Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

τελικα συνδεσα το κινητο με tether για να γραψω απο λαπτοπ.δεν αντεξα:p

να πω οτι για την προετοιμασια αυτου του "ταξιδιου" μια βδομαδα ετρωγα μονο υδατανθρακες (ρυζι και μακαρονια - συγκεκριμενα μαυρα.)

επισης αρκετα φρουτα , αρκετο νερο και αρκετες ωρες υπνο.Ειχα κανει και καποιες μεγαλες διαδρομες μεχρι και πεμπτη για προετοιμασια και παρασκευη ξεκουραση και προετοιμασια διαδρομης.Απο τι πραγματα θα εχω μαζι μου , απο τι θα υπαρχει στο αμαξι και ενα πλανο του ταξιδιου για το πως θα βρισκομαστε , πως θα επικοινωνουμε και τα σχετικα.

η διαδρομη :

ξυπναω 5.30 τρωω ενα καλο πρωινο (φρουτοκρεμα με νυφαδες βρωμης (οπως και ολη την εβδομαδα ) και 2 φετες βουτ. κ μελι)

φτιαχνω ισοτονικο ενα μπουκαλακι 500μλ και ενα μπουκαλακι 750μλ νερο.μαζι μου ειχα αρκετα συκα , 2 μπαριτσες και 1 παστελι.

ξεκινησα απο κηφισιας ολο πανω και στο υψος του χαλανδριου παιρνω εναν διπλο εσπρεσο.

και συνεχιζω συνεχιζω μεχρι να βγω παραδρομο.

Η αισθηση που ειχα οτι δεν ειχα συνηδητοποιησει τι κανω που θα παω με το ποδηλατο ηταν ταυτοχρονα και προκληση για τον εαυτο μου αλλα παραλληλα "κολωνα" να συνεχισω.

Ειχα ψυχολογια πως οσο προχωραω δε σκεφτομουν τι εχω μπροστα μου , αλλα οτι καθε λιγο βγαινω για ποδηλατο και θα κανω λιγα χιλιομετρα μεχρι οσο παει.

Με τα πολλα φτανω στην εθνικη της χαλκιδας (τον καινουργιο δρομο) και με συνοδεια πηγα μεχρι την γεφυρα.η πρωτη μου σταση εκει για ανεφοδιασμο σε φαγητα και νερα απο το αμαξι.

Τα πρωτα 80μου χιλιομετρα λοιπον ΤΕΛΕΙΩΣ ξεκουραστος και συνεχιζουμε...

αφου τρωω ενα ψημενο τοστακι μετα απο 10 χιλιομετρα (ποδηλατωντας εννοειται - οπως ολα τα φαγητα)

συνεχιζω και φτανω προς ψαχνα (ξεκουραστος - 95 χιλιομετρα) και αρχιζει η αναβαση του βουνου..

εκει θυμηθηκα τον Κωστα που ειχε αναφερει πως ενδεχεται να δω πτωση επιδοσεων και αυτο εγινε.Συνεχισα σταθερα χωρις να με νοιαζει..

Καθολη την διαρκεια της διαδρομης η διατροφη μου ηταν αποξυραμενα συκα (τρομερο boost παιδια) και που κ που κανα κομματι παστελι.Ο συνδιασμος νερου και ισοτονικου - απαραιτητο ετσι.. ενιωθα τον οργανισμο μου σαν καινουργιο.

αρχιζω ανεβαινω και στα 115 φτανω Αγιο (κορυφη βουνου).ανεφοδιαζομαι απο το αμαξι με ισοτονικα , νερα , φαγητα και τρωω ενα μηλαρακι για την καταβαση.

επιανα 60-65 , η κουρσα σε στροφες εμπαινε πλαγιαστη ολη.Τα φρενα της αρκετα καλα μπορω να πω.(dura ace) και στα 125 αρχιζει μια φλαταδουρα για 20χιλιομετρα.

Μετα τα τοσα χιλιομετρα , εβλεπα τον οργανισμο μου να κουραζεται.Μειωνω ρυθμους και βρισκω νεο ρυθμο.

επειδη ειχα αλλο ενα βουνο(μικροτερο) μπροστα μου , χτυπαω στα σιγουρα ενα gelaki για τα τελευταια 15-20 χιλιομετρα για να ειμαι σιγουρος οτι θα τα βγαλω ολα χωρις προβλημα.

σε συνδιασμο με ισοτονικο , νερο και με συκα εννοειται φτανω παραλια αγιας αννας και βρεθηκα αντιμετωπος με την κατακορυφη ανηφορα για το εξοχικο μου.

Τι σημαινει αυτο ; κοντα στα 25-30% κληση για 200 μετρα (ξερει ο DJD :hehe: )

παιρνω το θαρος και ξεκιναω.μπορω να πω οτι την ανεβασα με ευκολια παροτι τα 150χιλιομετρα στην πλατη μου..

14:59 φτανω σπιτι μου (μετα απο 1,5 χιλιομετρο απο την ανηφορα)

Παλμους δεν ανεβασα , ουτε λαχανιασα στα 155χιλιομετρα της διαδρομης

αυτη ηταν η διαδρομη μου , ηταν απιστευτα , δεν ενιωσα φοβο ΠΟΥΘΕΝΑ..ουτε παραδρομο ουτε βουνο ουτε πουθενα αλλου.εξαλλου ηταν γνωριμη η διαδρομη για μενα (20χρονια την κανω)

Η ψυχολογια οτι ξεκινας απο αθηνα μη γνωριζοντας οτι θα φτασεις η συναντας κοσμο που σε βλεπει και σε χαιρεταει η σου κορναρει , σου δινει κουραγιο και δυναμη για να εκπληρωσεις τον στοχο σου.

Ηταν ενας στοχος για μενα που αρκετα χρονια ελεγα ποτε θα μπορεσω να το κανω...

μετα απο τοσα χρονια ποδηλασιας (και συγκεκριμενα 2 τελευταια ΕΝΤΟΝΗΣ ποδηλασιας και ΠΟΛΛΩΝ και ΔΥΣΚΟΛΩΝ χιλιομετρων) πιστεψα πως ηρθε η ωρα για εκπληρωση του στοχου μου.

Βεβαια για αλλους ειναι αθηνα - βουλα η διαδρομη αλλα η καθε βολτα σε προετοιμαζει για μια ακομα μεγαλυτερη και πιο δυσκολη.

ειμαι πανευτυχης γιατι εκανα τα περισσοτερα χιλιομετρα στη ζωη μου , γιατι ηταν προσωπικος στοχος και επιτελους απεδειξα πως τπτ δεν ειναι ακατορθωτο και ολα με καταλληλες προετοιμασιες και σωστο προγραμματισμο , γινονται.

Καμμια μηχανικη βλαβη.

Καμμια αναποδια

Επεσα μεσα στην ωρα αφιξης (3-4 υπολογιζα) η 8,5 ωρες θα μου παρει ολη η διαδρομη

Το ισοτονικο ειναι μαστ με ΣΩΣΤΗ χρηση για τετοιες μακρινες διαδρομες..(η πολυωρες)

το gel ειναι απαραιτητο αλλα οχι με ευκολια που το εχουν οι περισσοτεροι στα πρωτα 15-20 χιλιομετρα να χτυπας gel..

Να ευχαριστησω ειδικα τον Κωστα για τις απαραιτητες συμβουλες που μου εδωσε μεσω του msn σε θεματα καταναλωση τροφης , τυπος τροφης και συμβουλες διαδρομης και ολους εσας για τα "thnx" δινοντας μου ελπιδες για να κανω αυτο το μεγαλο ταξιδι.

Σας ευχαριστω

Αντε και τωρα μεχρι λαρισα :)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή που είχες πει για Αχλάδι, νόμιζα πως εννοούσες αυτό της Φθιώτιδας (μετά την Στυλίδα). Οπότε όταν ξεκινήσεις για Λάρισα θα περάσεις και από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα κοίταγα παρόμοιες διαδρομές που έχω κάνει κι ο χρόνος σου είναι πολύ καλός για μόνος σου. Πχ αυτήν την Untitled by astranoc at Garmin Connect - Details διαδρομή την μισή την έβγαλα με group και τη μισή μόνος μου και βγήκε σε κάτι λιγότερο από 6 ώρες. Άντε έλα κανά ταξιδάκι από δώθε να λιώσουμε για καμιά βδομάδα :p

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλείται ο Κος Γομάρι [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] να ανεβάσει τη διαδρομή

και για μας που δεν έχουμε ούτε χρόνο, ουτε πόδια για τέτοια. :p

Ευχαριστώ :upside:

edit: 159 km ? 3 λολ και 1 λμαο δεν βγάζω τέτοια χλμ ούτε στον ύπνο μου :p

Έγινε επεξεργασία από wrong method
λμαο
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλείται ο Κος Γομάρι [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] να ανεβάσει τη διαδρομή

και για μας που δεν έχουμε ούτε χρόνο, ουτε πόδια για τέτοια. :p

Ευχαριστώ :upside:

edit: 159 km ? 3 λολ και 1 λμαο δεν βγάζω τέτοια χλμ ούτε στον ύπνο μου :p

Εντάξει έχω κάνει και χειρότερα.. αλλά δε ξεκινάς με το καλημέρα να κάνεις τόσα. Μου πήρε περίπου 7 μήνες να πάω από τα 0χλμ στα 220χλμ αλλά δε θα το συνιστούσα γιατί πλακώθηκα πολύ κι απότομα. Αν μπορείς ανά βδομάδα να ανεβάζεις 10% την απόσταση σου θα φτάσεις τα 150 και δε θα το καταλάβεις καν.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έχω κάνει και χειρότερα.. αλλά δε ξεκινάς με το καλημέρα να κάνεις τόσα. Μου πήρε περίπου 7 μήνες να πάω από τα 0χλμ στα 220χλμ αλλά δε θα το συνιστούσα γιατί πλακώθηκα πολύ κι απότομα. Αν μπορείς ανά βδομάδα να ανεβάζεις 10% την απόσταση σου θα φτάσεις τα 150 και δε θα το καταλάβεις καν.

120 max και όχι ανηφόρες/θα κάνω το Βόλος-Λάρισα/back και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως η διαδρομη δεν αποθηκευτηκε ολη γιατι εκλεισε απο μπαταρια.

[MENTION=23]DJD[/MENTION] σε ευχαριστω αν και θα μπορουσα να το ειχα παει πιο γρηγορα αν ηξερα τι με περιμενει.Γιατι οταν εφτασα πραγματικα ειχα δυναμεις για παρα πολυ ακομα.Ουτε ποναγαν ποδια ουτε κοιμηθηκα ουτε τπτ.

Αλλα επειδη ημουν αμαθης σε τετοιες διαδρομες το πηγα στο μινιμουν που μπορουσα

Link to comment
Share on other sites

βαλε και μερικα ακομα για μεχρι ελασσωνα οταν ερθεις:p

ψιλοευκολη ειναι η διαδρομη..μεχρι το βελεστινο οτι σε δυσκολεψει..μετα αν πας απο παλια εθνικη ..ειναι ευκολακι...αν και καπως επικυνδυνη.

Υπαρχει παραδρομος που πας κολλητα απο νεα εθνικη αλλα θελει να ξερεις.

2 φορες με φεραν απο εκει..αλλα παιζει μονος να μη το βρω:p

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως η διαδρομη δεν αποθηκευτηκε ολη γιατι εκλεισε απο μπαταρια.

δεν πειράζει.όλα καλά μη σκας :)

Υπαρχει παραδρομος που πας κολλητα απο νεα εθνικη αλλα θελει να ξερεις.

από εκεί θα πάω

Link to comment
Share on other sites

μια ειναι αυτη

Sports Tracker

ειδα οτι οτι δεν ειχε μπαταρια και το εκλεισα και ξαναρχισα την επομενη μεχρι οσο παει

Sports Tracker

αλλα δεν αντεξε μεχρι τελος.Αλλο ενα 15-20λεπτο(10χμ) περιπου ειχα μεχρι τελος

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

ουφ ουφ..

μολις γυρισα απο τελευταια βολτα με την κουρσα ( την δινω αποψε )

1ωρα και 17λεπτα για 42+ χιλιομετρα

31.8χμ/ω average.

το πατησα λιγακι :p

Sports Tracker

πλακα εχουν τα υψομετρικα που εγραψε οτι θελει το gps

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.