Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Θα το δει κανείς και θα νομίζει πως έχεις διορατικό χάρισμα :p

Πάντως με το σκεπτικό ότι:

α) τα θέλω μόνο για κρύο (όχι για βροχή/χαλάζια/τρικυμίες)

β) από 2-3 τσουχτερές εμπειρίες, μόνο τα δάχτυλα κρυώνουν

κάτι τέτοιο Wiggle | Craft Winter Toe Cover Overshoes (ή παρόμοια μόντα για ακόμη πιο φθηνά) δεν κάνει;

EDIT: Δεν έχω πρόβλημα να φορέσω overshoes, απλά είναι θέμα χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Μούφες είναι αυτά, ειδικά αν φοράς ποδηλατικά παπούτσια που έχουν τρύπες παντού για να αναπνέει το πόδι. Αυτά αν δεν σε απασχολεί η βροχή: BBB Heavy Duty OSS Overshoes BWS02 | Buy Online | ChainReactionCycles.com. Τα έχω φορέσει σε χιόνια με -6 νομίζω και το πόδι ήταν ψητό μέσα (μέχρι που βράχηκα... )

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω νέα επιδότηση για SPD * (παπούτσια + πετάλια). Εώς τότε με κάτι Adidas που είναι ότι πρέπει για ... τρέξιμο. Πλάκα πλάκα δεν θα χωράνε καν τα overshoes στις παπουτσάρες μου.

Λοιπόν κρατάω αυτά που μου 'δειξες, πάω για ισοθερμικές κάλτσες (αν έχουν και ενίσχυση μπροστά ακόμη καλύτερα) και για καμιά αυτοσχέδια πατέντα.

Φυσικά όοοοοταν πάρω spd θα πάρω και overshoes.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δει κανείς και θα νομίζει πως έχεις διορατικό χάρισμα :p

Πάντως με το σκεπτικό ότι:

α) τα θέλω μόνο για κρύο (όχι για βροχή/χαλάζια/τρικυμίες)

β) από 2-3 τσουχτερές εμπειρίες, μόνο τα δάχτυλα κρυώνουν

κάτι τέτοιο Wiggle | Craft Winter Toe Cover Overshoes (ή παρόμοια μόντα για ακόμη πιο φθηνά) δεν κάνει;

EDIT: Δεν έχω πρόβλημα να φορέσω overshoes, απλά είναι θέμα χρημάτων.

Neoprene Socks | eBay

Πάνω από τα παπούτσια

Link to comment
Share on other sites

μη κανεις καμμια μλκια και παρεις αυτα που εδειξες παραπανω..:p

εγω εχω σαν αυτα που σου λεει ο DJD αλλα σε αδιαβροχο mode..απλως δεν ειναι για περπατημα σε πετρες κλπ(δλδ για μονοπατια , λασπες , χωμα κτλ)..σκιζονται ευκολα

αλλιως κανουν πολλη καλη δουλεια.

ποτε θα παρεις spd?

Link to comment
Share on other sites

βαλτε την καλτσα πανω απο το ισοθερμικο ή το κολαν και απο πανω μια φορμα.

ολοκληρη ιστορια το κανατε :p

ετσι δεν κρυωνω με τιποτα, αλλα τα spd μου ειναι βουνισια ημι-μποτακια πολυ καλα και για κλοτσιες,

που σε λιγο θα χρειαστουν και εκτος ποδηλατου ετσι πως παμε.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ [MENTION=4508]Dem[/MENTION] δεν κρυώνει όλο το πόδι :p Μόνο τα δάχτυλα μπροστά.

Αργώ για spd. Το πιο φθηνό κόμπο βγαίνει στο 100άρικο. Δεν έχω μία λέμεεεεεε. Γι' αυτό και οι γυφτιές.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ [MENTION=4508]Dem[/MENTION] δεν κρυώνει όλο το πόδι :p Μόνο τα δάχτυλα μπροστά.

Αργώ για spd. Το πιο φθηνό κόμπο βγαίνει στο 100άρικο. Δεν έχω μία λέμεεεεεε. Γι' αυτό και οι γυφτιές.

Αν δεν εχεις κολλαν απο μεσα και βγαινεις με μια φορμα και απο κατω την καλτσα μπαινει κρυο, και κρυωνουν

ολα. Πρεπει η καλτσα να ειναι πανω απο το ρουχο κολλητα, να μην μπαινει κρυο μεσα, εγω αυτο το προτζεκτ εφαρμοζω

και απο πανω μια φορμα και ειμαι Ok. δοκιμασε το.

το κολλαν απο κατω ειναι οτι να ναι οχι απο ζωντανα υλικα που ανασαινουν και τετοια...7Ε το πηρα :hehe:

μια χαρα ειμαι μ αυτο.

απο πανω για ισοθερμικο ενταξει θελεις καλυτερη ποιοτητα, αξιζει, εγω δεν εχω, γιατι δεν εχω μια, αν ειχα θα παιρνα.

εχω ενα κολλητο μακρυμανικο το οποιο ομως ιδρωνει ευκολα, αλλα κουβαλαω στο κατεβασμα και αλλο μαζι μου.

οσο για τα spd, για ποδηλατο δρομου, ειναι..... το μισο ποδηλατο.

25E τα πεταλια ειχα παρει και 60? τα παπουτσια.

Εγω ενα τζακετ θα θελα να παρω αλλα μαλλον αυτα που αξιζουν εχουν 100 +

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Λεπόν, για να τα ξεκαθαρίσουμε.

Από πάνω είμαι με ισοθερμικό και Wiggle | dhb Long Sleeve Momentum Jersey Long Sleeve Cycling Jerseys και από κάτω με Wiggle | dhb Pace Roubaix Padded Bib Tight Cycling Tights

Σε βόλτα στους 7-10 βαθμούς και 20κμ αέρα , πάνω απλά ένοιωθα λιγάκι το κρύο, αλλά τα δάχτυλα των ποδιών* τον είχαν πιει. (η μισή ενέργεια πήγαινε για να τα κουνάω να ζεσταθούν)

*με σχετικά λεπτές κάλτσες.

Ποδήλατο δρόμου δεν έχω (ούτε θα έχω για μισό χρόνο τουλάχιστον), αλλά με το σαπιο-mountain κάνω αποκλειστικά βόλτες στην άσφαλτο (και λίγο αμμοχάλικο-χώμα όταν χάνομαι στα χωράφια :p ) . Είναι και σε αυτήν την περίπτωση το μισό ποδήλατο; :) Πάντως με δεδομένο ότι έχω μόνο αυτό το ποδήλατο και εγώ φθηνά spd θα πάρω. Από τα δικά σου έχεις κανένα παράπονο;

Link to comment
Share on other sites

Ποδήλατο δρόμου δεν έχω (ούτε θα έχω για μισό χρόνο τουλάχιστον), αλλά με το σαπιο-mountain κάνω αποκλειστικά βόλτες στην άσφαλτο (και λίγο αμμοχάλικο-χώμα όταν χάνομαι στα χωράφια :p ) . Είναι και σε αυτήν την περίπτωση το μισό ποδήλατο; :) Πάντως με δεδομένο ότι έχω μόνο αυτό το ποδήλατο και εγώ φθηνά spd θα πάρω. Από τα δικά σου έχεις κανένα παράπονο;

ναι, αν ειναι ok και ο δισκοβραχιωνας.

τα spd κανουν πολυ δουλεια, οχι μονο στην δυναμη, οχι μονο στο πατα και στο τραβα, αλλα και στο ρυθμο

θα σε συγκεντρωσουν πολυ στο πεταλαρισμα...θα το δεις και μονος σου, αξιζει πολυ. + την καλυτερη γυμναστικη.

Στο δρομο-ΧC ειναι μαστ. Σε ποιο αγριες καταστασεις flat με βιδες - μονοδρομος.

ναι μια χαρα ειναι τα δικα μου πριν 2 χρονια τα βαλα και δεν ξανασχοληθηκα μαζι τους(εκτος απο καθαρισμα φυσικα)

νομιζω shimano 520 ή 525 κατι τετοιο

αλλα επειδη η παρεα δεν ειμαστε και πολυ της ασφαλτου δεν ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω κατι αλλο

να ξερω τι παραπανω θα μπορουσε να προσφερει ενα πιο ακριβο spd, παντως δεν μου δημιουργηθηκε ποτε

η αναγκη για κατι αλλο.

.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

αν παρεις spd των 20-25Ε θα εισαι μια χαρα.

τα εχω 11 χρονια και δεν εχουν παθει τπτ.

οπως λεει ο Dem , ασφαλτος και XC ειναι must

για all mountain ποδηλατα , πεταλια flat

btw μονο εγω βγαινω με σορτσακι κολαν στα βουνα και με λεπτη καλτσουλα ; :p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Τα spd-sl είναι καλύτερα για ποδηλασία δρόμου, έχουν μεγαλύτερη πλατφόρμα να πατήσεις το πόδι κι είναι πολύ πιο σταθερά από τα spd. Το αρνητικό τους είναι ότι τα "σχαράκια" εξέχουν από το παπούτσι και δεν μπορείς να περπατήσεις εύκολα σε σχέση με τα απλά spd που στην ουσία κρύβονται στην σόλα του παπουτσιού. SPD-SL και SPD θέλουν διαφορετικά παπούτσια οπότε ψάξτο τι ακριβώς θέλεις πριν τα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω την εμπειρία των αποπάνω

μήπως να κοίταζες κάτι ενδοιάμεσο?

ZEFAL CHRISTOPHE Toe Clips | τα πάντα για τα ποδήλατα

μέχρι να πάρεις ποδήλατο?

με ένα λουράκι/καλουπιέ θα έλεγα πως θα πάρεις ένα 70-80% της λειτουργικότητας του SPD χωρίς να κινδυνεύεις να φας και τα μούτρα σου,αν κάνεις urban ,

αν πηγαίνεις μόνο Τύρναβο οκ.

Link to comment
Share on other sites

αν παρεις spd των 20-25Ε θα εισαι μια χαρα.

τα εχω 11 χρονια και δεν εχουν παθει τπτ.

οπως λεει ο Dem , ασφαλτος και XC ειναι must

για all mountain ποδηλατα , πεταλια flat

btw μονο εγω βγαινω με σορτσακι κολαν στα βουνα και με λεπτη καλτσουλα ; :p

κάπως έτσι πάω και εγώ, απλά φοράω και μια βερμούδα από πάνω

μάλλον όμως θα πάρω και μια φόρμα μαζί μου, προχτές ο αέρας με ξύρισε

στον κορμό δεν κρυώνω,τα πόδια μου υποφέρουν όπως είπε και ο l2phile

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι να σταματησεις λιγο το ποδηλατο..αμεσως σε αφηνει και αυτο.

Τι λιγο δλδ...3 εβδομαδες ειχα να παω...λιγο το δικο μου κρυωμα στην αρχη το γενικοτερο κρυο μετα και το rebuilding που με κραταγε πισω.

Παντως οι αλλαγες πλεον γινονται σχεδον χωρις να το καταλαβαινω...(μου ελειπε αυτη η αισθηση) και τα χλμ/ω δεν πεφτουν πλεον σε καθε αλλαγη.

υ.γ

ο l2phile με τα κολλητα τα ρουχα ειναι μισος απο μενα....that's cheating mister :mad:

:p

edit

u.g2

Mερος του rebuilding περιλαμβανε αλλο κεντρο/hub-κασσετα-αλυσιδα ..εξου και η αναφορα στις αλλαγες.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω την εμπειρία των αποπάνω

μήπως να κοίταζες κάτι ενδοιάμεσο?

ZEFAL CHRISTOPHE Toe Clips | τα πάντα για τα ποδήλατα

μέχρι να πάρεις ποδήλατο?

με ένα λουράκι/καλουπιέ θα έλεγα πως θα πάρεις ένα 70-80% της λειτουργικότητας του SPD χωρίς να κινδυνεύεις να φας και τα μούτρα σου,αν κάνεις urban ,

αν πηγαίνεις μόνο Τύρναβο οκ.

Δυστυχώς το σίγουρο είναι ότι αν τα δοκιμάσεις δεν θα είμαι μπροστά να διασκεδάσω οπότε ας γράψω την άποψη μου. : P

Το SPD βγαίνει με ένα μικρό στρίψιμο ενώ ο καλουπιες χρειάζεται να είναι χαλαρός και να τραβήξεις το πόδι σου προς τα πίσω 8+ πόντους για να ελευθερωθεί. Αν το παπούτσι έχει κάποιο λουράκι μην κάνεις καν το κόπο. Πέσε με τον ώμο να γλιτώσεις και το άγχος : )

Παρά του ότι δεν κρυώνουν τα πόδια μου έχω αποκτήσει ευαισθησία στα δάχτυλα από στενά παπούτσια για περισσότερο έλεγχο που φορούσα στο παρελθόν. Ακίνητα παγωμένα δάχτυλα ---> χιονίστρες

Τώρα φοράω SPD και στο κουρσάκι με ΜΤΒ παπούτσια που έχουν ευρύχωρη στρογγυλή μύτη και επιτρέπουν την κίνηση των δαχτύλων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.