Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Για αυτό σου λέω sportstracklive. Έχει και average speed (φανάρια, στάσεις για πικ νικ, etc), αλλά και average moving speed. (στην ανάλυση στο site)

Λάθος είναι και πάλι. Μέχρι να ακινητοποιηθείς σου μετράει όλο το φρενάρισμα, που δεν είναι βεβαίως ακαριαίο, όπως επίσης και την εκκίνηση στο φανάρι.

Link to comment
Share on other sites

γιατι ολη αυτη η τοση ακριβεια??(@γιαγκο)

Κατανοητα ολα αυτα..δεν διαφωνω ως προς την αποκλιση που υπαρχει αλλα..

Απο την στιγμη που δεν μπορουμε να κανουμε προπονητηριο τους δρομους της εκαστοτε πολης μας ποια η διαφορα για εναν μη επαγγελματια ποδηλατη (που ακομα και το αφεντικο(djd) ερασιτχνης ειναι) να δει περιπου 2κμ παραπανω στη μεση ωριαια?

Καπου εκει ειναι η διαφορα για 30κμ περιπου..Σε μεγαλυτερη ειναι κατω απο 2)

*βεβαια εχουμε το πλεονεκτημα να κανουμε μονο 5-7 κμ μεσα στην πολη ..και ολα τα υπολοιπα -οσα βγουν- σε περιφερειακα χωρια χωρις φαναρια ,ιδιαιτερη κινηση κλπ φρεναρισματα

Link to comment
Share on other sites

γιατι ολη αυτη η τοση ακριβεια??(@γιαγκο)

Όταν δεν κάνεις βολτούλα πόσα βγάζεις την ώρα; (αν έχεις κανένα site gps tracking στείλε)*

Δεν ρωτάω τον DJD για τα δικά του, γιατί λέει ψέμματα. (κάτι 60 την ώρα και τέτοια)

*σε λίγο θα βλέπω και στον ύπνο να οδηγώ κούρσα. Έχω λιώσει. :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, αυτά που χάνω τώρα, θα τα χάνω με την κούρσα....αν και όποτε με το καλό.

Επίσης Λάρισα σε 5-10 λεπτά έχεις βγει εκτός πόλεως. Μετά δεν πατάς φρένο. Και στα 5-10 λεπτά πηγαίνεις έτσι και αλλιώς πιο αργά, γιατί κάνεις ζέσταμα.

Link to comment
Share on other sites

νταξ...ας πεσει και εξω απο την μετρηση ενα +-5% :p

Eτσι οπως τον κοβω παντως...κανενα 40αρη για καμποσα κμ το χει..

υ.γ

κατι τετοιο πιστευω θελει να δει..οχι ποσο χρονο θα γλιτωσει απο τις διαδρομες που κανουμε..

αν και πιστευω δεν εχει νοημα να δει αλλα διαγραμματα απο αλλον μιας και αλλες αντοχες-δυναμεις-σωματοτυπο-ποδηλατο-διαδρομες θα εχει..οποτε η οποια προσεγγιση στα δικα του δεδομενα θα μοιαζει τυχαια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες, έχω ένα θέμα με την αλυσίδα. Την σπάω συνέχεια. Έχω κάνει 10 βόλτες και την έχω σπάσει 3 φορές. Είναι μία αλυσίδα της shimano υποθέτω η deore. Ήταν πάνω στο ποδήλατο ένα Scott Scale 60.

Υπάρχει κάποια καλή αλυσίδα που να μην σπάει εύκολα σε λογικά πλαίσια τιμής??

Είμαι 93 κιλά και αρκετά αγαρμπος. Τις 2 πρώτες φορές έφταιγα γιατί είχα μεγάλο δίσκο με κοντή ταχύτητα πίσω. Την τελευταία όμως ήμουν νορμαλ. 2ο δίσκο και 2η ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Σπάζεις την ίδια αλυσίδα, την επιδιορθώνεις και πάλι τα ίδια ή κάθε φορά που την σπάζεις την αλλάζεις όλη;

Αν είναι το πρώτο, μήπως η αλυσίδα είναι 20ετίας; Με 10ετίας πάντως και φυσικά όχι με deore, αλλά με πιο μάπα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες, έχω ένα θέμα με την αλυσίδα. Την σπάω συνέχεια. Έχω κάνει 10 βόλτες και την έχω σπάσει 3 φορές. Είναι μία αλυσίδα της shimano υποθέτω η deore. Ήταν πάνω στο ποδήλατο ένα Scott Scale 60.

Υπάρχει κάποια καλή αλυσίδα που να μην σπάει εύκολα σε λογικά πλαίσια τιμής??

Είμαι 93 κιλά και αρκετά αγαρμπος. Τις 2 πρώτες φορές έφταιγα γιατί είχα μεγάλο δίσκο με κοντή ταχύτητα πίσω. Την τελευταία όμως ήμουν νορμαλ. 2ο δίσκο και 2η ταχύτητα.

Δεν είναι και τόσο νορμαλ το 2ος δίσκος με 2ο γρανάζι.

Προσπάθησε όταν αλλάζεις ταχύτητα να μην βάζεις υπερβολική δύναμη στο πετάλι. Ειδικά στο αριστερό

Link to comment
Share on other sites

Σπάζεις την ίδια αλυσίδα, την επιδιορθώνεις και πάλι τα ίδια ή κάθε φορά που την σπάζεις την αλλάζεις όλη;

Αν είναι το πρώτο, μήπως η αλυσίδα είναι 20ετίας; Με 10ετίας πάντως και φυσικά όχι με deore, αλλά με πιο μάπα, δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Όταν σπάει την πάω στον ποδηλατά και μου αλλάζει το κρικάκι που έσπασε.

Το ποδήλατο είναι 2ετίας όποτε και η αλυσίδα υποθέτω.

Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές πατάω ενώ πηγαίνω σιγά, με πολύ δύναμη πετάλι για να επιταχύνω και αν έχω μεγάλη ταχύτητα (βαριά) επιλεγμένη, σπάει. :neo:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ξανακούσει. Τον ποδηλατά τον ρώτησες μπας και ξέρει;

Πάντως πάρε ένα εργαλείο που ανοιγοκλείνεις αλυσίδες και μία αλυσίδα (για ολική αλλαγή ή να την κάνεις "κρικάκια") να το κάνεις μόνος σου τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τη δύναμη που πατάς το πετάλι, δεν είσαι και ο hulk. Άλλαξε εντελώς αλυσίδα και μην επιδιορθώνεις την ιδία. Kατά 90% είναι προβληματική η αλυσίδα, και ο τύπος που στη φτιάχνει μάλλον γουστάρει να σε βλέπει συχνά στο μαγαζί του. Το υπόλοιπο 10% το αφήνω σε αστοχία στα γρανάζια σου που ίσως ζορίζουν παράξενα την αλυσίδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τη δύναμη που πατάς το πετάλι, δεν είσαι και ο hulk. Άλλαξε εντελώς αλυσίδα και μην επιδιορθώνεις την ιδία. Kατά 90% είναι προβληματική η αλυσίδα, και ο τύπος που στη φτιάχνει μάλλον γουστάρει να σε βλέπει συχνά στο μαγαζί του. Το υπόλοιπο 10% το αφήνω σε αστοχία στα γρανάζια σου που ίσως ζορίζουν παράξενα την αλυσίδα.

Εχεις να προτεινεις καποια ανθεκτική μέχρι 25-30ευρά?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω κάποια, γιατί δεν έχει τύχει να σπάσει ποτέ σε έμενα και δε κάνω τόσα πολλά χιλιόμετρα έτσι ώστε να χρειαστεί να αλλάξω λογω φθοράς. Τα τελευταία 8 χρόνια είμαι γύρω στα 100 κιλά +/- 5 (δεν ειμαι τούμπανο, απλά κοντοχοντρος) και τα περιστασιακά ξεσκίσματα που ρίχνω σε ένα ποδήλατο που έχω από το 1996, δε δείχνουν να είναι ικανά για να σπάσουν μια αλυσίδα που πολλές φορές έχει δουλέψει χωρίς να εχει λαδωθεί για μήνες.

Οπότε πιστεύω ότι οποιαδήποτε αλυσίδα λίγο πάνω από το φτηνότερο πράγμα που μπορείς να βρεις, θα έπρεπε να είναι αρκετή όσο δεν υπάρχουν special ανάγκες (extreme sports ή αγωνιστική χρήση)

Έγινε επεξεργασία από kaynd
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.