Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Στα + του carbon επίσης είναι ότι δεν υφίσταται μηχανική καταπόνηση με τον καιρό

Κόπωση θες να πείς. Υφίσταται και στο carbon αλλά αντέχει πολλούς περισσότερους κύκλους μηχανικής καταπόνησης από ότι τα μεταλλικά κράματα.

Δεν υπάρχει σύγκριση carbon vs μέταλλα...γενικά σύνθετα υλικά winz. Ο μόνος λόγος που δεν τα βλέπετε ακόμα παντού να αντικαθιστούν τα μέταλλα, είναι ο αρκετά πιο πολύπλοκος και ακριβός τρόπος παρασκεύης.

Ωστόσο έχει ήδη αρχίσει να αντικαθιστά ευρέως, συμβατικά υλικά στην αεροβιομηχανία (βλέπε το boeing 787, πάνω του 50% του συνολικού του βάρους είναι σύνθετα;))

Link για όποιον γουστάρει για την κόπωση.

->Fatigue (material) - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

QAYN4.jpg

Αν εχεις αλλαξει δισκοβραχιωνα σε καποιον πιο ποιοτικο και εισαι δεμενος στα πεταλια

και νιωθεις ενα πολυ μικρο κλικ κλικ αργο, στο ελευθερο στην αρχη ειναι φυσιολογικο, ειναι απο την καστανια μαλλον.

Με την προυποθεση οτι ολο το συνολο ειναι παντελως ακαμπτο, και εχεις τοποθετησει τα παντα σωστα.

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα την βγάλεις, κοιτα μόνο μη πλακωθεις απο νωρίς και τα φτυσεις. Μασουλημα και νερό συνέχεια. Ενδέχεται να χτυπησεις low point μεταξύ 90-110χλμ, να είσαι προετοιμασμένος και μην ανησυχήσεις, χτυπα κανά τζελακι και θα επιστρεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάνα χρόνο περίπου όταν ασκώ μεσαία προς μεγάλη πίεση στα πετάλια ακούγεται ένας θόρυβος μόλις το πετάλι φτάνει στο κατώτατο σημείο του (ίσως λίγο πριν). Τώρα τελευταία βέβαια (μετά από τούμπα) έχει γίνει πιο έντονο.

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει κι αν αυτό μπορώ να το φτιάξω μόνος (με εργαλεία που έχω σπίτι) ή θέλει ποδηλατά;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μετά από τούμπες στραβώνουν τα πετάλια και δεν γυρίζουν ελεύθερα.

Γύρνα τα πετάλια μόνα τους (χωρίς να γυρίζει η αλυσίδα) να δείς αν "κολλάνε" και κάνουν τον θόρυβο που λές.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως μετά από τούμπες στραβώνουν τα πετάλια και δεν γυρίζουν ελεύθερα.

Γύρνα τα πετάλια μόνα τους (χωρίς να γυρίζει η αλυσίδα) να δείς αν "κολλάνε" και κάνουν τον θόρυβο που λές.

Όχι δε συμβαίνει. Μόνο όταν ασκώ σχετικά αρκετή πίεση στα πετάλια (πχ όταν κάνω ορθοπέταλο).

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα την βγάλεις, κοιτα μόνο μη πλακωθεις απο νωρίς και τα φτυσεις. Μασουλημα και νερό συνέχεια. Ενδέχεται να χτυπησεις low point μεταξύ 90-110χλμ, να είσαι προετοιμασμένος και μην ανησυχήσεις, χτυπα κανά τζελακι και θα επιστρεψεις.

σαφως και δε θα πλακωθω

οταν εκανα την βολτα των 110 χιλιομετρων με τον κυβο , κραταγα εξαρχης χαλαρο ρυθμο.

απλως φοβαμαι το 2ο βουνο που θα εχω για το τελος και θα κουβαλαω στην πλατη μου 140χιλιομετρα με ηδη ενα μεγαλο βουνο

εννοειται θα εχω και συνοδεια car ανα διαστηματα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9381]papajim[/MENTION] Γυρνά πολύ σιγά τον δισκοβραχίωνα από το μπράτσο του όχι από το πετάλι και δες αν "σκαλώνει" ή κάνει αυτόν το θόρυβο. Πάντως πολύ θόρυβοι που υποτίθεται ότι μας φαίνονται ότι ακούγονται από την μεσαία τριβή στην ουσία προέρχονται από αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Και να πάει η θερμοκρασία πάλι στους 30, γιατί αλλιώς δεν σε βλέπω να βγαίνεις από το σπίτι :p

Όσο για τα κουρσακιά... παίδες δεχόμεθα προσφορές. Ένα 56 θέλω εγώ και ο Νικος 60άρι(?)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.