Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

τι κανεις στα φιδια οταν τα βλεπεις, σταματας ξεκαβαλας η πανω και οποιον παρει ο χαρος?

μου ελεγε ενας φιλος μου οτι στη σκυρο στο πατρικο του οταν περπατανε εχουν ενα καλαμι μαζι τους. Τα φιδια δεν γουσταρουν τους ροζους των καλαμιων διοτι γδερνονται και οποτε τακουνε την κανουν. Γινεται καπως να βαλουμε ενα καλαμι ωστε να σερνεται καπως για να κανει θρυβο αλλα να μην μαγκωνει στα φρενα?

Link to comment
Share on other sites

Ή ένα sentry-gun mounted στο τιμόνι

Εγώ πάλι πήγα βολτούλα 20km με έναν αργό και έναν πιο αργό. Ο αργός είχε χειρότερο ποδήλατο από το δικό μου και ο ακόμη πιο αργός, ακόμη χειρότερο. ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ Η ΒΟΛΤΑ!!!

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

ρε [MENTION=1243]fotme[/MENTION]

ποδηλατο κανεις οχι πεζοπορια :p

το φιδι δε θα σου ορμηξει.θα φυγει.συνηθως διασχυει καθετα το μονοπατι.Ε αν εισαι κοντα και το πατησεις για σιγουρια σηκωνεις τα ποδια σου ψηλα.

το ποδηλατο το εχουν ακουσει πολυ νωριτερα να εισαι σιγουρος :p

σημερα κοντηνα το σωληνα του συρματος (εκανε μεγαλη καμπυλη)απο τον πισω εκτροχιαστη γιατι μετα απο καθε βολτα οι ταχυτητες ξερυθμιζονται και δε γνωριζω τον λογο.

εβγαλα το συρματοσχοινο , το λαδωσα ΚΑΙ με βαζελινη για τους πονηρους :D

και ρυθμισα ντεραγιε παλι απο την αρχη (low - high / αποστασεις) και φαινεται οκ.

επισης ελυσα ενα αλλο μυστηριο το οποιο με ειχε τρελανει.

οποτε πιεζα την αναρτηση 2-3 φορες και σηκωνα το ποδηλατο απο το τιμονι ακουγοταν ενα κλακ κλακ γρηγορο κολλητο.

τελικα ηταν μια βιδα απο το τιμονι :D

(μου πηρε 2 ωρες να το βρω αλλα επιτελους θα εχω το κεφαλι μ ησυχο απο θορυβους)

πως μπορω να σφιξω μεσαια τριβη και δισκοβραχιωνα ;

Link to comment
Share on other sites

ρε [MENTION=1243]fotme[/MENTION]

επισης ελυσα ενα αλλο μυστηριο το οποιο με ειχε τρελανει.

οποτε πιεζα την αναρτηση 2-3 φορες και σηκωνα το ποδηλατο απο το τιμονι ακουγοταν ενα κλακ κλακ γρηγορο κολλητο.

τελικα ηταν μια βιδα απο το τιμονι :D

(μου πηρε 2 ωρες να το βρω αλλα επιτελους θα εχω το κεφαλι μ ησυχο απο θορυβους)

Eννοείς, πως ΕΓΩ θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Link to comment
Share on other sites

Μετα από 3 χρόνια και εγώ με ένα ideal spark που το χρησιμοποιούσα για διαδρομές μέσα στην πόλη είμαι πλέον ένας πανευτυχής κάτοχος ενός cube ltd pro 29 και πλέον το βουνό δεν φαίνεται τόσο μακρινό...Έχετε να προτείνετε διαδρομές υμμητό από αγία παρασκευή ή να μου πείτε που μπορώ να κατεβάσω .gpx αρχεία διαδρομών για υμμητό πάρνηθα ή και αλλού;

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να σφιξω μεσαια τριβη και δισκοβραχιωνα ;

Tι μεσαία τριβή και δισκοβραχίονα έχεις?Συνήθως θέλει εξειδικευμένα εργαλεία η μεσαία τριβή τουλάχιστον. :/

Link to comment
Share on other sites

για λαστιχα δρομου 1.5" τι προτεινετε? εχω υποψιν τα schawalbe marathon, τα maxxis detonator, τα panaracer crosstown και τα continental contact superlight touring. Για το προφιλ θα προτιμουσα να εχω σετικα υψηλο για να μην μικρυνω πολυ το βημα..

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου το λάστιχο σαν κύκλο. Όσο μικραίνεις πλάτος, μικραίνει και το ύψος.

Θα μικρύνεις το βήμα ελάχιστα, αλλά θα τσουλάει αρκετά καλύτερα και θα αντέχεις περισσότερο και με πιο μεγάλη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Thnx ρε l2phile, απαντας εσυ, ο αλλοσ ο πυρινικος ακροφυσικος/ηλεκτρουδραυλικος ποδηλατης απο κατω στα παπακια του!!

Για πειτε ποια η εμπειρια σας, τι εχετε ακουσει, τι προτεινουν στην πραξη για λαστιχα δρομου σε mtb? (να παταει σε βρεγμενο κ ελαχιστο χαλικι και να ειναι ιδανικα sub 500g)

Link to comment
Share on other sites

Για ποια χρηση τα θες??

Απλα να κοβεις βολτες στη πολη ..η να τρεχεις οσο μπορεις σε ασφαλτο?

Επειδη για αυτα που θελω πλεον τεινω στο β

σε 26αρι ειχα-εχω βρει

Continental Bicycle -SportContact

(το 26χ1.6.)

σε ποιο μικρα αν και παιζει το 1.3..

σε 1.4 και ποιο φτηνα παιζουν τελειως slick

τα michelin wildrun'r

Michelin Bicycle USA - A better way forward

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.