Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

γενικοτερα εχουν προβλημα οι rockshox με το remote lockout.

οπως και η Tora και η Reba αλλα και η dart3 ειχαν βγαλει προβλημα.Θα θελει αλλαγη το ανταλλακτικο που ξεκλειδωνει το lockout μεσα στην αναρτηση.

2 αναρτησεις rockshox ειχα , στην μια το εσπασα μονος μ , στην αλλη εβγαλε προβλημα μονη της.

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] : η αλυσιδα που ειχα πριν (deore xt) ουτε χρονο δεν την εχω.Η κασσετα ειναι 2 χρονια περιπου.Επειδη δεν ειμαι για αλλαγες τωρα , οσο αντεξει με αυτη την αλυσιδα..

Τα δοντια φαινονται παντως οκ..

Link to comment
Share on other sites

Η Dart3 τα έφτυσε.. ή χάλασε ολόκληρη ή χάλασε το μοχλουδάκι που την κλειδώνει/ξεκλειδώνει. Καμία πρόταση για φτηνή ανάρτηση;

αν σου ζητησουν κανα 50ρικο να την φτιαξουν δεν αξιζει...

αν αποφασισεις για αλλη...ποσο φθηνη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το άφησα στον ποδηλατά να του ρίξει μια ματιά, κι αυτός το ίδιο μου είπε. Για κάτι καλύτερο από την Dart3 ψάχνω όσο φθηνότερα γίνεται. Ας είναι και 2010 μοντέλο, δε με καίει ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το άφησα στον ποδηλατά να του ρίξει μια ματιά, κι αυτός το ίδιο μου είπε. Για κάτι καλύτερο από την Dart3 ψάχνω όσο φθηνότερα γίνεται. Ας είναι και 2010 μοντέλο, δε με καίει ιδιαίτερα.

Με 9QR? ε? για ποιο ποδηλατο?

Wiggle | RockShox Reba RL 100mm Suspension Fork - 2011 Forks

Fun Corner |

στα γρηγορα και συνεχιζω το ψαξιμο...

Εdit :

http://www.merlincycles.co.uk/Bike+Shop/Frame++Forks/Forks++Shocks/Rockshox+Suspension+Forks/2012+Rockshox+Reba+RL+Forks+-+Remote+Lockout_RS-REBA-RL-2012.htm

http://www.merlincycles.co.uk/Bike+Shop/Frame++Forks/Forks++Shocks/Rockshox+Suspension+Forks/Rockshox+Recon+Gold+RL++Solo+Air+-+Poploc_RS-RECON-GOLDRL.htm

http://www.on-one.co.uk/i/q/FORSREGSOL/rockshox_recon_gold_rl_solo_air_100mm_fork_with_poplock___black_and_red___9mm_qr___1_1_8

στα 247Ε....πιο κατω δεν μπορω κατεβω αυτη την στιγμη. (γιατι μπορει να ξεστοκαρουν κι αλλες μετα (?))

Απο εκει και κατω παμε στα 28αρια ποδια με 2-3kg οχι εμφανως καλυτερες απο dart3....πεταμενα λεφτα

καλυτερα να μεινεις μ αυτην που εχεις χωρις λοκουτ...

αν δω και κατι αλλο, θα ποσταρω.

ΙΜΟ μην παρεις μτχ αν δεν τον ξερεις τον αλλον....συντομα μπορει να βγαλει προβληματα($$$) αν δεν την εχει συντηρησει σωστα.

.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=93]ΓιαγκΤ[/MENTION] : η αλυσιδα που ειχα πριν (deore xt) ουτε χρονο δεν την εχω.Η κασσετα ειναι 2 χρονια περιπου.Επειδη δεν ειμαι για αλλαγες τωρα , οσο αντεξει με αυτη την αλυσιδα..

Τα δοντια φαινονται παντως οκ..

λεω εγω τωρα, χωρις να ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτο...

κοιτα υπαρχουν αλυσιδες χοντρες και λεπτες κατα πασα πιθνοτητα η XT ειναι λεπτη για 9αρες 10αρες κασσετες με μικρες αποστασεις δισκων. Για αυτο η παλια να σου καθεσται καλυτερα απο την αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Dem, ήθελα να κρατηθώ κάτω από 200 αλλά αν δεν αξίζει δεν έχει νόημα. Αν δε δούλευε μονο το lockout δε θα είχα πρόβλημα.. αλλά είναι κλειδωμένη εκεί, οπότε είναι σαν να έχω rigid fork.

Link to comment
Share on other sites

Την έφτιαξε ο μάστορας την Dart3.. και μάλιστα δουλεύει καλύτερα από όταν είχα πάρει το ποδήλατο lol. Επίσης έφτιαξε και τα φρένα που δεν ήταν όσο δυνατά όσο ήθελα.. γιούχου! Αύριο έχει An Overview of the Wicklow Way | Trail Description | Wicklow Way .. θα λιώσουν κορμιά.. έχει πάγο και χιονάκια..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιό θεωρείται καλύτερο ? Sports Tracker ή Endomondo ?

Έχω χρησιμοποιήσει και τα δυο

Μου φάνηκε ελάχιστα καλύτερο το Endomondo

Endomondo μου έκανε πολλές φορές νερά και έσκαγε. Το έχω παρατήσει από τον Αύγουστο και πέρασα σε sportstrackerpro.

Το καλό του είναι ότι αναβαθμίζεται συνέχεια διορθώνοντας τα προβλήματα των διαφορετικών τηλεφώνων.

Από τον Αύγουστο που είχες την 5.2.0 βγήκαν η 5.2.1 5.2.2 5.2.3 ................6.2.2

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Κάναμε το 1/3 της διαδρομής τελικά. Είχε πάρα πολύ κρύο (τουλάχιστον -5 -6), φύσαγε, είχε πάγο και γλιστράγαμε όλη την ώρα. Σημεία με πάγο που πέρναγες κι έλεγες τώρα θα σπάσει και θα βρεθώ μέχρι το γόνατο μέσα.. αλλά είχε και την ομορφιά του και την δυσκολία. Μόνο μέσα σε 40χλμ ανεβήκαμε 1500μ. Είχαμε και τις ατυχίες βέβαια.. μετά από άλμα έσκασα με τον πίσω derailleur σε πέτρα και τον στράβωσα.. χλωμό το βλέπω να ισιώνει. Επίσης η Dart3 πνέει τα λοίσθια, έφτυνε λάδι εχθές όλη την ώρα, αλλά παραδόξως δούλεψε καλύτερα από πότε.

Και δυο-τρεις φώτος.. spot the greek :p

381478_10150461667397022_280850257021_8494202_733863449_n.jpg

390998_10150461663897022_280850257021_8494187_866020799_n.jpg

390127_10150461664477022_280850257021_8494197_234041796_n.jpg

381141_10150461671922022_280850257021_8494226_1883594373_n.jpg

Καταπληκτική θέα εκεί.. άκουγες τα ποταμάκια από δίπλα κι έβλεπες τον καταρράκτη πίσω..

Μακάρι να είχα κάμερα μαζί να τράβαγα όλη την διαδρομή, απλά υπέροχη.

Έγινε επεξεργασία από DJD
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.