Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Οκ.

Με το άλλο ποδήλατο θες να κάνεις διαδρομές μεγάλες τακτικά?

Ποιο prorider είναι?

Το αν αξίζει να ασχοληθείς με το prorider εξαρτάται απ τον σκελετό του.

Από κει και πέρα, βάρος μπορείς να κερδίσεις εύκολα από πεταλιέρα/πιρούνι/τροχούς/παλουκόσελο/λαιμό τιμονιού και τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ.

Με το άλλο ποδήλατο θες να κάνεις διαδρομές μεγάλες τακτικά?

Ναι. Ανά δύο μέρες 40χιλιόμετρα περίπου ή και παραπάνω με παρέα.

Ποιο prorider είναι?

Το αν αξίζει να ασχοληθείς με το prorider εξαρτάται απ τον σκελετό του.

Από κει και πέρα, βάρος μπορείς να κερδίσεις εύκολα από πεταλιέρα/πιρούνι/τροχούς/παλουκόσελο/λαιμό τιμονιού και τιμόνι.

Θα έχει κάπου δέκα χρόνια. (ένα κυπαρισσί με πορτοκαλί ζάντες) Νομίζω έχει παλιό σκελετό. Πχ μου έλεγε ο ποδηλατάς πως έχει λεπτή τρύπα για πιρούνι, ενώ τα καινούρια έχουν μεγαλύτερη (άρα μπορώ να βρώ λίγα πηρούνια).

Επίσης, αν γίνεται και αλλάξω αρκετά πράγματα στο παλιό, μήπως θα ήταν καλύτερα με τα ίδια λεφτά να πάρω ένα καινούριο και να κρατήσω το παλιό για καβάντζα-φίλους;

EDIT προς μοδερς: Να ανοίξω νέο thread; Οι ερωτήσεις είναι αρκετές.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε , το GTC reaction που πουληθηκε ηταν τρελη ευκαιρια στα 1300Ε

ηταν ενος μηνα ποδηλατο και πραγματικα καινουργιο.

θα σου απαντησω αυριο για παραπανω ινφος , τωρα παω για υπνο

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε , το GTC reaction που πουληθηκε ηταν τρελη ευκαιρια στα 1300Ε

ηταν ενος μηνα ποδηλατο και πραγματικα καινουργιο.

θα σου απαντησω αυριο για παραπανω ινφος , τωρα παω για υπνο

Τουλάχιστον για αυτό μην μου πεις. Χθες πέρασα δύσκολες ώρες βλέποντας να πηγαίνει από 1600->1400->1300 και μετά καπούτ :weep:

Αλλά γενικά θέλω την γνώμη σου μιας και είχες ευκαιρία να οδηγήσεις για καιρό κουρσάκι.

Αν δεν πήγαινες ποτέ στα κατσάβραχα, θα έπαιρνες κουρσάκι;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] οχι μαν , δεν παιζει κασερι αυτη την εποχη

[MENTION=8837]l2phile[/MENTION] κουρσα οδηγουσα απο μικρος στην ομαδα.με αυτο ετρεχα και με κουρσα προπονιομουν.

Η αποψη μου ειναι οτι ενα ποδηλατο σα το gtc reaction ειανι ΥΠΕΡΒΟΛΗ για αυτο που το θες..

Δε κανεις xc Marathon για να πεις οτι θες λιγοτερο βαρος και να σε βοηθησει στη πορεια.

Το δικο μου ποδηλατο περιπου ειναι στα 13+ κιλα και πραγματικα παω παντου χωρις προβλημα.

Αλλα το θεωρω και υπερβολη να σκας τοσα λεφτα (εως 1700) για πανω κατω πεζοδρομια.

Κουρσα δε θα παιρνα ποτε για μετακινηση μεσα στην αθηνα.ΠΟΤΕ ομως..

αν μου δωθει η ευκαιρια για κουρσα , θα ειναι μονο για μεγαααλες αποστασεις.

και δε μιλαω για 100ψωρο χιλιομετρα μεσα στην αθηνα που τα κανεις κ με πατινι

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ανά δύο μέρες 40χιλιόμετρα περίπου ή και παραπάνω με παρέα.

Θα έχει κάπου δέκα χρόνια. (ένα κυπαρισσί με πορτοκαλί ζάντες) Νομίζω έχει παλιό σκελετό. Πχ μου έλεγε ο ποδηλατάς πως έχει λεπτή τρύπα για πιρούνι, ενώ τα καινούρια έχουν μεγαλύτερη (άρα μπορώ να βρώ λίγα πηρούνια).

Επίσης, αν γίνεται και αλλάξω αρκετά πράγματα στο παλιό, μήπως θα ήταν καλύτερα με τα ίδια λεφτά να πάρω ένα καινούριο και να κρατήσω το παλιό για καβάντζα-φίλους;

EDIT προς μοδερς: Να ανοίξω νέο thread; Οι ερωτήσεις είναι αρκετές.

Κατάλαβα πιο σκελετό έχεις, και όχι δεν αξίζει.

Προσωπικά στην ίδια φάση με εσένα και έχω παραγγείλει κουρσάκι. Άμα είναι να κάνεις διαδρομές μεγάλες σε δρόμο δεν βρίσκω λόγο να μην δεις την επιλογή της κούρσας ειδικά κι όλας άμα σε βολεύει.

κουρσα οδηγουσα απο μικρος στην ομαδα.με αυτο ετρεχα και με κουρσα προπονιομουν.

Η αποψη μου ειναι οτι ενα ποδηλατο σα το gtc reaction ειανι ΥΠΕΡΒΟΛΗ για αυτο που το θες..

Δε κανεις xc Marathon για να πεις οτι θες λιγοτερο βαρος και να σε βοηθησει στη πορεια.

Το δικο μου ποδηλατο περιπου ειναι στα 13+ κιλα και πραγματικα παω παντου χωρις προβλημα.

Αλλα το θεωρω και υπερβολη να σκας τοσα λεφτα (εως 1700) για πανω κατω πεζοδρομια.

Κουρσα δε θα παιρνα ποτε για μετακινηση μεσα στην αθηνα.ΠΟΤΕ ομως..

αν μου δωθει η ευκαιρια για κουρσα , θα ειναι μονο για μεγαααλες αποστασεις.

και δε μιλαω για 100ψωρο χιλιομετρα μεσα στην αθηνα που τα κανεις κ με πατινι

Γιατί δε θα έπαιρνες κούρσα παλουκάρι μου και έχω τεντώσει τώρα? :p

Αυτούς που βλέπω να γυρίζουν από Σούνιο/Σαρωνίδα κτλπ είναι μπετόβλακες? :p

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα πιο σκελετό έχεις, και όχι δεν αξίζει.

Προσωπικά στην ίδια φάση με εσένα και έχω παραγγείλει κουρσάκι. Άμα είναι να κάνεις διαδρομές μεγάλες σε δρόμο δεν βρίσκω λόγο να μην δεις την επιλογή της κούρσας ειδικά κι όλας άμα σε βολεύει.

Γιατί δε θα έπαιρνες κούρσα παλουκάρι μου και έχω τεντώσει τώρα? :p

Αυτούς που βλέπω να γυρίζουν από Σούνιο/Σαρωνίδα κτλπ είναι μπετόβλακες? :p

καθολου μπετοβλακες.απλως ξερουν τι θελουν..(προπονηση η βολτα σε καλους ρυθμους προς σαρωνιδα)

και οχι στις λακουβες της μεσογειων και της πατησιων

Link to comment
Share on other sites

καθολου μπετοβλακες.απλως ξερουν τι θελουν..(προπονηση η βολτα σε καλους ρυθμους προς σαρωνιδα)

και οχι στις λακουβες της μεσογειων και της πατησιων

άρα εμείς οι λεφτάδες που μένουμε βάρκιζα καλά θα κάνουμε να πάρουμε κουρσα :p

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες εσύ ο αποπάνω, από κέντρο, Βάρκιζα έχει λεωφορείο να έρχομαι μετά τη δουλειά να κάνω το μπανάκι μου και να με φιλοξενείς μετά, γιατί για διακοπές φέτος, δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες εσύ ο αποπάνω, από κέντρο, Βάρκιζα έχει λεωφορείο να έρχομαι μετά τη δουλειά να κάνω το μπανάκι μου και να με φιλοξενείς μετά, γιατί για διακοπές φέτος, δεν το βλέπω...

Αγ.Δημήτριος - Βαρκιζα => 171

Σε φιλοξενώ τσάμπα σε 80τμ 1οθ ορόφου, διαμπερές με βεράντα 15τμ. αρκεί να βάψεις το σπίτι, να κάνεις κάτι μερεμέτια που χρειάζεται και ένα σοβατισματάκι όλο.

Γιατί εξ άλλου λεφτά υπάρχουν.

υγ. Δεν φέρω καμία ευθύνη αν το σπίτι πέσει στο κεφάλι σου μιας και είναι χτισμένο το 1959. Εγώ κυκλοφορώ με κράνος.

:dance3::dance3::dance3::dance3::dance3::dance3:

Έγινε επεξεργασία από AN7 OverClocker
Link to comment
Share on other sites

A)Η αποψη μου ειναι οτι ενα ποδηλατο σα το gtc reaction ειανι ΥΠΕΡΒΟΛΗ για αυτο που το θες..

Δε κανεις xc Marathon για να πεις οτι θες λιγοτερο βαρος και να σε βοηθησει στη πορεια.

Το δικο μου ποδηλατο περιπου ειναι στα 13+ κιλα και πραγματικα παω παντου χωρις προβλημα.

A)Αλλα το θεωρω και υπερβολη να σκας τοσα λεφτα (εως 1700) για πανω κατω πεζοδρομια.

B)Κουρσα δε θα παιρνα ποτε για μετακινηση μεσα στην αθηνα.ΠΟΤΕ ομως..

αν μου δωθει η ευκαιρια για κουρσα , θα ειναι μονο για μεγαααλες αποστασεις.

και δε μιλαω για 100ψωρο χιλιομετρα μεσα στην αθηνα που τα κανεις κ με πατινι

A)Αν έπαιρνα τον Κύβο, θα ήταν και για αποστάσεις, αλλά θα χωνόμουν και σε τίποτα κατσικόδρομους και ίσως κανένα βουνό (ααααααν παιζόταν τέτοια φάση) ΔΕΝ θα ήταν για να πάω κέντρο και να πηδάω πιο εύκολα τα πεζοδρόμια. Αυτήν θα ήταν πλέον η μόνη αρμοδιότητα του παλιού.

B)Δεν μένω Αθήνα πλέον, αλλά Λάρισα. Από το σπίτι μου εώς τον περιφερειακό είναι και....5 λεπτά :p Και μετά..ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Αν πάρω κούρσα θα πάω μόνο τις αποστάσεις (που θα είναι, φαντάζομαι, αρκετά μεγαλύτερες) και με το παλιό θα κάνω όλα τα άλλα. Ίσως κουράζομαι/σκοτώνομαι (σε βουνό) αλλά έτσι είναι αυτά. :p

[MENTION=555]AN7 OverClocker[/MENTION]: Λογικά κάτι τέτοιο θα γίνει.

Και μία "τελευταία ερώτηση":

Με ένα MTB ελαφρύ πχ των 1500 ευρώ, φτάνεις σε ταχύτητα μία κούρσα των 1000 ευρώ; Το MTB θα φοράει slick φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα MTB ελαφρύ πχ των 1500 ευρώ, φτάνεις σε ταχύτητα μία κούρσα των 1000 ευρώ; Το MTB θα φοράει slick φυσικά.

Όχι. Άσε που η κούρσα είναι πολύ πιο ξεκούραστη για μεγάλες αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα ΜΤΒ γενικά δε γίνεται να είσαι πιο γρήγορος από κούρσα. Έχω κάνει την κατάβαση από το χωριό μου στην Καλαμάτα και με ΜΤΒ και με κούρσα, με την κούρσα ήμουν πολύ πιο γρήγορος (17 λεπτά λιγότερα, και περίπου 20km/h μεγαλύτερη τελική [~50km/h vs ~70km/h]).

Link to comment
Share on other sites

Με ένα MTB ελαφρύ πχ των 1500 ευρώ, φτάνεις σε ταχύτητα μία κούρσα των 1000 ευρώ; Το MTB θα φοράει slick φυσικά.

Σαν μέγιστη ταχύτητα ίσως με καμιά πατέντα στην πεταλιέρα να μπορέσεις κάπως να πλησιάσεις.

Σαν μέση ωριαία όμως δεν πρόκειται να την φτάσεις ποτέ.

Μην τα συγκρίνεις, γιατί δεν συγκρίνονται αυτές οι 2 κατηγορίες. Είναι απλά το τι θες να κάνεις.

Απλά στο MTB μπορείς να κάνεις και δρόμο με μειονεκτήματα. Με την κούρσα δεν θα μπορείς ούτε σε λακούβα να πέσεις.

Αν είσαι κατασταλαγμένος ότι δεν σε ενδιαφέρει χώμα/άλματα κτλπ και θες αποστάσεις μόνο σε δρόμο, τότε για μένα παίρνεις κούρσα.

Αν όμως δεν είσαι τόσο σίγουρος, χτύπα ένα MTB και 1 σετ slick λάστιχα και είσαι άρχοντας μιας και με τόσα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις ένα πολύ καλό ποδήλατο και στις 2 κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα ΜΤΒ γενικά δε γίνεται να είσαι πιο γρήγορος από κούρσα. Έχω κάνει την κατάβαση από το χωριό μου στην Καλαμάτα και με ΜΤΒ και με κούρσα, με την κούρσα ήμουν πολύ πιο γρήγορος (17 λεπτά λιγότερα, και περίπου 20km/h μεγαλύτερη τελική [~50km/h vs ~70km/h]).

Με σκληρό γρανάζομα μπορείς να παίξεις άνετα πάνω από 60km/h με ΜΤΒ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.