Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Παιδια αλλαξα κασσετα και το ποδηλατο εγινε καινουργιο :T:

ο μηχανικος μου ειπε οτι συντομα μπορει να θελουν αλαγη και τα γραναζια δισκοβραχυονα λογο κακης χρησης.

anyway εμαθα και κατι παραπανω για το ποδηλατο σημερα :p

Ευχαριστω για της απαντησεις σας.

πληρώνω όσο όσο για να αγοράσω την κασέτα.

Link to comment
Share on other sites

πληρώνω όσο όσο για να αγοράσω την κασέτα.

Η παλια κασσετα ειναι στα χερια μου (εαν νομιζεις οτι με δουλεψε).

Τωρα αν τι θες κανε μια προσφορα :p εγω λεω να την κρατησω για εκπαιδευτικους λογους. :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Και αλλοι αλλαζουν VGA καθε 4μηνο για να ειναι up2date.

δε σημαινει οτι ειναι και σωστο αλλα οχι δεν θα δουλεψει και το μηχανημα αλλιως η θα χαλασει.Μη λεμε οτι θελουμε κιολας.

Το αν αλλαξες κασετα στα 2χιλιαρικα η στα 4 η στα 6 δε σημαινει οτι αν δε το κανες , θα κλοτσαγε το πεταλι η ουτε θα πηδαγε η αλυσιδα.

Ελα Κωστα,σε τεχνολογικο σαιτ εισαι. Διαβαζεις και cyclist. Στις θεωριες μπορουμε να λεμε και να διαβαζουμε οτι θελουμε..

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο

Εγώ εμένανε του δικού μου πάντως, του πήδαγε η αλυσίδα γιατί είχε φαγωθεί το μεσαίο του δισκοβραχρίονα και άλλαξα το βραχίρονα και αλυσίδα και τότενες άρχισε να πηδάει από την κασέττα και τότενες συνειτηδοποίησα ότι η παλιά αλυσίδα είχε γίνει λάστιχο και είχε φάει τα δοντάκια και του βραχίονα και της κασέττας και έτσι άλλαξα και την κασσέτα και τότενες ησύχασα. Και από τότενες πήρα το εργαλείο που μετράνε τις αλυσίδες γιατί είναι κάπως ασύμφορο να σου χαλάει η αλυσίδα όλα τα γρανάζια του ποδηλάτου

Πάντως το να αλλάξεις μόνο την αλυσίδα σου μάλλον δεν θα σου λύσει το πρόβλημα γιατί μια τόσο φθαρμένη αλυσίδα μάλλον θα έχει φθείρει και τα γρανάζια σου, τα οποία δεν θα συνεργάζονται πλέον με την καινούρια αλυσίδα..

Γιαυτό πρέπει να αλλάζει κανείς πιο συχνά την αλυσίδα του μια και είναι πιο φθηνή απο τα γρανάζια - εκτός αν όλο το σύστημα είναι τόσο φθηνό που το φτάνεις ως το αμήν και μετά τα πετάς όλα μαζι και βάζεις καινούρια..

Link to comment
Share on other sites

Η παλια κασσετα ειναι στα χερια μου (εαν νομιζεις οτι με δουλεψε).

Τωρα αν τι θες κανε μια προσφορα :p εγω λεω να την κρατησω για εκπαιδευτικους λογους. :nerd:

καλα, τρόπους του λέγειν.

Αν μπορείς βγάλε μια photo.

Δεν μου έχει τύχει ποτέ, ούτε στα BMX που έκανα τόσα χρόνια ούτε στο MTB

Link to comment
Share on other sites

ρε Γιαγκο ελεος τι θες να αποδειξεις ;

πιανεις τις 2 ακραιες περιπτωσεις η μαλλον τις πιο σπανιες περιπτωσεις ;

δεν αμφισβητουμε οτι πρακτικα δεν γινεται αυτο που αναφερεις αλλα οτι δεν ειναι συνηθες φαινομενο.

Και που σαι..δε χρειαζομαι ψαχτηρια στο google για να υποστηριξω αυτα που λεω..

Link to comment
Share on other sites

χωρις να νοιαζομαι να υποστηριξω καποιον ....μολις με το καλο -πρωτα ο θεος- αλλαξω κασσετα πισω σας κανω δωρο το 14αρη προς μελετη που εχει μαλωσει ασχημα με την αλυσιδα.

Link to comment
Share on other sites

Το ποδήλατο δεν πρόλαβα να πάω να το δώ ακόμα, αλλά εξοπλίζομαι.:p

Μόλις παρήγγειλα αυτά: (για να δούμε τι θα βγουν...)

eBay - The UK's Online Marketplace

eBay - The UK's Online Marketplace

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα χρειαστω και εγω παρομοιο σετακι τωρα που χειμωνιαζει, λεει το συγκεκριμενο? Θελω κατι που να μπορει να φωτιζει (αξιοπρεπως) 4-5 μετρα μακρια...

ΥΓ: Αν οντως αξιζει με αυτα τα specs, υπαρχει καποιο αλλο πακετο με τον φακο να ειναι σε μικροτερο μεγεθος (ας ειναι πιο ακριβο)?

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

ρε Γιαγκο ελεος τι θες να αποδειξεις ;

πιανεις τις 2 ακραιες περιπτωσεις η μαλλον τις πιο σπανιες περιπτωσεις ;

δεν αμφισβητουμε οτι πρακτικα δεν γινεται αυτο που αναφερεις αλλα οτι δεν ειναι συνηθες φαινομενο.

Και που σαι..δε χρειαζομαι ψαχτηρια στο google για να υποστηριξω αυτα που λεω..

Από το "δεν υπάρχει" της προηγούμενης σελίδας περάσαμε στο είναι σπάνια περίπτωση.

Θα γίνει συχνή μόλις "τα σκάσεις" για αλυσίδα και κασέτα, μόνο που για ευνόητους λόγους θα λησμονήσεις να μας το πληροφορήσεις.

Σπάνιο η συχνό εγώ απάντησα στο παιδί που ρώτησε

Link to comment
Share on other sites

Το ποδήλατο δεν πρόλαβα να πάω να το δώ ακόμα, αλλά εξοπλίζομαι.:p

Μόλις παρήγγειλα αυτά: (για να δούμε τι θα βγουν...)

eBay - The UK's Online Marketplace

Αυτός ο φακός φαίνεται πολύ καλή περίπτωση. Όταν παραλάβεις, γράψε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να παιξω την κολοκυθια , αλλα το δεν υπαρχει που το ειδες ;

επισης ετσι για να τελειωνει το θεμα , εχω αλλαξει αλυσιδα αλλα οχι για τους λογους που αναφερεις.

Και κρυφτο δε παιζω.Δεν ειμαστε μωρα παιδια.

συμβουλη, κρατα ενα μικρο καλαθι σε αυτα που ισχυριζεσαι δημοσιως.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα χρειαστω και εγω παρομοιο σετακι τωρα που χειμωνιαζει, λεει το συγκεκριμενο? Θελω κατι που να μπορει να φωτιζει (αξιοπρεπως) 4-5 μετρα μακρια...

ΥΓ: Αν οντως αξιζει με αυτα τα specs, υπαρχει καποιο αλλο πακετο με τον φακο να ειναι σε μικροτερο μεγεθος (ας ειναι πιο ακριβο)?

Εγώ είχα δει αυτό το πακετάκι και πολλά βιντεάκια στο youtube και φάνηκε ενδιαφέρον. Τα 1200 lumens δε τα πιάνει λογικά, αλλά η εταιρεία που κατασκευάζει το συγκεκριμένο led δίνει ως max 900 lumens.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=QmkGI89hMuY]TrustFire SSC P7 - YouTube[/ame]

Νομίζω το "αυθεντικό" είναι αυτό.

Βέβαια μια καλύτερη και πιο ασφαλής - σε σχέση με το noname του ebay - λύση (κατα τη γνώμη μου) θα ήταν να πάρεις ένα μικρού μήκους led φακό των 10W και να του αλλάξεις led με 10$.

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

έχω 2 τέτοια μπροστά

Topeak

μέσα στην πόλη,φωτίζουν καλά ,για πιο έξω δεν κάνουν και ψάχνω και εγώ

Λάκη το κοντεράκι που πήρες,το'χε το lidl πριν 2-3 εβδομάδες (παρόμοιο)

αγόρασα 2-3 για φίλους και τους τα πέρασα

μια χαρά είναι, αλλά δίπλα στο φανάρι δείχνουν ότι να'ναι (μάλλον το επηρεάζει)

Link to comment
Share on other sites

goathead_thorn.jpg

κάτι τέτοιο πάτησα εχτές ... και έσκασε το λάστιχο (σε 70% άσφαλτο και το υπόλοιπο 30 σε πεζοδρόμους)

πως μπορώ να προστατευτώ από τα παραπάνω ?

edit

η φωτο δεν είναι δικιά μου αλλά τέτοια πάτησα

IMG_1900.JPG

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

goathead_thorn.jpg

κάτι τέτοιο πάτησα εχτές ... και έσκασε το λάστιχο (σε 70% άσφαλτο και το υπόλοιπο 30 σε πεζοδρόμους)

πως μπορώ να προστατευτώ από τα παραπάνω ?

edit

η φωτο δεν είναι δικιά μου αλλά τέτοια πάτησα

IMG_1900.JPG

Βάλε προστατευτική ταινία γύρω απο την σαμπρελα, πριν την βάλεις στο λάστιχο.

10-14ε και για τις 2 ρόδες.

Link to comment
Share on other sites

Τριβολια.....

[MENTION=4508]Dem[/MENTION] τι ταινια προτεινεις;

Η πατεντα με τη διπλη σαμπρελα πιανει;

Και νομιζω φιλε Αρμαγεδων οτι πρεπει να υπαρχει ενα ειδικο σαν υγρο -ακριβο βεβαια- ,ρωτα τα παιδια που τα ξερουν καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.