Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

bike gear adjusting - YouTube. :p:P

Εννοείς το μπροστινό ντεραγιέ? Το κάνει και στους 3 μπροστινούς δίσκους? Το πίσω δεν μπορώ να καταλάβω πως "βρίσκει" στην αλυσίδα, αφού πρέπει η αλυσίδα να περνάει από πίσω.

Τα Βιντεάκια στο youtube δείχνουν καλά την διαδικασία, τα προβλήματα αρχίζουν αν τα ντεραγιέ είναι παλιά/φθαρμενα

Ναι το μπροστινό είναι, το πίσω δείχνει να δουλεύει καλά μία φορά που το έβγαλα βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

θα παω τελικα σε michelin rock, δειχνει καλο, ελπιζω να μην μου πεσει πολυ φαρδυ γιατι να πω την αμαρτια μου το 1.5 θα το ηθελα, αλλα διαβαζοντας διαπιστωσα οτι το συγκεκριμενο συνδιασει και το χωματακι. Το crc (τα λαστιχα τα εχει φθηνα 11Ε) παντως τον παιζει στα μεταφορικα, 15 λιρια, come on ffs!! καποια αντιπροταση?

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Στα λάστιχα δρόμου δεν παίζει κανένα ρόλο στη βροχή/νερό ή στο κράτημα το τι αυλάκια έχει το λάστιχο. Είναι τόσο μικρή η επιφάνεια που πατάει το λάστιχο όταν είναι φουσκωμένο στα 100-120 psi που δεν έχει σημασία αν είναι καραφλό ή όχι.

Δεν είχα χρόνο για πολλά το σ/κ, οπότε ξέκλεψα μιάμιση ώρα χθες και έκανα 30 "βουνίσια" χλμ. Τι ομορφιά είναι να ανεβαίνεις με το ελαφρύ ποδήλατο.. :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Καποια αποψη για αυτο το 29 αρι mtb. Χρηση σε δασικους δρομους αλλα και μονοπατια. LTD SL 29 grey metal green

Υπαρχει καποια αντιπροταση σε αυτα τα λεφτα; Ευχαριστω:)

εγώ έχω αυτό

Specialized Bicycle Components : Carve Comp 29

με 150 € περίπου επιπλέον

ή Specialized Bicycle Components : Rockhopper Comp 29

στα ίδια χρήματα με το cube

Link to comment
Share on other sites

πιστα εδω, ξεκινανε λιγο πιο πανω βεβαια αλλα..

Canyon | Mountainbikes | Grand Canyon AL 29 8.9

Μιας και μιλαμε για 400 ευρω διαφορα απο το cube , που δικαιολογειται αυτη ? Αφου περιφεριακά έχουν σχεδον τα ιδια (ταχητητες, φρενα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

καλη ερωτηση, το συγκεκριμενο cube εχει πολυ καλα περιφερειακα για αυτο που ζηταει και το 29αρι canyon ειναι τσιμπιμενο σε σχεση με τα υπολοιπα canyon, ισως επειδη μολις βγηκε παραγωγη και ενσωματωνει τη υπεραξια του r&d.

Εχτες ειχα παει για να δω ποδηλατα για ενα φιλο μου, απλη κατηγορια trekking, αν δεις απο κοντα τις κολλησεις που εχει ο καθε σκελετος θα καταλαβεις την διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης.

2. Οι ζαντες που φοραει πανω το canyon ειναι 2-3 σκαλια πανω, ο δισκοβραχιονας επισης, τιμονι/κεντρα/λαιμοι επισης, καιρια components(ιδως οι τροχοι που ειναι "επενδυση"). Αν τα βαλεις κατω θα δεις οτι η διαφορα εξανεμιζεται, ενδεχωμενως να βγαινει και πιο φτηνο.

Τα canyon τα προτεινω διοτι ειναι τα μονα με direct sales μοντελο, ειναι τα μονα που στην τιμη που τα παιρνεις δεν εχουν προμηθειες διανομεων και ποδηλαταδικων. Παντα θα ειναι πιο φθηνα απο αντιστοιχα αλλα και η ποιοτητα του ειναι Α+. Ρωτα οποιον ποδηλατα θελεις, 11 στους 10 θα πουν το ιδιο ασχετα αν δεν τα εχουν να στα πουλησουν. Φανατισμενος δεν ειμαι (αν και στο προκειμενο προιον θα μπορουσα να εχω καθε λογο), τα cube ειναι κορυφαια ποδηλατα για τα λεφτα τους.

εδιτ> επισης το μαγαζι που βλεπεις ειναι πολυ φτηνο, thnx greekfragma, νομιζω oμως οτι δεν στελνει ποδηλατα (ρωτα fragma για validation).

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

καλη ερωτηση, το συγκεκριμενο cube εχει πολυ καλα περιφερειακα για αυτο που ζηταει και το 29αρι canyon ειναι τσιμπιμενο σε σχεση με τα υπολοιπα canyon, ισως επειδη μολις βγηκε παραγωγη και ενσωματωνει τη υπεραξια του r&d.

Εχτες ειχα παει για να δω ποδηλατα για ενα φιλο μου, απλη κατηγορια trekking, αν δεις απο κοντα τις κολλησεις που εχει ο καθε σκελετος θα καταλαβεις την διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης.

2. Οι ζαντες που φοραει πανω το canyon ειναι 2-3 σκαλια πανω, ο δισκοβραχιονας επισης, τιμονι/κεντρα/λαιμοι επισης, καιρια components(ιδως οι τροχοι που ειναι "επενδυση"). Αν τα βαλεις κατω θα δεις οτι η διαφορα εξανεμιζεται, ενδεχωμενως να βγαινει και πιο φτηνο.

Τα canyon τα προτεινω διοτι ειναι τα μονα με direct sales μοντελο, ειναι τα μονα που στην τιμη που τα παιρνεις δεν εχουν προμηθειες διανομεων και ποδηλαταδικων. Παντα θα ειναι πιο φθηνα απο αντιστοιχα αλλα και η ποιοτητα του ειναι Α+. Ρωτα οποιον ποδηλατα θελεις, 11 στους 10 θα πουν το ιδιο ασχετα αν δεν τα εχουν να στα πουλησουν. Φανατισμενος δεν ειμαι (αν και στο προκειμενο προιον θα μπορουσα να εχω καθε λογο), τα cube ειναι κορυφαια ποδηλατα για τα λεφτα τους.

εδιτ> επισης το μαγαζι που βλεπεις ειναι πολυ φτηνο, thnx greekfragma, νομιζω oμως οτι δεν στελνει ποδηλατα (ρωτα fragma για validation).

Η αγορά θα γίνει από μαγαζί γερμανία και θα το φέρει φίλος μου μετά το Πάσχα. Οπότε το cube μπορώ να το έχω σε αυτά τα λεφτά. Το canyon είναι στα 1500E. Οπότε το ερώτημα είναι αν οι διαφορές που επισημαίνεις είναι όντως σημαντικές. Γιατί με λιγότερα απο 400 ευρώ φαντάζομαι αγοράζω ένα νέο σετ ρόδες καλές και βάζω στις υπάρχουσες ασφαλτινα ελαστικά για καμιά εξόρμηση χαλαρή. Δεν ξέρω. Γιατί είχα πει να δώσωσ μέχρι ενα 1000ρικο. Μετα είδα το cube που για τα λεφτά του δίνει πολλά και λέω να δωσω άλλα 200 , αλλά να δώσω άλλα 600 είναι πιο δύσκολο και πρέπει να αξίζει όντως πολύ.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, οτι αξιζει αξιζει. Δεν χρειαζεται με αυτο τον εξοπλισμο να πας αργοτερα σε κατι πιο premium διοτι το φοραει ηδη. Επισης για τον ιδιο λογο, ολα τα περιφερειακα του ζητιουνται απο ποδηλατα που θελουν να αναβαθμιστουν, οποτε εχεις καλυτερη μεταπωληση αν τυχον θες να αλλαξεις κατι μετα, τελος ειναι η γεωμετρια του που με αυτη την καμπυλη που εχει μπροστα μου κανει πιο πολυ.

Ομως η αληθεια να λεγεται, μια χαρα ειναι το cube (πολυ καλα ποδηλατα, αν και εχουν φορεθει πολυ) σε αυτα τα λεφτα και η λογικη για 2ο σετ ζαντες ειναι πολυ σωστη.

Link to comment
Share on other sites

Στα 1500 εγώ θα κοιτούσα και ένα entry level ανθρακονημάτινο 26αρι. Αφού μπορείς να φέρεις και από Γερμανία μοντέλα του 2011 έρχονται σε τιμή χώμα.

Αφού αγαπάτε τόσο πολύ τα cube

Reaction GTC Team

Link to comment
Share on other sites

@an7 + Gomar, χτες που ειχα περασει απτον ποδηλατα, του ειπα για τα κουταλακια και μανταλακια (xaxaxa), οντως κουταλακια διοτι παλιοτερα βαζανε λαστιχα με κανονικα κουταλακια!

[MENTION=23]DJD[/MENTION], λοιπον 2 ενδεχομενα παιζουν, ειτε τα michelin οπου εχω voucher 10gbp απο crc, 11e το καθενα, αλλα με χρεωνει και 15 λιρια μεταφορικα είτε παιρνω απο εδω kenda kwest (νομιζω) τα οποια εχουν 7-8Ε.

Τα πρωτα σηκωνουν μεχρι 73psi τα δευτερα ειναι 1.5", πολυ μικροτερη χαραξη και σηκωνουν 100psi (βεβαια δεν διευκρινησα-διοτι δεν ηξερα εκεινη την στιγμη- αν αυτα των 8Ε τα σηκωνουν ή ειναι τα πιο δευτερα που πανε μεχρι 65 νομιζω).

Τι προτεινεις? 25Ε michelin 1.75 με 73 ή kenda 1.5 με ρισκο για 65? Τα kenda υποψιν ειναι πιο βαρια..

Link to comment
Share on other sites

Στα 1500 εγώ θα κοιτούσα και ένα entry level ανθρακονημάτινο 26αρι. Αφού μπορείς να φέρεις και από Γερμανία μοντέλα του 2011 έρχονται σε τιμή χώμα.

Αφού αγαπάτε τόσο πολύ τα cube

Reaction GTC Team

Για 1000 ξεκίνησα , και είπα να πάω 1200. Αλλά 1500 είναι πολύ και ιδιαίτερα για να πάρω πάλι 26αρι που είχα και πριν.

Link to comment
Share on other sites

Προς τους απανταχου ποδηλαταδες του φορουμ (που ειναι και απολλοι απο οτι εχω δει στο αντιστοιχο νημα), χρειαζομαι την χειραν σας :p

Το γκαρνταση θελει να του βρω Πεταλο για το ποδηλατο του, αλλα η σχεση μου με το ποδηλατο εχει σταματησει καπου στα 15...

Απο οτι μου ειπε, ενα απο τα καλυτερα εινα ενα της arbus που βγαινει καμια 80αρα-90αρα Ελλαδα και κανα 10ρικο πιο κατω απο εξωτερικο

Το ποσο αυτο ειναι απαγορευτικο ομως..

Μετα απο λιγο ψαξιμο στο ιντερνετι, διαβασα καλα λογια σε φαση Value For Money για τα πεταλα της OnGuard, και βρηκα ενα απο αυτα στα 35 ευρωνια +/- απο ebay

ONGUARD PITBULL LK5002 με διαστασεις 115 X 292 X 14MM

Υπαχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα ή με λιγοτερα ή με ελαχιστα χρηματα παραπανω (40 ευρια) ???

δεν με ενδιαφερει αν η αγορα γινει απο Ελλαδα η εξωτερικο, οπως δεν με ενδιαφερει αν μπορω να βρω κατι μεταχειρισμενο

Για μεταχειρο ακομα καλυτερα για την ακριβεια μιας και θα βγει πιο οικονομικα

any suggestions? :tomato:

Υ.Γ.

Δεν το εβαλα στο νημα με τα ποδηλατικα μεσα στο OT γιατι θα χαθει μεσα στη ζουγκλα, αλλα αν οι amdin/mod κρινουν πως πρεπει να μεταφερθει, i folds :D

Link to comment
Share on other sites

και μια ερωτιση-απορια

η ιδια κλειδαρια που αναφερω πιο πανω, στα 13mm διαμετρο, βγαινει στα μισα λεφτα

Εχει μεγαλη διαφορα/δυσκολια στο κοψιμο για να δικαιολογησει την χρηματικη διαφορα?

Ολα ειναι ζητημα χρονου στις κλειδαριες φυσικα, αλλα αν για την χοντρη θελει μιση ωρα και την 1mm λεπτοτερη 20 λεπτα καποιος για να την κοψει, νομιζω πως η φθινη λυση ειναι καλυτερη *2 (και δεν θελω πονηρα σχολια :p )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.