Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

H τάνα η βουλιαγμένης όλο ανηφόρα για να πας Άγιο Δημήτριο. Μόνο στα πολυκλαδικά ισιώνει κάπως.

40 λεπτά να πάμε, 20 να γυρίσουμε. Με το MTB το έκανα στο 30 λεπτο το πήγαινε. Το έλα δεν το θυμάμαι.

Σε ένα sprint που έκανα στον γυρισμό χωρις να πιέσω πολυ για να κρατήσω δυνάμεις για την ανηφόρα του Σκλαβενίτη, με 135 Cadence έχω 67 khm

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Στο Scott ενώ το πίσω δισκόφρενο κάνει τον κλασσικό ήχου (σαν ''χχχχχχχχχχ''), το μπροστινό άρχισε να κάνει νούμερα...

Σφυρίζει ελαφρώς όταν πατάς ελαφρά, ενώ όταν πατάς γερά κάνει πολύ θόρυβο (σάν ''γλουγλου'').

Παίζει να θέλει στρώσιμο το τακάκι?

Απογοητεύτηκα σήμερα...ξεκίνησα για βόλτα αλλά από μπροστά ακούγεται συνέχεια όταν ρολάρει ένα ''χχχκ-χχχκ''.

Γύρισα πίσω παρατήρησα τον δίσκο και είδα ότι έχει στραβώσει....:rant:

Είναι δυνατόν ρε παιδιά καινούργιο ποδήλατο με μόλις 10-15km. συνολικά?

Επίσης ενώ η ζάντα μου φαίνεται ίσια, το λάστιχο είναι στραβό.

Είναι σύνηθες αυτό ή είμαι τόσο τυχερός? Ελπίζω να καλύπτεται από εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

ηταν το πρωτο που θα σου λεγα οτι υπαρχει το ενδεχομενο στραβου δισκου , αλλα υπεθεσα στα πρωτα χιλιομετρα ειναι λιγο σπανιο να σου συμβει.

παντως μη σε απασχολει και τοσο.Οταν γυρναει η ροδα ελευθερη , βρισκει μονοπλευρα το τακακι ;

Link to comment
Share on other sites

οχι μη κανεις δυνατα φρεναρισματα στην αρχη.Δε θα πατησει καλα το φρενο

δε σε καταλαβα ομως.Τι εννοεις ; βρισκει η ροδα στο πιρουνι ; οταν ειναι στον αερα το ποδηλατο και γυρνας την ροδα , γυρναει ελευθερα ;η φρεναρει ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν ειναι στον αερα το ποδηλατο και γυρνας την ρόδα αυτή φρενάρει ελαφρώς, γιατί βρίσκει ο δίσκος περιοδικά στο ένα τακάκι.

Αν κοιτάξω από επάνω καθώς γυρνάει φαίνεται ο δίσκος που είναι στραβός, και βρίσκει σε ένα σημείο του στο τακάκι.

Η ζάντα φαίνεται επίσης ίσια αλλά το λάστιχο καθώς γυρίζει φαίνεται να είναι στραβό σε ένα σημείο του.

Περίεργο ή ιδέα μου για το λάστιχο?

Link to comment
Share on other sites

αν δε φρεναρει δραματικα , μην ασχολεισαι.Δυσκολο ολοι οι ροτορες να ειναι απολυτα ευθυγραμμισμενοι.

οσο για τη ροδα και το λαστιχο , ναι στα 95% των ποδηλατων συμβαινει αυτο.Μη σε απασχολει.

Link to comment
Share on other sites

αν δε φρεναρει δραματικα , μην ασχολεισαι.Δυσκολο ολοι οι ροτορες να ειναι απολυτα ευθυγραμμισμενοι.

οσο για τη ροδα και το λαστιχο , ναι στα 95% των ποδηλατων συμβαινει αυτο.Μη σε απασχολει.

Μάλλον δεν έχει πατήσει το χειλος του ελαστικού στο χείλος της ζάντας σε εκείνο το σημείο.

To ξεφουσκώνεις, και στο χείλος που κάνει το λάστιχο του περνάς σαπούνι γύρω γύρω όλο το λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να το πας μια βόλτα από το μαγαζί που το αγόρασες

Ό,τι είπε. Είναι καινούριο οπότε πήγαινε το από κει και πες τους να το φτιάξουν. Είναι λογικό να κάνουν θόρυβο, αλλά το να είναι στραβά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι εννοουμε στραβο ρε Κωστα..

μπορει να ειναι νεος στον χωρο και το 1χιλιοστο τραβηγματος του ροτορα να το θεωρει ελλατωμα..ενω ειναι απολυτα φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Το τσαντάκι του 1.5 euro

Λοιπόν...μία οικονομική λύση για τσαντάκι ποδηλάτου.

Τάλιροφονιάς δέν είμαι, αλλά το είδα μπροστά μου και το πήρα λίγο σαν πρόκληση/πατέντα/project.:)

Το τσαντάκι το βρήκα στα ταμεία των Jumbo.:p

0WLmu.jpg

Ο προορισμός του είναι για τοποθέτηση σε ζώνη.

MPXa9.jpg

Αυτό που έκανα ήταν δύο γαζιά στο πίσω μέρος για να σταθεροποιήσω το κούμπωμα, ένα στο τελείωμα

και ένα στο μέσον του.

j4dBV.jpg

Μπήκαν δύο δεματικά.

Ks8UV.jpg

Τα δεματικά σφίχτηκαν στα σίδερα της σέλας και έτοιμος!:)

Dc2qY.jpg

m9SYv.jpg

UOSXG.jpg

Πολύ πρακτικό και αν και μικρό χωράει ταυτόχρονα τσιγάρα/κινητό/λεφτά/κλειδιά/2 μπαταρίες.

h6dPE.jpg

Ελπίζω να σας άρεσε και αισθητικά.:)

Link to comment
Share on other sites

Btw, μιας και το θυμήθηκα, μετά από 5 χρόνια που είχα να κάνω την βουλιαγμένης πάνω-κάτω παρατήρησα ότι οι οδηγοί των αυτοκινήτων είναι αρκετά πιο συνειδητοποιημένοι απ' ότι τότε

Link to comment
Share on other sites

και εδώ προσέχουν, μερικές φορές μου δίνουν και προτεραιότητα

οι καιροί αλλάζουν μάλλον :D

ψάχνοντας για κάτι σήμερα,βρήκα και αυτό :

DJD και λοιποί ασφάλτινοι χιλομετράκηδες ΜΗΝ κλικάρετε

ευκαιρία/ S-Works + McLaren Venge 18k μόνο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.