Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Παρεμπιπτόντως τα garmin-ια την παλεύουν στις υψομετρικές μετρήσεις; Η κινητάρα μου (HTC Desire) μία φορά δείχνει τον λόφο 260, μία 230 και σήμερα 223. Γενικά έχει πτωτική τάση. Μήπως φεύγει με τις βροχές και θάβω τον σένσορα;

EDIT: Μόλις έμαθα ότι τα φθηνά gps έχουν οριζόντια ακρίβεια 10μέτρα και κατακόρυφη ...40. Έχει ακόμη 3 μέτρα να πέσει ο λόφος.

γύρω στα 3-7 μέτρα απόκλιση έχει το δικό μου (σύμφωνα με αυτό του αυτοκίνητου)

Link to comment
Share on other sites

τρομερή απόδοση τα νέα φώτα,πραγματικά εντυπωσιάστηκα

περίπου 10 μέτρα

photo230r.th.jpg

photo227bv.th.jpg

πάω βόλτα,καλημέρα

Χαχαχα ανάποδα φωτογράφισες. : P

Από την μεριά του προβολέα φωτογραφίζουν για να φανεί το εύρος και το μήκος του χώρου που φωτίζουν

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι,δεν φαίνεται καλά γμτ,θα βρω μια φωτογραφική της προκοπής και θα δοκιμάσω ξανά

photo228a.th.jpg

σήμερα με χιόνι,όχι πολύ αλλά θα ρίξει αρκετό μάλλον μέχρι το βράδυ

ήρθα σπίτι ψιλό-μπλε από το κρύο :hehe:

photo239copy1.jpg

hill 2a by method01 at Garmin Connect - Details

@ l2phile 1 μέτρο διαφορά το garmin στο υψόμετρο,οι αποκλίσεις διορθώνονται μέσω του garmin connect

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION] : Έχεις ανεβάσει καθόλου γκάζι, με τον καιρό, στην ανηφόρα; (δεν μπορώ να δω τις υπόλοιπες διαδρομές)

Επίσης γιατί δεν παίρνεις και slick-semislick λάστιχα; Άσφαλτο δεν κάνεις; (καλά τώρα και με τα χιόνια βολεύουν τα τρακτερωτά, να κάνεις και καμία ταρζανιά)

σε αντιθεση με τον φραγμα εγω σε ζηλευω με το κρυο που κανεις ποδηλατο :p

Εσένα το κρύο σε πειράζει και δεν κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION] : Έχεις ανεβάσει καθόλου γκάζι, με τον καιρό, στην ανηφόρα; (δεν μπορώ να δω τις υπόλοιπες διαδρομές)

Επίσης γιατί δεν παίρνεις και slick-semislick λάστιχα; Άσφαλτο δεν κάνεις; (καλά τώρα και με τα χιόνια βολεύουν τα τρακτερωτά, να κάνεις και καμία ταρζανιά)

με το κρύο πας καλύτερα imho

απλά τώρα έχει πολύ :D

50-50 (χώμα-άσφαλτος) είναι οι διαδρομές,για πιο light use έχω και το crosstrail

Link to comment
Share on other sites

Α, εντάξει δεν το ήξερα. Δεν ξέρω και από Πήλιο.

Αυτό που με ενοχλεί αρκετά στο κρύο είναι ότι μύτη τα δίνει όλα και το χειρότερο...οι αμυγδαλές φρικάρουν για καμιά βδομάδα.

(πες και για αυτό "Έχεις ανεβάσει καθόλου γκάζι, με τον καιρό, στην ανηφόρα; (δεν μπορώ να δω τις υπόλοιπες διαδρομές)"....το ρωτάω γιατί χιλιόμετρα δεν αυξάνεις, οπότε ή αυξάνεις ταχύτητα ή απλά πας για βόλτα)

EDIT: Και το πιο σημαντικό. Μετά από πόσες φορές κατάφερες να βγάλεις την ανηφόρα σερί;

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

NTG απο ντεραγιε δεν εχω ιδεα ποσο καλυτερο μπορει να ειναι το ενα σε σχεση με το αλλο.

το θεμα ειναι να συνεργάζονται καλα μεταξύ τους ολα, οσο καλα και να ειναι αν ενα απο το drivetrain

δεν κατσει χαλαει ολο μετα...

παντως οσα εχω δοκιμασει μεχρι τωρα με shimano XT 10sp 2x10 δεν σου εμπνέουν εμπιστοσύνη

αυτη η λεπτη αλυσιδα που παιρνουν δεν ξερω...αρκετές φορές δίπλωνε..θελουν προσεχτικό ρυθμισμα(?)

δεν ηταν καλα συντηρημένα(?) δεν ξερω...

δεν δινω και πολυ σημασια στις αλλαγες, ο δισκοβραχιωνας με ενδιαφερει περισσοτερο και να παιζουν ολα

καλα μεταξυ τους.

Ενα απλο Sram εχω πισω long cage. Επαιζε με 32 δοντια πισω, τωρα παιζει και με 34 μια χαρα ειναι .

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

"Έχεις ανεβάσει καθόλου γκάζι, με τον καιρό, στην ανηφόρα; (δεν μπορώ να δω τις υπόλοιπες διαδρομές)"....το ρωτάω γιατί χιλιόμετρα δεν αυξάνεις, οπότε ή αυξάνεις ταχύτητα ή απλά πας για βόλτα)

EDIT: Και το πιο σημαντικό. Μετά από πόσες φορές κατάφερες να βγάλεις την ανηφόρα σερί;

δύσκολο να σου απαντήσω γιατί σχεδόν ποτέ δεν κάνω την ίδια διαδρομή (π.χ μετά από ένα γύρω στο βουνό κάνω και 20+ ακόμα χλμ)το σίγουρο είναι ότι έχει ανέβει η φυσική μου κατάσταση σε σημείο που να μην κάνω διαλείμματα (μέχρι τα 600-700 μέτρα τουλάχιστον) μπορεί να πάω με την ίδια ταχύτητα αλλά είμαι γενικά χαλαρός και αν καθίσει και δεν έχει άσχημο καιρό θα πάω και μέχρι την κορυφή (1264 μέτρα) και θα συνέχιζα αν είχε κι άλλο παραπάνω :D

για το άλλο που ρωτάς,πήγα 10+ φορές μέχρι τα 450 μέτρα (που βγαίνουν και από αρχάριο με χάλια ποδήλατο άλλα με πολύ πίεση) και μετά τα υπόλοιπα.κάνω όμως και αστικές διαδρομές των 30-40 χλμ 2 ή 3 φόρες την εβδομάδα οπωσδήποτε και πιστεύω ότι αυτό με βοηθά πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γομάρι μου δεν έχω προλάβει να δω ημερομηνίες ακόμα γιατί έχουμε κάτι γάμους που πρέπει να ρθούμε και ψαχνόμαστε για την ώρα, θα σου πω πάντως πολύ σύντομα :)

Σήμερα είχε 84χλμ πολύ χαλαρά, ήμουν σε tempo όλη την ώρα. Ψιλοφλατ κιόλας η διαδρομή: Club spin by astranoc at Garmin Connect - Details

Link to comment
Share on other sites

αμα αυτο ειναι ψιλοφλατ ..ελα εδω να χαρεις ποδηλατο ..Πιο φλαταδουρα ουτε σε ποδηλατοδρομιο..:p

Υ.Γ

ΠΑντως αμα σκασεις μυτη ποτε σου εχω ετοιμο sprint οσο αντεξεις απο πλευρας χρονου.(τime trial και ετσι)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=596]greekfragma[/MENTION]

ξερεις οτι αυριο εχουν απεργια στα μεσα μεταφορας ;

ξερεις οτι για να παρω την κουρσα σου θα φαω 2,5 ωρες στον δρομο ε ;

γιαυτο λοιπον θα στην λιωσω :D

Link to comment
Share on other sites

ρε δε μπορω αλλο με το κ@λοκυβο....

παθαινω λαστιχο συνεχεια...

σημερα πηγα 40χιλιομετρα ασφαλτο και γυρισα παλι με τρυπιο λαστιχο.(και το αλλαξα σημερα ε)

εχω ελεγξει εσωτερικα το λαστιχο για κανα αγκαθι γιατι το φιλοπαππου δε φημιζεται για το ομαλο τερεν του , αλλα φαινεται πεντακαθαρο..να ειμαι τοσο γαντεμης και να πατησα γυαλι στον δρομο ;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.