Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Φρένα ΟΚ ? Να το προχωρήσω ????

Για τα πετάλια:

Αξίζει για παράδειγμα να διαθέσει κάποιος τα 2πλα για αυτά: Shimano XTR Race Clipless SPD Pedals M980 | Buy Online | ChainReactionCycles.com Buy Online | ChainReactionCycles.com

Η δεν κάνουν για μένα ?

Αν έχεις σκοπό να τρέχεις σε αγώνες κτλ κτλ και σε νοιάζει να χάσεις και το τελευταίο γραμμάριο απ το ποδήλατο τότε ναι. Αν δεν έχεις σκοπό τότε η σειρά ΧΤ και παρακάτω και είσαι κομπλέ.

Δεν αξίζουν τα ΧΤR για αγώνες κτλ. Είναι βαριά σαν κούτσουρα

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα ένα ποδήλατο μάρκας balance. Δεν την έχω ξανακούσει αλλά για 80€ νομίζω θα είναι υπεραρκετό για να κάνω βόλτες στην πόλη. Απλώς πρέπει να του κάνω ένα σέρβις γιατί οι ταχύτητες είναι λίγο μαμημένες και το ντεραγιέ βρίσκει στην αλυσίδα όλην την ώρα. Νομίζω κάποιος είχε ανεβάσει ένα βίντεο για το πως ρυθμίζονται παλιότερα. Κάτι άλλο που θα μπορούσα να κοιτάξω;

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα ένα ποδήλατο μάρκας balance. Δεν την έχω ξανακούσει αλλά για 80€ νομίζω θα είναι υπεραρκετό για να κάνω βόλτες στην πόλη. Απλώς πρέπει να του κάνω ένα σέρβις γιατί οι ταχύτητες είναι λίγο μαμημένες και το ντεραγιέ βρίσκει στην αλυσίδα όλην την ώρα. Νομίζω κάποιος είχε ανεβάσει ένα βίντεο για το πως ρυθμίζονται παλιότερα. Κάτι άλλο που θα μπορούσα να κοιτάξω;

bike gear adjusting - YouTube. :p:P

Εννοείς το μπροστινό ντεραγιέ? Το κάνει και στους 3 μπροστινούς δίσκους? Το πίσω δεν μπορώ να καταλάβω πως "βρίσκει" στην αλυσίδα, αφού πρέπει η αλυσίδα να περνάει από πίσω.

Τα Βιντεάκια στο youtube δείχνουν καλά την διαδικασία, τα προβλήματα αρχίζουν αν τα ντεραγιέ είναι παλιά/φθαρμενα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ότι θες αρκεί να βρεις το κατάλληλο ανταπτορα. Και θέμα υπερβολής δεν τίθεται

Μεγαλύτεροι δίσκοι = περισσότερα χρήματα (όχι πάντα) και μεγαλύτερο βάρος (συνήθως).

Διαλέγεις και περνεις.

Καταρχήν δες τι βάσεις έχει το ποδήλατο και τι φρένα θες να παρεις. Post mount ειτε Is mount.

Καλύτερα είναι να παρεις ανταπτορες από την ίδια εταιρεία με τα φρένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ότι θες αρκεί να βρεις το κατάλληλο ανταπτορα. Και θέμα υπερβολής δεν τίθεται

Μεγαλύτεροι δίσκοι = περισσότερα χρήματα (όχι πάντα) και μεγαλύτερο βάρος (συνήθως).

Διαλέγεις και περνεις.

Καταρχήν δες τι βάσεις έχει το ποδήλατο και τι φρένα θες να παρεις. Post mount ειτε Is mount.

Καλύτερα είναι να παρεις ανταπτορες από την ίδια εταιρεία με τα φρένα.

το οτι μπορει να κουμπωνει πανω δεν σημαινει οτι συνισταται κι ολας...

Φυσικά και τίθεται θέμα υπερβολής. Υπάρχουν προδιαγραφές στα πιρούνια, αλλα και στο frame πίσω.

Με μεγαλύτερο δίσκο μπροστά αν ξεπεράσει τα όρια της ανάρτησης είναι πολύ εύκολο να την καταστρέψει.

Ακόμα και στα όρια να είσαι καταπονείς πολύ περισσότερο το πιρουνι και τα dropouts απ οτι αν ειχες μια διαμετρο μικροτερη.

δεν υπάρχει λόγος για 180mm σε trekking

Μετά απο συμβίωση αρκετού καιρού αποφάσισα να αλλάξω φρένα....

Τα τωρινά είναι Hayes Stroker Ryde hydr. Disc Brake (160/160)

Σχεδόν έχω καταλήξει στα Shimano Deore XT BR-M785

Ο βασικότερος λόγος είναι ο θόρυβος...

Ερωτήσεις: Τώρα έχω 160mm δίσκους σε αυτό, η 180mm επιλογή μπαίνει / ταιριάζει ?

-εχεις δοκιμασει να τα ανοιξεις και να τα καθαρισεις?

-μηπως τα η δαγκανα δεν κανει καλη επαναφορα και θελουν ενα απλο "ανοιγμα"

-αλλαγη τακακια?

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

για ρούχα αποφύγετε τα dhb.....

και κοιτάχτε σε altura.

Ειχα παρει αυτο το dhb soft shell για τα κρυα..

Wiggle | dhb Windslam Soft Shell Jacket Cycling Windproof Jackets

και παιζει να ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει....

H πλακα ειναι οτι το διαλεξα στην τυχη και με βαση μονο την τιμη του τοτε...

οτι soft shell εβλεπα τοτε ειχε πανω απο 120Ε

και μαλιστα το χα πετυχει στα 55 Ε με μεταφορικά απο wiggle.

ήμουν τελειως ασχετος απο ρουχα τοτε... δεν ηξερα καν τι EpiC Win αγορα ήταν.

Τωρα εχει 93Ε χωρις μτφ....

εδω Review: dhb Windslam soft shell jacket | road.cc | Road cycling news, Bike reviews, Commuting, Leisure riding, Sportives and more

λεει οτι ειναι ..absolute bargain στα 85Ε !!

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το Freeday πάει Αεροδρόμιο Ελληνικού χαλαρή βόλτα. Τα λέμε το βράδυ σε όσους έρθουν. :)

Άντε ξεκίνα ...... θα αργήσεις με τη καρούτα σου:tomato:

Για τα φρένα τώρα.... Υπάρχει η δυνατότητα με λίγα χρήματα να πάω στα shimano .. (περίπου 100€) γιαυτό και είπα να κάνω την αλλαγή...

Εννοείται κομπλέ θα είναι και θα περαστούν από τον ποδηλατά ....

Η σκέψη μου ήταν μεγαλύτερη επιφάνεια καλύτερο φρενάρισμα.... γιαυτό σκεφτόμουν τα 180mm

Link to comment
Share on other sites

λέει καρούτα το δικό μου........το δικό του που έκλ@σε πάνω του στα μισά του δρόμου τι είναι? :hehe::p

Για ένα λαστιχάκι κάνεις ετσι :innocent::innocent: Καλά τα λέω εγώ μάπααα τα Cube :hang3:

Στην επιστροφή μας έπιασε και δεύτερο λάστιχο..... άμα ξαναπώ τίποτα για τη καρ.... εε συγνώμη για το turbo σου ήθελα να πω...

Αφεντικό... Link για το παπούτσι δεν έχει ???

Έγινε επεξεργασία από leros2004
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.