Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

βροχή,κρύο,αέρας μετά πάλι βροχή μετά κρύο μετά όλα μαζί τώρα βροχή/χιονόνερο

φφσακε για καιρό :shout:

Kαι οταν βγαζει ηλιο...και σκας μυτη για χιλιομετρα διαπιστωνεις οτι εχει τουλαχιστον καμμια 10αρια χμλ/ω κοντρα αερα προς οποια κατευθυνση και αν πας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μπορειτε να μου προτεινετε μια καλη σελα για ενα V-Track Ideal?

Δεν θελω να μου παρει το πορτοφολι... πιστευω μεχρι ενα 30αρι καλα ειμαστε!

ποιο ποδήλατο είναι το V-Track; παιδικό είναι; δεν μπορώ να καταλάβω

για κοίτα παρακάτω

Σέλες - Ανταλλακτικά ποδηλάτων | τα πάντα για τα ποδήλατα

Wiggle | BioFlex Ozone Saddle Leisure Saddles

Wiggle | Vavert Memory Foam Comfort Saddle Leisure Saddles

Bike24 - Sportourer Kaalam Genuine Gel Sattel

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθάτε με για το 2πλό ποστ αλλά ο κύβος εγκαινιάστηκε σήμερα στο φυσικό του περιβάλλον.

20χιλιόμετρα από Βασιλικά προς Πάρνηθα ως την πηγή κοντά στα silo του στρατού.

έχω γεμίσει από ευχαρίστηση από την εμπειρία. δε μπορώ να σας το περιγράψω το συναίσθημα να είσαι για 3ώρες μέσα στα μονοπάτια του βουνού και να αφήνεις τα πάντα πίσω σου.

το βουνό με φιλοδώρησε και με ένα σχετικά ελαφρύ τραυματισμό στο πρόσωπο, όταν έφαγα την πρώτη μου τούμπα και έσκασα στο πλάι. ευτυχώς φόραγα την κουκούλα λόγω κρύου και όταν σύρθηκε το πλάι μου στο έδαφος απέκτησα μόνο εκδορές.

και λέω ευτυχώς γιατί ένα άλλο παλικάρι έσκασε με τη μούρη και σηκώθηκε 10λεπτά μετά με σκίσιμο και κάταγμα στο ζυγωματικο και ένα ακόμα σκίσιμο στο φρύδι.

η τουμπίτσα μου ήταν λόγω απειρίας με τα δισκόφρενα. κατηφορίζαμε σχετικά γρήγορα και ξαφνικά μπροστά μας βρήκαμε ακανόνιστα αυλάκια με βάθος κοντά στους 30πόντους.

όσο και να φρέναρα με το πίσω δισκόφρενο....είχα ρίξει και το βάρος πίσω για να πατάει η ρόδα το bike δε σταμάταγε σε κατηφόρα με κλίση 40+ μοίρες και μέσα στα αυλάκια φουλ από πέτρες. κάποια στιγμή είπα να τσιμπήσω και το μπροστά δισκόφρενο.....

ε τι το θελα....κλείδωσε το τιμόνι σε ένα στρίψιμο και βρέθηκα με μπροστινή κωλοτούμπα εγώ στο πλάι και το ποδήλατο από πάνω μου. :hehe:

παρόλο τον τραυματισμό το καταευχαριστήθηκα.

και μερικές pics.

bikelaspi.png

biketrayma.png

και η διαδρομή βεβαίως βεβαίως.

Basilika-Parnitha by georgespe at Garmin Connect - Details

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] η σέλα καινούρια κάνει 30ευρώ. απλά είχα ήδη σέλα και αυτή τσάμπα κάθεται :p

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που θα σε κραξω ΚΑΙ εδω Γιωργο (τον κραζω και στο μσν) αλλα πριν 1-2 σελιδες ανεφερα ενα ατυχο γεγονος ενος ποδηλατη που επεσε στην αντιπυρικη και φωναζα οτι ΔΕΝ ειναι για απειρους αλλα και εμπειρος να εισαι ΔΕΝ σου προσφερει τπτ..

λυπαμαι για τα γδαρσιματα αλλα λυπαμαι που ακολουθησες σαν προβατο τον φιλο σου τον Κωστα που σαν καλος κ εμπειρος ποδηλατης παρασερνει εναν ΑΠΕΙΡΟ ποδηλατη σε βουνο , στην αντιπυρικη..Μονο εμπειρο δεν τον κανει αυτο αλλα anyway..

πραγματικα θυμωνω απιστευτα με κατι τετοια γεγονοτα!Πεστε με εριστικο , αλλα τις τουμπες , τα ατυχηματα και τα πολλα απροβλεπτα στο βουνο εγω τα συναντω...

τσαντιζομαι με κατι τετοια γιατι φιλε μου Γιωργο εισαι ΤΥΧΕΡΟΣ που ειναι απλα γδαρσιματα.ΤΥΧΕΡΟΣ!

Δε μπορω να εκφρασω αλλο τον θυμο μου με λογια.

Πηγαινε κανε downhill χωρις προστασιες τοτε.Η πηγαινε Υμηττο στο δεκα μονοπατι..

Μη υπερεκτιμαμε τον εαυτο μας.Με το βουνο ΔΕΝ παιζεις..αν στον δρομο θες 10 προσοχες στο βουνο θες 150!

Περαστικα σου.-

Link to comment
Share on other sites

μη μου συγχύζεσαι λέμε :hug:

εντάξει....ας πούμε οτι το μαθα the hard way... κανονίσου να πάμε και μαζί βόλτα.

ήταν τέτοιο η απόλαυση που τα γδαρσίματα δε με απασχόλησαν πάνω από 10-20 λεπτά μέχρι να τα σιάξω με το φαρμακείο που είχαμε εκεί.

μου φέρε και πριν λίγο μια φίλη ένα μπουκαλάκι με κάτι σαν σιρόπι για γδαρσίματα και το χω τώρα πάνω και έχω πάρει φωτιά (άρα δουλεύει) :p

περαστικά μου και μη μου θυμώνεις λέμε. η επόμενη βόλτα θα είναι παρεούλα να έχω φροντίδα και προδέρμ γόμαρου :hehe:

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου....ΜΛΚΙΑ WAY ειναι αυτος..

θα φας πολλες τουμπες στο βουνο.αναμενομενο.

Τα μονοπατια και οι δασικοι ειναι για να δοκιμαζεις τις τεχνικες σου.η ΑΝΤΙΠΥΡΙΚΗ ειναι κολαση για εναν που δε ξερει..τοσα χρονια πηγαινω παρνηθα , δε μπορει ΚΑΤΙ θα ξερουμε και εμεις οι παραωροι που δε παμε απο αντιπυρικη..

και ναι συγχυζομαι γιατι να λες ευχαριστω που επαθες μονο αυτα..

Link to comment
Share on other sites

φραγμα περαστικά πρώτα από όλα/σιδερένιος

μην με παρεξηγήσεις αν σου πω ότι πιστεύω ότι πας σε διαδρομές με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας από αυτό που μπορείς να αντιμετωπίσεις (για την ώρα)

ρισκάρεις ένα σοβαρό τραυματισμό προσπαθώντας με τη μια να τα κάνεις όλα σε μέρος που δεν γνωρίζεις καλά

και πάλι περαστικά :)

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι οτι δε γνώριζα σε τι διαδρομές θα πάω. Αν και ο Ιάσωνας έριξε το φταίξιμο στον οδηγό μας πρέπει να τονίσω οτι είχα ζητήσει χαλαρή διαδρομή και είχα επίσης αναφέρει οτι πάω πρώτη φορά βουνό με το bike. Πιθανότατα να χαθήκαμε στη μετάφραση για την επιλογή της διαδρομής (μιας και δεν επέμεινα και πολύ για να μην χαλάσω την διάθεση των άλλων 3 που είχαν κανονίσει τη διαδρομή)

πιθανόν ο τραυματισμός να ήταν ελαφρύς λόγω τύχης και συμφωνώ πέρα για πέρα και με τους 2 σας. ότι έγινε έγινε όμως και τώρα πάμε παρακάτω έχοντας μαζέψει experience the hard way. από δω και στο εξής, baby steps :)

άντε καλό βράδυ:magic:

Link to comment
Share on other sites

1) Περαστικά!

2) Ζηλεϋω! (το ποδήλατο στο βουνό όχι την τούμπα)

3) Οκ, [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] [MENTION=596]greekfragma[/MENTION] @ Anyone else , θέλετε να κανονήσουμε από τώρα, να πάμε όλοι μαζί σε μία καλή βόλτα στο βουνό, χαλαρή μεν, αλλά με διάρκεια, και .. πικνικ φάση το μεσημέρι? Για το επόμενο ή μεθεπόμενο ΣΚ?

EDIT:

Είπα για το επόμενο ή μεθεπόμενο ΣΚ γιατί το επόμενο ίσως είναι δυσκολο για εμένα.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ψήνω πάντως, αν έχει και καλό καιρό :)

Επίσης, θυμάμαι πέρυσι είχε ποσταρει ο [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] μια φοβερή βραδινή φωτογραφία, και μιας και έχουμε φώτα οι περισσότεροι να κανονίσουμε καμιά δασική διαδρομή βράδυ, τώρα που ανοίγει κι ο καιρός (Άνοιξη γαρ).

PS. Μόνο που δεν έχω σχάρα για το αμάξι ακόμα... :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ψήνω πάντως, αν έχει και καλό καιρό :)

Επίσης, θυμάμαι πέρυσι είχε ποσταρει ο [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] μια φοβερή βραδινή φωτογραφία, και μιας και έχουμε φώτα οι περισσότεροι να κανονίσουμε καμιά δασική διαδρομή βράδυ, τώρα που ανοίγει κι ο καιρός (Άνοιξη γαρ).

PS. Μόνο που δεν έχω σχάρα για το αμάξι ακόμα... :p

Αν και ακούγεται ωραίο, βράδυ, στο δάσος, άνοιξη (no χειμερία νάρκη) με φοβίζει κάπως...

Από εκεί και πέρα δεν χρειάζεσαι σχάρα.. Από μοσχάτο, πάρε τον ηλεκτρικό για Κηφισσιά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ακούγεται ωραίο, βράδυ, στο δάσος, άνοιξη (no χειμερία νάρκη) με φοβίζει κάπως...

Από εκεί και πέρα δεν χρειάζεσαι σχάρα.. Από μοσχάτο, πάρε τον ηλεκτρικό για Κηφισσιά.

1ο) Αν είμαστε αρκετά άτομα (4-5), νομίζω δεν θα υπάρχει θέμα. Επίσης άγρια ζώα στην Αττική, πέρα από την Πάρνηθα, νομίζω δεν υπάρχουν αλλού.

2ο) Εξαρτάται και το μέρος που θα πάμε. Γενικά δεν έχω πρόβλημα να κάνω μεγάλες διαδρομές με το bike.

Αν όμως βολεύει κι η συγκοινωνία είναι ταμαμ :T:

Link to comment
Share on other sites

αν θελετε βραδινες , προς καλοκαιρι μερια γτ τετοια περιοδο και στο βουνο πανω ξυριζει.

επισης οταν λετε αγρια ζωα εννοειται λιονταρια και πανθηρες ;:p

γτ ναι οποτε παμε παρνηθα μας κυνηγανε οι ελεφαντες τα βουβαλια και οι κροκοδειλοι :p

περα απο την πλακα , δεν εχεις να φοβηθεις τπτ.απλως στην παρνηθα απαγορευται να πας βραδυ λογω εθνικου δρυμου.Σε πιανει η ασφαλεια. (2 φορες μου εχει τυχει)

ωραιο βουνο για βραδυ ειναι το αιγαλεω.Ας πει και ο [MENTION=23]DJD[/MENTION] την γνωμη του

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.