Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

ρε μην πάρεις γυαλιά από το lidl, θα στραβωθείς

δώσε κάτι παραπάνω και πάρε γυαλιά με ανταλλακτικούς φακούς (κίτρινους για δεύτερους)

απόλαυση στη νυχτερινή οδήγηση είτε με ποδήλατο είτε με αυτοκίνητο

τα χρησιμοποιώ μια εβδομάδα τώρα και ειλικρινά είναι από τα πιο χρήσιμα αξεσουάρ

αφού δεν με τυφλώνει ο κάθε ηλίθιος που έρχεται από απέναντι και θέλει να μου δείξει τους προβολείς του

πολλα λες.

λινκ δε βλεπω:Ρ

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω αυτά : [ame=http://www.amazon.co.uk/BBB-Successor-Sunglasses-Clear-Yellow/dp/B001SN8J74/ref=pd_sim_sbs_sg_11]BBB Successor Sunglasses Clear & Yellow Lens: Amazon.co.uk: Sports & Leisure[/ame]

δες και μερικά ακόμα

[ame=http://www.amazon.co.uk/Shatterproof-Sunglasses-Complete-Interchangeable-Neoprene/dp/B003ZDZWWK/ref=pd_sim_sbs_sg_7]Shatterproof Cycling Glasses/Sunglasses Complete With Five Sets Of Interchangeable Lenses, Strap And Neoprene Storage Pouch: Amazon.co.uk: Sports & Leisure[/ame]

[ame]http://www.amazon.co.uk/BBB-Retro-Sunglasses-Clear-Yellow/dp/B001SN8J7O/ref=pd_sim_sbs_sg_2[/ame]

[ame]http://www.amazon.co.uk/Bloc-Eyewear-Leopard-Sports-Sunglasses/dp/B002EVPG2K/ref=pd_sim_sbs_sg_2[/ame]

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη...αυτο ειναι το λιγα παραπανω ; στο 30-40Ε?:p

με συγχωρεις θα σκασω 9Ε να παρω ενα ζευγαρι ψευτογυαλια..που θα τα φοραω σε μονοπατια του βουνου και αν μου βγουν αχρηστα , βγηκαν...

δεν ειμαι σε θεση για σοβαρο γυαλι..

θενξ παντως

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION]

φλαταδουρα για βελεστινο??

Τον περνας τον μοζα η στριβεις νωριτερα??

Προς αγρια και περα πως και δεν πας??(που ειναι και ωραια διαδρομη -αν δεν πας για βουνο δλδ)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION]

φλαταδουρα για βελεστινο??

Τον περνας τον μοζα η στριβεις νωριτερα??

Προς αγρια και περα πως και δεν πας??(που ειναι και ωραια διαδρομη -αν δεν πας για βουνο δλδ)

στρίβω αρκετά νωρίτερα,κοντά στο λατομείο

πολύ κίνηση προς Αγριά (καμιά Κυριακή πρωί ίσως και αν δεν έχω τπτ πιο ενδιαφέρον θα πάω, αλλά για να ανέβω στις Μηλιές, όχι για τα παραλιακά χωριά)

συγνωμη...αυτο ειναι το λιγα παραπανω ; στο 30-40Ε?:p

με συγχωρεις θα σκασω 9Ε να παρω ενα ζευγαρι ψευτογυαλια..που θα τα φοραω σε μονοπατια του βουνου και αν μου βγουν αχρηστα , βγηκαν...

δεν ειμαι σε θεση για σοβαρο γυαλι..

θενξ παντως

ε μα είσαι πόντιος:whip:πολλά είναι 30 ευρώ (αντί για 9) και με τα οφέλη που σου είπα;

τεσπα εσύ αποφασίζεις :)

Έγινε επεξεργασία από wrong method
moar edits
Link to comment
Share on other sites

οταν δεν ειχες σκοπο να δωσεις ενα 10αρικο , ναι πολλα σου φαινονται τα 30

και ποσο μαλλον οταν σκας συνεχεια για το ποδηλατο.Ειτε σερβις λεγεται αυτο ειτε ρουχισμος.

τον τελευταιο καιρο εχω σκασει πολλα λεφτα για την συντηρηση του ποδηλατου.Ε προσπαθω να μειωσω απο παντου

βραδινες με το ποδηλατο δε κανω σε κινηση παρα μονο βουνο , οποτε ναι προτιμω να σκασω 9Ε να δουμε τι μλκια θα βγει παρα ενα 30αρι :p

επισης αν τα χασω σε κανα βουνο η σπασουν αλλιως θα κλαιω τα 9Ε αλλιως τα 30-40

μη σου φαινεται περιεργο

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα τα λαστιχα και καθαρισα με πετρελαιο την αλυσιδα και τους δισκους. και αφου ειδα οτι το ατιμο τα καθαριζει ολα πανευκολα, επεκταθηκα και στα δυσκολα σημεια του σκελετου.. και οπως πηρα φορα και ειδα λιγο χαλια το κεντρο της μπροστινης ροδας (τον αξονα που βγαινει τελοιως πα ους λιγων χιλιοστων, μηκους οσο το ανοιγμα του πιρουνιου + λιγο παραπανω για τα παξιμαδια.. ) και τον καθαρησα.. θα ειναι οκ μετα με το λαδι που εβαλα και στην αλυσιδα?

Link to comment
Share on other sites

δε κανει βεβαια η συχνη χρηση πετρελαιου γιατι καιει τα εσωτερικα λαστιχακια της αλυσιδας..

το quick release εννοεις ;

πετρελαιο χρησιμοποιω χρονια.τπτ δε παθαινει.Απλως δε θελει συχνο πλυσιμο.και αυτο γιατι το λενε μερικοι.

χημικα δε θελει το ποδηλατο ;

ολα αυτα τα degreaser ειναι καλυτερα νομιζεις ;

btw ποια ρουλεμαν ;

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

δε κανει βεβαια η συχνη χρηση πετρελαιου γιατι καιει τα εσωτερικα λαστιχακια της αλυσιδας..

το quick release εννοεις ;

πετρελαιο χρησιμοποιω χρονια.τπτ δε παθαινει.Απλως δε θελει συχνο πλυσιμο.και αυτο γιατι το λενε μερικοι.

χημικα δε θελει το ποδηλατο ;

ολα αυτα τα degreaser ειναι καλυτερα νομιζεις ;

btw ποια ρουλεμαν ;

Ε μια φορά στο τόσο δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα. Καπως έπρεπε να το πλύνω/καθαρήσω..

Ναι, εννοώ το σιδεράκι που βγαίνει με το quick release, ο άξονας, δεν ξέρω πως αλλιώς να τον περιγράψω.

Κάνει το λαδάκι, ή αυτό (μετά από τον καθαρισμό με πετρέλαιο) θέλει γράσο η κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

χημικα δε θελει το ποδηλατο ;

ολα αυτα τα degreaser ειναι καλυτερα νομιζεις ;

btw ποια ρουλεμαν ;

α)μα και εγώ δεν χρησιμοποιώ, ούτε συνιστώ τα wd40 κ.α που λένε μερικοί

β)ρουλεμάν της μεσαίας τριβής εννοώ

Link to comment
Share on other sites

το οτι δε χρησιμοποιεις δε σημαινει οτι ειναι λαθος :p

ρουλεμαν της μεσαιας τριβης δυσκολο να πεσει εκει περα πετρελαιο.Και αν ειναι ανοιχτο , θα πρεπει με ΠΟΛΥ πιεση να ριξει για να πεις οτι θα φυγει το εσωτερικο γρασο που εχει.

Link to comment
Share on other sites

wUtt ?μα δεν είναι και σωστό,άμα θες να τα καθαρίσεις ή βγάλτα ή με στεγνό πανί και οδοντόκρεμα ή υγρό απορρυπαντικό και μια βούρτσα

ρωτά τον ποδήλατά σου πόσο εύκολα μπορεί να πάει το πετρέλαιο ακόμα και σε κλειστά ρουλεμάν

Link to comment
Share on other sites

ρε συ τι λες ;

πως γινεται οταν πλενεις την αλυσιδα να παει στην μεσαια τριβη ;;;

με το λαστιχο πλενεις την αλυσιδα ;

με ενα πινελακι περνας την αλυσιδα.thats all.η μεσαια τριβη πως γινεται να επηρεαστει ; αν ηταν τοσο ευκολο μαν , τοτε σε λιμνες που περναμε , θα πρεπε να τα ξεσκιζει ολα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.