Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

δεν έχω εμπειρία από SPD ΓιαγκΤ στους καλουπιέδες σε βρίσκω λίγο υπερβολικό...

κυκλοφορώ τόσο καιρό με αυτούς και εγώ και ο bro

αφήνεις όντως τον ένα λίγο πιο χαλαρό για να πατάς εύκολα.

Δεν ξέρω αν φταίει ο ποδηλάτης ή η κίνηση αλλά με SPD έχω δει αρκετούς να παίρνουν κολοτούμπες...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει πολλούς γιατί πολλοί τα φοράνε εν αντιθέσει με τους καλουπιεδες που τείνουν προς εξαφάνιση

Εκτός από το χαλάρωμα και την προς τα πίσω κίνηση ο καλουπιες για να βγει πρέπει να μην εξασκείς δύναμη, που σημαίνει η πάνω βγαίνει, η κάτω. Eπιπλέον χρειάζεσαι στήριξη για κόντρα. Αν για κάποιο λόγο γλιστρήσει το ποδήλατο φύγουν τα χέρια σου από το τιμόνι ενώ πέφτεις , ο καλουπιές δεν βγαίνει.

Το κυριότερο όμως είναι ότι στο πεταλαρισμα, η διαφορά με το SPD είναι χαώδης

Link to comment
Share on other sites

δε τιθεται θεμα συγκρισης ουτε σε ασφαλειας ουτε σε αποδοση απο τον καλουπιε με τα spd...

αυτοι που πεφτουν ισως να μη τα εχουν ρυθμισει σωστα η δε θα εχουν μαθει..

εννοειται οτι το spd , πατας σωστα στο ποδηλατο , δε χανεις ενεργεια , εχεις αμεσοτητα στο να ξεκουμπωσεις σε αντιθεση με τον καλουπιε που ουτε σωστο πατημα εχεις , που ουτε "δενεσαι" και σε μια ασχημη στιγμη μεχρι να τραβηξεις προς τα πισω το ποδι , θα ειναι αργα.

εδω σε διαδρομες XC (μονοπατια , μαραθον , παιχνιδι , αλματακια ) το 99% φορανε spd

Link to comment
Share on other sites

επιτελους... αυριο η μεγαλη μερα.

πιστευω πως ειμαι ετοιμος.Καλος καιρος θα επικρατησει κατα τη διαρκεια του ταξιδιου.

ξεκιναω 7 το πρωι.Υπολογιζω 9 ωριτσες.

να η τελικη διαδρομη.

kallithea - axladi with bike - Kallithea, Attica 17671, GR

155χιλιομετρα / 2640 υψομετρικα

ελα να βλεπω thnx για good luck :p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν τα μπορώ,έχω συνέχεια την αίσθηση ότι το πόδι μου είναι κλειδωμένο/ακινητοποιημένο και δεν μπορώ να το μετακινήσω

ίσως είναι ιδανικά για το δρόμο αλλά οι μισές μου διαδρομές είναι σε χώμα

γενικά είμαι επιφυλακτικός,ίσως στο μέλλον ξαναδοκιμάσω

καλή βόλτα γομάρι και καλή επιστροφή:T:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω.

φωτογραφικο υλικο δυσκολο..εμενα με νοιαζει να φτασω , οχι να βγαλω την διαδρομη φωτογραφιες.απο τα 5 μου κανω αυτη την διαδρομη :p

επισης για λιγοτερη καταναλωση μπαταριας στα κινητα , δε θα πολυ κανω χρηση..

Γιωργο , με προβληματισες , τι ακριβως να προσεξω σε αυτο το σημειο ; να εχω το νου μου δλδ..

[MENTION=1006]wrong method[/MENTION] τα spd , οσο ιδανικα ειναι για δρομο αλλο τοσο ειναι και για χωμα.

Link to comment
Share on other sites

1ον θα σε συμβούλευα να ΜΗΝ κάνεις μια τέτοια διαδρομή μόνος σου.

2ον αν και όλη η διαδρομή θα έχει δυσκολίες (τυφλά σημεία, εμπόδια, λακούβες που ίσως να μην φαίνονται κλπ) το κομμάτι που σου λέω είναι μακράν το πιο επικίνδυνο.

μιλάμε για δρόμο με 1λωρίδα ανα κατεύθυνση χωρίς διαχωριστικό, χωρίς μια σοβαρή λωρίδα έκτακτης ανάγκης και με πολλές λάθος κλίσεις και λακούβες στις άκρες.και μέσα σε όλα....έχεις και τις νταλίκες που το κάνουν εξπρές του μεσονυκτίου....επίσης σε 3 διαφορετικά σημεία με μάντρες πετάγονται σκυλιά-φύλακες.

Δε θέλω να σε αποθαρρύνω και να σου χαλάσω τη διασκέδαση αλλά πίστεψέ με επειδή πήγα Χαλκίδα με το ποδήλατο με άλλα άτομα ακόμα και σε ένα γκρουπ που όλοι πάνε με μεγαλύτερη συνοχή και ασφάλεια που παρέχει η ομαδικότητα οι κίνδυνοι ήταν αρκετοί και τα απρόοπτα δεν έλειψαν.

αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θα την κανω μονος μου την διαδρομη γνωριζοντας το ποσο επικινδυνο μπορει να ειναι σε καποια πραγματα.

οπως εχω πει σε πολλα σημεια της διαδρομης θα υπαρξει συνοδεια car

τωρα για λακουβες , σκυλια , αμαξια , χειροτερα απο ποσειδωνος , μαραθωνος , βουλιαγμενης , κηφισιας αποκλειεται να ειναι.

θα δουμε παντως :p

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να περάσεις καλά αύριο και θα το ξαναδούμε για spd :D

ζηλεύω πάντως,έχω μπλέξει με κοινωνικές υποχρεώσεις και τη δουλειά,ήρθε και το skyrim/assassin's creed καπάκι και δεν μπορώ να κάνω βήμα :(

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα και εγω απο το πρωτο μου freeday, κοσμο για τα δεδομενα του freeday δεν ειχε πολυ (απο οτι μου ελεγαν δηλαδη) αλλα εμενα μου φανηκε αρκετος. Η διαδρομη ηταν θησειο-βουλα και το κοντερ εγραψε καπου στα 70km.

Σαν διοργανωση εχει τα καλα εχει και τα κακα της, μου αρεσε που εβλεπα την αθηνα αδεια και γεματη ποδηλατα, σου εδινε δυναμεις ο κοσμος που οταν περναγαμε χειροκροτουσε, κορναρε και σχεδον ολοι ηταν με το χαμογελο οταν μας εβλεπαν (βεβαια ειχε και τους γνωστους μ@@ες που βιαζοντουσαν). Αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν απολαυσα την διαδρομη, ολη την ωρα κοιτουσα αριστερα και δεξια για να μην πεσω πανω σε καποιον γιατι μπορει να ειχαμε ολο τον δρομο δικο μας αλλα υπηρχαν αρκετα ατομα που σε δυσκολευαν να κανεις ποδηλατο.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οι παρεες που υπηρχαν εκει, εβλεπες κοσμο να χαιρετιεται και μερικοι ηταν σαν μια μεγαλη παρεα. Ενα απο τα θετικα ηταν και καποιοι που ειχαν κανει το ποδηλατο τους ηχοσυστημα και εκει που ειχες κουραστει απο την ανηφορα, περναγε διπλα σου με το eye of the tiger και πωρωνοσουν :dance3:

Γενικα θα το σκεφτω αν θα ξαναπαω, σιγουρα ομως θα προτιμησω τις τοπικες ομαδες που κανουν βολτες με λιγοτερα ατομα οπου σου δινουν μεγαλυτερη ελευθερια. Αρκετα ειπα, παω να ξεραθω στον υπνο :p

Link to comment
Share on other sites

mission accosmplished.οπως τα ειχα υπολογισει.8 ωρες με μιση ωρα στασεις.παρα πολυ καλα κ γρηγορα.ξεκινησα 7.15 κ εφτασα ακριβως 3.πορτα με πορτα..δε θα πω λεπτομεριες απο το κιν αλλα απο οταν γυρισω.ηταν τελεια ομως.σας ευχαριστω ολους κ ιδιαιτερα τον djd για τις συμβουλες του.αναλυτικα απο αυριο βραδυ:)

Link to comment
Share on other sites

mission accosmplished.οπως τα ειχα υπολογισει.8 ωρες με μιση ωρα στασεις.παρα πολυ καλα κ γρηγορα.ξεκινησα 7.15 κ εφτασα ακριβως 3.πορτα με πορτα..δε θα πω λεπτομεριες απο το κιν αλλα απο οταν γυρισω.ηταν τελεια ομως.σας ευχαριστω ολους κ ιδιαιτερα τον djd για τις συμβουλες του.αναλυτικα απο αυριο βραδυ:)

Εύγε παληκάρι μου :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.