Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

καλα παιδια χωρις εσωρουχο δεν παιζει με τιποτα, ουτε καν δηλαδη! Γιαυτο διαβαζα ενα σιγκαπουριανο σε ενα review να λεει , οτι τελειο αλλα μπορει να φανουν τα λοκομαγουλα "under shiny enviroment" και λεω ενταξει funny γκαιουλας γλυκοκαυλαντιζει οποτε δεν μας απασχολει.

Mαλιστα, κανονικα unpadded τοτε και σωβρακα padded. Αλλα δεν καταλαβαινω, γιατι να μην φορας κανονικα ελαεδωρουχο? οι ραφες του παιζει να σε ενοχλουν, θα διαγραφεται στο κολαν? και αν ναι γιατι τα padded σωβρακα δεν φαινονται η φαινονται και αυτα?

3/4 γιατι..? γιατι το προτιμω για μενα 3/4 μην σου πω και 4/4, δεν υπαρχουν λεπτα 3-4/4 που να αναπνεουν το καλοκαιρι? η χρηση του θα ειναι για συγκεκριμενες μερες και εννοειτε νωρις πρωι η αργα το βραδυ.

Ολα αυτα (bib, σωβρακα etc.) με pad, που προτεινετε να μην βγαινει, πλενονται στο πλυντηριο? δεν μπαινουν σε ενα βαθος χρονου?

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

30-40 βαθμούς θέλουν. Καλύτερα στο χέρι με νερό τρεχούμενο.

Δεν θες αεράκι στα μπουτάκια σου; Νωρίς πρωί και αργά βράδυ δεν έχει και ήλιο να σε μαυρίσει ανομοιόμορφα. ΓΙΑΤΙ ΘΕΣ 3/4;;;;

Σωβράκα θες "πλαστική" ( ή κανένα merino) γιατί αν ποτίσει από τα "υγρά" σου, θα πάθεις ψύξη.

Με το χειμερινό σετ δεν διαγράφεται τίποτα. Δεν ξέρω για καλοκαιρινό.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα εχεις πολυ πλακα!! to 3/4 μου κανει σε φαση αν σκασω "να το σηκωσω" ως τα "διογκωμενα" απο την κινηση μπουτακια μου. και το χειμωνα να ειναι εως χαμηλα ωστε να μην βγει και μου κρυωσει!

Τα πλαστικα και τα μινορεν τι ειναι?? :D

Link to comment
Share on other sites

Το λες για οικονομία δηλαδή; Πάντως δεν νομίζω να βολευει αυτό. Σκέψου ότι το παντελόνι είναι στενό σε όλο το μήκος, άρα το κομμάτι της γάμπας πρέπει να το ξεχειλώσεις για να το φέρεις πάνω.

Καλύτερα πάρε καλοκαιρινά τώρα πάνω-κάτω (+ισοθερμικό για πάνω...κάνει ακόμη κρύο) και σε 6-7 μήνες παίρνεις χειμερινά.

clothes - What are optimal fabrics for cycling clothing? - Bicycles - Stack Exchange

Cycling Jersey,Bicycle Clothing Fabric,Bike Jersey,Exercise Clothing Fabric,Knitted Fabric,Knitting Fabric,Sports Jersey,Polyester Fabric - Moisture Management Fabric Keeps Cool & Dry

Technical Fabric Library

Link to comment
Share on other sites

για οικονομια οχι αλλα απο την αλλη η ζωη μου τωρα δεν ειναι τυπου κουρσα βγαινω καθε απογευμα και κανω 30χλμ. Ενας απλος πλην τιμιος commuter ειμαι που οταν θα παω για βολτα πχ. freeday etc. η οταν παω για offroad να εχω ενα εξοπλισμο που να κρατα το σωμα μου δροσερο και σε καλη σταση.

Τα 3/4 τα προτιμω διοτι μικρος οταν εκανα στιβο τετοια φορουσα και μου καθεται πιο καλα στο δικο μου ματι. Παντως αν δεν κανουν τα 3/4 με τιποτα το καλοκαιρι, δεν το συζητω, θα παρω short. Επισης δεν το συζητω οτι θα φοραω σωβρακο(μποξερακι) απο μεσα, οποτε ειναι καλυτερα να παρω padded μποξερακι και unpadded bib?

Αυτο το μερινο εσυ τι λες κανει για καλοκαιρι? (παντα με την λογικη του μοντελου χρησης ενα σετ χειμωνιατικο ενα σετ καλοκαιρινο)

thnx για το ενδιαφερον!

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω, είναι μακρύ χειμωνιάτικο. Οπότε δεν μπορώ να σου πω. Εγώ πάντως για κανονικό bib shorts θα πάω (και ας γυαλίζουν τα κωλομάγουλα :p ).

Αν κάνεις:

α) μικρές διαδρομές

β) όχι πολύ συχνά

γ) με χαμηλή ταχύτητα

ίσως δεν χρειάζεται να πάρεις και τίποτα. Άντε μόνο ένα εσώρουχο με "αφρό" και αυτό αν έχεις σκληρή σέλα.

Όλο το καλοκαίρι μέχρι Σεπτέμβριο (?) έκανα με κοντομάνικο και βερμούδα από κάτω. Γυρνούσα με 3 κιλά ιδρώτα στα ρούχα, αλλά δεν έπαθα και τίποτα.

Περί merino (δεν έχω, οπότε δεν μπορώ να σου πω προσωπική γνώμη)

Our Merino Baselayers are perfect for all season Cycling. Made from 100% Merino wool and designed specifically for cycling, the Super-fine Merino feels soft next to the skin and naturally resists odours.

Why Merino?

Merino wool has excellent wicking properties; it not only helps remove moisture from the skin, but stays warm even when wet. Which makes it the perfect choice for cycling. No matter how hard you ride you'll never feel cold or clammy. Even when it's hot outside, Merino will 'wick' away any moisture keeping you nice and cool.

Better than smelly-ester

Another real plus to Merino is that it naturally resists odours, unlike traditional Polyester baselayers that stink after one ride. Our Merino wool jerseys will last for several rides without becoming smelly.

Περισσότερα εδώ.

Baselayer Merino Wool | Clothing - Planet X Bikes

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Μαγκες χρειαζομαι συμβουλες-βοηθεια. Είχα πάρει πριν κάποιο διάστημα ενα mtb . To Scott Scale 60 . Μοντελο 2008 , αγορασμενο το 2010. Εγω το πήρα μετάχειρισμένο με ελάχιστα χιλιόμετρα. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος . Φοράει deore μπροστά , xt πίσω , και xt δισκόφρενα 180 και 160.

Έχω όμως ένα βασικό πρόβλημα . Με πονάει ο αυχενας κάθε φορά που πάω βόλτα. Υποψιάζομαι ότι μου είναι μικρό. Είμαι 1.93 και αυτό είναι L . To ίδιο εβγαινε και σε XL και XXL όπως είδα μετά.

Σκέφτομαι να πουλήσω το σκελέτο , αν μπορέσω σε τιμή που να μην μπω πολύ μέσα και να αγοράσω κάποιον αντίστοιχο .

Έχετε υπόψιν κάτι από τιμές και μοντέλα?

Επίσης μπορώ να πάω σε 29αρι?? Πιστεύω θα με βολέψει και λόγω ύψους και λόγω κάποιας χρήσης σε άσφαλτο που κάνω. Θα μπορέσω να κρατήσω τα περιφερειακά? Πόσο κυμαίνεται ένας καλός σκελετός?

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη χαλαρή βουνίσια βόλτα σήμερα στην λιακάδα με ένα φίλο. Πήγαμε σε κάτι φοβερά μονοπατάκια. Τέτοια μέρα που ειχε και στην άμμο να με πήγαινες θα έκανα ποδήλατο.

Untitled by astranoc at Garmin Connect - Details

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες χρειαζομαι συμβουλες-βοηθεια. Είχα πάρει πριν κάποιο διάστημα ενα mtb . To Scott Scale 60 . Μοντελο 2008 , αγορασμενο το 2010. Εγω το πήρα μετάχειρισμένο με ελάχιστα χιλιόμετρα. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος . Φοράει deore μπροστά , xt πίσω , και xt δισκόφρενα 180 και 160.

Έχω όμως ένα βασικό πρόβλημα . Με πονάει ο αυχενας κάθε φορά που πάω βόλτα. Υποψιάζομαι ότι μου είναι μικρό. Είμαι 1.93 και αυτό είναι L . To ίδιο εβγαινε και σε XL και XXL όπως είδα μετά.

Σκέφτομαι να πουλήσω το σκελέτο , αν μπορέσω σε τιμή που να μην μπω πολύ μέσα και να αγοράσω κάποιον αντίστοιχο .

Έχετε υπόψιν κάτι από τιμές και μοντέλα?

Επίσης μπορώ να πάω σε 29αρι?? Πιστεύω θα με βολέψει και λόγω ύψους και λόγω κάποιας χρήσης σε άσφαλτο που κάνω. Θα μπορέσω να κρατήσω τα περιφερειακά? Πόσο κυμαίνεται ένας καλός σκελετός?

μπορεις να το μακρυνεις λιγο βαζοντας μακρυτερο λαιμο, setback σελα και δισκοβραχιονα. οι ζαντες και το πιρουνι δεν κανουν για 29αρι. απο σκελετους υπαρχουν πολλοι, πηγαινε στον ποδηλατα σου να δεις αν μπορει να σου κανει ανταλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να το μακρυνεις λιγο βαζοντας μακρυτερο λαιμο, setback σελα και δισκοβραχιονα. οι ζαντες και το πιρουνι δεν κανουν για 29αρι. απο σκελετους υπαρχουν πολλοι, πηγαινε στον ποδηλατα σου να δεις αν μπορει να σου κανει ανταλλαγη.

Απλά νομίζω με τέτοια ημίμετρα δεν θα δω μεγάλη διαφορά (σέλες , τιμόνια) Ήδη έχω βάλει rizer τιμόνι.

Ξέρετε κάποιον που κάνει ανταλλαγές? Χωρίς όμως να μου δώσει αστεία χρήματα για το σκελετό.

Δηλαδή να βάλω κάποια διαφορά αν είναι αλλά όχι να μπω και πολύ μέσα.

Αν ξέρει κάποιος πιο λεπτομέρειες ή ενδιαφέρεται και για ανταλλαγή ας στείλει και πμ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως ένα βασικό πρόβλημα . Με πονάει ο αυχενας κάθε φορά που πάω βόλτα.

Δεν φταίει το ποδήλατο. Πρέπει να συνηθίσουν οι μύες την στάση. Εκτός αν έχεις αυχενικό.

Link to comment
Share on other sites

για οικονομια οχι αλλα απο την αλλη η ζωη μου τωρα δεν ειναι τυπου κουρσα βγαινω καθε απογευμα και κανω 30χλμ. Ενας απλος πλην τιμιος commuter ειμαι που οταν θα παω για βολτα πχ. freeday etc. η οταν παω για offroad να εχω ενα εξοπλισμο που να κρατα το σωμα μου δροσερο και σε καλη σταση.

Τα 3/4 τα προτιμω διοτι μικρος οταν εκανα στιβο τετοια φορουσα και μου καθεται πιο καλα στο δικο μου ματι. Παντως αν δεν κανουν τα 3/4 με τιποτα το καλοκαιρι, δεν το συζητω, θα παρω short. Επισης δεν το συζητω οτι θα φοραω σωβρακο(μποξερακι) απο μεσα, οποτε ειναι καλυτερα να παρω padded μποξερακι και unpadded bib?

Αυτο το μερινο εσυ τι λες κανει για καλοκαιρι? (παντα με την λογικη του μοντελου χρησης ενα σετ χειμωνιατικο ενα σετ καλοκαιρινο)

thnx για το ενδιαφερον!

Πάντως, επειδή το κολάν δεν ξέρω αν θα με βολέψει (ίσως πάρω ένα για μέρες που θα κάνω ΜΟΝΟ ποδήλατο), και επειδή χρησιμοποιώ το ποδήλατο κυρίως σαν μέσο μεταφοράς οπότε θέλω κάτι που να φαίνεται νορμάλ τα έβαλα κάτω και είδα τα εξής..

  • Έχω μόνο μια μακριά (χειμερινή) φόρμα, μια χαρά είναι για τον χειμώνα, αλλά μόνο μια..
  • Έχω αρκετά τζιν, τα οποία είναι οκ να φοράς 1-2 φορές να πας με το ποδήλατο κάπου, αλλά εκτός από την κούραση, ταλαιπωρούντε στα.. ευαίσθητα σημεία και τρυπάνε...
  • Έχω αρκετούτσικα σορτσάκια-βερμούδες, αλλά πολλά από αυτά είναι κάπως στενά ή δεν βολευουν πολύ για ποδήλατο

Οπότε, πήγα στην POLO (δίπλα μου είναι:dance3:) και πήρα αυτό.

Διαιρούμενο για χειμώνα-καλοκαίρι, φαρδιά (έως πολύ φαρδιά) γραμμή για να το φοράω όπου και να πηγαίνω, άνετο, και διαπνέον υλικό.. μόνο 18 ευρώ (35 το έχουν κανονικά, αλλά έχουν προσφορά). Και μπορώ να σκεφτώ αν θα πάω για padded εσώρουχο ή κολάν..

Αλλά θέλω να πω και κάτι άλλο, τον τελευταίο καιρό κάνω αρκετό ποδήλατο, σχεδόν μέρα παρα μέρα κάνω 20+ χιλιόμετρα (στην άσφαλτο), και δεν κάνω διατάσεις μετά. Δεν πονάνε τα πόδια μου, (τα μπούτια) αλλά σίγουρα τα αισθάνομαι σαν πιο.. σκληρά όλη μέρα. Υπάρχει πρόβλημα? πρέπει να προσέξω κάτι στην διατροφή? Μήπως να σταματήσω να έχω μόνιμα δίπλα μου ένα σακουλάκι με σοκολατάκια Lacta mini (δεν τα ξέρω καλά τα περί γαλακτικού οξέως κτλ)

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Αλλά θέλω να πω και κάτι άλλο, τον τελευταίο καιρό κάνω αρκετό ποδήλατο, σχεδόν μέρα παρα μέρα κάνω 20+ χιλιόμετρα (στην άσφαλτο), και δεν κάνω διατάσεις μετά. Δεν πονάνε τα πόδια μου, (τα μπούτια) αλλά σίγουρα τα αισθάνομαι σαν πιο.. σκληρά όλη μέρα. Υπάρχει πρόβλημα? πρέπει να προσέξω κάτι στην διατροφή? Μήπως να σταματήσω να έχω μόνιμα δίπλα μου ένα σακουλάκι με σοκολατάκια Lacta mini (δεν τα ξέρω καλά τα περί γαλακτικού οξέως κτλ)

ούτε εγώ κάνω διατάσεις,20 χλμ δεν είναι δα και κανένα τεράστιο νούμερο και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Δυστυχώς μία πτώση pH δεν είναι άμεσα αναστρεψιμη. Ετσι όταν ξεκινήσουμε την κολύμβηση πάρα πολύ δυνατά (π.χ. για 400 μέτρα δουλέψουμε πολύ δυνατά) ή εάν στην ποδηλασία ανεβούμε πολύ δυνατά μία ανηφόρα αυτό το χρεωνόμαστε και στο υπόλοιπο του αγώνα καθώς χρειάζεται χρόνος για να επανέλθει το pH στις φυσιολογικές του τιμές, ακόμα και 20-30 λεπτά μπορεί να απαιτούνται.

Γαλακτικό οξύ : Μία ουσία για την οποία θα έπρεπε να γνωρίζουμε τα πάντα. | Triathlon World

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο συμβίωση αρκετού καιρού αποφάσισα να αλλάξω φρένα....

Τα τωρινά είναι Hayes Stroker Ryde hydr. Disc Brake (160/160)

Σχεδόν έχω καταλήξει στα Shimano Deore XT BR-M785

Ο βασικότερος λόγος είναι ο θόρυβος...

Ερωτήσεις: Τώρα έχω 160mm δίσκους σε αυτό, η 180mm επιλογή μπαίνει / ταιριάζει ?

Εντυπώσεις απο τα φρένα ?? Είναι αξιόλογα ?

Θέμα δεύτερο: πετάλια....

Τα μαμά αρχίζουν να τα φτύνουν, τι θα προτείνατε για κάτι καλό ? Να κοιτάξω για SPD.... (Απο πετάλια είμαι άμπαλος)..

Έγινε επεξεργασία από leros2004
Link to comment
Share on other sites

Θέμα δεύτερο: πετάλια....

Τα μαμά αρχίζουν να τα φτύνουν, τι θα προτείνατε για κάτι καλό ? Να κοιτάξω για SPD.... (Απο πετάλια είμαι άμπαλος)..

Οι περισσότεροι θα σου πουν βουρ στον πατσά, και ο [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] θα σου πει "Once you go SPD you never go back".

Εγώ δεν έχω καμία εμπειρία, από αυτά που έχω διαβάσει, (και διάβασα αρκετά τις τελευταίες μέρες), για ΜΤΒ (όλα εκτός ίσως απο DH) είναι must, στην αρχή πρέπει να τα συνηθίσεις, προτείνουν πρώτα να καθήσεις στο ποδήλατο δίπλα σε ένα σκαλάκι και να κουμπώσεις-ξεκουμπώσεις 10-20 φορές το κάθε πόδι.

Το ότι θα φας τούμπα λόγο SPD το έχουν όλοι σχεδόν σίγουρο, όχι κάτι επικίνδυνο (εκτός αν είσαι σε δρόμο "ταχείας κυκλοφορίας"), απλά εκεί που πας να φρενάρεις στο φανάρι με 10κμ/ω, ξεχνάς ότι έχεις SPD και.. πολύ αργά και βασανιστικά τρως τα μούτρα σου.

Επίσης, πολλοί έχουν πρόβλημα με τα παπούτσια. Και εγώ, αν θέλω να βγω έξω και πάρω ποδήλατο για μεταφορικό μέσο, με SPD, ή θα πάρεις τα SPD παπούτσια και.. στην καλύτερη απλά θα κάνεις τακ-τακ-τακ όταν περπατάς, στην χειρότερη θα σε δουλευουν.., ή θα πας με κανονικά παπούτσια, και θα καταλήξεις να πονάς..

Για αυτό η SHIMANO έβγαλε αυτό το πετάλι, με SPD από την μια μεριά, συμβατικό -flat από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

τα single side ποτέ δε τα βολεύτηκα......

αντιθέτως την καταβρήκα με αυτά

Shimano M647 Clipless SPD Pedals | Buy Online | ChainReactionCycles.com

και με αυτό το παπούτσι να μπορούμε να κυκλοφορήσουμε και έξω χωρίς να μας λένε εξωγήινους.

1344d1217949935-shimano-fn21-zoom.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φρένα ΟΚ ? Να το προχωρήσω ????

Για τα πετάλια:

Αξίζει για παράδειγμα να διαθέσει κάποιος τα 2πλα για αυτά: http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=54878 Buy Online | ChainReactionCycles.com

Η δεν κάνουν για μένα ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.