Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Αρκετά μεγάλη διαφορά σε αίσθηση ναι. Εξαρτάται βέβαια και με τι κασέτα είσαι πίσω τώρα. Αν πχ είσαι με 12-25 τώρα, μπορείς να βάλεις μια 12-29 με την 53/39 και να μη σου φανεί τόσο μεγάλη η διαφορά στις ελαφρές ταχύτητες. Ρολάρει καλύτερα πάντως ο μεγαλύτερος δίσκος.

13-26 είμαι τώρα(8άρα)

Στην ευθεία με το 50-13 μου φαίνεται πολύ χαλαρό, απ την άλλη σε παρατεταμένα ανηφορικά κομμάτια το φοβάμαι το 39 μιας και είμαι αρχάριος ακόμα.

Απλά βρήκα μια καλή ευκαιρία για να πετάξω τον 2300 και να πάω σε ultegra αλλά είναι 53/39.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να πρέπει να συνηθίσεις να γυρνάς τα πόδια γρηγορότερα. 50/13 με 100 cadence πρέπει να ναι κοντά στα 55-58 χλμ/ω το οποίο είναι ζόρικο νούμερο για μόνος σου στην ευθεία αν δεν σπριντάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να πρέπει να συνηθίσεις να γυρνάς τα πόδια γρηγορότερα. 50/13 με 100 cadence πρέπει να ναι κοντά στα 55-58 χλμ/ω το οποίο είναι ζόρικο νούμερο για μόνος σου στην ευθεία αν δεν σπριντάρεις.

Δεν έχω ακόμα cadence αλλά το έχω στο πρόγραμμα μάλλον για αυτή την εβδομάδα.

55-58 μου είναι δύσκολο χωρίς σπριντάρισμα. Για συνεχόμενο κάπου στο 48-50 παίζω.

Απλά ακόμα δεν έχει επανέλθει ακόμα η ταχύτητα στα πόδια που είχα παλιά, ενώ στα πχ 50 βλέπω ότι έχω ακόμα δύναμη για να γυρίσω πιο βαριά ταχύτητα, δεν έχω την ταχύτητα για να συνεχίσω άνετα σε περισσότερα χλμ.

Απ ότι το βλέπω για αρχή το ξεχνάω να φύγω από compact, είναι αρκετά νωρίς, αλλά ο 2300 θα πάρει γρήγορα πόδι.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθεια είναι τα ρούχα κι όσο πιο γρήγορα τα συνηθίσετε τόσο πιο πολύ θα απολαμβάνετε και τις μεγάλες αποστάσεις. Πάνω από 50-60 χλμ με φόρμες και νορμαλ ρούχα είναι για βιτσιόζους.

Με φόρμες ίσως, αλλά δεν είναι ντε και καλά μονόδρομος το κολάν!!

Εσώρουχο με παντ και ότι βερμούδα γουστάρεις για όσα χιλιόμετρα αντέχουν τα πόδια σου.

Όχι πως δεν έχω κολάν αλλά τα φοράω μόνο αν είναι τα πάντα άπλυτα : P

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη αρωτνηση...

Κατι Specialized/TREK 29er που εχουνε πεσει (?) στα 500-600 ευρα, εκτος απο το να εχουνε 3-4 κιλα παραπανω τι διαφορα εχουν (προς το χειροτερο) απο urban ποδηλατα, αν βαλουμε ιδια λαστιχα και στα 2 προφανως?

Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη αρωτνηση...

Κατι Specialized/TREK 29er που εχουνε πεσει (?) στα 500-600 ευρα, εκτος απο το να εχουνε 3-4 κιλα παραπανω τι διαφορα εχουν (προς το χειροτερο) απο urban ποδηλατα, αν βαλουμε ιδια λαστιχα και στα 2 προφανως?

Βαρύτερα πατήματα με τα ίδια γρανάζια

Λιγότερη ευελιξία στα μονοπάτια

Ψιλότερο κέντρο βάρους.

Ακριβότερα και δυσεύρετα ανταλλακτικά

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς φίλους ποδηλάτες και ειδικά τον [MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] που ξέρω ότι το χρησιμοποιεί:

Έβαλα εχθές το Sports Tracker. Δεδομένου ότι είναι και δωρεάν, είναι μέχρι στιγμής το καλύτερο που έχω χρησιμοποιήσει. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι πήγα στο Explore και βλέπω ξαφνικά σε μια ακτίνα ~1χλμ από εκεί που βρίσκομαι ότι βόλτες έχουν καταγραφεί τις προηγούμενες 30 ημέρες :wassat: Και, εντάξει να δώ του Ιάσων που με έχει κάνει add σα φίλο, αλλά έβλεπα και κάτι εντελώς άσχετους με τα ονοματεπώνυμα και τις ημέρες/ώρες που έκαναν τη βόλτα... Μιλάμε για μεγάλο σπιούνο!

Τι παίζει; Αυτές οι καταγραφές έχουν γίνει δημόσιες από τους χρήστες τους ή τις κάνει το πρόγραμμα με το έτσι θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Thanks m8.

Το ποδήλατο σιγά σιγά έχω σκοπό να γίνει όλο 105+ultegra μιας και αυτά τα 2 συνεργάζονται και άψογα μεταξύ τους και έχουν καλό value for money.(Μανέτες+δαγκάνες 105, μπρος/πισω ντεραγιε και κασέτα ultegra).Μετά ένα καλό σετ ζάντες και τέλος. Βέβαια μέχρι να γίνουν όλα αυτά έχουμε καιρό ακόμα. Μπορεί να είμαι παντρεμένος με παιδιά.

Τεσπα, σήμερα έκανα άλλη μια αλλαγούλα.Μπήκε και η σωστή αλυσίδα γιατί ο 105 δεν έπαιζε με την HG50 που είχε το ποδήλατο απ την μάνα του.Ήταν πολύ χοντρή. Έτσι μπήκε η Ultegra 6701 10sp

img20110826163015.jpg

Παρ όλο που ένας απ τους τεχνικούς του Cyclist εδώ στη Βάρη(από εκεί πήρα το ποδήλατο) επέμενε ότι δεν θα δουλέψει σωστά στο 8άρι του orbea. Στο MTB που είχα, είχα κάνει πολύ χειρότερες κανιβαλιές και δεν είχα αντιμετωπίσει ουδέποτε πρόβλημα.

Έτσι λοιπόν, την πήρα και την έβαλα μόνος(στο cyclist έχω τσαμπέ εργατικά) αφού τα εργαλεία που είχα απ το MTB μου έχουν μείνει ακόμα.

Μια βόλτα έκανα γύρω απ το σπίτι να το ρυθμίσω λιγάκι και είναι πένα. Δουλεύει άψογα(ανεβάσματα-κατεβάσματα) και με πολύ λιγότερο θόρυβο και σε συνδυασμό με τον 105 η διαφορά είναι εμφανώς αισθητή απ ότι ήταν το ποδήλατο μαμά. :)

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από τότε που πήρε ο πατέρας μου σύνταξη, μου έχει πιπιλίσει το μυαλό να του φτιάξω το ποδήλατο. Και πέρσι μου είχε πει να το φτιάξω, είχα κάνει μια απόπειρα(εξού και η φρέσκια μπροστά ζάντα) αλλά έπεσα σε διαβάσματα μετά και το παράτησα.

Το θέμα πιο είναι.Πριν 3 χρόνια, ξαφνικά αποφάσισε να το βγάλει απ την αποθήκη και να το αφήσει έξω στον κήπο, ούτε καν κάτω από υπόστεγο. Έτσι το ποδήλατο έχει γίνει πυτ@ν@....

Ευτυχώς όμως, έχω αρκετά leftovers από το ΜΤΒ που είχα αλλά δεν θέλω να χαλάσω και τον χαρακτήρα του ποδηλάτου, να μην γίνει καγκούρικο απ την άποψη ότι το ποδήλατο είναι ένα Ideal Pro Rider του '90 αγορασμένο απ το Μινιόν και δεν θέλω να του βάλω ανταλλακτικά της τωρινής γενιάς αλλά ούτε και να μου κοστίσει μια περιουσία :p

Τεσπα, πριν 2 ώρες το ποδήλατο ήταν έτσι.

dscn2107u.jpg

dscn2108e.jpg

dscn2109v.jpg

dscn2110.jpg

dscn2111u.jpg

dscn2112k.jpg

Μετά από 1 ωρίτσα και λίγο καθάρισμα είναι έτσι

dscn2115b.jpg

Τα καλά είναι ότι ο σκελετός δεν έχει σαπάκια παρα μόνο σε κάτι χτυπηματάκια επιφανειακές σκουριές. Δεν είχε κολλήσει τίποτα. Τα ρουλεμάν του πιρουνιού είναι σε άψογη κατάσταση, το πίσω ντεραγιέ είναι πολύ σένιο και τα ελατήρια αρκετά σκληρά παρά τα χρόνια του, οι μανέτες και τα shifters ακόμα δουλεύουν άψογα.

Τα κακά είναι ότι ο πατέρας μου πριν κάποια χρόνια του είχα αλλάξει τιμόνι το οποίο είναι μες στην σκουριά, αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα το κρατήσω και να βάλω το μαμά που υπάρχει ή θα φτιάξω αυτό. Η μεσαία τριβή(ΒΒ) είχε διαληθεί αλλά ευτυχώς όταν είχα αλλάξει στο MTB δισκοβραχίονα είχα κρατήσει και την μεσαία τριβή(όπου την κούμπωσα ήδη) και τους βραχίονες. Ο μαμά δισκοβραχίονας έχει και ευτός κάποιες σκουριές επιφανιακές. Αυτό δεν ξέρω κατα πόσο θα το φέρω, γιατί και να το βάψω, καθώς θα κάνει πετάλι ο πατέρας μου θα φύγει σίγουρα μετά απο λίγο καιρό.

Προς το παρόν, αυτά...

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι μεταχειρισμένα MTB με 200 ευρώ...

Ναι. Αυτό με κοστολόγιο που έχω βγάλει πάνω από 80€ δεν θα μου πάει και εκτός αυτού είναι το ψυχολογικό στη μέση που θέλω να το φτιάξω αυτό το ποδήλατο.

Ακόμα και αυτά που χρειάζονται αλλαγή, έχω απ το MTB μου να τα βάλω απλά θέλω να μείνει όσο πιο classic γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.