Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Δισκόφρενα σε κούρσα?

νοτ.

Σε ΜΤΒ ναι, και πάλι αν θα έβαζα μόνο υδραυλικά αλλιώς 2 μανέτες καλές, 2 δαγκάνες vbrake στιλ και 1 καλό τακάκι και είσαι μπόμπα ειδικά στις ζάντες πλέον που και με νερό πιάνουν

Link to comment
Share on other sites

δισκοφρενα σε κουρσα δε μπαινουν κυριως λογω πολυ παραπανω βαρους.

τα φρενα τους μια χαρα ειναι.Βεβαια σαν την αισθηση που εχεις με καλα υδραυλικα δισκοφρενα σε ΜΤΒ δεν την εχεις..Ισως θα πρεπει να χρυσοπληρωσεις τα φρενα σε κουρσα για να εχεις καλο σταματημα.

οσο για το ΜΤΒ ουτε εκει ειναι απαραιτητο να εχεις δισκοφρενα.

Εξαρταται την χρηση που κανεις.

Link to comment
Share on other sites

δισκοφρενα σε κουρσα δε μπαινουν κυριως λογω πολυ παραπανω βαρους.

τα φρενα τους μια χαρα ειναι.Βεβαια σαν την αισθηση που εχεις με καλα υδραυλικα δισκοφρενα σε ΜΤΒ δεν την εχεις..Ισως θα πρεπει να χρυσοπληρωσεις τα φρενα σε κουρσα για να εχεις καλο σταματημα.

οσο για το ΜΤΒ ουτε εκει ειναι απαραιτητο να εχεις δισκοφρενα.

Εξαρταται την χρηση που κανεις.

thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα γρανάζι εμπρός 38T, οπότε τώρα είμαι 38-52 από 42-52 που ήμουν πριν. Δε γινόταν να βάλω μικρότερο λόγω 130mm BCD. Ελπίζω να την παλεύω καλύτερα στις ανηφόρες τώρα, αν και η διαφορά είναι μόνο 10% περίπου. Υπάρχει και η παρακάτω λύση:

Campagnolo Mirage 170mm Triple Square Taper Crank Arms - eBay (item 200626986656 end time Jul-07-11 19:17:31 PDT)

Οπότε το γυρίζω σε τριπλό εμπρός. 170mm είναι ο βραχίονας που έχω τώρα, με τετράγωνο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Αμέ η τριπλή μια χαρά λύση, απλά οι αλλαγές ταχυτήτων στον μπροστινό δίσκο είναι έτσι κι έτσι. Τι κασσέτα φοράς πισώ; Μήπως την βγάλεις φθηνότερα αλλάζοντας και βάζοντας μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα γρανάζι εμπρός 38T, οπότε τώρα είμαι 38-52 από 42-52 που ήμουν πριν. Δε γινόταν να βάλω μικρότερο λόγω 130mm BCD. Ελπίζω να την παλεύω καλύτερα στις ανηφόρες τώρα, αν και η διαφορά είναι μόνο 10% περίπου. Υπάρχει και η παρακάτω λύση:

Campagnolo Mirage 170mm Triple Square Taper Crank Arms - eBay (item 200626986656 end time Jul-07-11 19:17:31 PDT)

Οπότε το γυρίζω σε τριπλό εμπρός. 170mm είναι ο βραχίονας που έχω τώρα, με τετράγωνο κέντρο.

Τι κασέτα έχεις πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Πίσω έχω 13-28 και δεν γίνεται να αλλάξω λόγω εκτροχιαστή Shimano Altus. Λέει πάνω ότι δέχεται μάξιμουμ 28Τ οπότε άμα κάνω αλλαγές πίσω θα είναι ριζικότερες και πιο κοστοβόρες.

Η Campagnolo που έβαλα παραπάνω από ebay λέει τίποτα ποιοτικά; Νομίζω η εταιρία είναι από τις καλές.

Ο εμπρός επιλογέας έχει διαδρομή να τραβήξει το σύρμα παραπάνω, για 3 δίσκους. Ο εκτροχιαστής δεν ξέρω ακόμα άμα είναι κατάλληλος για 3 δίσκους. Θα δω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς 8άρα κασέτα με πίσω ντεραγιερ που να υποστηρίζει και 9άρα?

Ναι, γίνεται.

θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας αν ειναι αυτο δυνατον:

εχω βρει το παρακατω ελαστικο που μου κεντρισε το ενδιαφερον λογω εμφανισης περισοτερο και επειδη ταιριαζει σε χρωματα με το ποδηλατο μου

Schwalbe Blizzard Sport Tyre | Buy Online | ChainReactionCycles.com

ποια η διαφορα του folding με του wired???

επισης σε κασετα 8 γραναζιων μπορει να μπει σασμαν 9αρι????

και τελος θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο αθορυβο και σχετικα φθηνο τακακι για κουρσα!!!

ευχαριστω

σε ευχαριστω

μηπως ομως γνωριζει καποιος και για τα αλλα 2 ερωτηματα μου !!!!!

Link to comment
Share on other sites

folding με του wired

δεν ειμαι ειδικος αλλα ισχυει οτι

το 1ο εχει πιο ευαισθητη επενδυση απο μεσα και διπλωνει κι ολας οπως λέει η λεξη, για να το μεταφερεις πιο ευκολα

ειναι πιο ελαφρυ γενικα και πιο ακριβο

το 2ο κατα κανονα ειναι πιο βαρυ, πιο ανθεκτικο και δεν διπλωνει δηλαδη πρεπει να το κουβαλας ολοκληρο, αλλιως θα χαλασει. Και κατα κανονα ειναι πιο φθηνα.

για τακακι κουρσας δεν εχω την παραμικρη ιδεα.

Ασχετο

την τελευταια φορα που πηρε φιλος απο chainreactioncycles.com

ειχαμε θεμα με πιστωτικη παντως, εχει κανα 2μηνο...δεν ειχε κανει αλλη αγορα απο net πολυ καιρο

υποψιαζομαι κατι εγινε με το site μπορει να το φτιαξαν τωρα βεβαια.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

To CRC είχε μεγάλο πρόβλημα μιας κι ένας thin proxy υπέκλεπε όλες τις συναλλαγές με πιστωτική κάρτα. Από τότε σταμάτησα να ψωνίζω από το CRC μιας και ο τρόπος που το χειρίστηκαν το θέμα ήταν απαράδεκτος.

Για τακάκι κούρσας μπορείς να δεις τα shimano 105, φτηνά και μια χαρά.

Moots_snow_bike.jpg

Θέλω κι ένα τέτοιο για τον χειμώνα :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια

δεν ειχα σκοπο να παραγγειλω απο το crc απλα εκει εδειχνε το ιδιο ελαστικο και σε wired και σε folding!!!περισοτερο ειχα την απορια!!! μαλλον θα παω για παραγγελια απο bike24

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για τους κουρσάτους της παρέας αλλά εμένα μου αρέσει σαν ιδέα και μόνο.

Δείτε το λινκ: Ασύρματο ηλεκτρικό ποδήλατο eShadow. Τελείως ασύρματο « Ηλεκτρικo ποδηλατο

Link to comment
Share on other sites

Υποθετικά μιλώντας, μπορώ να διαθέσω 1200-1700 ευρώ.

Ποδήλατο χρησιμοποιώ για βόλτες-γυμναστική κατά 95% (των χιλιομέτρων) και το υπόλοιπο για δουλειές κέντρο (= πεζοδρόμια πάνω-κάτω full).Οι βόλτες που κάνω είναι όλες σε άσφαλτο.

Επίσης έχω ένα Ideal Prorider δεκαετίας που δουλεύει μία χαρά (πρόσφατο service και σύντομα με semi slick λάστιχα)

Η ερώτηση είναι:

Να πάρω κάποιο ελαφρύ MTB (πχ Cube Reaction GTC Team ... 10,8kg) ή να πάρω δρόμου;

(βοηθήστε εδώ και μόλις έρθουν τα λεφτά, με βοηθάτε και σε ποιο μοντέλο να καταλήξω :) )

EDIT: Πριν λίγο είδα σε άλλο φόρουμ ότι πουλήθηκε το MTB που αναφέρω 1300 ευρώ και έπαθα ενα μίνι εγκεφαλικό :drool:

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Αν θες με αυτό να ανεβοκατεβαίνεις πεζοδρόμια full ξεχνάς κουρσάκι. Εκτός αν για κέντρο χρησιμοποιείς το Prorider και για βόλτα-γυμναστική παίρνεις το κουρσάκι.

Από κει και πέρα, μπορείς να πας σε κάποιο πόλης με χοντρό λάστιχο πχ. 700χ35 με το οποίο μπορείς να ανεβοκατεβαίνεις πεζοδρόμια αλλά όχι να τα πηδάς.

Ειδάλλως πας σε κάποιο hardtail MTB για να τα κάνεις όλα από λίγο.

Πάντα η σίγουρη και πιο safe λύση θα είναι το MTB.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το είπα σωστά. Εννοούσα ότι έχω και το Prorider για τα πεζοδρόμια. Άλλωστε αν πάρω ακριβό δεν πρόκειται να το παίρνω κέντρο (φόβος κλοπής).

Επίσης δεν ξέρω και πόσο μπορώ να μοντάρω το παλιό για να γίνει γρήγορο. Τώρα ζυγίζει 14,6 kg.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.