Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

αμα εχεις σκοπο να τα ανοιξεις ..δεν εχεις προβλημα ..τα κανεις μπανιο οπου θελεις.:p

Aρκει να τα γρασαρεις παλι μετα.

Δεν εχω pc να βαλω φωτος απο την κατασταση που συναντησα καποτε στα ρουλεμαν.(ανοιχτου τυπου).

Ανοιχτηκε καθαριστηκε γρασαριστηκε και ρολαρουν μια χαρα εκτοτε..

(σαν φωτος αντιστοιχες του ακη που ειχε βαλει παλιοτερα..απλα οι δικες μου εχουν αλλη χαρη :p)

Aλλα αν δεν εχεις σκοπο να το ανοιξεις πληρως..τοτε λιγη συνεση σε οτι ειδους degreaser δεν βλαπτει.(ωστε να μη μπει εκει που δεν πρεπει)

btw τι λαστιχακια εχουν οι αλυσιδες??

Θεωρω πλεον πιο ευκολα να θελει αλλαγη η αλυσιδα απο το τραβηγμα παρα απο οποιαδηποτε αλλη φθορα.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι...ολα τα σπρευ εχουν τετοιες ιδιοτητες.

και εγω αυτη της αποψης ειμαι ρε Νικολα...

πλεων για να "ξεραθουν" τα εσωτερικα της αλυσιδας θα εχει πιασει κοκκινα προπολου απο το ζορι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά εδώ λέω τόση ώρα..

jzEBE.jpg

QgPpw.jpg

Δεν ήξερα ότι το πετρέλαιο μπορεί να κάνει κακό.. την επόμενη φορά με φειδώ... (καλά δεν χρησιμοποίησα πολύ, αλλά ούτε με πινελάκι πήγα.. με κάτι πανάκια την έκανα την δουλειά.. Καθάρισα την αλυσίδα, δισκοβραχίονα, κασέτα, σασμάν πίσω, λίγο το σκελετό και την ανάρτηση γιατί χάρηκα που καθάριζε τα πάντα. Μετά με ένα στεγνό πανί πέρασα τα πάντα, και στο τέλος έβαλα (μάλλον πολύ) από το λάδι που πήραμε από το ποδηλατάδικο..

Στο άλλο θέμα, εγώ τελικά δεν μπορώ καθόλου το ΣΚ και αυριο (Παρασκευή) μπορούσα μόνο το πρωι, αλλά δεν κανονίσαμε κάτι. Αν είναι, να ξανακανονήσουμε για το επόμενο ΣΚ αν δεν πάτε αυτό.

(αυτό ήξερα ότι ήταν δύσκολο, το επόμενο κατά 99% μπορώ μια χαρά)

Link to comment
Share on other sites

Red Bull TV - UCI MTB World Cup - Pietermaritzburg, South Africa

Ξεκινάει από το Σάββατο το παγκόσμιο XCO και Downhill για το 2012...

Αυτή η red bull στο τέλος θα γίνει χειρότερη απ την coca cola. Παντού χώνει την μύτη της. Live και δωρεάν στον παραπάνω σύνδεσμο

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=596]greekfragma[/MENTION] [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] @αλλους

Θα κανονίσουμε βολτίτσα το Σάββατο που έλεγε το γομαρ, ή έχετε δουλίτσες; :)

Σάββατο μέχρι τις 1 θα είμαι μπίζι...αν θέλετε το κάνουμε γύρω στις 2 να φάμε ελαφρά και να έχει ζεστάνει λίγο και η μέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

παω σε κατι δουλειες (αεροδρομιο :p )τωρα το πρωι που εχουν προκυψει και αυριο δε ξερω παιδια..για 1 κ επειτα δε μπορω γιατι δουλευω μετα.

ο κυριουλης μου απο πανω που γεννηθηκαμε ιδια μερα , δε θελει να χασει το freeday του...γιαυτο το μπιζι μεχρι τη μια..αχουτο μωλε..

:hehe:

:p

ρε [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] αλυσιδα σου ειπα να καθαρισεις με πετρελαιο οχι ολο το ποδηλατο :p

δεν εχει προβλημα το quick release.

Υ.Γ πινελακι παρε με 1-2Ε να κανεις την δουλεια σου

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

ο αποστειρωμένος επέστρεψε...

το πλυνα από τις λάσπες, του καθάρισα από τη μάκα αλυσίδα κασέτα εκτροχιαστή και δισκοβραχίωνα και το ξαναλάδωσα. α....έβαλα και μπατονέτες στα δύσκολα δαχτυλίδια της ανάρτησης για να φύγει το χώμα απο τα δύσκολα σημεία :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.