Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

ψάχτηκα αρκετά και όντως η αρχική θέση της σέλας δεν με βόλευε.

Ανέκαθεν δεν μπορούσα τις λεπτές και στενές σέλες. Στο MTB είχα μια classic selle Bassano με μπόλικο μαξιλαράκι, η οποία ουδέποτε δεν μου δημιούργησε πρόβλημα ή τουλάχιστο δε το κατάλαβα σε αποστάσεις μεγάλες(30+ σχεδόν κάθε μέρα)

ε στο MTB εισαι και σε πιο ορθια σταση μπορει να παιζει κι αυτο ρολο...

παντως νομιζω ειτε αλλαξεις σελα ειτε οχι τα κολλαν με pad δεν θα πανε χαμενα

εγω δεν το ψαξα και πολυ παντως αντι να παρω κατι πολυ ακριβο και ενα

πηρα 3-4 endura φθηνα σε προσφορα τα ειχαν, οχι με τιραντες, σαν σλιπακια ειναι τα φορας μεσα απο το σορτσακι φαρδυ (ΜΤΒ μιλαμε τωρα, οι τιραντες ειναι περιττες, )

μαζι με αλλη παραγγελια απο εξω.

σε καποια φαση εβγαινα συνεχομενες μερες (ΣΚ πρωι -βραδυ) οποτε 1 δεν θα βολευε.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω.

Cyclist.gr - Bontrager World Racing Bib Short

Cyclist.gr - Orbea Black Series Bib Short

Εγώ έχω πάρει ένα Specialized.

Να πω την αλήθεια δεν με ψήνει το bib short, θέλω κάτι άνετο, βολικό και διακριτικό.

ε στο MTB εισαι και σε πιο ορθια σταση μπορει να παιζει κι αυτο ρολο...

παντως νομιζω ειτε αλλαξεις σελα ειτε οχι τα κολλαν με pad δεν θα πανε χαμενα

εγω δεν το ψαξα και πολυ παντως αντι να παρω κατι πολυ ακριβο και ενα

πηρα 3-4 endura φθηνα σε προσφορα τα ειχαν, οχι με τιραντες, σαν σλιπακια ειναι τα φορας μεσα απο το σορτσακι φαρδυ (ΜΤΒ μιλαμε τωρα, οι τιραντες ειναι περιττες, )

μαζι με αλλη παραγγελια απο εξω.

σε καποια φαση εβγαινα συνεχομενες μερες (ΣΚ πρωι -βραδυ) οποτε 1 δεν θα βολευε.

Θα το κοιτάξω το θέμα. Το πολύ πολύ να πάρω και μια σέλα δοκιμαστικά και αν δεν μου κάνει θα βρω κάπου να την δώσω.

Ελπίζω σύντομα να βγω και να απολαύσω την κούρσα όπως πρέπει, όχι πως τώρα δεν την έχω απολαύσει, αλλά άλλη είναι η χάρη να κάνεις αποστάσεις και άλλο να κάνεις κύκλους μια διαδρομή των 10χλμ μέσα στην Βάρκιζα για να πεις ότι έβγαλα χλμ :p .

Είτε ανηφόρα είτε κατηφόρα πάντως, το ρδέλο ρολλάρει απίστευτα, ειδικά το βράδυ που δεν ακούς τπτ και είσαι εσύ και ο ήχος από το ελαστικό.

Πιάνω μέση ταχύτητα που με το MTB με slick λάστιχα και ένα κάρο πρίκα πάνω, δεν την φανταζόμουν ποτέ, και το κυριότερο πολύ πιο ξεκούραστα. Χθες κατέληξα να κάνω 50χλμ γύρω γύρω χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και παλιά ήμουν και σε καλύτερη φυσική κατάσταση και δεν κάπνιζα :p. To καλό είναι ότι έχω αρχίσει να το ελαττώνω αισθητά. :clap:

Link to comment
Share on other sites

Είπα να κάνω μια δοκιμή με σέλα και χτύπησα αυτή εδώ:

Cyclist.gr - Bontrager Σέλα SSR

Την πήρα με το σκεπτικό ότι ας δώσω ένα 20άρικο και αν δεν μου κάτσει θα την πασάρω σε ένα φίλο.

Τελικά σε μια πρώτη επαφή, μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Σίγουρα δεν είναι σαν μια σέλα κούρσας, είναι πιο all around, αλλά για αυτό που θέλω να κάνω, μάλλον είναι ταμάμ. Δεν θέλω να μπλέξω ακόμα με κολάν και ιστορίες. Θέλω να το καβαλάω όπως να είναι και να την κάνω να ξεδώσω χωρίς να σκέφτομαι "κάτσε να βάλω το κολάν πριν φύγω κτλπ"

Link to comment
Share on other sites

Specialized Recall notice

2011 SIRRUS COMP

2011 VITA COMP

2011 TRICROSS

2011 SIRRUS EXPERT

2011 VITA EXPERT

2011 TRICROSS COMP

2011 SIRRUS ELITE

2011 VITA ELITE

2011 TRICROSS SPORT

το δικό μου crosstrail τη γλύτωσε λόγω του SunTour που φοράει,ενημερώστε τους κατόχους για την ανάκληση

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφαγα ένα πακέτο... Έκανα 5χλμ σχετικά κατηφορικά, όπου έπαιζα με μέση ωριαία τα 25χαω. Στην επιστροφή όμως, που ήταν σχετικά ανηφορικά, είχα και τον αέρα κόντρα... Ήταν τόσο δυνατός που σε ένα κατηφορικό σημείο, αν δεν έκανα πετάλι, δεν επιτάχυνε! :o

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφαγα ένα πακέτο... Έκανα 5χλμ σχετικά κατηφορικά, όπου έπαιζα με μέση ωριαία τα 25χαω. Στην επιστροφή όμως, που ήταν σχετικά ανηφορικά, είχα και τον αέρα κόντρα... Ήταν τόσο δυνατός που σε ένα κατηφορικό σημείο, αν δεν έκανα πετάλι, δεν επιτάχυνε! :o

Την έπαθα και εγώ εχθές στα λιμανάκια που πήγαινα προς γλυφάδα μεριά. Ευτυχώς στον γυρισμό είχε κόψει ο αέρας.Είναι ότι πιο εκνευριστικό μπορεί να σου τύχει με το ποδήλατο.

Εχθές που βγήκα με την κούρσα επιτέλους εκτός βάρκιζας και σε διαδρομή με μεγάλες υψομετρικές διαφορές αλλά και ευθείες, έπαθα πλάκα το πως ρολάρει η κούρσα για ακόμα μια φορά.

Εκεί που πήγαινα στον γυρισμό στην βουλιαγμένης με καμιά 30άρα, έχει ένα κατηφορικό στο φανάρι για το δημαρχείο βούλας. Σε μια απόσταση καμια 150άρα μέτρα χωρίς να κάνω πετάλι η κούρσα άρχισε να τρελαίνεται, κάποια στιγμή κοιτάω κοντέρ και πήγαινα με 52 χωρίς να κάνω πετάλι και άμα το άφηνα θα με ανέβαζε κι άλλο. Αν θυμάμαι καλά μιας και ειναι μια διαδρομή που την είχα κάνει άπειρες φορές με το ΜΤΒ , σε εκείνο το σημείο χωρίς πετάλι πρέπει να πήγαινα με καμιά 40άρα max.

Η διαδρομή είναι αυτή:

Vasileos Konstantinou/±ΓΉ»*ΙΒ Ι½ΓΔ±½Δ―½ΏΕ to Vasileos Konstantinou/±ΓΉ»*ΙΒ Ι½ΓΔ±½Δ―½ΏΕ - Google Maps

Την Κυριακή λέω να την κάνω προς Σαρωνίδα μεριά αν δεν φυσάει.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθεια είναι τα ρούχα κι όσο πιο γρήγορα τα συνηθίσετε τόσο πιο πολύ θα απολαμβάνετε και τις μεγάλες αποστάσεις. Πάνω από 50-60 χλμ με φόρμες και νορμαλ ρούχα είναι για βιτσιόζους.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθεια είναι τα ρούχα κι όσο πιο γρήγορα τα συνηθίσετε τόσο πιο πολύ θα απολαμβάνετε και τις μεγάλες αποστάσεις. Πάνω από 50-60 χλμ με φόρμες και νορμαλ ρούχα είναι για βιτσιόζους.

Σίγουρα, αλλά αν θες να πας μια μικρή βολτούλα, το να κάθεσαι να βάζεις το κολάν από μέσα είναι λίγο too much.

Μια ερωτησούλα στους κουρσάκιδες.

Οι διαφορές από compact δισκοβραχίονα σε 53/39 είναι μεγάλες?

Ειδικά το 34 -> 39 με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά μεγάλη διαφορά σε αίσθηση ναι. Εξαρτάται βέβαια και με τι κασέτα είσαι πίσω τώρα. Αν πχ είσαι με 12-25 τώρα, μπορείς να βάλεις μια 12-29 με την 53/39 και να μη σου φανεί τόσο μεγάλη η διαφορά στις ελαφρές ταχύτητες. Ρολάρει καλύτερα πάντως ο μεγαλύτερος δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.