Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ρε σεις υπάρχει πρόβλημα. Εκεί που κάνω ποδήλατο, μαζεύει περίπου 1 εκατοστό το πίσω ντεραγιέ (όπως το είδα από πάνω ενώ έκανα, μαζεύει προς τα μπροστά) και το πετάλι φεύγει μπροστά για περίπου ένα εκατοστό. Επιστρέφει το ντεραγιέ, ξαναμαζεύει και πάμε πάλι. Αυτό το κάνει είτε με πολύ είτε με λίγη δύναμη και με οποιαδήποτε ταχύτητα.

Στην βόλτα που έκανα το πάθαινε 1 εώς και 30 φορές το λεπτό.

(δεν μαζεύει η αλυσίδα)

Το ποδήλατο είναι μεταχειρισμένο, οπότε δεν ξέρω τι κακομεταχείριση έχει φάει.

EDIT: (ίσως και πολύ σημαντικό για τη διάγνωση) Σταματάω σε κάποια φάση, πιέζω λίγο τη βάση του ντεραγιέ και κουνιόταν λίγο δεξιά-αριστέρα; Μήπως φταίει που δεν ήταν βιδωμένο καλά; Αυτό δεν πρέπει να είναι ακούνητο; Δεν είχα και κλειδί μαζί για να το σφίξω. Άκυρο. Λογικό να γυρίζει

Γυρίζουν ελεύθερα τα ροδάκια του εκτροχιαστή;

"Διπλώνουν" εύκολα όλες οι ενώσεις της αλυσίδας;

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

xd4YQ.jpg

Δεν το λες και πολύ εύκολα :S

(μου αρέσει που είπε ότι το καθάρισε κιόλας ο πρώην ιδιοκτήτης)

Ντόμο αριγκατό [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] Ελπίζω να φταίει μονο αυτό και να σώζεται με απλό WD40

EDIT: Τα "ροδάκια" είναι εντάξει από λειτουργικής άποψης, γιατί από αισθητικής....

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]

ο κύβος είναι αυτός

http://www.grammariosbikes.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-gear.tpl&product_id=1457&category_id=2&option=com_virtuemart&Itemid=100012

για το φωτάκι δεν ενδιαφέρεται κανείς?

Πολλά τα χρήματα δε νομίζεις; Δε παίρνεις από ebay καμία απομίμηση καλύτερα;

Το καλύτερα το λέω με τη λογική ότι το χρησιμοποιείς στο ποδήλατο. Με το ποδήλατο πέφτεις, χτυπάς σε κλαδιά, κι εγώ προσωπικά δε θα ήθελα να έχω κάποιο ακριβό φωτάκι, το οποίο μπορεί να σπάσει με αυτό τον τρόπο.

Αν μιλάγαμε για φακούς χειρός, εκεί αλλάζει το πράγμα.

PS. Για το φωτάκι μιλάω.

Έγινε επεξεργασία από papajim
Διευκρίνηση του "καλύτερα"
Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα χρήματα δε νομίζεις; Δε παίρνεις από ebay καμία απομίμηση καλύτερα;

Το καλύτερα το λέω με τη λογική ότι το χρησιμοποιείς στο ποδήλατο. Με το ποδήλατο πέφτεις, χτυπάς σε κλαδιά, κι εγώ προσωπικά δε θα ήθελα να έχω κάποιο ακριβό φωτάκι, το οποίο μπορεί να σπάσει με αυτό τον τρόπο.

Αν μιλάγαμε για φακούς χειρός, εκεί αλλάζει το πράγμα.

PS. Για το φωτάκι μιλάω.

MJ-870 Waterproof 3-CREE XP-G 4-Mode 1200-Lumen White LED Bike Light with Battery Pack Set - Free Shipping - DealExtreme

νομίζω οτι στα 100ευρώ παλεύεται :)

Link to comment
Share on other sites

Από την σημερινή βόλτα..

attachment.php?attachmentid=48268&stc=1&d=1329598535

10 λεπτά μετά από αυτή τη φώτο άρχισε να ρίχνει χαλάζι το οποίο τιμημένο χαλάζι τσούζει πολύ όταν κατεβαίνεις με 50χλμ/ω. Btw προσέξτε το "κύμα" στην λίμνη, πολύ αέρα λέμε.

attachment.php?attachmentid=48269&stc=1&d=1329598539

Dead.. as.. really dead :p

post-23-1416075848,7711_thumb.jpg

post-23-1416075849,369_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Πείτε στον [MENTION=699]ΝTG[/MENTION] για 90κιλά :p

[MENTION=23]DJD[/MENTION] : Αν πατάω την πτέρνα είναι τέντα το πόδι. Αν πατάω κανονικά είναι ελαφρώς λυγισμένο. Νομίζω σωστά το έχω.

Ίσως πρέπει να βγάλω κανένα spacer ή να πάρω μικρότερο crankset (είναι 175 αυτό)

btw, thanks to [MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] το πρόβλημα εξαφανίστηκε, αν και πάλι εκείνο το link δεν γλιστράει ανετότατα.

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] : Αποφάσισε. 5/5 είπες χθες (γι' αυτό κορόιδευα) Θα το δεις σίγουρα, αλλά αν πάμε βόλτα, θα πάρεις το παλιό μου MTB να δεις γλύκα ...που έχετε μάθει όλοι με αναρτήσης λαδιού και υδραυλικά φρένα :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.