Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Δεν εχει καποιος φιλος κανενα που να μην το χρειαζεται η καποιος στην οικογενεια σου να ασχοληθεις μαζι του για καποιο χρονικο διαστημα και μετα αποφασιζεις ποσα θα ξοδεψεις.

Παντως αν θες περιπετειες σε μονοπατια και μιλαμε για πρωτο ποδηλατο δεν ειναι λιγο επικινδυνο?Ασε που εδω μιλαμε και για ασφαλεια που σημαινει καλο ποδηλατο δηλαδη αξιοπιστο και κανα κρανος ας πουμε!

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχει κανείς που να μην χρειάζεται. Περιπέτειες όχι δεν θα κάνω απλά κοντά στο σπίτι μου είναι ελαφρός ανώμαλοι οι δρόμοι. ( και οι κάτοικοι :p )

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ελαφρως?Απλο χαλικακι πετραδακι η εχει και βραχους μεσα και τετοια?

Γιατι αν ειναι απλο χαλικακι μπορεις να κοιταξεις και σε ποδηλατο πολης:yu:

Ορμπεα Πολης

Και παμε και για βουνο σε οικονομικη ποιοτητα:wassat:

Τρεκ 3500 Βουνου

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς να προτείνει κάνα ζευγάρι γάντια (ανοιχτά μπροστά) για ποδήλατο???

Έχω δει μερικά σε διάφορα site και ποδηλατάδικα, αλλά δε ξέρω κατά πόσο καλά είναι σε σχέση με ιδρώτα και άνεση...

Budget: 20€-30€

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστήθηκα πάντως το full suspension που πήρα πριν κανα μήνα...κατέβαινα στο νησί, στην κύθνο, σε γκρεμούς-χωματόδρομους με 40αρια και ούτε καν ένιωθα. Σε μια φάση ήταν 2 SUV πίσω, τους έριχνα χαλαρά:smoke: (ήταν στο κατηφορικό κομμάτι).

Το λιώνω και μέσα στην πόλη πλεον έστω και με τα μείον του λόγω των απωλειών...230km σε ένα μήνα και συνεχίζουμε.:clap:

Link to comment
Share on other sites

μετά από αρκετό κ@λ@βάρεμα, αξιώθηκα να κάνω τα τελικά μαζέματα στο Peugeot που αναπαλαιώνω, και σήμερα το πήγα στο μάστορα για δισκοβραχίονα, αλυσίδα και το βραδάκι έχει βόλτα!!!!! θα ανεβάσω φωτογραφίες ASAP

Link to comment
Share on other sites

Μην σκοτώνεσαι να ανεβάσεις :p

Λεπόν, έχω και άλλα ερωτήματα. Η Mountain-άρα μου έχει τρύπες για βάση μπουκαλιού μόνο στον διαγώνιο σωλήνα. Γίνεται να μοντάρω κάπως και στον κάθετο; Τα 650ml του ενός μπουκαλιού δεν φτάνουν ούτε για 30km.

Επίσης για να μην μουδιάζει, σε μεγάλες αποστάσεις, η ...αναπαραγωγική περιοχή μία σκληρή σέλα με τρύπα/βαθούλωμα και ένα σωβρακάκι/κολάν με pad αρκούν;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 μήνα "προπόνησης" και 300χλμ με το orbea μόνο θετικές εντυπώσεις μου έχει αφήσει. Το μόνο ξενέρωμα είναι η σκατοσέλα που ή δεν είναι για τον κ@λο μου ή απλά δεν την έχω συνηθίσει ακόμα και δεν ξέρω τι να κάνω ακόμα. Απ την μία σκέφτομαι να πάω να πάρω μια για MTB με μπόλικο μαξιλάρι αλλά απ την άλλη σκέφτομαι να πάρω και γω κολάν με pad.

Θέλω να βγω να κάνω μεγάλες διαδρομές αλλά το θέμα με την σέλα με κρατάει.

Link to comment
Share on other sites

ασχετα με τη σελα

κολάν με pad κανει καλη δουλεια, και διάλειμματα απο το συνεχες καθισμα, ειναι αναποφεκτα

Απ την μία σκέφτομαι να πάω να πάρω μια για MTB με μπόλικο μαξιλάρι

στην κουρσα , φανταζομαι, κατα μεσο ορο καθεσαι περισσοτερο, μπολικο μαξιλαρι -> πιο φαρδια σελα - > δυσκολια στο πεταλαρισμα -> τριβη αυξηση θερμοκρασιας κτλ...

βρειτε την σωστη θεση της σελας, μερικα cm, μοιρες κανουν την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι οκ?

Cyclist.gr - Orbea Black Series κοντό παντελόνι

βρειτε την σωστη θεση της σελας, μερικα cm, μοιρες κανουν την διαφορα.

ψάχτηκα αρκετά και όντως η αρχική θέση της σέλας δεν με βόλευε.

Ανέκαθεν δεν μπορούσα τις λεπτές και στενές σέλες. Στο MTB είχα μια classic selle Bassano με μπόλικο μαξιλαράκι, η οποία ουδέποτε δεν μου δημιούργησε πρόβλημα ή τουλάχιστο δε το κατάλαβα σε αποστάσεις μεγάλες(30+ σχεδόν κάθε μέρα)

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.