Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Θέλω να γράψω δύο πραγματάκια με αφορμή δύο περιστατικά που είδα τις τελευταίες δύο ημέρες...

Πολύ μου αρέσει τελευταία που βλέπω κόσμο να κυκλοφορεί με ποδήλατο...παρέες, μεγάλοι άνθρωποι, γονείς με παιδιά.

Ακόμη περισσότερο μου αρέσει που βλέπω ότι πληθαίνουν οι ποδηλάτες, αλλά ταυτόχρονα με ανησυχούν διάφορα που παρατηρώ σύμφωνα με την οδηγική τους παιδεία.

1) Οι μισοί τουλάχιστον δέν φέρουν φώτα μπρός/πίσω, και δεδομένου ότι βολτάρουν βράδυ (φυσικό γιατί έχουν ησυχία οι δρόμοι) δέν είναι ορατοί καθόλου μερικές φορές!

Σχεδόν όλα τα ποδήλατα που δέν έχουν φώτα τα οδηγούν πιτσιρίκια (8-15χρόνων)!

Καλά αυτοί οι γονείς δέν ντρέπονται καθόλου ρέ παιδιά?

Επιτρέπεται να πηγαίνει βόλτα γονιός/παδί, ο πατέρας να έχει φώς και το πιτσιρίκι όχι?

2) Εχθές μου πετάχτηκαν ανάμεσα από παρκαρισμένα δύο πιτσιρίκια περίπου 10χρόνων σε κεντρικό δρόμο ενώ πέρναγα με το παπί στα 5-6 μέτρα απόσταση.

Κόβω αριστερά το παπί να τα γλυτώσω, και σταματάω στο τσάκ απ' το απέναντι πεζοδρόμιο γλυτώνοντας το πέσιμο στο παρα πέντε...

Όταν γύρισα και τους είπα στο ήρεμο ''ρέ παιδιά προσέχτε θα σας σκοτώσει κανένας!'' μου απαντάει το ένα: ''Άντε μ@μήσου ρέ μ@λ@κ@!''.

Τί να πείς σ' ένα 10χρονο τώρα....:nothing:

3) Απόψε το βράδυ:

Περιμένω με το παπί σε κόκκινο φανάρι (σε κεντρική λεωφόρο) και παρατηρώ στον καθρέπτη έναν ποδηλάτη να έρχεται ''με χίλια''.

''Δέν μπορεί λέω...θα σταματήσει!''

Ο τύπος περνάει το κόκκινο με καμιά 40άρα χαλαρά και συνεχίζει.

Αμέσως ανάβει πράσινο, τον προλαβαίνω και τον περιμένω στο επόμενο φανάρι...η ίδια ιστορία πάλι!

Ήθελα να 'ξερα...δέν φοβούνται για τη ζωή τους?

Έχω δεί πολλές φορές ποδηλάτες να μήν σέβονται τα φανάρια, και μου κάνει μεγάλη εντύπωση το φαινόμενο!

Τί να πώ ρε παιδιά...ο θεός να τους φυλάει μερικούς απ' τη βλακεία που κουβαλούν!

Link to comment
Share on other sites

Όταν γύρισα και τους είπα στο ήρεμο ''ρέ παιδιά προσέχτε θα σας σκοτώσει κανένας!'' μου απαντάει το ένα: ''Άντε μ@μήσου ρέ μ@λ@κ@!''.

Τί να πείς σ' ένα 10χρονο τώρα....:nothing:

Έλεος δηλαδή. Εκεί έχουμε φτάσει; :hm:

Link to comment
Share on other sites

2) Εχθές μου πετάχτηκαν ανάμεσα από παρκαρισμένα δύο πιτσιρίκια περίπου 10χρόνων σε κεντρικό δρόμο ενώ πέρναγα με το παπί στα 5-6 μέτρα απόσταση.

Κόβω αριστερά το παπί να τα γλυτώσω, και σταματάω στο τσάκ απ' το απέναντι πεζοδρόμιο γλυτώνοντας το πέσιμο στο παρα πέντε...

Όταν γύρισα και τους είπα στο ήρεμο ''ρέ παιδιά προσέχτε θα σας σκοτώσει κανένας!'' μου απαντάει το ένα: ''Άντε μ@μήσου ρέ μ@λ@κ@!''.

Τί να πείς σ' ένα 10χρονο τώρα....:nothing:

Κωλοφαρδία είναι να βρίσκονται δίπλα οι γονείς. Έχω ξεχέσει αρκετούς.

Link to comment
Share on other sites

Έλεος δηλαδή. Εκεί έχουμε φτάσει; :hm:

weird ? άμα ήταν οι γονείς που τους έδωσαν αυτή την ανατροφή να άλλαζαν ιδέες και συμπεριφορά κάθε φορά που τα βρωμόπαιδα τους προσέβαλλαν κάποιον θα ήταν όλοι ίδιοι.

:)

Link to comment
Share on other sites

weird ? άμα ήταν οι γονείς που τους έδωσαν αυτή την ανατροφή να άλλαζαν ιδέες και συμπεριφορά κάθε φορά που τα βρωμόπαιδα τους προσέβαλλαν κάποιον θα ήταν όλοι ίδιοι.

:)

Μόνο που στο ένα μιλάμε για τη ζωή παιδιών και στο άλλο μιλάμε για "προσβολή" από μία εικόνα ή video. Even Weirder? :getlost:

Link to comment
Share on other sites

αν εχει καποιος μαζεμενα Links απο μαγαζια εκτος Ελλαδος με εξαρτηματα και ανταλλακτικα ας κανει ενα κοπο

να τα βαλει, εστω και screen shot απο τα bookmarks του γιατι βαρεθηκα να ψαχνω custom ροδα και αναρτηση για 29er

καμια ιδεα κανεις για ενα συνδιασμο?

τι να βαλω?

οποσδηποτε θελω 20mm ΤΑ, στα αλλα δεν το χω... η ZTR Crest 81 κιλα αναβατη θα αντεξει για οχι και τοσο σκληρη χρηση... κυριως XC.

στα αλλα τι να βαλω?

http://www.actionsports.de/gb/Wheels/Custom-Wheels/MTB-Disc-29er/Hope-Pro-2-Evo-Disc-Custom-Vorderrad-fuer-29er::36356.html

.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια!

τα εψαξα σχεδον ολα, :confused:

Θα με βολευε να παρω ροδα και πιρουνι απο JensonUSA εχει τις καλυτερες τιμες τουλαχιστον

σε 29er αλλα ειναι Αμερικη, δεν εχω παρει τιποτα απο Αμερικη αλλα νομιζω δεν γλιτωνω τελωνειο.

Πάρε και τα δικά μου, το CRC το μποϋκοτάρω πλέον.

Ναι ξερω, αλλα εχει την καλυτερη τιμη παλι, 370Ε....

Due In Stock 05/09/2011...

εδω και καιρο την εχω βρει στο bike-components.de με delivery time 2-7 days με 400Ε...

το θεμα ειναι οτι το "delivery time 2-7 days" το βλεπω εδω και 2-3 μηνες εκει...

μιλησα μαζι τους -μου ειπαν οτι σε μια βδομαδα θα την εχουν stock αλλα δεν τους πιστευω.

ολα τα αλλα site που ειδα εχουν τιμες απο 100Ε και πανω συνολο σε αυτα που θελω σε σχεση με το CRC εκτος

απο το JensonUSA...που εχει τις καλυτερες (για 29er)

Μωρε ψιλο υπερβολή δεν είναι ο 20άρης για XC?? Με τον περαστό 15άρη πιστέυεις δεν θα βολευτείς??

με 26αρι και με 9αρι QR βολευομουν με μετρια αναρτηση πολυ πιο φθηνη απο αυτην που βλεπω

αλλα ηθελα 29ερ ο βλαμενος...

Παρα πολλα πλεονεκτηματα το 29ερ αλλα εχει ενα σοβαρο μειον. TΡΕΛΟ FLEX.

(μεγαλα ποδια στο πριρουνι, πολυ ψηλα το τοξο απο το κεντρο, μεγαλη ροδα)

φαντασου, οτι αν το ζορισω η μπροστα ροδα βγαινει απο το 9QR...πλεον.

φταιει που εβαλα υδραυλικα, φταiει η dart 3 που εχει λεπτα ποδια και η γεωμετρια του 29ερ

(παιζει να εχει χασει και χιλιοστα η αναρτηση, δεν ξερω θα το εξετασω)

επισης το ενα πασο στο πιρουνι εκει που πιανει η δαγκανα εχει φυγει (αυτο φτιαχνεται)

για ολα αυτα και επειδη εχω αγανακτησει λεω, αν ειναι να δωσω λεφτα να μην το ρισκαρω με 15QR

και να παω κατευθειαν σε 20TA με βιδες κατω να τελειωνουμε...

καλο το 29er αλλα μετα απο καιρο λεω, αν ειναι να παρει κανεις να το φτιαξει μονος του και να προσεξει πολυ το πιρουνι....

βλεπω κατι ποδηλατα με >2000Ε με ακριβα πιρουνια και 9QR ελεος....

και με τα ανταλλακτικα στην Ευρωπη παλι ελεος...

.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Είμαι στο όριο για 54 με 57.

Στην αρχή είπαμε για 54 αλλά δεν μου άρεσε γιατί έπεφτε πολύ χαμηλά και αρκετά πίσω για τα γούστα μου το τιμόνι.

Μετά δοκιμάσαμε και 57 όπου η σέλα σηκώθηκε λίγο πάνω απ το όριο του 54 με τα γόνατα να κάθονται στην σωστή θέση και το τιμόνι ακριβώς στο γούστο μου.

Για αρχή έχω γυρισμένο προς τα πάνω το λαιμό μέχρι να συνηθίσω και όταν περάσει αρκετά ο καιρός θα πέσει στην μάχιμη θέση.

Τεσπα, έκανα τα πρώτα μου 13 χιλιόμετρα με ποδήλατο μετά από 4 χρόνια που έχω να καβαλήσω ποδήλατο.

Απλά αυτή τη στιγμή δεν νοιώθω τους τετρακέφαλους και το βράδυ δεν θα μπορώ να κάτσω σε καρέκλα :p

Τελικά όντως μερικοί υπερβάλουν για τις κούρσες και τους κακοτράχαλους δρόμους. Μια χαρά την έβγαλα στους καρόδρομους της βάρκιζας χωρίς προβλήματα.

Πάντως τα παιδιά στο cyclist ξηγήθηκαν πολύ καλά...

Αν και είχα παραγγείλει το Τ23 τα παιδιά μου έφτιαξαν κάτι ενδιάμεσο σε Τ23 και TSR.

Άλλους τροχούς και sora derallier

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά και καλά χιλιόμετρα να χεις. Το μόνο που θα σου έλεγα να αλλάξεις για αρχή είναι τα τακάκια μιας κι αυτά που είναι όλο μαζί ένα πλαστικό πράγμα είναι ψιλοχάλια, ειδικά σε βρεγμένο. Τσίμπα δύο ζευγάρια τέτοια Shimano 105 Brake Pads R55C2 5700 | Buy Online | ChainReactionCycles.com ή αν σου περισσεύουν χρήματα κοίτα και τα swisstop. Το καλό με αυτού του τύπου είναι ότι εκτός από το ότι είναι αρκετά καλύτερης ποιότητας, όταν έρθει η ώρα για καινούρια απλά αλλάζεις την γόμα χωρίς να αλλάξεις παπουτσάκι (μπορείς μετά να βάλεις πχ τα Kool Stop Salmon).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.