Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Δεν σε πρόλαβα...

Τι mitts ωρέεεε???? Για βουνό μονο fullfinger χειμώνα/καλοκαίρι. Αν προλαβαίνεις να αλλάξεις δες τα 661 raji απο το crc

Γιατι ρε? πολλους εχω δει με mitts και mountain, τωρα που ειναι δε και καλοκαιρι νομιζω οτι ειναι οκ, πηρα αυτα εδω 19 εουρος, νομιζω οτι ειναι ΟΚ., να τα αλλαξω με κανονικα? ξερω γω καλοκαιρι μπηκε..

**παντως αν τα κανονικα αξιζουν περισσοτερο, εχω την δυνατοτητα να τα αλλαξω μιας και οι διαδικασιες παραγγελιας θα ξεκινησουν απο Δευτερα.

***επισης ειναι η αληθεια οτι οντως τα raji ειναι πολυ καλο value για τα λεφτα τους!

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν βρίσκω το thread στο mtbr που εξηγούσε γιατί πρέπει να φοράμε μόνο fullfinger στο βουνό.

Προστασία από τα κλαδιά, παραπάνω προστασία στην πτώση(κοφτερά πετραδάκια,βραχάκια, σκ@τουλάκια). Λόγω των περισσότερων κραδασμών θέλεις καλύτερο κράτημα στο τιμόνι. 60% του χρόνου σου πάνω στο ποδήλατο είσαι με το ένα(η δύο) δάχτυλο στο φρένο. Και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι

Τα raji πάντως και τα αντίστοιχα είναι φτιαγμένα ειδικά για υψηλές θερμοκρασίες. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα κανένα θέμα με ζέστη 3 καλοκαίρια τώρα

Who's Edward Cullen???

Link to comment
Share on other sites

εχω fullfinger και τα κομμενα.

προτιμω τα fullfinger αλλα ειναι πολυ χοντρα λογω το οτι προοριζονται για χειμερινους καιρους.

αν βρεις λεπτα fullfinger για θερινες καταστασεις προτιμησε τα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αν δεχονται την αλλαγη χωρις πολλα πολλα θα παρω τα raji και με την διαφορα υπερ μου μια βαση για νερο που δεν εχω. Δειχνουν πολυ λεπτα. Βεβαια εχουν το ρισκο διοτι δεν γνωριζω τι μεγεθος να τα παρω, ενα νουμερο πανω λετε? εχω και μεγαλες παλαμες αναλογικα με το μεγεθος μου...

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION], εφερα το bike επανω να το πλυνω etc διοτι ηταν παρκαρισμενο κανα 3μηνο. Τα φρενα που φτιαξαμε θυμασαι τι dot του ειχαμε βαλει (ενα bp ητανε αν θυμαμαι καλα)? Ολες οι βιδες τις δαγκανας ειχανε σκουριασει σαν να ειχαν διαρροη (δλδ μπορει να εχουν καει τα λαστιχακια μεσα..) + ο δισκος σε μερικα σημεια. Πηρα 600αρι ντουκοχαρτο και με wd40 τα καθαρισα. Μια η αλλη ειναι λιγο μαγκομενο το φρενο. Λες να το λυσω παλι ολο, να βαλω τι πλακες και τα τακακια σε βραστο νερο οπως μας ειχε πει ο Δημητρης?

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

μαγκομενο παλι ρε μλκ;

dot4 νομιζω παιρνει.Πρεπει να λεει το τανκ του φρενου η ο κατασκευαστης σου.θα κανεις εξαερωση παλι ;

η δισκοπλακα και τα τακακια γιατι να μπουν σε βραστο νερο ;που θα βοηθησει ;

μηπως για το πλυσιμο ωστε να φυγει το λαδι ;αν ειχαν ποτιστει με λαδι / σπρευ ;

πιεσε τα εμβολα προς τα μεσα παραλληλα μηπως φτιαξει.

αν θες να πλυνεις τα εμβολα , με απλο σαπουνακι.Μονο μη σκυψεις :p

Link to comment
Share on other sites

μαγκομενο απο τοτε :D, αλλα τωρα τις ετριψα δειχνουν πιο οκ, εβρασα και τα τακακια να φυγουν τα λαδια, wd, etc. Για την εξαερωση ανοιγω την κατω βιδα και φτυνει αερα κ dot ετσι?

Για τα dot οποιο και να βαλεις ειναι το ok (3,4,5.1) εκτος απτο dot 5.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το προγραμμα ειχε μια βολτα που ηθελα να την κανω μερες τωρα Λιμνη μαραθωνα - Νεα μακρη και επιστροφη απο Αγ. Παρασκευη.

Sports Tracker

Στην αρχη μεχρι να φτασω Αγιο Στεφανο ενιωθα αρκετα κουρασμενος οπου μαλλον θα εφταιγε η χθεσινη βολτα αλλα με το που ξεκινησα να κατεβαινω κατι κατηφορες μετα απο την λιμνη ημουν αλλος ανθρωπος. Απλα απο οτι καταλαβα πρεπει καποια στιγμη να βρω επιτελους εναν σταθερο ρυθμο γιατι εχω πολλα ανεβοκατεβασματα :fist:

Το χειροτερο σημειο ηταν στην Λεωφορο Μαραθωνος οπου παιζει να με περασαν καμια 15αρια κουρσες :p

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα ΓΑΜ* τις βολτες παρνηθα

απο Βασιλικα , κατσιμιδι , γυρο περιμετρικα.σε πολυ γρηγορο πατημα.2-1 2-2 σε σχεσεις

14χιλ/ω μεσο ορο.

απο τις πιο ωραιες διαδρομες..

NTG οχι δεν ασχολουμαστε με μλκιες :p

Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν βρίσκω το thread στο mtbr που εξηγούσε γιατί πρέπει να φοράμε μόνο fullfinger στο βουνό.

Προστασία από τα κλαδιά, παραπάνω προστασία στην πτώση(κοφτερά πετραδάκια,βραχάκια, σκ@τουλάκια). Λόγω των περισσότερων κραδασμών θέλεις καλύτερο κράτημα στο τιμόνι. 60% του χρόνου σου πάνω στο ποδήλατο είσαι με το ένα(η δύο) δάχτυλο στο φρένο. Και άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι

Τα raji πάντως και τα αντίστοιχα είναι φτιαγμένα ειδικά για υψηλές θερμοκρασίες. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα κανένα θέμα με ζέστη 3 καλοκαίρια τώρα

Who's Edward Cullen???

Αν η πρόθεση σου είναι να διεισδύσεις στην ζούγκλα του Αμαζονίου εκτός από τα δάχτυλα θα πρέπει να προστατεύσεις και το υπόλοιπο χέρι. Οπότε ή μακρύ μανίκι κατακαλόκαιρο ή μακρύ γάντι μαρκησίας μέχρι πάνω από τον αγκώνα. Προσωπικά ιδρώνω και που το σκέφτομαι.

Επίσης αν δεν πάρεις ειδικά αγώγιμα, ξεχνάς το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Οχι Γιαγκο , ισχυει...

μη κοιτας εσυ που πας στη ξεραιλα του Αιγαλεου...

καθε φορα που παω παρνηθα γυρναω με γρατζουνιες στα δαχτυλα.

Αυτο ισχυει αν κανεις μονοπατια.Γτ σε δασικους δεν τιθεται τετοιο θεμα :p

Link to comment
Share on other sites

Τους εχω στειλει μυνημα για αλλαγη και αναμενω. Τα γαντια τα πηρα xl, δεν ειχε large που ειναι το μεγεθος μου στα ρουχα αλλα αν κρινω απο αυτα του σκι μαλλον τα xl μου κανουν. Αυτα αλλωστε δεν ειναι αρκετα σφιχτα σε εφαρμογη? το πολυ πολυ τα πλενω και θα μπουν λιγακι.. 11Ε ειναι πολυ καλη τιμη!

Το φρενο το μαζεψα αρκετα χωρις εξαερωση, η αληθεια ειναι οτι ακουγεται λιγο καποια επαφη, ευελπιστω ομως με το στρωσιμο να φυγει, αν οχι θα βγαλω παλι το τακακι και θα πιεσω τα εμβολακια πιο μεσα αν γινεται, αλλιως στον ποδηλατα.

edit> αν καποιος εχει avid φρενα, αντι να δωσει 30-40+ για το original κιτ εξαερωσης μπορει να παρει το ακολουθο με 13.5Ε http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=251022540191 , παιζει και απο ebay.de αλλα το ανωτερω ειναι το πιο φθηνο.

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Αν η πρόθεση σου είναι να διεισδύσεις στην ζούγκλα του Αμαζονίου εκτός από τα δάχτυλα θα πρέπει να προστατεύσεις και το υπόλοιπο χέρι. Οπότε ή μακρύ μανίκι κατακαλόκαιρο ή μακρύ γάντι μαρκησίας μέχρι πάνω από τον αγκώνα. Προσωπικά ιδρώνω και που το σκέφτομαι.

Επίσης αν δεν πάρεις ειδικά αγώγιμα, ξεχνάς το τηλέφωνο

Απεχθάνομαι αυτή την γλίτσα σκόνη+ιδρώτας στα χέρια.

Τραβηγμένο λίγο αυτό που θα πω. Τα κλαδιά στο άνω μέρος του χεριού μπορείς να τα αποφύγεις πιο εύκολα γιατί σε εκείνο το σημείο μπορείς και τα κινείς(ακόμη και ενστικτωδώς). Οι καρποί μένουν σταθεροί στο τιμόνι. Τώρα εντάξει τα fullfinger πιο πολύ για καμία πτώση.

Αυτά τα raji έχουν σκληρή παλάμη αλλά το άνω μέρος και τα πλαϊνά των δακτύλων είναι διάτρητα

Link to comment
Share on other sites

Πωπω... Δεν είναι να διαβάζω αυτό το thread, θέλω να αγοράσω τα πάντα!

Γάντια δεν χρειαζόμουν, γιατί και η παλάμη κάθεται μια χαρά, και τις μανέτες των φρένων τις έχω "ντύσει" με κάτι τέτοιο και έχω πολύ καλή αίσθηση χωρίς κάλλους. Πρόβλημα έχω μόνο αν βραχεί το τιμόνι, και μόνο στην παλάμη... (Λίγο που έβρεξα τα χέρια μου στην βολτούλα μας GoMar το κατάλαβα).

Τωρα με βάζετε σε πειρασμό να αγοράσω γάντια, αλλά δεν το βλέπω για full fingers, ζεσταίνουν-ιδρώνουν πολύ το καλοκάιρι..

Όσο για κλαδιά και πτώσεις, δίκιο έχετε, αλλά, μάλλον δεν είναι τόσο επικίνδηνο.. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να πάρω body armor, επιγονατίδες, επικαλαμίδες, επιαγκωνατίδες, επί τα πάντα για μια απλή βόλτα.

Δίκιο έχετε και για τα αντανακλαστικά, αν δεις θάμνο δέντρο κτλ, απλά μαζευεις το χέρι σου, το επικίνδυνο είναι αν πάνε να γδαρθούν τα χέρια σου και.. αφήσεις αντανακλαστικά το τιμόνι..

Τα τελευταία τα βίωσα στην βόλτα μου στον Αμαζόνιο...

IEghG.jpg?1
Ok ok, στον Καρτερό Ηρακλείου.. :dance3:

Επιπλέον σκέφτομαι να αγοράσω κολάν (ή θα βολευτώ με βερμούδες), υδροδοχείο για την τσάντα κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.