Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

σε πληροφορω οτι εισαι λαθος.δεν υπαρχει ανταγωνισμος μεταξυ μας κ αν υπαρξει τοτε απλα δεν ειναι στην παρεα...δε ξερω τι κανεις μονος σου βεβαια...

Τι ξέρεις εσύ για να μιλάς.

Άσε να μιλάν αυτοί που ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

σε πληροφορω οτι εισαι λαθος.δεν υπαρχει ανταγωνισμος μεταξυ μας κ αν υπαρξει τοτε απλα δεν ειναι στην παρεα...δε ξερω τι κανεις μονος σου βεβαια...

Φιλικός ανταγωνισμός ή ευγενής άμιλλα ονομάζετε και είναι ζητούμενο σε όλα τα αθλήματα (και όχι μόνο) για να υπάρχει βελτίωση.

Προς πληροφορία σου δε, τα μισά σου ποστ σε αυτό το νήμα αυτόν τον ανταγωνισμό εκπνέουν.

Τέλος τα σχόλια μου είχαν στόχο να συνεισφέρουν . Αν γνώριζα ότι θα τα αντιμετώπιζες κακοπροαίρετα και ερειστικά δεν θα τα έγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Tωρa που λετε για κατηφορες να μου λυσετε μια απορια, οταν ειμουν 13῏14 (max 1994) ειχα ενα peugeot team ΜΤΒ, ειχε 18 ταχυτητες, ειμουνα σε μια μεγαλη κατηφορα κοντα στο σπιτι μου (πισω απτο κτημα συγγρου), ανεβαινα ευλαβικα Ολη την ανηφορα ωστε να την κατεβω μαλλια.

Τα καταφερα, κατεβαινα οσο πιο γρηγορα μπορουσα, φοραγα και ενα καπελο που εφυγε στην κατηφορα, ειχα ενα ενσυρματο cateye το οποιο ειχε δειξει 72 χλμ, για χρονια το νουμερο αυτο με συντροφευε.

Τα τελευταια χρονια που εβλεπα παλι ποδηλατα κ ακουγα ιστοριες, ταχυτητες etc. αρχιζα να αναρωτιεμαι πως το εκανα. Μαλιστα προσφατα ξαναπηγα, με 27 τχυτητες πλεον, δεν ξεκινησα απο τοσο ψηλα, ισως δεν εκανα με το ιδιο παθος τοσο πεταλι (τοτε αυτοσκοπος ηταν η maximum δυνατη ταχυτητα) κ εφτασα τα 56χλμ/ὤρa, ηταν και η αισθηση του κινδυνου πολυ πιο εντονη απο τοτε.

Αναρωτιεμαι ομως πως τοση μεγαλη διαφορα με τοτε. Μου φαινεται δυσκολο ενα παλαιοτερο ποδηλατο με ενα πιτσιρικα στο πεταλι να ποιανει μεγαλυτερη ταχυτητα απο οτι τωρα, μηπως το κοντερακι εδειχνε οτι ναναι, μηπως το κιβωτιο ηταν πιο μακρυ, μηπως σε αυτες τις ταχυτητες η ελλειψη κινδυνου κ ῾δωσε ακομα λιγο παραπανω πεταλι῾ παιζει ρολο, αποψεις?

Το Peugeot σου λογικά είχε την 18η με 48-14 δηλαδή σχέση μετάδοσης 3,428. To 27άρη τι σχέση μετάδοσης έχει?

Link to comment
Share on other sites

Παω για αγριοτητες mountain την Παρασκευη.Σκάει το πισω λάστιχο.Το ίδιο βράδυ το αλλάζω.Παω για πιο χαλαρα βολτα με φιλους το Σάββατο χωρίς αγριότητες και σκάει το μπροστά λάστιχο.:wall::wall:

Δηλαδη νταξει.Δυο στα δυο?:shout:

Link to comment
Share on other sites

ΛΕπόν, μέσα στην βδομάδα λέω να παραγγείλω Jersey + Bib Shorts + Γάντια.

Για γάντια λέω γύρω στα 30 γιούρια. Διαβάζοντας αυτό... Cyclist.gr - Καλοκαίρι 2011 - Ντυθείτε σωστά ψήθηκα να σκάσω και... 190 για πάνω κάτω..και συγκεκριμένα:

Cyclist.gr - Etxeondo Trier Jersey

Cyclist.gr - Etxeondo Bib-Short Blace

Αξίζει να σκάσω τόσα; Θέλω να πάρω κάτι αρκετά καλό, με το οποίο θα δω μεγάλη διαφορά από το κοντομάνικο που μπάζει αέρα και ξεπαγιάζω (ιδρώνω σαν φούστης) και το σορτς χωρίς ενίσχυση. Αν δεν χαλάσουν, δεν σκοπεύω να αναβαθμιστώ.

Ή τα παραλέει το παλικάρι και θα είμαι μία χαρά και με 100-120 ευρώ για πάνω κάτω;

(όπως αυτά στην φώτο που είναι και kewool :p )

fVDTj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ακριβά, αλλά γούστα είναι αυτά και αν σου αρέσουν αγόρασε τα.

Αγόρασα 2 από αυτά και είναι κορυφαία, αρκεί να τα πλένεις σε κρύο νερό.

Από κάτω αν αγοράσεις εσώρουχο με παντ βάζεις οποιοδήποτε σορτς του εμπορίου.

Link to comment
Share on other sites

Απλά διαβάζω (στο λινκ που έβαλα στην αρχή) ότι τα φθηνά δεν προσφέρουν και πολλά.

Έχω και μία μικρή εμπειρία από snowboard με ισοθερμικό μακρυμάνικο Αdmiral και ισοθερμικό παντελόνι Helly Hansen. Καμία σχέση η αίσθηση/απόδοση του Admiral με απλή φανέλα, αλλά ... και με το Helly Hansen.

Το δικό σου είναι απλά σαν ισοθερμικό, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως είναι να δώσεις 100 για το exteondo δώσε μια και καλή γι αυτό Assos FI Uno S5 Logo Bib Shorts | Buy Online | ChainReactionCycles.com

T FI. Uno S5 Trgerhose schwarz <- εδώ πιο φτηνό

Είναι το εισαγωγικό της assos αλλά είναι κορυφή.

Επίσης η μέθοδος αποστολής που επέλεξες για το crc είναι η εντελώς απλή. Θα έρθει με το ταχυδρομείο και δεν θα έχεις ούτε tracking Νo ούτε θα υπογράψεις για την παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Απλά διαβάζω (στο λινκ που έβαλα στην αρχή) ότι τα φθηνά δεν προσφέρουν και πολλά.

Έχω και μία μικρή εμπειρία από snowboard με ισοθερμικό μακρυμάνικο Αdmiral και ισοθερμικό παντελόνι Helly Hansen. Καμία σχέση η αίσθηση/απόδοση του Admiral με απλή φανέλα, αλλά ... και με το Helly Hansen.

Το δικό σου είναι απλά σαν ισοθερμικό, σωστά;

Αν απλή φανέλα εννοείς βαμβακερή, απλά ξέχνα το.

Τα περισσότερα καλά ποδηλατικά ρούχα είναι συνθετικά. Όσα δεν είναι αντιβακτηριακά μόλις ιδρώσεις βρωμάνε.

Όπως και να το κοιτάξουμε το φυσικό μαλλί και μάλιστα μερινός είναι αξεπέραστο.

Link to comment
Share on other sites

cddaraa: Τουμπανέλι, αλλά το ποστ το έκανα για να μου πείτε, ότι δεν τα χρειάζομαι αυτά και να πέσω αρκετά στις τιμές. Να ανεβαίνω ξέρω και εγώ πανεύκολα :p

Εμπειρία από κάποιον που να είχε μέτρια ρούχα πχ 80-100 ευρώ και τα δύο και να πήγε σε καλύτερα; Επίσης από κάποιον που πήγαινε με τις φόρμες/σορτς γυμναστηρίου :p σαν εμένα και να πήγε σε οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το Allez το έχω καβαλήσει (παλαιότερης χρονιάς) αλλά δεν έχω εμπειρία να σου πω τι κατάλαβα. Το έχει ένας κολλητός που κάνει χρόνια ποδήλατο (αγωνιστικά) αν σου λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έβλεπα live, o οδηγός απλά ΤΡΑΓΙΚΟΣ (σορρυ τραγικέ :p ). Τον πετάξανε έξω από το Tdf και περιμένουμε να δούμε τώρα αν θα προχωρήσουν νομικά οι ομάδες.

Οι φώτος δείχνουν τα κοψίματα οπότε προσεκτικά..

sport-011.jpg

Vacansoleil-DCM-rider-Hoo-007.jpg

Και μετά από όλα αυτά, τερμάτισε την πίστα.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που όταν κάποιος οδηγός ή πεζός δε σέβεται τους ποδηλάτες, λέμε ότι μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά... Τελικά κανείς δε μας σέβεται. Κι άλλο παράδειγμα:

Ξύλο οδηγού ΙΧ σε ποδηλάτη | TreloKouneli.gr

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.