.com .ΒΡΑΧΟΙ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.